Połącz się z nami

News USA

Wspólny znaczek Polski i Watykanu na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Opublikowano

dnia

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio razem z prezesem Poczty Polskiej Krzysztofem Falkowskim zaprezentowali okolicznościowy znaczek pocztowy na jubileusz 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. To wspólna emisja filatelistyczna Poczty Polskiej i Poczty Watykańskiej. Znaczek uroczyście zaprezentowano w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie.

„Chciałbym podkreślić bardzo dobrą współpracę między Nuncjaturą Apostolską a Pocztą Polską. Podczas sześciu lat mojego pobytu w Warszawie chciałbym wspomnieć wspólną emisję znaczków na 100-lecie stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, wspólną emisję na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II” – powiedział abp Salvatore Pennacchio.

Hierarcha podziękował za szansę wspólnego polsko-watykańskiego uhonorowania postaci Mikołaja Kopernika oraz fakt, że był gospodarzem tego wydarzenia.

Nuncjusz przypomniał, że zgodnie z decyzją papieża Franciszka, będzie kończył misję dyplomatyczną w Polsce, i jak podkreślił „ze smutkiem opuści drogą mu polską ziemię”, by podjąć obowiązki rektora Papieskiej Akademii Kościelnej.

„Zabiorę ze sobą wiele pięknych wspomnień tej misji. Będę ze sobą wiózł piękne arkusze filatelistyczne różnych emisji Poczty Polskiej. Wiedzcie, że macie we mnie dobrego przyjaciela” – zaznaczył abp Pennacchio.

Kolejne jubileuszowe znaczki

Nuncjusz apostolski zapowiedział także kolejne znaczki, które ma wspólnie zrealizować poczta watykańska i polska.

„W przygotowaniu są jeszcze dwie emisje: z okazji 10. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka i 100. rocznicy obecności jako sekretarza nuncjatury w Warszawie ks. Giovanniego Battisty Montiniego, przyszłego papieża Pawła VI” – podkreślił abp Pennacchio.

Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski podkreślił, że uhonorowanie Mikołaja Kopernika we współpracy z Pocztą Watykanu „unaocznia, jak ważne miejsce wśród wybitnych światowych naukowców zajmuje nasz astronom i kanonik”.

„Mikołaj Kopernik kojarzy nam się jedynie z astronomią, ale był człowiekiem wielu talentów i wielu profesji. Był lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, był duchownym i kanonikiem. Jest to człowiek, który zrewolucjonizował świat.

Dzięki swojemu dziełu „O obrotach sfer niebieskich” doprowadził do jednego z największych odkryć w dziejach. Dzisiaj, tą naszą emisją, chcemy upamiętnić tę szczególną postać” – mówił prezes Poczty Polskiej.

„Milczymy wobec tajemnicy”

Okolicznościowy wykład wygłosił ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie.

Przypomniał, że postać wybitnego astronoma „ma pouczyć dzisiejszych uczonych, że nauka ma być interdyscyplinarna”, a „Wszechświat jest większy, niż nam się wydaje, dlatego dróg do jego poznania jest wiele i metod też”.

„Trzeba mieć pokorę wobec tajemnicy, którą odkrywamy. (…) Jako teolog w swoim laboratorium wiary sprawuję Mszę Świętą i nie widzę wprost Boga. Ale wiem i wierzę, że On jest. Myślicie, że to łatwe dla mnie wierzyć, że On jest pod postacią chleba i wina? Co przeżywają ci, którzy rozbijają cząstki atomu, dochodząc do tajemnicy? Wszyscy wtedy milczymy wobec tajemnicy” – mówił ks. prof. Pawlina.

Obraz Mikołaja Kopernika

W projekcie graficznym znaczka wykorzystano znany obraz Jana Matejki pt. „Astronom Mikołaj Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Dzieło pochodzące z 1873 roku dziś znajduje się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jan Matejko, który znany był ze swojego podziwu dla dokonań wielkiego astronoma, namalował charakterystyczny portret Kopernika z okazji 400. rocznicy jego urodzin. Obraz przedstawia astronoma w czasie obserwacji nieba z jego obserwatorium, wieży znajdującej się u fromborskiego wzgórza katedralnego.

Jak podkreśla Poczta Polska, specjalnym polsko-watykańskim walorem filatelistycznym doceniono również autora obrazu Jana Matejkę, także patrona roku 2023.

Family News Service

 

Foto: Family News Service, wikipedia

Ciekawostki

Ślub na lodowisku. Przed meczem hokejowym fani Blackhawks powiedzieli sobie tak

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwoje szczęśliwych fanów Blackhawks wstąpiło w związek małżeński w oryginalnych i dość zimnych okolicznościach, mimo łączących ich gorących uczuć. Tom Kneifel i Maggie powiedzieli sobie „tak” na lodzie, przed wtorkowym meczem w Chicago.

Tom Kneifel i jego narzeczona Maggie zostali zwycięzcami konkursu ślubnego Blackhawks i Helzberg Diamonds, który zakończył się w lutym. Ceremonię poprowadził gospodarz Blackhawks na arenie, Jon Hanson. Do pary dołączyła rodzina i przyjaciele.

Dla Toma Kneifela chicagowska drużyna hokejowa zawsze miała ogromne znaczenie.

W 2014 roku, gdy Tom poszedł do szkoły lotniczej dla Gwardii Narodowej stanu Illinois i napisał list do Blackhawks, prosząc o naklejki i naszywki do umieszczenia na swoim hełmie. A swoją żonę, Maggie, spotkał i poznał w lokalnym pubie właśnie podczas oglądania meczu Blackhawks.

Tom przeszedł na emeryturę z Gwardii Narodowej w zeszłym miesiącu i był gotowy do założenia rodziny. Dlatego zgłosił się do konkursu organizowanego przez Blackhawks.

Niestety, tego samego wieczoru Blackhawks przegrali 4:1 z Dallas Stars.

 

Źródło: fox32
Foto: Blackhawks
Czytaj dalej

NEWS Florida

Do portu w St. Pete zmierzają wspaniałe żaglowce na festiwal Tall Ships America

Opublikowano

dnia

Autor:

Flotylla kilku żaglowców, w tym replika kultowego Santa Maria, przybije do nabrzeża w St. Petersburgu na festiwal na lądzie i morzu, który rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do niedzieli, 2 kwietnia. Po raz pierwszy od 20 lat majestatyczne wydarzenie Tall Ships America obejmie port w St. Pete.

Tall Ships America, organizacja non-profit zajmująca się dziedzictwem morskim i edukacją młodzieży, organizuje coroczny festiwal żaglowców z całego kraju.

Flota zmierzająca do Petersburga obejmuje Nao Trinidad z Hiszpanii, replikę żaglowca Santa Maria, największego z trzech hiszpańskich statków użytych przez Krzysztofa Kolumba podczas jego pierwszej podróży przez Ocean Atlantycki w 1492 roku.

Inne zaproszone statki to m.in. Pride of Baltimore II, Ernestina-Morrissey i Barque Elissa, jeden z najstarszych współcześnie pływających statków, zwodowany w 1877 roku.

Przypłynie także odrestaurowany szkuner When and If, który został zaprojektowany dla gen. George’a S. Pattona a Suncoast Horizon z Tampa Bay, uzupełni flotę.

Goście będą mogli zwiedzać żaglowce, a nawet pływać na nich. Podczas festiwalu nadbrzeżnego odbędzie się również wiele atrakcji poświęconych flocie i bogatym żeglarskim korzeniom St. Petersburga.

Wydarzenie rozpocznie się Paradą Żagli trwającą od 1:30PM do 5:30PM 30 marca w porcie miejskim przy 250 Eighth Ave. SE, St. Petersburg, w porcie Bayboro obok lotniska Albert Whitted.

Tego wieczoru odbędzie się również ekskluzywne przyjęcie kapitańskie.

Oczekuje się, że festiwal morski przyciągnie prawie 20 000 uczestników, którzy przez cały weekend będą korzystać z wycieczek, muzyki na żywo, towarzyszących imprez i festiwalowego jedzenia.

Ogólny wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 9,95 USD kosztuje wejście na festiwal food trucków, wycieczki po pokładzie, koncerty, targ i zajęcia w porcie.

Dostępne są również bilety na wycieczki i rejsy w cenie od 34,95 USD do 295 USD za klasę VIP. Aby zapoznać się z planem podróży i biletami, odwiedź stronę tallshipsstpete.com.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, Tall Ships America
Czytaj dalej

News Chicago

Jeśli coś kochasz, nigdy się nie męczysz. Najstarszy zawodnik Shamrock Shuffle miał 91 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Najstarszy uczestnik niedzielnego 42. biegu Bank of America Shamrock Shuffle, 91-letni Iggy Cascio, przekroczył linię mety z czasem 1:19:50, wyprzedzając o cztery minuty swojego rywala Roberta Janusa. Twierdzi, że to nie był jego ostatni bieg, zamierza biegać co najmniej do setki.

Iggy Cascio już w zeszłym roku mógł startować w kategorii 90+, ale przegapił to wydarzenie z powodu COVID. Otrzymał jednak miły list od niektórych najlepszych biegaczy, w których napisali, że mają nadzieję zobaczyć go w 2023 roku.

W tym roku Cascio rywalizował głównie z własnym organizmem.

Najstarszy zawodnik biegu nie czuł się tego dnia najlepiej. Nie biegał przez pięć dni, ale mimo wszystko wystartował i nie przestraszyła go nawet niezbyt przyjemna pogoda. Jego córka, Stefanie Dell’Aringa, uważa ojca za prawdziwego supermena.

Iggy Cascio twierdzi, że przez cała trasę biegu utrzymał stabilne tempo a kilku kolegów weteranów, sprawdzało, czy daje radę. Jeden z biegaczy, 77-latek, zapytał go w trakcie biegu ile ma lat i nie mógł uwierzyć, że Cascio skończył 91, a właściwie to zbliża się już do 92. urodzin.

Bieganie było pasją Cascio, odkąd był instruktorem treningu fizycznego w Siłach Powietrznych w Europie podczas wojny koreańskiej. Podobnie jak wielu innych biegaczy zainspirował się mistrzem olimpijskim w maratonie Frankiem Shorterem w latach 70-tych.

Iggy Cascio przebiegł swój pierwszy maraton, maraton nowojorski, mając 55 lat. Od tego czasu brał udział w takich imprezach, jak The Atlanta Journal-Constitution Peachtree Road Race w Atlancie, zdobywając upragnioną koszulkę wyścigu.

Uważa, że w bieganiu ważne jest nastawienie.

„Jeśli coś kochasz, nigdy się nie męczysz”, mówi.

Tłumaczy, że to jego umysł dyktuje, jak biega rano, niezależnie od tego, czy przebiegnie trzy mile, czy pięć. I nie skończył ustalać swoich celów związanych z rywalizacją. Zamierza biegać co najmniej do setki!

 

Źródło: dailyherald
Foto: Bank of America, Stefanie Dell’Aringa
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu