Połącz się z nami

News Chicago

Medicaid: Sprawdź czy stracisz ubezpieczenie i co powinieneś zrobić

Opublikowano

dnia

Oczekuje się, że około 384 000 do 700 000 osób w Illinois straci w tym roku ubezpieczenie zdrowotne Medicaid, ponieważ federalne zabezpieczenia wprowadzone podczas pandemii zanikają. Chociaż niektóre z tych osób uzyskają ubezpieczenie gdzie indziej, inne nagle pozostaną bez ubezpieczenia – nie będą w stanie zapłacić za wizyty u lekarza i leki.

Oto, co mieszkańcy Illinois powinni wiedzieć o zmianach w Medicaid:

Dlaczego tak wiele osób straci ubezpieczenie Medicaid?

Sytuacja jest wynikiem kilku związanych z pandemią zmian w prawie federalnym. Przed COVID-19 mieszkańcy Illinois korzystający z Medicaid musieli co roku odnawiać ubezpieczenie, często wypełniając dokumenty potwierdzające, że nadal kwalifikują się do programu.

Kiedy rozpoczęła się pandemia, rząd federalny chciał mieć pewność, że jak najwięcej osób będzie miało ubezpieczenie zdrowotne, więc zaczął dawać stanom dodatkowe pieniądze w zamian za obietnice, że nikogo nie wyrzucą z Medicaid. Osoby korzystające z ubezpieczenia nie musiały już okresowo udowadniać, że nadal kwalifikują się do programu, aby w nim pozostać.

Według stanu, w Illinois liczba osób korzystających z Medicaid wzrosła z prawie 2,9 miliona przed pandemią do 3,9 miliona obecnie.

Ale gdy pandemia ustąpiła w zeszłym roku, prawodawcy federalni zdecydowali, że ciągła rejestracja w Medicaid nie jest już potrzebna i przyjęli nową ustawę kończącą ten przepis. Oznacza to, że osoby korzystające z Medicaid ponownie będą musiały udowodnić, że nadal się kwalifikują, aby zachować ubezpieczenie.

Kiedy ludzie w Illinois zaczną tracić Medicaid?

W Illinois pierwsze powiadomienia o odnowieniu zaczną trafiać do skrzynek pocztowych w maju i w całości zostaną przesłane w czerwcu. Oznacza to, że najwcześniej mieszkańcy Illinois zaczną tracić Medicaid w lipcu. Każdy w Medicaid będzie miał inną datę odnowienia ubezpieczenia, jedni wcześnie, inni później.

Rząd federalny szacuje, że około 17% osób korzystających z Medicaid może utracić ubezpieczenie na podstawie danych z ostatnich lat, co odpowiada około 700 000 osób w Illinois.

Departament Opieki Zdrowotnej i Usług Rodzinnych stanu Illinois jest bardziej optymistyczny, szacując, że około 384 000 mieszkańców Illinois straci Medicaid, dzięki jego wysiłkom na rzecz pomocy uprawnionym osobom w utrzymaniu ich ubezpieczenia.

Kto straci ubezpieczenie Medicaid?

Ludzie stracą Medicaid z jednego z dwóch powodów: albo nie kwalifikują się już, ponieważ zarabiają za dużo, albo nadal kwalifikują się, ale nie wypełnili wymaganych dokumentów.

Illinois automatycznie odnowi ubezpieczenie niektórych odbiorców Medicaid, jeśli stan ma już wystarczającą ilość informacji o tych osobach, aby to zrobić. Ale wielu innych będzie musiało wypełnić papierkową robotę.

Jeśli adresy osób zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat, stan może wysyłać powiadomienia w niewłaściwe miejsca. W innych przypadkach ludzie mogą po prostu zapomnieć go wypełnić lub nie zdawać sobie sprawy, że jest to ważne.

Inni stracą ubezpieczenie, ponieważ nie kwalifikują się już do programu, zarabiając zbyt dużo. W Illinois do Medicaid mogą kwalifikować się osoby, które zarabiają do 1366 USD miesięcznie.

Osoby, które mają wyższy dochód, mogą uzyskać ubezpieczenie zdrowotne za pośrednictwem swoich pracodawców.

Mogą też kupować ubezpieczenia zdrowotne za pośrednictwem rynku Affordable Care Act na HealthCare.gov lub GetCoveredIllinois.gov. Większość osób, które kupuje plany ubezpieczeniowe za pośrednictwem rynku, kwalifikuje się do dotacji, które pomagają zrekompensować koszty ubezpieczenia.

Według rządu federalnego około 80% klientów, którzy kupowali ubezpieczenie na HealthCare.gov podczas ostatniego otwartego okresu rejestracji, było w stanie znaleźć plany za 10 USD miesięcznie lub mniej po doliczeniu dotacji.

Co się stanie, gdy ludzie stracą Medicaid?

Dla osób, które stracą Medicaid, konsekwencje mogą być poważne. Jeśli ktoś straci ubezpieczenie i nie zapisze się do innego, może nie zdawać sobie sprawy, że nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, dopóki nie pójdzie do apteki lub gabinetu lekarskiego.

Te osoby nadal będą mogły uzyskać pomoc w nagłych wypadkach w szpitalach, ponieważ prawo federalne wymaga, aby szpitale zapewniały pacjentom leczenie w nagłych wypadkach, niezależnie od możliwości zapłaty.

Jeśli pacjent nadal kwalifikuje się do Medicaid, personel szpitala prawdopodobnie pomoże zarejestrować tego pacjenta, aby koszty jego opieki były pokryte. Jeśli nie, osoba może zostać obciążona kosztami lub szpital może być zmuszony do pokrycia kosztów.

Ale nawet osoby, które stracą Medicaid, a następnie zarejestrują się w planach na HealthCare.gov lub za pośrednictwem swoich pracodawców, mogą być w trudnej sytuacji.

Kupując nowe, prywatne plany zdrowotne, mogą mieć do czynienia z nowymi odliczeniami, różnymi sieciami lekarzy oraz różnymi zasadami dotyczącymi tego, które leki są objęte ubezpieczeniem i jak.

Biorąc pod uwagę te komplikacje, liderzy opieki zdrowotnej obawiają się, że pacjenci mogą całkowicie zrezygnować z opieki medycznej.

Co można zrobić, aby uniknąć utraty ubezpieczenia Medicaid?

Osoby, które uważają, że nadal kwalifikują się do Medicaid, powinny upewnić się, że Departament Opieki Zdrowotnej i Usług Rodzinnych stanu Illinois ma ich aktualne adresy, aby mogły otrzymać zawiadomienia o odnowieniu.

Osoby mogą aktualizować swoje adresy na stronie medicaid.illinois.gov lub dzwonić pod numer 877-805-5312 w godzinach od 7:45AM do 4:30PM. Ludzie mogą również wejść na stronę abe.illinois.gov, aby sprawdzić, kiedy nadejdzie ich odnowienie.

Ośrodki zdrowia z wieloma pacjentami korzystającymi z Medicaid, takie jak Alivio i Esperanza, również kontaktują się ze swoimi pacjentami za pośrednictwem połączeń telefonicznych i wiadomości tekstowych, aby upewnić się, że wiedzą o zmianie.

Departament Opieki Zdrowotnej i Usług Rodzinnych planuje dotrzeć do ludzi pocztą, e-mailem, SMS-ami, telefonem, reklamą i poprzez współpracę z innymi agencjami stanowymi, zapowiedziała rzeczniczka Jamie Munks.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/Iryna Drozd/ megaflopp/ merznatalia/ Spotmatik/ scyther5/ Ridofranz/ diane39

News Chicago

Premier Ukrainy zachęcał w Chicago do inwestycji w zniszczonej wojną Ukrainie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Premier Ukrainy, Denys Shmyhal, spotkał się w Chicago z Gubernatorem J.B. Pritzkerem i specjalną przedstawicielką do spraw odbudowy gospodarczej Ukrainy z Białego Domu, Penny Pritzker. Zachęcał do inwestowania na Ukrainie, jednocześnie w dalszym ciągu wywierając presję na Kongres, aby wysłał większą pomoc nadzwyczajną dla rozdartego wojną kraju.

Denys Shmyhal powiedział, że Rosja wykorzystuje brak amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, zmuszając siły jego kraju do racjonowania zasobów.

Twierdzi, że 4 tygodnie temu był świadkiem, jak ukraińscy żołnierze używali od jednego do pięciu pocisków artyleryjskich dziennie na odcinku linii frontu długości 12,5 mili, podczas gdy Rosjanie w dalszym ciągu używali setek pocisków artyleryjskich dziennie.

„Odstraszamy ich, ale bez dochodów nie jest to możliwe. Dlatego potrzebujemy tego wsparcia tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Shmyhal.

Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów, Mike Johnson, powiedział w tym tygodniu, że nalega na zatwierdzenie pakietu nadzwyczajnej pomocy zagranicznej, który rozdziela wsparcie dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu – a także pomoc humanitarną dla Gazy – na cztery osobne ustawy.

Przywódcy Demokratów w Izbie Reprezentantów zasygnalizowali poparcie, ale we wtorek chcieli zapewnienia, że uwzględniono wszystkie elementy projektu ustawy wcześniej zatwierdzonego przez Senat.

Oprócz Penny Pritzker, Denys Shmyhal po raz pierwszy spotkał się z liderami biznesu z Chicago, w tym z dyrektorem generalnym Invenergy, Michaelem Polskym, i założycielem Clayco, Bobem Clarkiem, aby podkreślić znaczenie amerykańskich inwestycji na Ukrainie.

Na konferencji prasowej w Loop, zorganizowanej po tym spotkaniu, Szmyhal powiedział, że dla Ukrainy kluczowe znaczenie ma przyciągnięcie amerykańskich inwestycji – szczególnie w sektorze energetycznym.

Premier Ukrainy podkreślił także znaczenie wyposażenia kraju w dodatkowe systemy obrony powietrznej, które, jego zdaniem, pomogą chronić infrastrukturę cywilną przed rosyjską agresją.

Później Denys Shmyhal spotkał się za zamkniętymi drzwiami z Gubernatorem i Penny Pritzker na 30-minutowym spotkaniu na temat tego, co Illinois może zrobić, aby pomóc w ożywieniu gospodarczym Ukrainy i jak wywrzeć presję na Kongres, aby wysłał większą pomoc.

Do Polski wysłano Gwardię Narodową stanu Illinois, aby pomóc rodzinom ukraińskim szukającym schronienia, a policja stanowa stanu Illinois wysłała tysiące elementów wyposażenia ochronnego, w tym kamizelki kuloodporne, balistyczne osłony twarzy i hełmy balistyczne.

Gubernator J.B. Pritzker, brat Penny Pritzker, również podpisał ustawę, która zlikwidowała wszystkie fundusze emerytalne z banków i firm kontrolowanych przez Rosję.

Penny Pritzker powiedziała, że Ukraina znajduje się w punkcie zwrotnym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin atakuje infrastrukturę energetyczną i codziennie przeprowadza ataki rakietowe.

„Jego agresja nie zakończy się na granicy Ukrainy i nie możemy pozwolić, aby mu się to udało” – stwierdziła.

Penny Pritzker przypomniała, że Nicholas Pritzker, dziadek zarówno Gubernatora, jak i jej, uciekł z Kijowa 140 lat temu, uciekając przed ówczesnymi prześladowaniami Żydów. Został farmaceutą, a następnie prawnikiem i wychowywał się w Chicago.

Premier Denys Shmyhal nazwał odbudowę Ukrainy największym globalnym projektem od zakończenia II Wojny Światowej – obejmującym trudne zadanie odbudowy ponad 250 000 budynków mieszkalnych, 3800 szkół i 1500 zniszczonych placówek medycznych.

„Ta inicjatywa może zostać podjęta nie tylko przez państwa i instytucje międzynarodowe, ale także przez miasta i społeczności” – powiedział Shmyhal. „Mam nadzieję, że Chicago i inne społeczności w Illinois wyrażą chęć wsparcia i patronowania naszym ukraińskim miastom dotkniętym wojną. Będzie to kolejny ważny przejaw Waszej solidarności”

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, biuro Gubernatora Illinois
Czytaj dalej

News Chicago

Morderczyni, która zabiła 19-latkę by wyciąć z jej łona dziecko, odsiedzi 50 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Clarisa Figueroa przyznała się do zamordowania ciężarnej Marlen Ochoa-Lopez w swoim domu w Southwest Side i wycięcia dziecka z jej macicy. Tym samym jedna z najbardziej szokujących i makabrycznych spraw o zabójstwo w mieście od lat, nie doczeka się długiego procesu, który byłby bolesny dla rodziny ofiary. Zamieszany był w nią także Polak, Piotr Bobak.

Prokuratorzy powiatu Cook ogłosili podpisanie ugody podczas przesłuchania we wtorek po południu, przed sędziną Peggy Chiampas.

51-letnia Clarisa Figueroa pojawiła się w jasnożółtym kombinezonie, z włosami splecionymi ciasno z tyłu głowy i siedząc na wózku inwalidzkim. Oskarżona zgodziła się przyznać do jednego morderstwa i została skazana na 50 lat więzienia – będzie musiała odsiedzieć 100% tego czasu bez szans na wcześniejsze zwolnienia warunkowe.

Szczegółowo morderstwie, do którego doszło 23 kwietnia 2019 roku pisaliśmy tutaj.

We wtorkowej rozprawie wzięło udział kilku członków rodziny i przyjaciół Marlen Ochoa-Lopez, w tym Yovanny Lopez, jej mąż i ojciec dziecka, Yovanny’ego Jadiela Lopeza.

W oświadczeniu odczytanym na sali sądowej po hiszpańsku i angielsku opisał, jak tragedia wpłynęła na niego i na starsze dziecko pary, Joshuę, który stracił matkę.

„Wspomnienie ostatniego oddechu mojego synka w moich ramionach to całkowita agonia” – powiedział, nawiązując do śmierci noworodka. Mały Yovanni Lopez doznał urazu mózgu z powodu niedotlenienia i zmarł kilka tygodni po zamordowaniu Marlen.

Desiree Figueroa

Clarisa Figueroa odmówiła składania zeznań przed sądem.

W styczniu tego roku jej córka, 29-letnia Desiree Figueroa, zgodziła się przyznać do winy i zeznawać przeciwko matce w ramach porozumienia, na mocy którego została skazana na 30 lat więzienia.

Natomiast w styczniu 2023 roku na 4 lata więzienia za utrudnianie dochodzenia został skazany Piotr Bobak, który spotykał się z Clarisą. Polak pomógł kobietom posprzątać mieszkanie po dokonanej zbrodni i potwierdził, że dziecko jest jego synem. Po zwolnieniu z więzienia został deportowany.

Piotr Bobak

Prokuratorzy oskarżyli Clarisę Figueroa o to, że zwabiła Marlen Ochoa-Lopez do jej domu w Southwest Side ofertą bezpłatnego oddania ubranek dziecięcych. Kabel posłużył do uduszenia nastolatki, a nóż rzeźnicki do wycięcia dziecka kobiety z jej macicy. Zabójstwo było zaplanowane kilka tygodni wcześniej.

Ciało Marlen Ochoa-Lopez zostało włożone do plastikowej torby i wyniesione do kosza na śmieci pod domem. Clarisa następnie zadzwoniła pod numer 911, twierdząc, że właśnie urodziła w domu, a dziecko nie oddycha.

Marlen Ochoa-Lopez

Desiree Figueroa, która w momencie morderstwa była w ciąży, urodziła dziecko w areszcie w listopadzie 2019 r.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Strzelanina w Naperville spowodowała zamknięcie okolicznych szkół

Opublikowano

dnia

Autor:

Władze podały, że kilka szkół tymczasowo zamknięto, a pobliskich mieszkańców poproszono o schronienie się po strzelaninie na przedmieściach Naperville we wtorek po południu. Policja poszukuje sprawcy.

Według policji w Naperville, funkcjonariusze zostali wezwani do domu pod adresem 2500 Leach Drive około 1:30PM, w związku ze zgłoszeniem ofiary postrzału. Funkcjonariusze znaleźli ranną osobę w mieszkaniu i przewieźli ją do lokalnego szpitala z obrażeniami niezagrażającymi życiu.

Ofiarą był 22-letni mężczyzna. Dom, w którym doszło do strzelaniny otoczono policyjną taśmą.

Podejrzany w tej sprawie uciekł z miejsca zdarzenia pieszo, co doprowadziło do wydania nakazu schronienia się w miejscu przebywania oraz zamknięcia kilku lokalnych szkół. Władze szkolne poinformowały, że blokady zostały zniesione we wtorek po południu.

Policja uważa, że strzelanina miała charakter celowy, a dochodzenie jest w toku. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje, proszony jest o kontakt z policją pod numerem 630-420-6665.

 

Źródło: nbc, cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu