Połącz się z nami

News Chicago

Medicaid: Sprawdź czy stracisz ubezpieczenie i co powinieneś zrobić

Opublikowano

dnia

Oczekuje się, że około 384 000 do 700 000 osób w Illinois straci w tym roku ubezpieczenie zdrowotne Medicaid, ponieważ federalne zabezpieczenia wprowadzone podczas pandemii zanikają. Chociaż niektóre z tych osób uzyskają ubezpieczenie gdzie indziej, inne nagle pozostaną bez ubezpieczenia – nie będą w stanie zapłacić za wizyty u lekarza i leki.

Oto, co mieszkańcy Illinois powinni wiedzieć o zmianach w Medicaid:

Dlaczego tak wiele osób straci ubezpieczenie Medicaid?

Sytuacja jest wynikiem kilku związanych z pandemią zmian w prawie federalnym. Przed COVID-19 mieszkańcy Illinois korzystający z Medicaid musieli co roku odnawiać ubezpieczenie, często wypełniając dokumenty potwierdzające, że nadal kwalifikują się do programu.

Kiedy rozpoczęła się pandemia, rząd federalny chciał mieć pewność, że jak najwięcej osób będzie miało ubezpieczenie zdrowotne, więc zaczął dawać stanom dodatkowe pieniądze w zamian za obietnice, że nikogo nie wyrzucą z Medicaid. Osoby korzystające z ubezpieczenia nie musiały już okresowo udowadniać, że nadal kwalifikują się do programu, aby w nim pozostać.

Według stanu, w Illinois liczba osób korzystających z Medicaid wzrosła z prawie 2,9 miliona przed pandemią do 3,9 miliona obecnie.

Ale gdy pandemia ustąpiła w zeszłym roku, prawodawcy federalni zdecydowali, że ciągła rejestracja w Medicaid nie jest już potrzebna i przyjęli nową ustawę kończącą ten przepis. Oznacza to, że osoby korzystające z Medicaid ponownie będą musiały udowodnić, że nadal się kwalifikują, aby zachować ubezpieczenie.

Kiedy ludzie w Illinois zaczną tracić Medicaid?

W Illinois pierwsze powiadomienia o odnowieniu zaczną trafiać do skrzynek pocztowych w maju i w całości zostaną przesłane w czerwcu. Oznacza to, że najwcześniej mieszkańcy Illinois zaczną tracić Medicaid w lipcu. Każdy w Medicaid będzie miał inną datę odnowienia ubezpieczenia, jedni wcześnie, inni później.

Rząd federalny szacuje, że około 17% osób korzystających z Medicaid może utracić ubezpieczenie na podstawie danych z ostatnich lat, co odpowiada około 700 000 osób w Illinois.

Departament Opieki Zdrowotnej i Usług Rodzinnych stanu Illinois jest bardziej optymistyczny, szacując, że około 384 000 mieszkańców Illinois straci Medicaid, dzięki jego wysiłkom na rzecz pomocy uprawnionym osobom w utrzymaniu ich ubezpieczenia.

Kto straci ubezpieczenie Medicaid?

Ludzie stracą Medicaid z jednego z dwóch powodów: albo nie kwalifikują się już, ponieważ zarabiają za dużo, albo nadal kwalifikują się, ale nie wypełnili wymaganych dokumentów.

Illinois automatycznie odnowi ubezpieczenie niektórych odbiorców Medicaid, jeśli stan ma już wystarczającą ilość informacji o tych osobach, aby to zrobić. Ale wielu innych będzie musiało wypełnić papierkową robotę.

Jeśli adresy osób zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat, stan może wysyłać powiadomienia w niewłaściwe miejsca. W innych przypadkach ludzie mogą po prostu zapomnieć go wypełnić lub nie zdawać sobie sprawy, że jest to ważne.

Inni stracą ubezpieczenie, ponieważ nie kwalifikują się już do programu, zarabiając zbyt dużo. W Illinois do Medicaid mogą kwalifikować się osoby, które zarabiają do 1366 USD miesięcznie.

Osoby, które mają wyższy dochód, mogą uzyskać ubezpieczenie zdrowotne za pośrednictwem swoich pracodawców.

Mogą też kupować ubezpieczenia zdrowotne za pośrednictwem rynku Affordable Care Act na HealthCare.gov lub GetCoveredIllinois.gov. Większość osób, które kupuje plany ubezpieczeniowe za pośrednictwem rynku, kwalifikuje się do dotacji, które pomagają zrekompensować koszty ubezpieczenia.

Według rządu federalnego około 80% klientów, którzy kupowali ubezpieczenie na HealthCare.gov podczas ostatniego otwartego okresu rejestracji, było w stanie znaleźć plany za 10 USD miesięcznie lub mniej po doliczeniu dotacji.

Co się stanie, gdy ludzie stracą Medicaid?

Dla osób, które stracą Medicaid, konsekwencje mogą być poważne. Jeśli ktoś straci ubezpieczenie i nie zapisze się do innego, może nie zdawać sobie sprawy, że nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, dopóki nie pójdzie do apteki lub gabinetu lekarskiego.

Te osoby nadal będą mogły uzyskać pomoc w nagłych wypadkach w szpitalach, ponieważ prawo federalne wymaga, aby szpitale zapewniały pacjentom leczenie w nagłych wypadkach, niezależnie od możliwości zapłaty.

Jeśli pacjent nadal kwalifikuje się do Medicaid, personel szpitala prawdopodobnie pomoże zarejestrować tego pacjenta, aby koszty jego opieki były pokryte. Jeśli nie, osoba może zostać obciążona kosztami lub szpital może być zmuszony do pokrycia kosztów.

Ale nawet osoby, które stracą Medicaid, a następnie zarejestrują się w planach na HealthCare.gov lub za pośrednictwem swoich pracodawców, mogą być w trudnej sytuacji.

Kupując nowe, prywatne plany zdrowotne, mogą mieć do czynienia z nowymi odliczeniami, różnymi sieciami lekarzy oraz różnymi zasadami dotyczącymi tego, które leki są objęte ubezpieczeniem i jak.

Biorąc pod uwagę te komplikacje, liderzy opieki zdrowotnej obawiają się, że pacjenci mogą całkowicie zrezygnować z opieki medycznej.

Co można zrobić, aby uniknąć utraty ubezpieczenia Medicaid?

Osoby, które uważają, że nadal kwalifikują się do Medicaid, powinny upewnić się, że Departament Opieki Zdrowotnej i Usług Rodzinnych stanu Illinois ma ich aktualne adresy, aby mogły otrzymać zawiadomienia o odnowieniu.

Osoby mogą aktualizować swoje adresy na stronie medicaid.illinois.gov lub dzwonić pod numer 877-805-5312 w godzinach od 7:45AM do 4:30PM. Ludzie mogą również wejść na stronę abe.illinois.gov, aby sprawdzić, kiedy nadejdzie ich odnowienie.

Ośrodki zdrowia z wieloma pacjentami korzystającymi z Medicaid, takie jak Alivio i Esperanza, również kontaktują się ze swoimi pacjentami za pośrednictwem połączeń telefonicznych i wiadomości tekstowych, aby upewnić się, że wiedzą o zmianie.

Departament Opieki Zdrowotnej i Usług Rodzinnych planuje dotrzeć do ludzi pocztą, e-mailem, SMS-ami, telefonem, reklamą i poprzez współpracę z innymi agencjami stanowymi, zapowiedziała rzeczniczka Jamie Munks.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/Iryna Drozd/ megaflopp/ merznatalia/ Spotmatik/ scyther5/ Ridofranz/ diane39

News Chicago

Polonia udzieliła oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w Wyborach Burmistrza Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę, 22 marca 2023 roku, Paul Vallas, kandydat na stanowisko burmistrza Chicago odwiedził siedzibę główną Związku Narodowego w Chicago (Polish National Alliance, PNA), gdzie spotkał się z liderami polonijnych organizacji. Prezes Frank Spula, w imieniu polsko-amerykańskiej społeczności udzielił oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w jego wyścigu po fotel burmistrza Chicago.

W spotkaniu 22 marca uczestniczyła grupa ponad 30 osób, reprezentujących polonijne organizacje polityczne, biznesowe, kulturalne i branżowe. Inicjatorem spotkania był Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Paul Vallas poświęcił najwięcej czasu na omówienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym Chicago, zwiększeniu liczebności policji, poprawie systemu edukacji publicznej, ograniczeniu i niepodwyższaniu podatków oraz uczynienia z Chicago miasta przyjaznego małym i średnim biznesom.

Uczestnicy spotkania pytali, w jaki sposób Paul Vallas zamierza współpracować z chicagowską Polonią po swoim zwycięstwie w wyborach. „Musimy uwzględnić historię polskiej społeczności w naszym programie nauczania – powiedział Vallas – Musimy sprawić, że ludzie w pełni uświadomią sobie, jak wielki wkład w budowę naszego miasta jest zasługą Polonii”.

Inną ważną kwestią było przywrócenie Dnia Pułaskiego do rangi święta w chicagowskich szkołach publicznych. Vallas powiedział „Wychowałem się z Dniem Pułaskiego. Musimy stworzyć kalendarz, który w jakiś sposób uwzględni Dzień Pułaskiego”.

Odpowiadając na pytania zadawane przez liderów polonijnych organizacji, Paul Vallas wielokrotnie podkreślił swoje stanowisko w kwestii poprawy bezpieczeństwa w Chicago oferując kilka konkretnych rozwiązań, jak na przykład patrole policyjne na stacjach CTA oraz zwiększenie stanu liczebnego chicagowskiej policji.

„Najważniejszym priorytetem samorządu jest bezpieczeństwo publiczne. Bezpieczeństwo to podstawowe prawo każdego człowieka. Musimy egzekwować prawo i trzymać niebezpiecznych przestępców z daleka od naszych ulic” – powiedział Vallas.

Po zakończeniu dyskusji, głos zabrał ponownie Prezes Spula zwracając się do Paula Vallasa i przekazując mu oficjalne poparcie chicagowskiej Polonii:

„Zebraliśmy się w tej sali jako liderzy polonijnych organizacji. Chcemy korzystając z tej okazji oficjalnie udzielić Panu naszego poparcia”.

Vallas podziękował za słowa poparcia oraz gorąco zachęcił Polaków mieszkających w Chicago do wzięcia udziału w wyborach.

Wybory burmistrza Chicago odbędą się 4 kwietnia 2023. Już teraz głosy można oddawać we wczesnym głosowaniu.

Paul Vallas ma rozległe doświadczenie w zarządzaniu, przede wszystkim w instytucjach edukacyjnych.

To były dyrektor wykonawczy Illinois Economic and Fiscal Commission (1985-90), dyrektor ds. spraw budżetu miasta Chicago (1990-93), dyrektor Biura Budżetowego miasta Chicago (1993-95), kurator oświaty Chicago Public Schools (1995-2001), kurator oświaty Philadelphia Public Schools (2002-07), kurator oświaty stanowego okręgu w Nowym Orleanie (2007-11).

Pracował w okręgach szkolnych po trzęsieniu ziemi na Haiti i w Chile (2010-12). Był kuratorem szkolnych okręgów w Bridgeport w stanie Connecticut (2012-14), głównym dyrektorem ds. administracji na Chicago State University (2017-18).

To były kandydat w demokratycznych prawyborach na gubernatora w 2002 r. oraz były kandydat na wicegubernatora w 2016 r., były kandydat na burmistrza Chicago w 2019 r.

Ma 69 lat. Urodził się i wychował w Chicago, w rodzinie greckich imigrantów. Uzyskał tytuł magistra wydziału nauk politycznych Western Illinois University.

 

Foto: Ewa Malcher/Dziennik Związkowy
Czytaj dalej

News Chicago

Obchody 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich w USA zaprasza wszystkie organizacje i całą Polonię na uroczystości obchodów 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego, w niedzielę, 16 kwietnia 2023 roku.

Uroczystości rozpocznie Msza Św. w Bazylice Św. Jacka o godz. 12:30PM.

Złożenie kwiatów i modlitwa o godzinie 2:30PM pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu Św. Wojciecha, 6800 N. Milwaukee Ave., Niles, IL 60714. Modlitwę poprowadzi Kapelan ZKP, Ks. Marek Smółka.

Zapraszamy organizacje do wystawienia pocztów sztandarowych.

Prosimy o potwierdzenie udziału w uroczystości, nr.tel.: 773-396-9242.

Lucja Mirowska-Kopeć, Ed. D.
Prezes ZKP

 

Foto: ZKP, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu