Połącz się z nami

News Chicago

Paul Vallas kontra Brandon Johnson. Taki pojedynek czeka nas 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Wg wstępnych wyników wczorajszych wyborów w Chicago, do drugiej tury awansowali Paul Vallas, były dyrektor generalny Chicago Public Schools, oraz Komisarz Powiatu Cook, Brandon Johnson. Mieszkańcy Wietrznego Miasta ponownie będą głosować 4 kwietnia. Kto zostanie burmistrzem?

Żaden z dziewięciu kandydatów nie był w stanie zapewnić sobie ponad 50% głosów, aby wygrać fotel burmistrza od razu.

We wczorajszym głosowaniu wygrał, jak przewidziały sondaże Paul Vallas. Według danych Chicago Board of Election Commissioners, z około 99% zgłoszonych okręgów, Vallas prowadził z 34% głosów, Brandon Johnson zdobył 20%, a Lori Lightfoot 17%.

Rozmawiając ze swoimi kibicami we wtorek wieczorem, Lightfoot powiedziała, że zadzwoniła zarówno do Vallasa jak i Johnsona, aby im pogratulować.

Paul Vallas zdobył poparcie w północnych i północno-zachodnich częściach miasta. Otrzymał również wsparcie Chicago Fraternal Order of Police. Z kolei Brandon Johnson miał wsparcie potężnego Związku Nauczycieli w Chicago.

Istnieją wyraźne kontrasty między rywalami kwietniowej drugiej tury.

Vallas zbudował swoją kampanię wokół tematu walki z przestępczością. Wezwał do dodania setek policjantów do patrolowania miasta, mówiąc, że przestępczość wymknęła się spod kontroli, a morale wśród funkcjonariuszy spadło do bezprecedensowego poziomu podczas kadencji Lightfoot.

Były dyrektor budżetu miasta, który kierował także systemami szkolnymi w Chicago i Nowym Orleanie, przegrał kandydaturę na burmistrza w 2019 roku. Tym razem skupił się na bezpieczeństwie publicznym, mówiąc, że policjanci, którzy opuścili siły pod rządami Lightfoot, powrócą, jeśli on zostanie wybrany.

Przeciwnicy Vallasa krytykowali go jako zbyt konserwatywnego, by przewodzić twierdzy Demokratów.

Lightfoot ostro skrytykowała rywala za przyjęcie poparcia ze strony lidera policyjnego związku, Johna Catanzary, który bronił sprawców zamieszek 6 stycznia na Kapitolu i zrównał z Holokaustem obowiązek dotyczący szczepień dla pracowników miejskich, wprowadzony przez Lightfoot.

Johnson otrzymał około 1 miliona dolarów od Chicago Teachers Union na swoją kampanię i miał wsparcie kilku innych postępowych organizacji, w tym United Working Families.

Były nauczyciel i organizator związkowy argumentował, że odpowiedzią na zwalczanie przestępczości nie jest więcej pieniędzy dla policji, ale większe inwestycje w opiekę zdrowotną, edukację, miejsca pracy i przystępne cenowo mieszkania. Został oskarżony przez rywali, takich jak Lightfoot, o chęć pozbawiania policji funduszy.

Johnson mówił, że nie chce zmniejszać liczby funkcjonariuszy policji. Ale w wywiadzie radiowym z 2020 r. powiedział, że pozbawienie funduszy to nie tylko slogan, ale „rzeczywisty, prawdziwy cel polityczny” i zasponsorował niewiążącą uchwałę zarządu powiatu, aby przekierować pieniądze z policji i więzień na usługi społeczne.

 

Źródło: 6abc
Foto: YouTube

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej

News Chicago

Nie będzie cudownie kwitnących wiśni w tym roku w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiśnie w Chicago nie zakwitną tej wiosny z powodu niesprzyjającej pogody. Władze Chicago Park District podały, że kwietniowa zimna i mokra aura uniemożliwiła otwarcie kwiatowych pąków 190 drzew wiśni w Jackson Park przy 6401 S. Stony Island Ave. już drugi rok z rzędu.

Niektóre pąki otworzyły się w cieplejsze dni na początku tego miesiąca, ale pogoda szybko się zmieniła, a po nim nastąpił silny wiatr i śnieg, które spowodowały opadanie płatków z drzew – twierdzą urzędnicy parku.

W parku znajduje się gaj 190 różowo-białych drzew kwitnących wiśni. W 2023 r. drzewa nie osiągnęły tu także pełnego rozkwitu, z powodu niestabilnej wiosennej pogody. W tej chwili wiśnie w Jackson Park robią zielone, mimo że drzewa nie kwitły, wypuściły już liście.

Według Spencera Campbella, kierownika kliniki roślin w Morton Arboretum, na pojawienie się kwiatów wiśni wpływają warunki środowiskowe, takie jak temperatura, opady i wiatr. Gwałtowne wahania temperatury są niekorzystne dla roślin, które mają wtedy trudności z dostosowaniem swojego zachowania.

Władze parku poinformowały, że w ciągu najbliższych trzech lat w Jackson Park posadzonych zostanie 60 nowych drzew kwitnących wiśni, aby uczcić 60. rocznicę powstania Japońskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu