Połącz się z nami

News Chicago

Rysunek 11-latki z Buffalo Grove ozdobi budynek Morton Salt jako mural

Opublikowano

dnia

11-letnia Lucy Holloway zwyciężyła konkurs plastyczny dla dzieci sponsorowany przez Chicago Sun-Times i jego  partnerów medialnych: WBEZ i Vocalo. Wkrótce wszyscy będą mogli zobaczyć gigantyczną wersję jej rysunku pt. „All in Harmony”, który jako mural zostanie wystawiony na budynku Morton Salt.

Szóstoklasistka w Twin Groves Middle School w Buffalo Grove wykonała swoje dzieło częściowo cyfrowo, a częściowo ręcznie.

Jej rysunek zostanie teraz przekształcony w rozległy mural na sali rozrywkowej Salt Shed nad rzeką Chicago na North Side. Przestrzeń została podarowana przez Wintrust Bank. Mural będzie eksponowany przez około dwa miesiące.

Rysunek Lucy przedstawia ręce w różnych kolorach, z sercami pośrodku dłoni, unoszącymi się na nocnym niebie nad kulą ziemską, na której wznosi się panorama Chicago.

Projekt dziewczynki jest zgodny z tematem konkursu „Bringing Chicago’s Voices Together”, mającym na celu uczczenie różnorodności.

Własne słowa Lucy dotyczące jej przesłania: „Nie jestem pewna, jak to ująć, w pewnym sensie jesteśmy różni”, ale „tacy sami”. „Cały świat może być jednocześnie naprawdę duży i bardzo mały” — mówi.

O konkursie plastycznym, w którym mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i średnich z całego regionu Chicago, Lucy dowiedziała się od nauczyciela. Pracę stworzyła w ciągu dwóch tygodni.

Zgodnie z zasadami konkursu zgłoszenia musiały spełniać określone specyfikacje, aby zwycięski obraz mógł zostać dobrze przekształcony na mural, z grafiką powiększoną i wydrukowaną na panelach, które następnie zostaną umieszczone na zewnętrznej ścianie Salt Shed. Projekt końcowy będzie miał co najmniej 90 stóp długości.

Lucy ma troje rodzeństwa a na zajęcia plastyczne chodzi od pierwszej klasy. Kocha także konie i kilka razy w tygodniu bierze lekcje jazdy konnej w Hawthorn Woods. Oczywiście konie są jednym z jej ulubionych tematów do rysowania.

Jeden z rysunków dziewczynki został opublikowany rok temu w czasopiśmie dla miłośników koni.

Lucy pisze też krótkie opowiadania, a jedno z nich dobrze poradziło sobie w innym konkursie, organizowanym przez Stevenson High School w Lincolnshire.

Pomimo miłości do sztuki, dziewczynka nie myśli o zostaniu profesjonalną artystką, gdy będzie starsza. Jej wymarzonym zawodem jest lekarz weterynarii zajmujący się końmi.

 

Źródło: suntimes
Foto: Lucy Halloway

Polonia Amerykańska

Film „Na polskim Trójkącie” w kinie Pickwick Theatre już w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w tą niedzielę, w Pickwick Theatre Park Ridge, odbędą się dwa seanse filmu zrobionego przez Polonię, dla Polonii i opowiadającego o Polonii w Chicago. „Na polskim Trójkącie” pokazuje związki, perypetie rodzinne, dylemat powrotów do Ojczyzny, problemy z dziećmi – nasze codzienne życie z jego cieniami i blaskami. Film powstał na kanwie pierwszego sezonu  słuchowiska o tym samym tytule, które zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków na całym świecie.

W studiu Radia Deon Ewa Uszpolewicz – Figurska mówiła o projekcie zapraszając na powstały na jego kanwie film.

„Taka jest nasza ambicja, żeby słuchowisko „Na polskim Trójkącie”, które piszemy i realizujemy od ponad roku, stało się naszymi polonijnymi „Matysiakami”, mówi Ewa Uszpolewicz – Figurska, nawiązując do serii rozpoczętej w 1956 roku, która stała się najdłuższą powieścią w historii światowej radiofonii.

W sumie, w latach 1956-2023, Polskie Radio wyemitowało ponad 3400 półgodzinnych odcinków tej audycji, cieszącej się nadal popularnością i sympatią słuchaczy. czy polonijna produkcja jej dorówna?

„Słuchowisko jest przede wszystkim o nas” podkreśla nasz Gość, zwracając uwagę na fakt, że ludzie przede wszystkim żyją codziennością własnego podwórka – niewielkiego kręgu znajomych, przyjaciół i sąsiadów.

Słuchowisko nie jest komedią ani dramatem, przedstawia zwykłe życiowe sprawy, tłumaczy Ewa Uszpolewicz – Figurska. „Czasem jest śmiesznie, czasem jest strasznie, czasem jest smutno, czasem wzruszająco, czasem chce się płakać”.

Niektórzy bohaterowie mówią terytorialną gwarą, a wszyscy posługują się ponglishem, czyli językiem właściwym polskim emigrantom.

Słuchowisko jest dostępne dzięki internetowi na całym świecie a jego fanów wciąż przybywa. „Na polskim Trójkącie” poza USA jest słuchane w Polsce, w Niemczech, a niedawno odezwali się nawet polscy słuchacze z Australii, jak mówi nasz Gość. Odcinki trwają od 15 do 20 minut.

W słuchowisku grają w nim emigranci, aktorzy – amatorzy. Wszystkie wątki słuchowiska obracają się wokół dwóch par: Agnieszki i Krzysztofa Jackowskich (Ania Włoch i Piotr Kukuła) – i tak zwanego “chicagowskiego małżeństwa” – Majki Miłosierskiej i Piotra Świętocha (Anna Czerwińska i Tadeusz Wiczkowski).

Jest także matka Agnieszki, Krystyna (Renata Romanek), jej chłopak John Kois (Wojciech Dorula), przyjaciół, znajomych, sąsiadów oraz żyjące w Polsce rodziny bohaterów.

Autorkami pisanego na bieżąco scenariusza są dziennikarki; Małgorzata Błaszczuk i Ewa Uszpolewicz-Figurski. Muzykę do słuchowiska napisał Jan Zieńko, a autorem słów jest Piotr Kukuła. Piosenkę, która jest czołówką słuchowiska wykonała Ania Włoch.

Tytuł słuchowiska nawiązuje do Polish Triangle – historycznej nazwy dawnej polskiej dzielnicy w Chicago, gdzie na początku XIX w. trafiali osiedlający się w Chicago polscy emigranci.

Dziś już ich tam nie ma, ale dowodem obecności Polaków w tej części miasta jest kościół pw. Trójcy Świętej, a jego okolica nazywana jest ciągle Trójcowem lub Polskim Trójkątem – od zbiegu ulic Milwaukee, Ashland i Division.

Na zakończenie pierwszego sezonu słuchowiska powstał pierwszy odcinek filmu oparty na jego treści, który jest zamkniętą całością, jak tłumaczy Ewa Uszpolewicz – Figurska. Jego akcja rozgrywa się w Chicago podczas wesela, na które przylatują goście z Polski.

Zderzenie Polaków z kraju i tych z emigracji jest osią opowieści i lustrem, w którym może się przejrzeć każdy z nas, bez względu na miejsce zamieszkania.

Premierowe pokazy filmu można będzie można obejrzeć w:

Pickwick Theatre Park Ridge (seanse z angielskimi napisami):

  • 14 kwietnia 2024 godz. 2.00PM
  • 14 kwietnia 2024 godz. 4.30PM

Kościół pw. Św. Trójcy (sala im. ks. Gowina)

  • 20 kwietnia godz. 6.00PM

Bilety dostępne są na mojbilet.com

Serdecznie Zapraszamy – Polonia musi ten film zobaczyć!

 

Źródło: informacja własna
Foto: „Na polskim Trójkącie”
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj rusza EXPO Chicago. Tysiące dzieł sztuki współczesnej przybyło na Navy Pier

Opublikowano

dnia

Autor:

Od dzisiaj w sali festiwalowej Navy Pier (600 E. Grand Ave) możemy podziwiać tysiące dzieł sztuki  w ramach EXPO Chicago 2024, które potrwa do 14 kwietnia. Tegoroczne targi sztuki współczesnej będą pierwszą edycją po zakupie przez franczyzę targów sztuki, Frieze. Do Wietrznego Miasta zawita ponad 170 wiodących galerii z 29 krajów i 75 miast.

Zeszłego lata EXPO Chicago dołączyły do rozwijającego się imperium Frieze, co według prezesa i dyrektora targów, Tony’ego Karmana, który założył targi w 2012 r., posłuży ich rozwojowi.

W tym roku EXPO Chicago będzie gościć 170 galerii w Navy Pier’s Festival Hall – z czego około 30 powróci po przerwie, a 49 wystawców pojawi si w Chicago po raz pierwszy.

Na tegorocznych targach prezentowane będą również materiały historyczne, za pośrednictwem nowych wystawców, takich jak Thomas Gibson Fine Art czy Les Enluminures, którzy będą pokazywać średniowieczne rękopisy.

W sekcji Wydania + Książki zobaczymy solidną prezentację książek artystycznych, wydań, druków i nie tylko. Wystawy specjalne to z kolei prezentacje i prace organizacji non-profit rozmieszczone w całej sali festiwalowej Navy Pier.

Targi trwają także poza Navy Pier. W ramach współpracy z Departamentem ds. Kultury i Wydarzeń Specjalnych miasta Chicago na billboardach zamiast reklam wyświetlana jest sztuka. Kolejna współpraca z miastem zapewnia, że przez ponad rok dzieła sztuki publicznej umieszczane są wzdłuż brzegu jeziora i w różnych dzielnicach Chicago.

Z zeszłego roku na EXPO Chicago powróci prawie 100 wystawców, m.in.: Corbett vs. Dempsey (Chicago), DOCUMENT (Chicago, Lizbona), Rhona Hoffman Gallery (Chicago), Kasmin (Nowy Jork), Michael Kohn Gallery (Los Angeles), Shulamit Nazarian (Los Angeles), Nino Mier Gallery (Los Angeles, Nowy Jork, Marfa, Bruksela), Galerie Poggi (Paryż), Nara Roesler (São Paulo, Rio de Janeiro, Nowy Jork), Cristea Roberts (Londyn) i Vielmetter Los Angeles (Los Angeles).

Blisko 30 wystawców powróci do Chicago po przerwie, w tym: El Apartamento (Hawana, Madryt), Haines (San Francisco), Harper’s (Nowy Jork, East Hampton, Los Angeles), Edwynn Houk Gallery (Nowy Jork), Mariane Ibrahim (Chicago, Paryż, Meksyk), Perrotin (Paryż, Nowy Jork, Hongkong, Seul, Tokio, Szanghaj, Dubaj, Los Angeles), Michael Rosenfeld Gallery (Nowy Jork) i Cristin Tierney Gallery (Nowy Jork).

Nowi wystawcy w 2024 to 49 galerii, m.in.: Donald Ellis Gallery (Nowy Jork, Vancouver), Les Enluminures (Chicago, Nowy Jork, Paryż), Thomas Gibson Fine Art (Londyn), Hakgojae Gallery (Seul), Jack Hanley Gallery (Nowy Jork, East Hampton), Labor ( Meksyk), Niru Ratnam (Londyn) i Hannah Traore Gallery (Nowy Jork).

Aby zobaczyć pełną listę galerii biorących udział w wydarzeniu, kliknij tutaj.

 

Źródło: chicagostarmedia, apollo-magazine
Foto: EXPO Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

„Tramwaj zwany pożądaniem” możemy oglądać w Chicago do 21 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Słynną sztukę Tennessee Williamsa pt. „Tramwaj zwany pożądaniem” możemy oglądać na scenie Paramount Theatre Aurora do 21 kwietnia. Poznajemy w niej Stellę Kowalski, która kocha męża i zrobi dla niego wszystko, oraz Stanleya Kowalskiego, alkoholika z twardymi pięściami. Pomiędzy nimi pojawia się Blanche DuBois, bezbronna i samotna.

Blanche Dubois odwiedza w Nowym Orleanie swoją siostrę Stellę i jej męża – Stanleya Kowalskiego. Margaret i Brick przyjeżdżają na zjazd rodzinny z okazji 65. urodzin ojca. Wielebny Lawrence Shannon porzuca stan duchowny i jako przewodnik trafia z grupą do meksykańskiej wioski.

Chance Wayne – w towarzystwie upadłej gwiazdy filmowej Księżniczki Kosmonopolis – wraca do rodzinnego miasteczka, by odzyskać ukochaną i swoje dobre imię. Mieszkający z siostrą i zgorzkniałą matką Tom zaprasza na kolację kolegę z pracy, wobec którego matka ma pewne plany…

„Tramwaj zwany pożądaniem” konfrontuje nas z wątłą relacją między rzeczywistością a iluzją, nadzieją i rozpaczą oraz brutalną walką o piękno i czułość, gdy świat zdaje się spiskować przeciwko tobie. Zawodnicy są na miejscu. Karty są rozdane. Trzymaj się, gra idzie o życie.

Tennessee Williams, jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy XX wieku tworzy szokująco aktualne studium zakłamania, rozpadu więzi międzyludzkich i upadku wartości rodzinnych w dusznej atmosferze amerykańskiego Południa.

U Williamsa tragedia zawsze zaczyna się w gronie ludzi pozornie sobie bliskich – gdy wzajemne urazy i pretensje znajdują ujście w najmniej spodziewanym momencie.

Ale bohaterowie „Szklanej menażerii”, „Tramwaju zwanego pożądaniem”, „Kotki na gorącym blaszanym dachu”, „Słodkiego ptaka młodości” i „Nocy Iguany”, nękani wspomnieniami o dawnej świetności i niespełnionymi ambicjami, strachem przed starością i samotnością, uzależnieniami i tłumioną seksualnością, zmagają się przede wszystkim z własnymi słabościami.

„Tramwaj zwany pożądaniem” będzie grany w Copley Theatre do 21 kwietnia. Bilety w cenie od 40 dolarów można kupić tutaj.

Uwaga: spektakl zawiera sceny przemocy domowej, napaści na tle seksualnym i tematy związane z chorobami psychicznymi.

19 kwietnia o godzinie 8.00PM spektakl będzie tłumaczony na American Sign Language

Odnowienie subskrypcji na spektakle trzeciego sezonu Bold Series Teatru Paramount, odbywającego się w Copley Theatre przy 8 E. Galena Blvd. w Aurorze, trafiło do sprzedaży 5 lutego.

Nowy sezon Bold Series rozpoczyna się 24 lipca wznowieniem „Peter and the Starcatcher”, po którym następuje „An Act of God” (2 października – 10 listopada) i “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” (12 marca 2025 r. – 27 kwietnia 2025 r.).

Sprzedaż pojedynczych biletów na spektakle Bold Series rozpocznie się 29 kwietnia o godzinie 10:00AM.

Bilety na inauguracyjną produkcję Stolp Island Theatre „Million Dollar Quartet” trafiły do sprzedaży 1 kwietnia. Przedstawienia rozpoczną się w lipcu przy 5 E. Downer Place w Aurorze. Bilety pojedyncze na „MDQ” trafią do sprzedaży 15 kwietnia.

Źródło: Paramount Theatre Aurora, wikipedia
Foto:  YouTube, Paramount Theatre Aurora
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu