GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Wybory w Chicago tuż tuż. Monika Myśliwiec-Gałuszka ma dla nas ważne informacje

Dzień Wyborów Miejskich w Chicago coraz bliżej, ale oczywiście, cały czas możemy oddawać głosy w lokalach Wczesnego Głosowania. Frekwencja jest zaskakująco wysoka, mówi na antenie Radia Deon Monika Myśliwiec-Gałuszka, Dyrektor Komisji Wyborczej Miasta Chicago d/s Polonii. Jeśli mamy problem z j. angielskim, powinniśmy udać się do lokalu gdzie pracują dwujęzyczni sędziowie elekcyjni.
Wybory już we wtorek, 28 lutego ale Wczesne Głosowanie w Chicago trwa od 26 stycznia. Rozpoczęło się w dwóch placówkach, a od 13 lutego można oddawać głos w 50 lokalach wyborczych na terenie całego miasta.
„Wczesne głosowanie cieszy się naprawdę dużą frekwencją” mówi Monika Myśliwiec-Gałuszka –„Już bijemy nowe rekordy”.
Do komisji wyborczych zwrócono także ponad 76 tys. kart głosowania korespondencyjnego.
Wszystkie 50 placówek Wczesnego Głosowania, będzie czynne do 28 lutego, w godzinach:
- Poniedziałek – Piątek: 9.00AM – 6.00PM
- Soboty: 9.00AM – 5.00PM
- Niedziele: 10.00AM – 4.00PM
- Dzień Wyborów: 6.00AM – 7.00PM (28 lutego)
W dniu Wyborów 28 lutego nie będzie czynny Urząd Komisji Wyborczej przy 69 W. Washington St., na 6 Piętrze, głosowanie tu będzie możliwe tylko do 27 lutego.
W dniu właściwych Wyborów możemy oddać głos zarówno w naszym lokalu, do którego jesteśmy przypisani wg adresu, jak i którejkolwiek placówce Wczesnego Głosowania, zaznacza Gość Radia Deon Chicago.
Lokale wyborcze są prawie takie same jak przy ostatnich, listopadowych Wyborach, mówi Monika Myśliwiec-Gałuszka. Wszystkie informacje są dostępne na stronie Komisji Wyborczej.
„Poprzez wpisanie swojego nazwiska i adresu możemy dokładnie zobaczyć do której komisji zostaliśmy przydzieleni w dniu Wyborów oraz zobaczyć gdzie jest nasz lokal wyborczy” tłumaczy Dyrektor Komisji Wyborczej Miasta Chicago d/s Polonii.
Na stronie można także zapoznać się ze wzorem karty do głosowania i listą kandydatów na poszczególne stanowiska.
W wyborach mogą wziąć udział wyłącznie osoby mieszkające i zarejestrowane w Chicago. Nadal można się zarejestrować, zarówno w placówce Wczesnego Głosowania jak i 28 lutego, przynosząc 2 ważne dokumenty tożsamości, przypomina Monika Myśliwiec-Gałuszka.
W 8 na 50 lokali wyborczych Wczesnego Głosowania są osoby mówiące po polsku. Można tu także skorzystać z ekranu monitora z kartą po polsku. Polscy przedstawiciele będą również obecni w 105 placówkach wyborczych 28 lutego i wtedy także będą dostępne karty drukowane w j. polskim.
W dzień Wyborów w biurze komisji dostępne będą także osoby mówiące po polsku by telefonicznie udzielać informacji.
W razie pytań lub wątpliwości można dzwonić pod numery telefonów 312 269 57 02 – już teraz i w dniu Wyborów, a 28 lutego także dodatkowo pod nr. 312 269 78 70. Pod tymi numerami można także zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, jeśli ktoś takie zaobserwuje.
Monika Myśliwiec-Gałuszka przypomina, że głosować mogą tylko obywatele Stanów Zjednoczonych.
Jeśli się zarejestrujemy nie mając obywatelstwa, to potem możemy mieć problem z jego otrzymaniem. Dużo osób zrobiło to w Biurze Sekretarza Stanu, np. odnawiając prawo jazdy. W takim przypadku trzeba taką rejestrację jak najszybciej unieważnić w biurze wyborczym – radzi Gość Radia Deon Chicago.
„Zachęcam aby oddawać swoje głosy wcześniej, także dlatego, że nie możemy przewidzieć jaka będzie pogoda we wtorek” mówi Gość Radia Deon.
Pamiętajcie by oddać swój głos!
Foto: Rada Komisarzy Wyborczych Chicago, istock/vesperstock/ Daniel Hanscom/ twinsterphoto
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Marek Kowalczyk: Świętuj z nami 25 lat Salonu Idea – 25% zniżki na meble tylko do niedzieli

Salon Meblowy Idea Furniture w Chicago obchodzi piękny jubileusz 25-lecia. Z tej okazji, by podziękować wszystkim klientom i współpracownikom, którzy obdarzyli go zaufaniem, oferuje wielką zniżkę na swój asortyment. Przyjdźcie do salonu i zróbcie zakupy do najbliższej niedzieli a otrzymacie rabat 25% – zaprasza w studiu Radia Deon Chicago, właściciel salonu, Marek Kowalczyk.
Minęło już 25 lat od otwarcia polskiego sklepu Idea Furniture w Chicago, dzięki któremu polski i europejski design został przeniesiony do Ameryki. To był niewątpliwy sukces polskiej firmy.
„Postawiliśmy na jakość, na dobre wykonanie i na dobre materiały” mówi Marek Kowalczyk, który w swoim salonie spotyka już kolejne pokolenie Polaków wybierających meble do swoich domów i mieszkań.
W Idea Furniture znajdziemy nowoczesne i kompletne wyposażenie każdego pomieszczenia, począwszy od kuchni, czy jadalni, poprzez salon, przedpokój i sypialnie.
„Byliśmy i ciągle jesteśmy prekursorem jeśli chodzi o import nie tylko mebli ale właśnie designu” podkreśla właściciel salonu.
Marek Kowalczyk mówi, że jego salon jako jedna z nielicznych bardzo firm oferuje naturalną, 100-procentową skórę na swoich meblach. Ważne są także wysokiej jakości zmywalne powłoki chociażby na kanapach, zwłaszcza gdy np. mamy w domu zwierzęta albo małe dzieci.
Sklep ma ogromny asortyment na każdą kieszeń, mówi Gość Radia Deon, w sam raz żeby spełniać marzenia swoich klientów. Możliwe jest także składanie specjalnych zamówień na meble, a okres oczekiwania na realizację takiego zamówienia w tej chwili nie jest długi.
Klienci wymagają teraz aby być na czasie z nowościami i nowymi trendami, zauważa Marek Kowalczyk, dlatego salon Idea Furniture oprócz współpracy ze stałymi producentami, ciągle poszukuje nowych firm, rozwiązań i pomysłów.
Z okazji jubileuszu Marek Kowalczyk i jego salon meblowy Idea Furniture w Chicago oferuje aż 25% zniżki na większość swoich mebli. Właściciel sklepu twierdzi, że „celebracja zobowiązuje” – dlatego możemy przyjeżdżać i wybierać, wspaniałe sypialnie, stoły czy kanapy po wyjątkowo promocyjnej cenie.
Więcej informacji w salonie meblowym przy 6545 W Irving Park Rd, Chicago oraz na stronie internetowej Idea Furniture. Salon prowadzi także sklep internetowy, można składać zamówienia online a transport mebli jest możliwy na terenie całych Stanach Zjednoczonych.
Serdecznie Zapraszamy!
Foto: Idea Furniture
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Polskie sklepy Montrose Deli sponsorują Królową Parady 3-Maja

Tegoroczne Wybory Królowej Parady Dnia Konstytucji 3-Maja już za nami. Wielkie emocje opadły, ale goście tego wspaniałego wydarzenia wciąż pozostają pod wrażeniem całej uroczystości. W studiu Radia Deon Chicago o przebiegu Wyborów mówi ich dyrektor, Ewa Rumiński oraz przedstawicielka sieci Montrose Deli, Anna Dudzińska. To właśnie polskie sklepy Montrose Deli były głównym sponsorem uroczystości i ufundowały stypendium dla Królowej.
„Te Wybory były wyjątkowe, zrobiły na wszystkich bardzo pozytywne wrażenie” mówi Anna Dudziński z Montrose Deli. „Jestem zaszczycona, że mogłam tam być, że mogłam wręczać Królowej czek”.
Przygotowania do Wyborów Królowej Parady ruszają pełną parą już w październiku, więc trwają prawie pół roku, mówi Ewa Rumiński, dyrektor artystyczny i menadżer tego przedsięwzięcia. Pierwsze kroki to wysyłanie wszelakich informacji, rozmowy ze sponsorami i poszukiwanie kandydatek do korony.
Następnie od stycznia do marca odbywają się próby z dziewczynami, które zgłosiły swój udział w konkursie.
„Dziewczyny, które zgłaszają się do Wyborów wiedzą czego chcą i wiedzą co sobą reprezentują” mówi Ewa Rumiński. Są ambitne i pewne siebie. Natomiast dzwonią także rodzice lub dziadkowie, którzy lekko zaniepokojeni pytają czy ich córki albo wnuczki będą występować w strojach kąpielowych i wtedy trzeba im wytłumaczyć, że to nie jest taki konkurs i na inne rzeczy zwracana jest uwaga.
Czasem zdarza się, że zgłosi się osoba studiująca daleko od miasta, wtedy zazwyczaj musi zrezygnować, ponieważ nie pogodzi swoich zajęć z próbami, w których musi uczestniczyć. Do Wyborów nie są także przyjmowany dziewczyny starsze, które już ukończyły studia, tłumaczy Ewa Rumiński.
Komitet Parady stawia na edukację i wyraźnie zaznacza swój cel – wsparcia w postaci stypendium na studia. Dlatego brane są pod uwagę dziewczyny, które jeszcze nie zaczęły albo są dopiero na początku studiów.
Polska sieć sklepów Montrose Deli, prowadzona przez Halinę i Stanisława Urbaniaków, zawsze wspierała i nadal wspiera mnóstwo wydarzeń i inicjatyw, zwłaszcza tych związanych z Polską, patriotyzmem i promocją Polskości w Stanach Zjednoczonych.
Jest także głównym sponsorem Królowej Parady, która dostaje pieniądze z przeznaczeniem na stypendium edukacyjne.
„Pani Halina i Stanisław Urbaniak są znani z tego, że pomagają” mówi Anna Dudziński. „Bardzo się cieszymy, że możemy tam być i sponsorować coś co jest dobrym celem”.
Królowa Parady otrzymała od Mantrose Deli 3 000 dolarów.
Poza Montrose Deli, Wybory Królowej sponsorują i wspierają inne biznesy, firmy i osoby prywatne, które każdego roku przekazują coraz większe kwoty na ten piękny cel. Cała grupa ludzi wkłada także swoją pracę, m.in. choreograf, czy panie, które układają włosy i robią makijaż kandydatkom, podkreśla Ewa Rumiński.
Przypominamy, że Polska Parada Dnia Konstytucji 3-Maja w tym roku przemaszeruje przez Chicago 6 maja, a zgłoszenia do niej są możliwe tylko do 1 kwietnia.
Wszystkie informacje oraz formularze zgłoszeniowe na paradę dostępne są na stronie internetowej: www.polishparade.org oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639, tel. 773-992-0857 fax.773-745-7278.
Kontakt: Prezes Dr. Łucja Mirowska-Kopeć, tel. 773-396-9242 lub zkppresident@gmail.com.
Foto: Kaplon Studio
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Co naprawdę wiedział Jan Paweł II? Grzegorz Górny zaprasza na spotkanie

W ostatnich dniach w Polsce, po emisji telewizyjnego reportażu, gorąco dyskutowanym tematem jest osoba Jana Pawła II i kwestia czy wiedział on o przypadkach wykorzystywania nieletnich w Kościele. W studiu Radia Deon Chicago dziennikarz, publicysta i felietonista Grzegorz Górny przybliża tą kontrowersyjną sprawę i zaprasza na specjalne spotkanie – konferencję 30 marca.
6 marca w telewizji TVN24 został wyemitowany film Marcina Gutowskiego pt. „Franciszkańska 3”, który mówi o tym, że Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele, jeszcze zanim został papieżem ale je ukrywał.
W reportażu dziennikarz rozmawia ze znajomymi i ofiarami trzech księży, którzy podlegali w latach 60. kardynałowi Wojtyle.
Reportaż wywołał gorącą dyskusję w kraju, w której toczą walkę zwolennicy i przeciwnicy papieża – Polaka.
„To jest w tej chwili temat numer 1 medialny i polityczny” wyjaśnia Grzegorz Górny. Została nawet uchwalona sejmowa rezolucja w obronie dobrego imienia Jana Pawła II, a do polskiego MSZ został wezwany ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marek Brzeziński.
„Generalnie ten atak na Jana Pawła II wpisuje się w scenariusz wojny hybrydowej Rosji przeciwko Polsce” uważa Gość Radia Deon Chicago.
30 marca Grupa JP2 zaprasza na konferencję połączoną z dyskusją, na której Grzegorz Górny wyjaśni szczegóły kontrowersyjnych publikacji na temat Jana Pawła II. Każdy może przyjść na spotkanie, dowiedzieć się więcej na temat tej sprawy, zadać pytania i wziąć udział w polemice.
Gość Radia Deon zajmował się właśnie sprawą zarzutów wobec Jana Pawła II i ma szeroką wiedzę w tej kwestii.
„Kościół w Polsce nie boi się prawdy” mówi Grzegorz Górny, a naszym zadaniem jest docieranie do informacji. Wielu historyków wytknęło rzeczowe błędy popełnione w reportażu „Franciszkańska 3”.
Jeśli chodzi o materiały związane z Janem Pawłem II to istnieją dokumenty jeszcze nie przebadane przez historyków. Zamieszanie wokół filmu Marcina Gutowskiego może wywołać falę głębszych badań, uważa nasz Gość.
Spotkanie z Grzegorzem Górnym odbędzie się 30 marca o godzinie 8.00PM w Auli im. Jana Pawła II w Ośrodku Milenijnym, przy 5835 W. Irving Park w Chicago. Wstęp wolny.
Serdecznie Zapraszamy!
Grzegorz Górny – Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Na początku lat 90. pracował w „Gazecie Wyborczej”.
W 1994 wraz z Rafałem Smoczyńskim stworzył kwartalnik „Fronda”, który redagował przez 11 lat. W latach 1995–2001 współtworzył też program telewizyjny pod tym samym tytułem. W lipcu 2005 właściciele tygodnika „Ozon” powierzyli mu stanowisko redaktora naczelnego. Od października 2007 do 14 kwietnia 2012 ponownie był redaktorem naczelnym kwartalnika „Fronda”.
Grzegorz Górny jest autorem filmów dokumentalnych z serii „Raport Specjalny” dla Telewizji Polsat; współautorem reportażu na temat działalności Wojskowych Służb Informacyjnych w polskich mediach telewizyjnych w latach 90. wyemitowanego w magazynie reporterskim „30 minut”.
W grudniu 2012 został publicystą tygodnika „W Sieci” i portalu wpolityce.pl. Prowadził Klub Trójki w Programie III Polskiego Radia.
Jest także laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks, Totus Tuus i Nagroda im. Jerzego Zieleńskiego). Odznaczony węgierskim Orderem Zasługi.
Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Nieudokumentowani imigranci wracają do swoich krajów. Jak się starać o obywatelstwo USA?
-
News USA4 tygodnie temu
Spotkanie Prezydentów Polski i USA z Polakami
-
News USA4 tygodnie temu
Prezydenci Polski i USA o bezpieczeństwie i współpracy
-
News USA4 tygodnie temu
Wypowiedź Prezydenta podczas polsko-amerykańskich rozmów plenarnych
-
News USA4 tygodnie temu
Banknot 2-dolarowy może być wart 4500 dolarów. Sprawdź czy go masz?
-
News USA4 tygodnie temu
Wielka tragedia polskiej rodziny w New Jersey. Ojciec zabił dwoje dzieci, żonę i siebie
-
Zaplanuj finanse12 godzin temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć do 15 kwietnia
-
Zaplanuj finanse3 tygodnie temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć jeszcze w tym sezonie podatkowym