Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Elżbieta Chojnowska: 101 Biesiad już za nami. W piątek kolejne spotkanie z poezją

Opublikowano

dnia

„Poezja jest dla mnie życiową odskocznią od codzienności” mówi w studiu Radia Deon Chicago Elżbieta Wałkuska-Chojnowska, psycholog i pedagog ale przede wszystkim poetka. Wraz z Grupą Poetycką ARKA serdecznie zaprasza na 102. Biesiadę Poezji i Ballad, która odbędzie się w najbliższy piątek w Art Nest Restaurant.

Poezja wciąż jest ważna w dzisiejszym świecie, warto szukać w niej strawy duchowej, chwili refleksji nad życiem i wytchnienia od otaczających nas problemów.

„Kiedy mam ciężki dzień czasami po prostu staram się usiąść, skupić i przełożyć to wszystko na papier” mówi Elżbieta Wałkuska-Chojnowska. Poza pisaniem wierszy, dużo ich także czyta.

Nasz Gość uważa, że wśród współczesnej młodzieży, wydawałoby się, że pochłoniętej przez nowoczesne technologie, istnieje wręcz „głód na poezję”.

Elżbieta Chojnowska prowadziła poetycki klub dla dzieci i młodzieży w amerykańskich szkołach. Zarówno dzieci w szkole podstawowej jak i w szkole średniej bardzo lubiły spotkania przy wierszach i próbowały tworzyć.

Młodzi ludzie, jak da się im taką możliwość i atmosferę, wkładają w to swoje serce, mówi Gość Radia Deon. Młodzież w swojej twórczości porusza oczywiście poważniejsze tematy niż młodsze dzieci. Wiersze odzwierciedlają ich świat i nurtujące ich problemy.

„101 Biesiad już za nami a każda Biesiada jest wyjątkowa i niepowtarzalna” mówi Elżbieta Wałkuska-Chojnowska.

W najbliższym spotkaniu wezmą udział goście: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, oraz osoby należące do Grupy Poetyckiej ARKA, czyli: Lidka i Leszek Starczewscy, Beata i Krzysztof Zwierzchowscy, Krystyna Kowal, Grażyna Jahymiak, Marek Wieczorek, Krystyna Markiewicz, Władysław J. Burzawa, Marian Włodarski.

Ballady i oprawę muzyczną spotkania przygotowuje Zbigniew Pliciński, a Biesiadę poprowadzi Elżbieta Chojnowska.

102 Biesiada Poezji i Ballad odbędzie się w piątek 24 lutego o godzinie 7.30PM w Art Nest Cafe przy 7316 W. Lawrence Ave., Harwood Heights, IL, United States, Illinois.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale zbierane będą, jak zawsze, dobrowolne datki na Dom Samotnej Matki w Chicago. Grupa Poetycka ARKA wspiera placówkę od 2016 r.

Serdecznie Zapraszamy!

Elżbieta Wałkuska-Chojnowska urodziła się w 1964 r., dzieciństwo i młodość spędziła w Giełczynie koło Łomży. W Polsce studiowała pedagogikę oraz nauczanie, natomiast w Chicago otrzymała magisterium w dziedzinie psychologii ogólnej i pedagogicznej w National-Louis University.

Mając 15 lat rozpoczęła swoją przygodę z poezją. Dwa lata później zadebiutowała w łomżyńskich „Kontaktach” (1982). Jej utwory drukowane były w wielu publikacjach w kraju i na emigracji, między innymi w Antologii Poezji Emigrantów, oraz tłumaczone na język angielski i rumuński. Jej poezja była recytowana w wielu rozgłośniach radiowych w Polsce i w USA.

W 1985 r. Elżbieta Chojnowska wydała zbiór poezji „Chciałabym powiedzieć” a w 2007 polsko-angielski tomik „Mozaika – Mosaic”. należała do Klubu Młodego Literata w Łomży, Krajowego Klubu Twórców Kultury „Scena Ludowa” w Krakowie oraz do Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago, w pierwszych trzech latach jego działalności.

Jest współzałożycielką Grupy Poetyckiej ARKA, w ramach której prowadzi comiesięczne „Biesiady Poetyckie” oraz redaguje rubrykę pt. „Grupa Poetycka ARKA prezentuje” w chicagowskim tygodniku „Monitor”.

Elżbieta Wałkuska-Chojnowska jest laureatką wielu konkursów poetyckich a także organizatorką warsztatów poetyckich i założycielką Poetry Club dla młodzieży amerykańskiej.

W 2019 r. odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Foto: Andrzej Baraniak,

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Helena Sołtys i Monika Kluza: Jak uczyć dzieci o Polsce? Tańcząc i śpiewając

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek odbędą się w Chicago warsztaty organizowane przez Przystanek Historia IPN. Poprowadzi je specjalny Gość z Polski, Monika Kluza, istruktorka warsztatów muzyczno-teatralnych, edukatorka, pisarka i pedagog. W studiu Radia Deon, razem z Heleną Sołtys prowadzącą Przystanek Historia zapowiada to wydarzenie.

Przystanek Historia IPN działa w Chicago już od 5 lat. Jego koordynatorzy zapraszają nauczycieli, wychowawców, instruktorów harcerskich na warsztaty zatytułowane „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, które odbędą się w czwartek.

Warsztaty poprowadzi Monika Kluza, która przybyła do Chicago z Krakowa.

Helena Sołtys wyjaśnia, że warsztaty będą zawierały także zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Dzieci będą się na nich uczyły o polskich symbolach narodowych poprzez śpiew i taniec.

W ramach marcowej edycji Przystanku Historia IPN odbędą się także warsztaty dla młodzieży dotyczące Żołnierzy Wyklętych oraz inne, mówiące o historii Dywizjonu 303, zapowiada Helena Sołtys. Te zajęcia poprowadzą edukatorzy z warszawskiego biura Przystanku Historia. Odbędą się one wirtualnie, poprzez platformę Teams.

Kolejny panel, będzie mówił o weteranach AK i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Komendant Andrzej Janczak „będzie opowiadał o tych, których już nie ma pośród nas, ale też o tych, którzy są jeszcze i dają świadectwo o czasach II Wojny Światowej” zapowiada Helena Sołtys.

Monika Kluza, która poprowadzi najbliższe warsztaty pt. „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, ma wśród wielu pakietów szkoleniowych także np. piosenki patriotyczne przeznaczone na strefę kibica. Dopingując polską drużynę sportową, również można dzieci uczyć patriotyzmu.

Do zabaw przy piosence Monika Kluza tworzy specjalny układ choreograficzny, dodaje biało-czerwone elementy, np. balony, wstążki czy kwiaty. „I w ten sposób, taki bardzo delikatny, lekki, przystępny, dzieci bardzo prosto uczą się miłości do ojczyzny” tłumaczy nasz Gość.

Nauczyciele w Polsce i zagranicą korzystają z programów nauczania Moniki Kluzy. Czerpią pomysły, posługują się gotowymi schematami i materiałami. Gość Radia Deon zauważa, że nauczyciele poza ojczyzną bardzo za nią tęsknią a Polskość jest dla nich ogromnie ważna. Dlatego z wielkim sercem chłoną jej pomysły i przekazują dzieciom.

To jest dla mnie największa nagroda za moją pracę, mówi Monika Kluza, „gdy widzę jak nauczyciele przenoszą to, wszystko czego uczą się na warsztatach do pracy z dziećmi”.

Materiały, których autorką jest Monika Kluza można znaleźć na stronie sklep.maratonartystyczny.pl

Warsztaty skierowane do nauczycieli odbędą się w czwartek 16 marca o godzinie 7.00 wieczorem w Polskiej Szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego przy 2600 N Sayre Ave, w Elmwood Park. Są jeszcze dostępne miejsca. Aby się na nie zapisać, trzeba dokonać rezerwacji poprzez mail: warsztatyipn@gmail.com.

Organizatorzy zachęcają do ubioru w kolorach narodowych!

Serdecznie Zapraszamy!

Monika Kluza:

 • Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ze specjalizacją Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna.
 • Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – Studium Wychowania Muzycznego im. Carla Orffa.
 • Instruktor warsztatów muzyczno-teatralnych.
 • Autorka bajek, wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci.
 • Laureatka wielu konkursów poezji śpiewanej.
 • Certyfikowany Trener Mentalny.
 • Trener Śmiechojogi.
 • Organizatorka autorskich warsztatów dla nauczycieli szkół i przedszkoli z wykorzystaniem idei Carla Orffa.

 • Pomysłodawczyni i wokalistka zespołu Tęczowa Muzyka oraz Ogólnopolskiego Maratonu Artystycznego.
 • Prelegent Ogólnopolskiego Forum Wychowania Przedszkolnego organizowanego przez Miesięcznik Bliżej Przedszkola.
 • Edukatorka, która rocznie szkoli ponad 5000 nauczycieli.
 • Właścicielka Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni.
 • Osobowość Roku 2019 województwa małopolskiego w dziedzinie KULTURA.
 • Prelegentka XV i XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Portland i Toronto, gdzie podczas warsztatów przedstawiła niektóre z pozycji pozytywnego patriotyzmu zawartego w programie „Serce dla Polski” który otrzymał patronat Pierwszej Damy Agaty Kornhauser Dudy oraz Narodowego Programu Niepodległa ustanowionego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Na Wyborach Królowej Parady aparaty fotoreporterów pokochały Claudię Walkosz

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasie Wyborów Królowej Parady 3 Maja, które miały miejsce w sobotę, 11 marca w Shiller Park, poza zwyciężczynią korony, wyróżniono także 3 inne uczestniczki konkursu. Claudia Walkosz, uczennica Lockport High School została wybrana przez dziennikarzy na Miss Foto. W studiu Radia Deon Chicago mówi o swoich wrażeniach z wyborów oraz o pasji, którą jest łyżwiarstwo figurowe.

11 marca, 12 wspaniałych, młodych i utalentowanych dziewcząt, które musiały popisać się swoją wiedzą na temat Polski i mówić po polsku, wystąpiło przed publicznością. Dziennikarzom w obiektywy aparatów wpadła piękna Claudia Walkosz.

Uczennica Lockport High School zdobyła tytuł Miss Foto.

Pasją Claudii Walkosz jest łyżwiarstwo figurowe, które trenuje od wczesnego dzieciństwa. Tegoroczna Miss Foto jeździ też na zawody w tej dyscyplinie sportu, więc występy przed dużą publicznością nie są jej obce.

„Zaczęłam jeździć na łyżwach jak miałam prawie 5 lat i od tego czasu zakochałam się w tym sporcie” mówi na naszej antenie.

Claudia brała udział w wielu zawodach, pokazach, próbowała także swych sił w jeździe synchronicznej na lodzie. W konkurencjach zespołowych zdobyła nagrody.

Miss Foto uczestniczyła także w konkursach piękności, ale Wybory Królowej Parady 3 Maja były wyjątkowo trudne i stresujące. Jak mówi Claudia, przygotowania do nich były długie i pracochłonne.

Aby przedstawić swój talent w czasie Wyborów Królowej Parady 3 Maja Claudia Walkosz napisała wiersz o łyżwiarstwie. W czasie występu wspierała ją bliższa i dalsza rodzina a także grono przyjaciół i znajomych.

„To było bardzo fajne uczucie w sukniach tam stać jak fotoreporterzy robili nam zdjęcia” mówi nasz Gość. Wszystkie dziewczyny wyglądały pięknie i wszyscy byli bardzo mili, wspomina Claudia.

Królową Parady 3 Maja została Marianna Mosz, 17-letnia uczennica liceum William Howard Taft.

Carolina Woźniczka, studentka na Uniwersytecie Illinois, została wybrana na Pierwszą Damę Dworu, natomiast na Drugą Damą Dworu wybrano Victorię Czarnik, uczennicę East Leyden High School.

Dyrektorem Organizacyjnym Wyborów była Ewa Rumiński.

Serdecznie Gratulujemy!

Przypominamy, że Polska Parada Dnia Konstytucji 3 Maja w tym roku przemaszeruje przez Chicago 6 maja. Zgłosić swój udział można tylko do 1 kwietnia.

Wszystkie informacje i formularze zgłoszeniowe zarówno w j. polskim jak i angielskim są dostępne na stronie polishparade.org.

Foto: Andrzej Baraniak
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Strzeleckie wydarzenie w Hainesville będzie podziękowaniem dla Marka Garbarza

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 23 kwietnia, w Hainesville odbędzie wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego w Ameryce, „Husar”. Tego dnia będą miały miejsce zawody ku czci założyciela stowarzyszenia oraz jego byłego prezesa, Marka Garbarza, który w studiu Radia Deon Chicago serdecznie zaprasza do trenowania tej dyscypliny sportu.

„Strzelectwo parkurowe to jest strzelectwo, które w większości przypomina, imituje polowanie”. Używane są w nim strzelby myśliwskie, tłumaczy Marek Garbarz, który poświęcił ogrom swojej pracy i zaangażowania w rozwój i działanie polskiego stowarzyszenia.

Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego działa w Chicago od 10 lat i ma na swoim koncie niemałe osiągnięcia.

„Mamy 3 srebrne medale z organizacji Fitasc na Mistrzostwach Świata dla Polski. W zeszłym roku zdobyliśmy też srebrny medal w Superweteranach” mówi Gość Radia Deon.

Polacy dobrze sobie radzą w strzelectwie, mają do niego oko, choć ten sport nie jest tak popularny w Polsce. Marek Garbarz wraca do ojczyzny i ma zamiar pomóc w rozwoju tej dyscypliny.

23 kwietnia w Hainesville odbędą się zawody Ligi Amerykańskiej. W pierwszym roku zawodnicy startujący w lidze nic nie płacą, więc każdy kto przyjdzie, będzie mógł sobie postrzelać, zapowiada nasz Gość.

Dobrze jest mieć ze sobą swoją strzelbę, ale jeśli ktoś nie ma, to na miejscu także będzie można pożyczyć.

„Stowarzyszenie jest otwarte na wszystkich” mówi Marek Garbarz. Mile widziane są młode osoby, które interesują się strzelectwem i chciałyby trenować i rozwijać tą pasję, a następnie w polskich barwach startować na zawodach.

Na zwycięzców zawodów w Hainesville czekają oczywiście nagrody.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Foto: psspa husar

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu