Połącz się z nami

News USA

Wielka tragedia polskiej rodziny w New Jersey. Ojciec zabił dwoje dzieci, żonę i siebie

Opublikowano

dnia

W niedzielę 19 lutego rano w mieście Linden w stanie New Jersey doszło do ogromnej tragedii. Wg ustaleń policji 41-letni Krzysztof Nieroda zastrzelił swoją żonę, dwoje dzieci w wieku 13 i 14 lat, a na koniec siebie samego. O morderstwie na antenie Radia Deon mówi Monika Adamski z Radia Rampa.

„Nikt tak naprawdę nie dowie się, dlaczego”, powiedział burmistrz Linden, Derek Armstead, o tej tragedii.

Burmistrz nie mógł sobie przypomnieć podobnej tragedii w czasie sprawowania urzędu publicznego. Armstead zasiadał w Radzie Miejskiej od ponad 20 lat, a w tym roku rozpoczął trzecią kadencję na stanowisku burmistrza.

Rodzina została zidentyfikowana w poniedziałek jako 41-letni Krzysztof Nieroda, 41-letnia Justyna Nieroda i 13-letnia Natalia Nieroda, którzy zginęli na miejscu.

Według prokuratora powiatu Union, Williama A. Daniela i szefa policji w Linden, Davida Harta, 14-letni Sebastian Nieroda został znaleziony żywy w stanie krytycznym i zabrany do szpitala uniwersyteckiego w Newark, gdzie później zmarł.

Policja w Linden odpowiedziała około godziny 9:30AM w niedzielę, przybywając do domu przy 18 Chatham Place, aby przeprowadzić kontrolę po tym, jak sąsiedzi zgłosili, że słyszeli strzały.

Jak poinformowała prokuratura, wspólne śledztwo prowadzone przez Komisariat ds. Zabójstw Prokuratury Okręgowej w Union oraz Komisariat Policji w Linden wykazało, że w godzinach porannych Krzysztof Nieroda zastrzelił swoją żonę, syna i córkę.

Według prokuratury Nieroda zadzwonił następnie do członka rodziny, aby powiedzieć, że zastrzelił swoją żonę i dzieci. Potem przystąpił do popełnienia samobójstwa jednym strzałem w głowę. Broń była w dłoni mężczyzny, kiedy przybyły służby – podała prokuratura.

Dzieci były uczniami gimnazjum Linden

Burmistrz powiedział, że priorytetem jest zapewnienie poradnictwa i pomocy uczniom Linden Public Schools.

Rodzeństwo było uczniami McManus Middle School. Sebastian Nieroda był w ósmej klasie, a Natalia Nieroda w siódmej.  Dzieci były wyjątkowe pod względem nauki.

Tymczasowy Kurator Szkół Rocco Tomazic wydał w poniedziałek oświadczenie w  liście do społeczności szkolnej, pisząc, że „po raz kolejny” ma „smutny obowiązek” relacjonowania tragicznych wydarzeń.

Dzieci uczęszczały na lekcje religii w kościele rzymskokatolickim św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden.

Rodzina, przyjaciele pytają dlaczego

Przyjaciele przesyłają kondolencje i pytają: „Dlaczego?” na Facebooku Krzysztofa Nierody. Jego siostra  wymieniła na swojej stronie zdrobnienia imion członków rodziny – „Justynka”, „Sebus”, „Natalcia” i „Krzys”.

Siostra Justyny Nierody umieściła na swojej stronie pasujące zdjęcie tatuażu przedstawiające różę ze słowem „rodzina”. Ona i Justyna dzielą teraz to samo zdjęcie, co zdjęcia profilowe.

„Krzyśku, zawsze będę zadawał to pytanie, dlaczego???????”, napisał Marcin Lis. „R.I.P zawsze pozostaniesz w mojej pamięci i sercu. Rodzinom składam najszczersze kondolencje”.

Społeczność polska

Kondolencje w mediach społecznościowych są w większości po polsku, choć wielu członków społeczności mieszka tu od pokoleń. Społeczność polska wokół Linden jest duża i zżyta, są tu polskie delikatesy, piekarnie, sklepy spożywcze i liczne imprezy kulturalne.

Co roku dużo Polaków tu mieszkających tu bierze udział w Paradzie Generała Pułaskiego w Nowym Jorku.

Według mediów społecznościowych Krzysztof i Justyna Nieroda byli razem ponad 16 lat. Wg profilu FB Krzysztof pochodził z Rzeszowa, ukończył Linden High School a wg profilu na LinkedIn pracował jako elektryk.

Z publicznych rejestrów wynika, że kupili dom przy Chatham Place w listopadzie 2007 roku. Jest to dom jednorodzinny z trzema sypialniami i jedną łazienką, zbudowany w 1927 roku.

Para niedawno spędziła wieczór w restauracji w Cranford.

Nieroda opublikował na FB zdjęcia z podpisem „randka… ze mną i moją piękną żoną”.

Justyna Nieroda przez wiele lat była stylistką fryzur w Prestige European Salon of Beauty w Rahway. Zdjęcia z jej salonu pojawiają się na jej stronie na Facebooku.

Szczegóły pogrzebu nie zostały jeszcze ustalone.

Strona GoFundMe o nazwie Justyna, Sebastian i Natalia Nieroda została założona we wtorek przez Julitę Laskowską z Rahway, siostrę Justyny, by zebrać fundusze na pokrycie kosztów pogrzebu i upamiętnienia trzech członków rodziny.

Strona, która zawiera zdjęcie Justyny Nierody i dwójki jej dzieci, zebrała prawie 40 000 USD w środę, z sumy 50 000 USD założonego celu.

„Justyna była ukochaną matką, córką, siostrą i przyjaciółką wszystkich. Mam szczęście, że nazywałam ją swoją siostrą, bo była troskliwa, troskliwa, szczera i pełna życia! Sebastian i Natalia sprawiali tyle radości wszystkim wokół i mieli przed sobą świetlaną przyszłość.” – czytamy na stronie.

 

Źródło: mycentraljersey
Foto: YouTube, GoFundMe

News USA

Średnia cena domu w Kalifornii wzrosła do rekordowych 900 tys. USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Według niedawno opublikowanego raportu Kalifornijskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, średnia cena zakupu domu w Kalifornii osiągnęła nowy, historycznie najwyższy poziom, wynoszący 900 000 dolarów.

Grupa podała, że ​​nowy rekord wynoszący 904 210 dolarów został ustanowiony w związku ze wzrostem sprzedaży domów w kwietniu, przy łącznej sprzedaży istniejących domów jednorodzinnych w kwietniu wynoszącej 275 540.

To dwa razy więcej niż średnia cena domu w USA.

Na początku tego miesiąca Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych opublikowała swoją najnowszą decyzję w sprawie stóp procentowych, stwierdzając, że amerykański bank centralny na razie utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie, ponieważ inflacja w dalszym ciągu odbija się na amerykańskich wydatkach.

W czasie kadencji prezydenta Joe Bidena ceny domów w Stanach Zjednoczonych stawały się coraz bardziej niedostępne. Jedno z badań wykazało, że w styczniu nabywcy w prawie połowie z 50 stanów potrzebowali sześciocyfrowej pensji, aby móc kupić dom po średniej cenie.

W badaniu podano średnią cenę domu w USA na poziomie 402 343 dolarów.

Z raportu wynika, że aby móc sobie pozwolić na taki dom, aspirujący właściciele muszą zarabiać 110 871 dolarów rocznie, co stanowi wzrost o 46% w porównaniu ze styczniem 2020 roku.

O wzroście cen domów w Stanach Zjednoczonych szczegółowo pisaliśmy 2 kwietnia.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

5 zabitych i co najmniej 35 rannych to bilans wtorkowego tornada w Iowa

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Bezpieczeństwa Publicznego stanu Iowa poinformował, że 5 osób zginęło, a 35 zostało rannych w wyniku tornad, które we wtorek przeszły przez Iowa. Największe zniszczenia spowodowały w Greenfield, społeczności liczącą około 2000 mieszkańców, położonej 40 mil na południowy zachód od Des Moines.

Jak poinformował Departament Bezpieczeństwa Publicznego stanu Iowa, wtorkowe tornada zabiły cztery osoby w rejonie Greenfield, a Biuro Szeryfa Powiatu Adams podało, że piąta osoba – 46-letnia Monica Zamarron, której samochód został zrzucony z drogi – zginęła w wypadku w odległości około 25 mil od miasta.

Służby nie ujawniły nazwisk ofiar w rejonie Greenfield, ponieważ nadal powiadamiały krewnych.

We wtorek w całym stanie Iowa wydano 18 ostrzeżeń przed tornadami, a także po jednym w Wisconsin i Minnesocie. Według National Weather Service wstępne badania wykazały co najmniej tornado EF-3 w Greenfield, ale wciąż trwa dodatkowa ocena szkód.

Gubernator stanu Iowa, Kim Reynolds, odmówiła podania liczby osób rannych lub zabitych, mówiąc reporterom na środowej konferencji prasowej, że akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa i chce uniknąć dezinformacji.

Zdjęcia lotnicze z Greenfield, nakręcone we wtorek późnym wieczorem, pokazują, że całe ulice znajdujące się na drodze tornada zamieniły się w ruiny, a wśród połamanych drzew i zniszczonych samochodów znajdowały się stosy gruzu.

Dyrekcja ds. sytuacji kryzysowych powiatu Montgomery podała w oświadczeniu, że wiele potwierdzonych tornad uszkodziło co najmniej 28 domów, a rozmiar szkód obejmuje cały wachlarz, od „dotkniętych” do całkowicie „zniszczonych”.

Większość mieszkańców schroniła się w piwnicach swoich domów.

Wiatr był na tyle silny, że połamał turbiny wiatrowe w pobliżu Prescott w stanie Iowa, a w pobliżu miasta Nevada przewrócił ciężarówkę, która zatrzymała się na autostradzie ze względu na ekstremalne warunki.

Kim Reynolds ogłosiła stan klęski żywiołowej w 15 powiatach i odwiedziła ten obszar w środę.

Poza Iowa, inne stany także doświadczyły ekstremalnej pogody. W Kolorado wielki grad, czasami wielkości piłki baseballowej, zdarł okładziny z budynków i rozbił szyby samochodów. W Omaha w stanie Nebraska samochody zostały porwane przez szalejące powodzie spowodowane przez opady deszczu o wielkości od 4 do 8 cali.

Do środy wieczorem w Teksasie prawie 155 000 odbiorców energii było pozbawionych prądu, podczas gdy w Wisconsin 15 900 mieszkańców również nie miało prądu.

Ryzyko wystąpienia trudnych warunków pogodowych utrzymuje się do czwartku dla około 20 milionów ludzi, od Memphis po Nową Anglię.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Średni wiek samochodów na amerykańskich drogach to rekordowe 12,6 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Dane dotyczące rejestracji pojazdów opublikowane w środę przez S&P Global Mobility pokazują, że średni wiek samochodów osobowych i lekkich ciężarówek w USA osiągnął w tym roku rekordowy poziom 12,6 lat.

To o około dwa miesiące więcej w porównaniu z rekordem z 2023 r., który wzrósł o trzy miesiące w porównaniu z rokiem poprzednim. Według firmy zajmującej się danymi motoryzacyjnymi średni wiek samych samochodów osobowych wynosi obecnie 14 lat w porównaniu do około 11,5 roku 10 lat temu.

Jednak S&P Global Mobility twierdzi, że wzrost średniego wieku amerykańskich pojazdów wykazuje oznaki spowolnienia.

Raport wskazuje, że liczba nowych rejestracji zaczyna się obecnie normalizować po tym, jak od 2020 r. zarejestrowano tylko nieco ponad 13 milionów nowych samochodów osobowych w porównaniu z ponad 27 milionami, które opuściły ogólną populację pojazdów w USA, wynoszącą obecnie 286 milionów.

Może to oznaczać rozwiązanie problemów produkcyjnych w łańcuchu dostaw, które nękały czas pandemii, która spowodowała wzrost cen używanych samochodów. Teraz, gdy te przeszkody zostały usunięte, a strajki pracowników samochodowych ucichły, nowe samochody znów stają się bardziej dostępne.

Jednak nawet przy spadku cen nowych samochodów o 3,5% w porównaniu ze styczniem 2023 r., wiele osób może nadal skłaniać się ku kupowaniu używanych samochodów, ponieważ konsumenci chcą ogólnie wydawać mniej, jak wynika z analizy Kelley Blue Book.

Ponadto dane dotyczące indeksu cen towarów i usług pokazują, że ubezpieczenie samochodu wzrosło o ponad 20% w porównaniu z zeszłym rokiem, a taniej jest ubezpieczać starszy pojazd.

S&P Global Mobility twierdzi, że to dobra wiadomość dla krajowego rynku części zamiennych i usług serwisowych, ponieważ coraz starsze samochody oznaczają lepsze możliwości biznesowe dla warsztatów.

Patrząc w przyszłość, firma zajmująca się danymi twierdzi, że głównym sektorem wzrostu w segmencie pojazdów eksploatowanych będą pojazdy w wieku od 6 do 14 lat. Oczekuje się, że grupa ta będzie stanowić około 70% lub więcej amerykańskich samochodów na drogach w ciągu najbliższych 5 lat.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Domepitipat/egdigital/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu