Połącz się z nami

News Chicago

Kobiety i przyroda. Poznaj inspirujące historie na marcowych prelekcjach w Morton Arboretum

Opublikowano

dnia

W każdy piątek marca w Morton Arboretum zaproszone prelegentki opowiedzą o swojej pracy na rzecz przyrody i historiach kobiet, które je zainspirowały. Spotkania będą się odbywać osobiście i online.

Choć historycznie niedostatecznie reprezentowane w dziedzinach związanych ze środowiskiem, kobiety pokonały bariery w realizacji swoich pasji i pozostawiły trwałe dziedzictwo dla świata przyrody i kobiet podążających ich śladami.

Dzięki prelekcjom w Morton Arboretum możesz się o nich dużo dowiedzieć.

Harmonogram prelekcji:

10 marca, od 10:00AM do 11:30AM

Gidinawendimin: Wszyscy jesteśmy połączeni. Dr Wendy Makoons Geniusz

Pięć pokoleń rdzennych kobiet, pracując przez ponad sto lat, stworzyło książkę „Plants Have So Much to Give Us, All We Have to Do Is Ask”. Redaktor i współpracownik, dr Wendy Makoons Geniusz, opisze historię napisania książki przez jej zmarłą matkę, Mary Siisip Geniusz, i podzieli się naukami Anishinaabe z książki.

17 marca, od 10:00AM do 11:30AM

Conserving Biodiversity. Dr Tanisha Williams

Dr Tanisha M. Williams, założycielka #BlackBotanistsWeek, podzieli się swoimi badaniami na temat wpływu zmian klimatu na różnorodność biologiczną, opowie o swojej drodze do kariery naukowej i omówi pracę, którą wykonuje dla bioróżnorodności.

24 marca, od 10:00AM do 11:30AM

The Legacy of May Watts. Cindy Crosby i Rita Hassert

Ten wykład celebruje trwały wpływ May Watts, jednej z największych XX-wiecznych działaczek na rzecz ochrony przyrody, i mówi, co to dziedzictwo oznacza dla dzisiejszych kobiet, które chcą coś zmienić.

31 marca, od 10:00AM do 11:30AM

Soil Sisters: Jak miejscowe kobiety troszczą się o ziemię. Heather Lynch

Kiedy kobiety, które podzielają pasję do zdrowej gleby, wspólnie zbierają się, by orędować i celebrować ochronę przyrody poprzez grupy takie jak Soil Sisters z Wisconsin, są w stanie wywrzeć wpływ na krajobraz dla przyszłych pokoleń.

6 kwietnia 2023 r., od 7:00PM do 8:30PM

„Mądrość Czarnej Ziemi”: afro-ekologiczne strategie przetrwania. Leah Penniman

W swojej książce „Mądrość Czarnej Ziemi” Leah Penniman splata razem lekcje najbardziej szanowanych współczesnych czarnych ekologów, tych, którzy kultywowali umiejętność słuchania Ziemi.

Więcej informacji o programie jest dostępne na stronie Morton Arboretum.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: YouTube, istock/simonapilolla

News Chicago

Nie będzie cudownie kwitnących wiśni w tym roku w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiśnie w Chicago nie zakwitną tej wiosny z powodu niesprzyjającej pogody. Władze Chicago Park District podały, że kwietniowa zimna i mokra aura uniemożliwiła otwarcie kwiatowych pąków 190 drzew wiśni w Jackson Park przy 6401 S. Stony Island Ave. już drugi rok z rzędu.

Niektóre pąki otworzyły się w cieplejsze dni na początku tego miesiąca, ale pogoda szybko się zmieniła, a po nim nastąpił silny wiatr i śnieg, które spowodowały opadanie płatków z drzew – twierdzą urzędnicy parku.

W parku znajduje się gaj 190 różowo-białych drzew kwitnących wiśni. W 2023 r. drzewa nie osiągnęły tu także pełnego rozkwitu, z powodu niestabilnej wiosennej pogody. W tej chwili wiśnie w Jackson Park robią zielone, mimo że drzewa nie kwitły, wypuściły już liście.

Według Spencera Campbella, kierownika kliniki roślin w Morton Arboretum, na pojawienie się kwiatów wiśni wpływają warunki środowiskowe, takie jak temperatura, opady i wiatr. Gwałtowne wahania temperatury są niekorzystne dla roślin, które mają wtedy trudności z dostosowaniem swojego zachowania.

Władze parku poinformowały, że w ciągu najbliższych trzech lat w Jackson Park posadzonych zostanie 60 nowych drzew kwitnących wiśni, aby uczcić 60. rocznicę powstania Japońskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Uber weryfikuje tożsamość pasażerów dla bezpieczeństwa swoich kierowców

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Uber uruchomił nowy program pilotażowy weryfikacji pasażerów, mający na celu potwierdzenie tożsamości pasażerów w 12 miastach, w tym w Chicago. Ma on zapewnić większe bezpieczeństwo kierowców.

Kierowcy Ubera od dawna wyrażają obawy o swoje bezpieczeństwo. Ryzyko w tej pracy jest zwłaszcza duże nocną porą, gdy kierowcy są narażeni na napady w celu kradzieży samochodu.

26 grudnia 2023 roku zastrzelona została 34-letnia Adriana Arocha-Duque, kierowca Lyft. Na nagraniu widać cztery osoby uciekające z jej pojazdu. Policja podała, że zdarzenie wyglądało na próbę rabunku.

Nowy program Ubera ma na celu „zapewnienie kierowcom trochę spokoju” – poinformował Andrew Hasbun, dyrektor ds. komunikacji na temat bezpieczeństwa w firmie przewozowej – dzięki niemu kierowcy będą wiedzieć kto wsiada do ich pojazdu.

Program pilotażowy ma być pierwszym krokiem do celu jakim jest 100% obowiązkowa weryfikacja dla każdego konta pasażera, w każdym mieście. W ramach pilotażu Uber chce zebrać opinie na temat sposobu, w jaki pasażerowie i kierowcy korzystają z tej funkcji.

Według Ubera, kierowcy, decydując się na przyjęcie zlecenia na przejazd, zobaczą identyfikator zweryfikowanego pasażera i mogą przyjąć lub odrzucić każdą ofertę bez żadnych kar.

Konta wielu pasażerów zostaną automatycznie zweryfikowane na podstawie podanych informacji, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek dalszych działań ze strony pasażerów.

Podczas procesu weryfikacji Uber porówna informacje o kontach pasażerów z bazami danych stron trzecich, takimi jak ich imiona i nazwiska oraz numery telefonów, które użytkownicy podali podczas rejestracji.

Jeśli Uber nie może zweryfikować tych informacji, użytkownicy mogą przesłać dokument tożsamości wydany przez organ państwowy, taki jak prawo jazdy lub paszport.

Według Ubera kierowcy zobaczą tylko imię pasażera, liczbę gwiazdek, zweryfikowaną plakietkę pasażera i szczegóły podróży. Nazwiska i numery telefonów klientów nie będą udostępniane.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/RECVISUAL/
Czytaj dalej

News Chicago

„Beautiful – The Carole King Musical” opowiada ożyciu i twórczości legendy muzyki

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatr Paramount w Aurorze zaprasza na nominowany do 7 nagród Tony „Beautiful: The Carole King Musical”. Spektakl opowiada inspirującą historię Carole King, która stała się jedną z piosenkarek, autorek tekstów i muzyków odnoszących największe sukcesy w historii muzyki popularnej. Musical będzie grany od 24 kwietnia do 16 czerwca.

Carole King, mająca skromne korzenie i początki, stała się autorką tekstów odnoszących największe sukcesy ostatnich czterdziestu lat XX wieku. „Beautiful: The Carole King Musical” to muzyczny przegląd jej życia i wspaniałych piosenek.

Musical pokazuje najważniejsze momenty życia King, począwszy od późnych lat 50-tych XX wieku na Tin Pan Alley (strefie autorów piosenek na Broadwayu w Nowym Jorku) po triumfalny koncert solowy w Carnegie Hall w latach 70-tych. Po drodze pojawiają się zmiany społeczne lat 60-tych i legendarne partnerstwo w pisaniu piosenek, a także smutek po rozstaniu i ewolucja rozpoczynania od nowa.

To amerykański sen i amerykański śpiewnik zebrane w jeden wietrzny wieczór, a prawda o Carole King w musicalu jest widoczna od początku do końca.

Dorobek Carole King obejmuje takie utwory, jak „You’ve Got a Friend”, „[You Make Me Feel Like] A Natural Woman”, „It’s Too Late”, „I Feel the Earth Move”, „Will You Love Me Tomorrow”, „So Far Away” i wiele innych.

Artystka stworzyła coś więcej niż piękną muzykę – napisała ścieżkę dźwiękową swojego pokolenia.

„Beautiful: The Carole King Musical” prezentowany jest po specjalnym uzgodnieniu z Music Theatre International [MTI]. Wszystkie autoryzowane materiały eksploatacyjne są również dostarczane przez MTI.

„Beautiful: The Carole King Musical” będzie grany w Paramount Theatre Aurora od 24 kwietnia do 16 czerwca. Spektakl trwa 2 i pół godziny.

Bilety w cenie od 66 dolarów można kupić tutaj.

 

Źródło: Paramount Theatre Aurora, imdb
Foto: Paramount Theatre Aurora
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu