Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Muzyka Chopina już dziś zabrzmi w Chicago. Grażyna Auguścik zaprasza na festiwal

Opublikowano

dnia

Już dzisiaj czeka nas uroczysta inauguracja siódmej edycji festiwalu „Chopin in the City”. W studiu Radia Deon Chicago pomysłodawczyni i główna organizatorka dni poświęconych polskiemu kompozytorowi, Grażyna Auguścik, zapowiada koncerty i inne wydarzenia. Nie siedźcie w domu gdy nasz Chopin gra w Wietrznym Mieście!

„Mam kilka osób, które mi pomagają od samego początku”, mówi Grażyna Auguścik, przyznając, że pracy przy organizacji festiwalu jest dość dużo.

Praca przy tym wydarzeniu to także wyzwanie, polegające na tym by zainteresować i przyciągnąć publiczność, uważa Gość Radia Deon. W każdej jego edycji dzieje się coś nowego.

W tym roku przy okazji otwarcia festiwalu w polskim Konsulacie Generalnym, koncert klasyczny zagra znany chicagowskiej publiczności od młodych lat Michael Pecak.

Michael Pecak (Michał Pęcak) uczy teraz na Northwestern University a w listopadzie zeszłego roku był konsultantem przy wystawianej w Chicago wybitnej polskiej operze „Król Roger” Karola Szymanowskiego.

Drugiego dnia festiwalu będzie miał miejsce bardzo ciekawy koncert awangardowej grupy muzyków, grających na różnych instrumentach.

W piątek z kolei zagrają goście z Polski, duet gitarowy, który tym występem rozpocznie swoje amerykańskie tournee.

Natomiast w sobotę rano, o 10.00 godzinie rozpocznie się koncert w polskiej szkole sobotniej im. F. Chopina w Palatine. Wystąpi na nim 10-letnia Anabelle Shaw, wybitna pianistka z Chin, Ivan Shmilo z Ukrainy, grający na banduro, wiolonczelistka Adela Skowroński oraz Gosia Duch.

Wieczorem tego samego dnia odbędzie się koncert Grażyny Auguścik i jej grupy muzyków w jazzowym klubie Green Mill.

Następnie, w niedzielę w samo południe, festiwal zagości w Muzeum Polskim w Ameryce, zapowiada Gość Radia Deon Chicago.

Po koncercie odbędzie się pokaz pięknego filmu dokumentalnego „Chopin. Nie boję się ciemności”.

„Jest to film, który przedstawia trzech pianistów, trzy wojny i jedną muzykę”, mówi Grażyna Auguścik. Jeden z bohaterów filmu połączy się z gośćmi poprzez platformę Zoom by wziąć udział w rozmowie.

Bilety na poszczególne koncerty i wydarzenia festiwalu „Chopin w mieście” będą do nabycia na miejscu. Na część z nich wstęp jest bezpłatny.

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówi Grażyna Auguścik.

Harmonogram festiwalu „Chopin w Mieście”:

  • 22. luty oficjalne otwarcie festiwalu w Konsulacie Generalnym RP w Chicago; Michael Pecak – fortepian;
  • 23. luty Promusica Chicago (Drążek-Fuscaldo-Tasu-Feldman);
  • 24. luty PASO Music Academy; Duet gitarowy;
  • 25. luty Koncert w polskiej szkole sobotniej im. F. Chopina w Palatine; Anabelle Shaw – fortepian, Ivan Shmilo banduro; “Teatr Nasz” dla dzieci;
  • 25. luty Green Mill Jazz Club, Grażyna Auguścik Group;
  • 26. luty Muzeum Polskie w Ameryce, “Painting Chopin” – inspiracja muzyką na żywo z udziałem dzieci ze szkoły artystycznej Patrycji Stępniak; Anabelle Shaw – fortepian; Cuatro Orchestra (15-osobowa portorykańska orkiestra dziecięca);
  • 26. luty Projekcja filmu dokumentalnego „Chopin. Nie boję się ciemności”; po projekcji zaplanowana jest dyskusja z udziałem reżysera – Joanną Kaczmarek;

Więcej informacji na temat festiwalu na stronie internetowej.

Serdecznie Zapraszamy!

Grażyna Auguścik – piosenkarka, kompozytorka, aranżerka i producentka zdobyła uznanie krytyków muzycznych, entuzjastów jazzu i nie tylko.

Ukończyła prestiżowy Berklee College of Music w Bostonie. Od tego czasu dzieliła scenę z takimi osobistościami jazzu jak Jim Hall, Michael i Randy Brecker, Toots Thielemans, Urszula Dudziak, John Medeski, Kurt Rosenwinkel, Michał Urbaniak, Terry Callier i wielu innych.

Od 1994 roku zamieszkuje Chicago, gdzie występuje m.in. w legendarnym Green Mill, Chicago Cultural Center i Millennium Park. Nagrała 18 albumów, z czego 10 we własnej wytwórni płytowej GMA Records. Pojawiała się także w wielu projektach jako gość.

2011 roku otrzymała nagrodę „Wybitny Polak” fundacji Teraz Polska oraz doroczną nagrodę Ministerstwa Kultury RP.

Więcej informacji o Grażynie Auguścik na www.grazynaaugoscik.com.

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dzień Dziecka z Królową Parady: Gabriela Ner zaprasza na KinderBall!

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzień Dziecka tuż tuż, a panująca nam od niedawna Królowa Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, Gabriela Ner, organizuje z tej okazji wraz z Komitetem Królowej Parady i Związkiem Klubów Polskich, wspaniały KinderBall. Wstęp jest wolny ale liczba miejsc jest ograniczona – dzieci można zapisywać tylko do 25 maja. W studiu Radia Deon Chicago Królowa zaprasza na fantastyczną zabawę!

Gabriela Ner w końcu spełniła swoje marzenie, w pięknej sukni występując na Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczna parada była dla niej i jej dworu niezwykłym wydarzeniem, które na pewno zapamięta do końca życia. „Spełniło się marzenie małej dziewczynki” – mówi nasz Gość.

4 maja z pewnością inne małe dziewczynki patrzyły na Królową Parady i być może także zaczęły marzyć by kiedyś wystąpić w tej roli, zainspirowane tym jak prezentowała się Gabriela.

A Królowa Parady uczestniczy teraz w wielu polonijnych wydarzeniach, jest obecna chociażby na niektórych meczach Wisłoki Chicago, gdzie pełni reprezentacyjną rolę wraz ze swoim dworem, uświetniając oprawę sportowych rozgrywek.

A obecnie, gdy zbliża się Dzień Dziecka, Gabriela Ner wraz z Komitetem Królowej Parady i Związkiem Klubów Polskich organizuje KinderBall czyli fantastyczną zabawę dla dzieci przy muzyce w wieku od 2 do 7 lat. Przygotowanych jest mnóstwo atrakcji i zabaw. Oczywiście sama Królowa Parady będzie także obecna by bawić się z dziećmi.

Bal odbędzie się w sobotę 1 czerwca 2024 r. w sali Związku Klubów Polskich, przy 5835 W Diversy Ave w Chicago, w godzinach od 10.00AM do 1.00PM.

Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje rejestracja za pomocą google form zamieszczonego tutaj, albo przez kontakt pod numerem telefonu 773 742 1477 (Ewa Rumiński:) lub mailowy, na adres: 3Maj@USA.com.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komitet Królowej Parady

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Teatr Nasz zaprasza na przygodę z Pchłą Szachrajką w Dzień Dziecka

Opublikowano

dnia

Autor:

„Uwielbiamy grać dla dzieciaków” mówi aktorka Teatru Nasz, Aldona Olchowska, która w studiu Radia Deon Chicago zaprasza na zabawny spektakl pt. „Pchła Szachrajka”. Przedstawienie odbędzie się 1 czerwca, a więc będzie świetną okazją by wspólną zabawą całą rodziną uczcić Dzień Dziecka.

„Dla dzieci gra się dużo trudniej” przyznaje Aldona Olchowska, ponieważ „dzieci są takim buforem, który od razu nam powie czy im się podoba czy nie”.

Ale nasz Gość nie ma wątpliwości, że spektakl „Pchła Szachrajka”, klasyka polskiej bajki, napisana wierszem przez wspaniałego Jana Brzechwę, spodoba się dziecięcej publiczności.

Choć utwór został napisany w 1946 roku, to wciąż jest aktualny i potrafi rozbawić widzów.

„Opowiada o krnąbrnej pchle, która czyni dużo psot różnym owadom, zwierzętom, postaciom”, jak zapowiada Aldona Olchowska. Większość z nas tę bajkę zna i fajnie będzie jeśli młode pokolenie także ją pozna.

Przedstawienie w reżyserii Agaty Paleczny, ozdabiają kolorowe wspaniałe stroje autorstwa Patrycji Stępniak oraz Maryli Pawliny, a także bajkowa scenografia przygotowana przez Voytka Glinkowskiego. 

„Pchła Szachrajka” zostanie pokazana 1 czerwca dwa razy, o godzinie 11.00AM i 1.00PM., w „bardzo urokliwym miejscu” jak mówi Aldona Olchowska. A jest to Mathew Bieszczat Center, przy 6100N Central Ave., Chicago IL 60616.

Dzięki temu przed i po spektaklach na dzieci i całe rodziny czekają także atrakcje i zabawa w tym pięknym plenerze; wata cukrowa, rurki z kremem, zdjęcia z postaciami ze spektaklu i wiele innych.

Parking na miejscu jest bezpłatny. Bilety w cenie 20 dolarów są do nabycia pod numerem telefonu 872 262 6050 oraz online na stronie mojbilet. Dzieci do 2 roku życia nie płacą.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Bartosz Kasza
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dr Dariusz Cupiał: Dobre ojcostwo to inwestycja w najważniejszą relację

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsze warsztaty w ramach Tato SFERY już za nami. Jak mówi w studiu Radia Deon Chicago dr Dariusz Cupiał, była to dzika przygoda ojców z synami w Camp Vista, a jej uczestnicy wiele się o sobie nawzajem nauczyli. Przed nami kolejny weekend spotkań, na które serdecznie zaprasza trener i założyciel Tato. Net oraz Fundacji Cyryla i Metodego.

W zeszły weekend ojcowie z synami przeżyli przygodę na łonie natury, która pozwoliła im zbliżyć się do siebie. „To był czas świetnej zabawy ale także czas uczenia się komunikacji” i mnóstwa innych, całkiem praktycznych umiejętności, podsumowuje dr Dariusz Cupiał.

„To był czas więzi i radości” podkreśla nasz Gość. Ojcowie i synowie razem sadzili drzewa, a także robili wiele rzeczy po raz pierwszy – np. napisali do siebie nawzajem list.

Ostatnie miejsca są jeszcze dostępne na dwa kolejne wydarzenia Tato SFERY:

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Lombard

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Dr Dariusz Cupiał zaprasza także na platformę Tato.Net, która jest „wspólnotą budowaną wokół wartości dobrego rodzicielstwa”. Znajduje się tu wiele zasobów, także w formie audiobooków i podcastów, które można wykorzystać by stawać się lepszym ojcem.

Naszą wcześniejszą rozmowę z dr Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu