Połącz się z nami

News Chicago

Rozpoczął się proces Roberta Kowalskiego o defraudację w banku Washington Federal

Opublikowano

dnia

We wtorek rozpoczął się federalny proces adwokata i dewelopera  z Chicago, Roberta Kowalskiego, jednego z 14 oskarżonych w domniemanym wieloletnim planie defraudacji. Oszustwo doprowadziło do upadku Washington Federal, rodzinnej instytucji, która przez ponad sto lat była ostoją dzielnicy Bridgeport w mieście.

Kowalski, który podjął ryzykowne posunięcie, aby reprezentować siebie, powiedział ławie przysięgłych, że winien jest John Gembara, zmarły prezes Washington Federal Bank for Savings, który został znaleziony martwy w domu klienta zaledwie kilka dni wcześniej.

Bank został przejęty przez federalne organy regulacyjne.

Wg Kowalskiego to Gembara, jego wieloletni przyjaciel, sprzeniewierzył miliony z małego banku Bridgeport. Jego plan rzekomo obejmował lata złych kredytów, przesuwanie zabezpieczeń, fałszowanie podpisów, a nawet gotówkę zakopaną przez jednego z jego klientów gdzieś na Kajmanach.

Ale kiedy Kowalski wielokrotnie próbował przekonywać, że śmierć Gembary – która została uznana za samobójstwo – mogła być wynikiem działalności osób trzecich, prokuratorzy sprzeciwili się, a sędzia okręgowy USA Virginia Kendall mu przerwała.

Kowalski, który był dużym dłużnikiem banku, gdy został zamknięty przez organy regulacyjne w grudniu 2017 r., został oskarżony o defraudację ponad 8 mln USD z banku przy pomocy Gembary, a także o oszustwa związane z bankructwem i podatkiem dochodowym za rzekome kłamstwa na temat i ukrywanie majątku i dochodów.

Rozległe śledztwo w sprawie banku doprowadziło już do jeszcze jednego głośnego procesu.

Patrick Daley Thompson, ówczesny radny 11. okręgu i potomek dynastii politycznej Daley, został skazany w zeszłym roku za dwa zarzuty okłamywania federalnych organów nadzoru w sprawie pożyczek, które miał w Washington Federal, i fałszywego żądania odliczenia odsetek od kredytu hipotecznego w zeznaniach podatkowych.

Thompson, który zgodnie z prawem został zmuszony do ustąpienia natychmiast po skazaniu, został skazany na cztery miesiące więzienia i zwolniony w grudniu.

Tymczasem proces Kowalskiego ma miejsce po latach przesłuchań przedprocesowych, podczas których został uwięziony za złamanie zobowiązań i złożenie dziesiątek wniosków, w których zarzuca śledczym ukrywanie dowodów i zmowę z sędzią, aby go oszukać.

Prokuratorzy w swoim oświadczeniu wstępnym we wtorek powiedzieli, że Kowalski wykorzystał swoją przyjaźń z Gembarą, aby zamienić Washington Federal w swoją własną skarbonkę, uzyskując pożyczki bez zabezpieczenia na sfinansowanie rozwoju nieruchomości i wykorzystując akredytywy z banku, aby oszukać innych wierzycieli.

Urzędniczka banku odpowiadająca za udzielanie pożyczek, Alicia Mandujano, zeznała, że Gembara kazał im fałszować podpisy i inne dokumenty, aby ukryć zaległe pożyczki Kowalskiego.

Mandujano jest jedną z ośmiu osób, które przyznały się do udziału w defraudacji.

Kilku innych czeka na proces, w tym William Mahon, ówczesny najwyższy urzędnik miejskiego Wydziału Ulic i Sanitarnych, oskarżony o umyślne składanie fałszywych zeznań podatkowych i nieujawnianie osobistej pożyczki w wysokości 130 000 USD, którą otrzymał bezpośrednio od Gembary.


Z akt policyjnych wynika, że 56-letni Gembara został znaleziony martwy 3 grudnia 2017 r. w domu klienta banku w Park Ridge, w którym przebywał.

Raport z sekcji zwłok wykazał, że Gembara siedział na krześle w swojej sypialni z liną przywiązaną do poręczy i owiniętą wokół swojej szyi. Jego śmierć została uznana za samobójstwo przez biuro koronera powiatu Cook.

Kowalski został zwolniony za kaucją w 2020 r., kiedy prokuratorzy oskarżyli go o niewłaściwe wysłanie policyjnych protokołów z sekcji zwłok wdowie po Gembarze i sugerowanie, że orzeczenie o samobójstwie było tuszowaniem morderstwa.

Sędzina Kendall stwierdziła, że Kowalski dopuścił się „manipulowania świadkami”, przedstawiając swoje daleko idące teorie kobiecie, która była potencjalnie świadkiem w śledztwie, i nakazała uwięzienie Kowalskiego za naruszenie warunków jego zwolnienia.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, suntimes, Police Department

News Chicago

Kolejny policjant w Chicago nie wrócił domu. Bandyci zastrzelili go po służbie

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowski policjant został zastrzelony, gdy wracał z pracy do domu, w niedzielę w nocy w Southwest Side. Funkcjonariusze zareagowali na alarm ShotSpotter około godziny 2:55AM i znaleźli Luisa Huescę z wieloma ranami postrzałowymi pod adresem 3100 West 56th Street, w Gage Park, podał w oświadczeniu rzecznik policji.

Luis M. Huesca, który nadal miał na sobie mundur, został został znaleziony w pobliżu swojego domu i zabrany do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago. Tam uznano go za zmarłego. Według szefa policji w Chicago, Larry’ego Snellinga, zmarły funkcjonariusz pracował w policji od 6 lat i zaledwie dwa dni dzieliły go od jego 31. urodzin.

Morderca lub mordercy pozostają na wolności.

Podczas ataku padło około 30 strzałów, choć nie jest jasne, czy Huesca oddał jakiś strzał w swojej obronie. Po strzelaninie sprawcy zabrali jego Toyotę 4Runner, którą później odnaleziono w pobliżu. Źródła podają, że na miejscu zdarzenia nie znaleziono broni ani odznaki policjanta.

Burmistrz Brandon Johnson określił strzelaninę jako „akt bezwzględnej przemocy z użyciem broni w naszym mieście”, w swoim oświadczeniu na temat zabójstwa. „Nasze miasto pogrąża się w żałobie i składamy kondolencje całej rodzinie, a także współpracownikom Luisa i społeczności”.

Według Johnsona, Luis M. Huesca pracował w wyspecjalizowanej jednostce w dystrykcie Calumet, znanej jako Priorytetowy Zespół Reagowania. Pracował w 5. dystrykcie wydziału, w tym samym, w którym pracowała funkcjonariuszka Aréanah Preston, zastrzelona w zeszłym roku, także gdy wracała do domu po swojej zmianie.

Policja bada okoliczności strzelaniny, w tym to, czy zdarzenie zaczęło się od próby kradzieży samochodu.

W zeszłym roku Huesca pojawił się w filmie powstałym w hołdzie dla jego dobrego przyjaciela i współpracownika, funkcjonariusza Andrésa Mauricio Vásqueza Lasso, który został postrzelony w odpowiedzi na wezwanie dotyczące przemocy domowej na Spaulding Avenue w pobliżu 53rd Street 1 marca 2023 r. 

„Bez względu na to, czy robił to w pracy, czy poza nią, znajdował czas, aby pomagać innym” – powiedział Huesca o Vásquezie Lasso w nagraniu wideo. „Jest jednym z tych facetów, którzy zasługują na tę gwiazdę. Z dumą nosił tę gwiazdę.”

Plany związane z pogrzebem Luisa M. Huesci nie zostały jeszcze ogłoszone

Źródło: nbc, suntimes
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu