Połącz się z nami

News Chicago

Rozpoczął się proces Roberta Kowalskiego o defraudację w banku Washington Federal

Opublikowano

dnia

We wtorek rozpoczął się federalny proces adwokata i dewelopera  z Chicago, Roberta Kowalskiego, jednego z 14 oskarżonych w domniemanym wieloletnim planie defraudacji. Oszustwo doprowadziło do upadku Washington Federal, rodzinnej instytucji, która przez ponad sto lat była ostoją dzielnicy Bridgeport w mieście.

Kowalski, który podjął ryzykowne posunięcie, aby reprezentować siebie, powiedział ławie przysięgłych, że winien jest John Gembara, zmarły prezes Washington Federal Bank for Savings, który został znaleziony martwy w domu klienta zaledwie kilka dni wcześniej.

Bank został przejęty przez federalne organy regulacyjne.

Wg Kowalskiego to Gembara, jego wieloletni przyjaciel, sprzeniewierzył miliony z małego banku Bridgeport. Jego plan rzekomo obejmował lata złych kredytów, przesuwanie zabezpieczeń, fałszowanie podpisów, a nawet gotówkę zakopaną przez jednego z jego klientów gdzieś na Kajmanach.

Ale kiedy Kowalski wielokrotnie próbował przekonywać, że śmierć Gembary – która została uznana za samobójstwo – mogła być wynikiem działalności osób trzecich, prokuratorzy sprzeciwili się, a sędzia okręgowy USA Virginia Kendall mu przerwała.

Kowalski, który był dużym dłużnikiem banku, gdy został zamknięty przez organy regulacyjne w grudniu 2017 r., został oskarżony o defraudację ponad 8 mln USD z banku przy pomocy Gembary, a także o oszustwa związane z bankructwem i podatkiem dochodowym za rzekome kłamstwa na temat i ukrywanie majątku i dochodów.

Rozległe śledztwo w sprawie banku doprowadziło już do jeszcze jednego głośnego procesu.

Patrick Daley Thompson, ówczesny radny 11. okręgu i potomek dynastii politycznej Daley, został skazany w zeszłym roku za dwa zarzuty okłamywania federalnych organów nadzoru w sprawie pożyczek, które miał w Washington Federal, i fałszywego żądania odliczenia odsetek od kredytu hipotecznego w zeznaniach podatkowych.

Thompson, który zgodnie z prawem został zmuszony do ustąpienia natychmiast po skazaniu, został skazany na cztery miesiące więzienia i zwolniony w grudniu.

Tymczasem proces Kowalskiego ma miejsce po latach przesłuchań przedprocesowych, podczas których został uwięziony za złamanie zobowiązań i złożenie dziesiątek wniosków, w których zarzuca śledczym ukrywanie dowodów i zmowę z sędzią, aby go oszukać.

Prokuratorzy w swoim oświadczeniu wstępnym we wtorek powiedzieli, że Kowalski wykorzystał swoją przyjaźń z Gembarą, aby zamienić Washington Federal w swoją własną skarbonkę, uzyskując pożyczki bez zabezpieczenia na sfinansowanie rozwoju nieruchomości i wykorzystując akredytywy z banku, aby oszukać innych wierzycieli.

Urzędniczka banku odpowiadająca za udzielanie pożyczek, Alicia Mandujano, zeznała, że Gembara kazał im fałszować podpisy i inne dokumenty, aby ukryć zaległe pożyczki Kowalskiego.

Mandujano jest jedną z ośmiu osób, które przyznały się do udziału w defraudacji.

Kilku innych czeka na proces, w tym William Mahon, ówczesny najwyższy urzędnik miejskiego Wydziału Ulic i Sanitarnych, oskarżony o umyślne składanie fałszywych zeznań podatkowych i nieujawnianie osobistej pożyczki w wysokości 130 000 USD, którą otrzymał bezpośrednio od Gembary.


Z akt policyjnych wynika, że 56-letni Gembara został znaleziony martwy 3 grudnia 2017 r. w domu klienta banku w Park Ridge, w którym przebywał.

Raport z sekcji zwłok wykazał, że Gembara siedział na krześle w swojej sypialni z liną przywiązaną do poręczy i owiniętą wokół swojej szyi. Jego śmierć została uznana za samobójstwo przez biuro koronera powiatu Cook.

Kowalski został zwolniony za kaucją w 2020 r., kiedy prokuratorzy oskarżyli go o niewłaściwe wysłanie policyjnych protokołów z sekcji zwłok wdowie po Gembarze i sugerowanie, że orzeczenie o samobójstwie było tuszowaniem morderstwa.

Sędzina Kendall stwierdziła, że Kowalski dopuścił się „manipulowania świadkami”, przedstawiając swoje daleko idące teorie kobiecie, która była potencjalnie świadkiem w śledztwie, i nakazała uwięzienie Kowalskiego za naruszenie warunków jego zwolnienia.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, suntimes, Police Department

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu