Połącz się z nami

NEWS Florida

Floryda zapłaciła 1,56 mln USD za relokację imigrantów. Stan nadal zamierza to robić

Opublikowano

dnia

The Miami Herald wycofał artykuł, opublikowany w grudniu 2022 r., który błędnie podał kwotę, jaką Floryda wydała na relokację migrantów. Zaktualizowane dane mówią, że stan zapłacił 1,56 mln dolarów, a nie 3,4 miliona USD za loty, jak podano. W piątek stan przyjął ustawę rozszerzającą możliwość przewożenia migrantów do niebieskich stanów.

W artykule, opartym na interpretacji informacji zamieszczonych na stanowej stronie Florida Accountability Contract Tracking System, przytoczono wiele wpisów o wartości 950 000 USD, a inny za 615 000 USD.

Błędnie wywnioskowano, że stan zapłacił wykonawcy 3,4 miliona USD za loty, ponad dwukrotnie więcej niż wcześniej podano, czyli 1,56 miliona dolarów.

W piątek, 10 lutego 2023 r., rzecznik Departamentu Transportu Florydy, Michael Williams, wyjaśnił, że wielokrotne wpisy o wartości 950 000 USD w stanowych bazach danych nie stanowią oddzielnych zamówień, ale są to przedłużenia kontraktów.

Oznacza to, że Floryda zapłaciła firmie Vertol Systems Co. 1,56 miliona dolarów za loty migrantów, zgodnie z dostępnymi danymi. W świetle tych nowych informacji, Times usunął oryginalną historię ze swojej strony internetowej.

Ustawodawcy z Florydy przyjęli w piątek ustawę rozszerzającą program wykorzystywany do przewożenia migrantów do miast i stanów kierowanych przez Demokratów.

Administracja republikańskiego gubernatora Rona DeSantisa będzie teraz mogła relokować migrantów z dowolnego stanu w kraju, nie tylko z Florydy.

Ustawa formalnie tworzy Unauthorized Alien Transport Program, rozwijając program wprowadzony przez DeSantisa w zeszłym roku, który umożliwił urzędnikom rządowym przewożenie migrantów do miejsc docelowych w niebieskich stanach, w których obowiązują zasady dotyczące sanktuariów.

We wrześniu DeSantis wysłał dwa samoloty z 49 migrantami na pokładzie z Teksasu do Martha’s Vineyard, mówiąc, że środki na opłacenie przelotu pochodzą z budżetu stanu.

Posunięcie to spotkało się z ostrą krytyką ze strony Demokratów i adwokatów imigrantów, którzy pomogli wielu migrantom pozwać DeSantisa i innych urzędników państwowych, twierdząc, że byli ofiarami oszustwa w celach politycznych.

Nowe prawo wyraźnie wymierzone jest w administrację Bidena, twierdząc, że „rząd federalny nie zdołał zabezpieczyć granic kraju” i „okazał się niechętny do zajęcia się kryzysem” oraz, że „bez takich działań” prawodawców z Florydy „szkodliwe skutki” mogą wystąpić, takie jak „wzrost przestępczości, zmniejszone możliwości ekonomiczne i płace dla amerykańskich pracowników oraz obciążenia dla systemów edukacji i opieki zdrowotnej”.

Źródło: tampabay, nbc
Foto: YouTube, Twitter

NEWS Florida

Masz stłuczkę na Florydzie? Policja zbada jej okoliczności wirtualnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Florida Highway Patrol (FHP) uruchamia nową inicjatywę, która umożliwi kierowcom uczestniczącym w wypadkach wirtualną interakcję z policjantami za przy pomocy telefonów komórkowych, za pośrednictwem technologii podobnej do FaceTime.

Celem tego programu pilotażowego, który ma się rozpocząć latem tego roku, jest usprawnienie dochodzeń w sprawie wypadków, poprzez wykorzystanie technologii czatów wideo – tym samym wyeliminowanie konieczności osobistej reakcji policji i potencjalnie długiego czasu oczekiwania.

Koncepcja programu jest prosta: jest on inicjowany w momencie wystąpienia zdarzenia i musi spełniać określone kryteria. Nie może być stosowany w przypadku jakichkolwiek obrażeń osób biorących udział w wypadku, zablokowanej drogi, potrąceń pieszych, ani wypadków związanych z jazdę pod wpływem alkoholu.

Kierowcy mogą nawiązać połączenie wideo z pracownikiem biurowym za pośrednictwem udostępnionego łącza. Następnie policjant obejrzy miejsce zdarzenia za pomocą kamery w telefonie kierowcy, oceni stan jezdni, przeprowadzi wywiady i zbierze niezbędne informacje w celu udokumentowania zdarzenia.

Oczekuje się, że to innowacyjne podejście znacznie skróci czas reakcji i odciąży dyspozytorów i funkcjonariuszy terenowych. Szacuje się, że wirtualne rozmowy potrwają mniej niż 15 minut, czyli ułamek czasu zwykle potrzebnego na osobistą reakcję policji.

Program pilotażowy potrwa dwa lata, podczas których FHP oceni jego skuteczność i określi potencjał szerszego wdrożenia w całym stanie.

 

Źródło: fox35
Foto: istock/chingyunsong/
Czytaj dalej

NEWS Florida

To dziewczynka! W Busch Gardens Tampa Bay przyszedł na świat mały orangutan

Opublikowano

dnia

Autor:

Busch Gardens Tampa Bay poinformował, że w sobotni wieczór w ogrodzie urodził się krytycznie zagrożony orangutan borneański – córka samicy Luny.

Dziecko, które waży 3,4 funta, przyszło na świat przez cesarskie cięcie. Porodem kierował zespół lekarzy i zoologów z wielu organizacji.

Według Busch Gardens Luna, która dochodzi do siebie po operacji, została przedstawiona dziecku w niedzielę rano.

Władze parku tematycznego mówią, że gdy stan zdrowia obu zwierząt się ustabilizuje, zostaną ponownie połączone i będą ściśle monitorowane przez zespół weterynarzy i specjalistów od opieki nad zwierzętami.

Orangutan borneański zamieszkuje zachodnie Borneo w Malezji (południowy Sarawak) i Indonezji (północne Borneo Zachodnie).W latach 1999–2015 populacja gatunku spadła aż o przeszło 100 tys. osobników, tj. o połowę.

 

Zródło: fox35
Foto: Busch Gardens

 

 

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Chicagowska „Gąska” leci na florydzką scenę. Zobaczcie ją koniecznie!

Opublikowano

dnia

Autor:

W przyszły weekend Teatr Nasz z Chicago przedstawi spektakl pt. „Gąska” w Clearwater, Hudson i Sarasocie na Florydzie. Sztuka, entuzjastycznie przyjęta w zeszłym roku przez Polonię z Wietrznego Miasta, opowiada historię artystów, żyjących w mieście bez perspektyw, którzy bardziej niż o karierę walczą o własne szczęście.

W tym roku mieszkańcy Chicago i okolic mieli kilka okazji by zobaczyć sztukę Teatru Nasz. Teraz taką możliwość będą mieć Polacy mieszkający na Florydzie.

„Gąska” to komedia, która nie wszystkich bawi, ponieważ ta refleksja nad zawodem aktora jest alegorią życia i trudnych wyborów, które musimy podejmować w obliczu radykalnych zmian. Jej bohaterowie muszą pogodzić się z przemijaniem, a także okazać swoje skrywane uczucia i pragnienia.

Jak my sami postąpilibyśmy w sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie? Jakich wyborów dokonać gdy stoi się na rozdrożu życiowych dróg? Jak ocenić wybory postaci spektaklu „Gąska”? Przyjdźcie, zobaczcie i zastanówcie się sami.

Reżyseria Andrzej Krukowski, charakteryzacja Anna Chilinski. Obsada: Elżbieta Kasińska, Bartosz Kasza, Aldona Olchowska, Mariusz Skowroński, Iwona Szewczyk.

Przedstawienie odbędzie się:

  • 19 kwietnia o godzinie 7.00PM w Polskim Centrum im. Jana Pawła II, przy 15121 N Saturn Ave, w Clearwater, FL 33755.
  • 20 kwietnia o godzinie 6.00PM w Polish American Social Club of Pasco County, przy 7615 New Jersey Ave, Hudson, FL 34667
  • 21 kwietnia o godzinie 6.00PM w sali parafialnej Stowarzyszenia Polskiego Dziedzictwa Sarasota, Kościół Św. Patryka, przy 7900 Bee Ridge Road, Sarasota, FL 34241

Bilety w cenie 40 dolarów dostępne są na mojbilet.com.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Foto: Teatr Nasz, Aleksandra Różalska
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu