Połącz się z nami

NEWS Florida

Rekordowo wysoki budżet Florydy czyli Framework for Freedom DeSantisa

Opublikowano

dnia

W środę gubernator Ron DeSantis zaproponował rekordowy budżet Florydy w wysokości 114,8 miliardów dolarów na lata 2023-24. Projekt finansowy obejmuje prośbę o wydanie kolejnych 12 milionów dolarów na przesiedlenie migrantów z Florydy, wiele ulg podatkowych i podwyżki dla pracowników stanu.

DeSantis chce również całorocznych obniżek podatków od artykułów codziennego użytku, w tym łóżeczek i wózków dziecięcych, karmy dla zwierząt domowych, lekarstw i kuchenek gazowych, a także proponuje podwyżki płac dla pracowników państwowych i prokuratorów.

Nowy budżet to na razie tylko propozycja. Ustawodawcy stanowi, którzy zbierają się w marcu na dorocznej 60-dniowej sesji, ostatecznie opracują budżet, a gubernator może zawetować jego część.

Zaproponowany przez DeSantisa budżet nie uwzględnia finansowania House Bill 1, propozycji przywódców Republikanów, która oferowałaby każdemu uczniowi K-12 tysiące dolarów każdego roku dla ich rodzin do wydania na edukację. Nie obejmuje również ponad 900 000 mieszkańców Florydy opuszczających stanowe listy Medicaid po wygaśnięciu federalnego stanu zagrożenia zdrowia publicznego w maju.

Ulgi podatkowe

Punkt kulminacyjny budżetu obejmuje 1,5 miliarda dolarów zwolnień z podatku od sprzedaży na różne wydatki na życie. Stan przyjąłby stałe zwolnienia podatkowe na artykuły pierwszej potrzeby dla niemowląt i małych dzieci, takie jak ubrania, chusteczki dla niemowląt, wózki i łóżeczka.

Kosmetyki i przybory toaletowe, takie jak mydło, lakier do włosów i dezodorant, byłyby zwolnione z podatku przez rok. Podobnie jak produkty do higieny jamy ustnej i zębów oraz artykuły gospodarstwa domowego poniżej 25 USD, takie jak detergenty do prania, worki na śmieci i chusteczki higieniczne.

Zabawki dla dzieci, książki i sprzęt sportowy byłyby również zwolnione z podatku przez rok. Stan będzie również kontynuował swoje regularne „wakacje” związane z podatkiem od sprzedaży, takie jak na przybory szkolne, zapasy gotowości na wypadek katastrofy i bilety na imprezy.

Kuchenki gazowe byłyby również na stałe zwolnione z podatków od sprzedaży, co jest odpowiedzią na propozycję urzędnika amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich, który stwierdził, że można rozważyć zakaz używania kuchenek gazowych.

Karma dla zwierząt byłaby również zwolniona z podatków przez jeden rok, a leki dla zwierząt dostępne bez recepty byłyby zwolnione na stałe.

Więcej pieniędzy na przesiedlenie migrantów

Jeśli prawodawcy będą przestrzegać budżetu DeSantisa, wydatki Florydy wzrosną o ponad 26% od czasu objęcia przez niego urzędu w 2019 roku.

Gubernator prosi o kolejne 12 milionów dolarów w tym roku na relokację migrantów po całym kraju, kontynuując program, w ramach którego wydano ponad 1,5 miliona dolarów na przewiezienie 49 migrantów z Teksasu do Martha’s Vineyard w sierpniu.

DeSantis chce również prawie potroić wielkość swojego Biura ds. Przestępstw Wyborczych i Bezpieczeństwa, z 15 do 42 stanowisk oraz znacznego zwiększenia finansowania nowo reaktywowanej Gwardii Państwowej, z budżetu 10 milionów dolarów do prawie 100 milionów dolarów.

Podwyżki dla pracowników państwowych i nauczycieli

Zgodnie z planem gubernatora wszyscy pracownicy stanowi dostaną 5-procentowe podwyżki, po również 5-procentowym wzroście w zeszłym roku. Miejsca pracy w całym stanie, które są uważane za „trudne do zatrudnienia”, takie jak księgowi i audytorzy, otrzymają średnio 10% wzrost wynagrodzenia.

Pewni pracownicy systemu sądownictwa państwowego otrzymają dodatkowe podwyżki, w tym prokuratorzy, protokolanci i tłumacze sądowi.

Propozycja DeSantisa wyniosłaby 107,2 miliona dolarów na podniesienie podstawowych wynagrodzeń funkcjonariuszy więziennych i kuratorów sądowych z 20 do 23 dolarów za godzinę, próbując zwalczyć długotrwały problem kadrowy w systemie więziennictwa na Florydzie.

DeSantis proponuje również dodatkowe 200 milionów dolarów na zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. Według Florida Education Association, które reprezentuje nauczycieli, dałoby to około 20 dolarów tygodniowo.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/emituumacniak

NEWS Florida

Dopiero maj a już Teksas i Floryda skwierczą z gorąca. Co będzie dalej?

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu nad częściami Teksasu, wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej i południową Florydą panują palące upały i wilgoć. To wczesna fala ekstremalnych upałów, a eksperci przygotowują się na to, co ma dopiero nadejść tego lata.

Według ekspertów na cały miesiąc przed oficjalnym rozpoczęciem lata w Miami panuje już najgorętszy maj w historii.

Indeks ciepła w mieście – miara tego, jakie panują warunki, gdy zsumuje się wilgotność i temperaturę powietrza – osiągnął w weekend 112 stopni Fahrenheita, pobijając poprzedni rekord dzienny o 11 stopni w Miami. Zanotowano go w dwa kolejne dni; sobotę i niedzielę, co także było ewenementem – drugi taki przypadek miał miejsce 8 i 9 sierpnia 2023 r.

Weekendowy wskaźnik upałów również pobił miesięczny rekord Miami o 5 stopni.

Zeszłe lato było najgorętsze w historii Miami i całej planety, a prognostycy twierdzą, że nadchodzący sezon może dorównać lub przekroczyć temperatury obserwowane w 2023 r.

Miami wydłużyło już okres, który uważa za oficjalny sezon upałów, oficjalnie jest to teraz czas od 1 maja do 31 października. Decyzję podjęto w odpowiedzi na wcześniejsze pojawienie się wysokiej temperatury i wilgotności.

Tymczasem w dużej części południowego Teksasu obowiązuje zalecenie dotyczące upału. Według National Weather Service, w niektórych miejscach, szczególnie wzdłuż Rio Grande, można spodziewać się temperatur do 113 stopni.

Agencja podała, że ​​w tym tygodniu spodziewane są wartości wskaźnika ciepła od 110 do 120 stopni, przy czym jeszcze bardziej niebezpieczne upały utrzymają się w najbliższy weekend.

W nadchodzących dniach w Houston spodziewane są również wysokie upały i wilgotność, w tym wskaźniki ciepła w okolicach 100 stopni. Miasto wciąż odczuwa skutki śmiertelnych burz, które miały miejsce w zeszłym tygodniu, a dziesiątki tysięcy mieszkańców nadal nie ma prądu.

Badania wykazały, że zmiany klimatyczne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia upałów na początku sezonu, a także powodują częstsze, intensywniejsze i dłużej trwające fale upałów.

Konsekwencje mogą być śmiertelne. Według służb pogodowych, upały zabijają w Stanach Zjednoczonych co roku więcej ludzi niż jakakolwiek inna katastrofa pogodowa.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jokerpro/
Czytaj dalej

News USA

Gdzie najlepiej żyje się w USA? W tym roku w Naples na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

U.S. News and World Report opublikowało coroczną listę najlepszych amerykańskich miast do życia w 2024 r. Na szczycie tegorocznej listy są: Naples na Florydzie; Boise w Idaho; Colorado Springs w Kolorado; Greenville w Karolinie Południowej i Charlotte w Karolinie Północnej.

Naples na Florydzie

Naples uzyskało wysoką pozycję jako miejsce docelowe na emeryturę. Miasto oferuje szeroki wybór plaż, pole golfowe, sklepy i restauracje, a słońce i ciepło sprawiają, że jest kuszące dla tych, którzy chcą uciec przed zimnem. Ciągły rozwój ogranicza jednak jego przystępność cenową, a ruch uliczny staje się coraz większy.

Boise w Idaho

Boise uzyskało wysokie wyniki za szeroką gamę możliwości rekreacji na świeżym powietrzu, a także dynamicznie rozwijający się rozwój miasta oraz scenę gastronomiczną i artystyczną. Podatki i koszty utrzymania są stosunkowo niskie.

Colorado Springs w Kolorado

Colorado Springs to kolejne miasto z szeroką ofertą rekreacji na świeżym powietrzu, z dużą ilością szlaków pieszych i rowerowych oraz stosunkowo łagodnym klimatem na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza.

Chociaż miasto może być stosunkowo niedrogie w porównaniu z położonym dalej Denver, szybko się rozwija, szczególnie na przedmieściach położonych na północ i wschód od centrum.

Greenville w Południowej Karolinie

Życie w Greenville koncentruje się w dzielnicy śródmiejskiej, gdzie kwitnie scena kulinarna i artystyczna. Miasto zyskało impuls dzięki nowym miejscom pracy w sektorze produkcyjnym, które z kolei pomagają wspierać lokalną gospodarkę składającą się z butików i restauracji.

Greenville, Południowa Karolina

Dużą atrakcją jest futbol uniwersytecki, ponieważ w pobliżu znajdują się Uniwersytety Karoliny Południowej i Uniwersytet Clemson.

Charlotte w Karolinie Północnej

Charlotte zachowało swój południowy urok. Miasto jest stosunkowo niedrogie, charakteryzuje się umiarkowaną pogodą, dynamicznie rozwijającą się sceną browarniczą i znajduje się kilka godzin jazdy samochodem od plaży i Appalachów.

Pierwszą dziesiątkę tegorocznej listy najlepszych miast zamykają Raleigh w Północnej Karolinie; Huntsville w Alabamie; Virginia Beach w Wirginii; Austin w Teksasie i Boulder w Kolorado.

Boise, Idaho

W celu sporządzenia swoich rankingów, U.S. News and World Report analizuje dane ze spisu ludności USA, krajowego wskaźnika ryzyka FEMA, wskaźników jakości powietrza, wskaźników przestępczości, pogody, wskaźników podatkowych i innych źródeł.

O jego metodach i wynikach można przeczytać tutaj.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/krblokhin/christiannafzger/zimmytws/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Sześciu rozbitków statku De Gallant uratowano. Dwie osoby są wciąż poszukiwane

Opublikowano

dnia

Autor:

Ekipa ratunkowa Straży Przybrzeżnej z Clearwater pomaga w poszukiwaniach i akcji ratowniczej ośmiu osób, które utknęły we wtorek wczesnym rankiem u wybrzeży Wielkiej Inagui, po zatonięciu ich statku. Sześć z nich jest już bezpiecznych.

Amerykańska straż przybrzeżna USCG Southeast poinformowała, że ​​załoga helikoptera z Air Station Clearwater została wysłana, aby uratować sześć osób, które znaleziono na dwóch tratwach ratunkowych.

Urzędnicy agencji poinformowali, że alert o niebezpieczeństwie nadszedł wcześnie rano, a helikopter wystartował około godziny 6.00AM. Dwie godziny później sześciu żeglarzy było bezpiecznych na jego pokładzie. Jednak dwie kobiety nadal są zaginione.

Rozbitkowie pochodzą ze szkunera De Gallant o długości 90 stóp, który zatonął 20 mil od wybrzeży Wielkiej Inagui. Jego załoga przewoziła artykuły spożywcze z Santa Maria w Kolumbii na Azory. Podróż rozpoczęli 10 maja.

Uratowane osoby unoszące się pomiędzy szczątkami statku miały na sobie żółte kombinezony ratunkowe, które utrzymują organizm w cieple i pomagają przetrwać w wodzie nieco dłużej.

Załogi straży przybrzeżnej spędziły cały dzień we wtorek na poszukiwaniu pozostałych dwóch kobiet we współpracy z Królewskimi Siłami Obronnymi Bahamów, monitorując między innymi warunki pogodowe i stan wody.

Według przekazanych informacji, kobiety także były ubrane w kombinezony.

 

Źródło: fox13
Foto: US Coast Guard
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu