Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jesteśmy bezpieczni o ile sami się zabezpieczymy. Prof. Paweł Kowal o Polsce i Ukrainie

Opublikowano

dnia

Minęło 11 miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji i wojny na Ukrainie. W studiu Radia Deon Chicago prof. Paweł Kowal – polityk, politolog, historyk i publicysta, mówi o sytuacji Polski i Europy związanej z tym konfliktem.

Przez 30 lat po upadku komunizmu Polakom wydawało się, że mają zagwarantowane bezpieczeństwo. 24 luty 2022 r. zmienił tą rzeczywistość – mówi prof. Paweł Kowal.

„Ukraińcy nauczyli nas, że mamy zagwarantowane dużo, ale musimy sami pokazać, że walczymy” – podkreśla Gość Radia Deon.

W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji świat przyglądał się, czy Ukraina da radę ją odeprzeć. Dopiero po kilku tygodniach zaczęło się wspieranie jej pomocą militarną. Ale gdyby nie walczyła, nikt by jej nie pomógł, mówi nasz Gość.

Ostatni rok pokazał, że Europa Środkowa, w tym Polska, może liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych. W Europie sprawdziły się także Litwa, Łotwa, Estonia i Czechy, uważa prof. Paweł Kowal, oraz instytucje europejskie. Ci którzy zawiedli to przede wszystkim Węgry. Poniżej oczekiwań zareagowały również Niemcy.

REKLAMA REKLAMA

Wg Gościa Radia Deon powrót do stosunków polityczno-gospodarczych, zwłaszcza związanych z energetyką, w Europie po zakończeniu wojny w Ukrainie nie będzie w żaden sposób możliwy.

Trzy alternatywy scenariusza tego, jak rozwinie się w sytuacja na Ukrainie, to wg prof. Pawła Kowala:

 1. odsunięcie Putina od władzy w Rosji, które otworzy drogę do rozmów z zachodem; ponieważ Rosjanie boją się wyniszczenia swoje kraju i jego ewentualnego rozpadu na skutek wojny i prowadzonej polityki
 2. decydująca będzie zima i wiosna; jeśli do pół roku Ukraińcy odeprą wojska rosyjskie poza swój kraj, to wojna się zakończy
 3. długotrwała wojna pozycyjna, scenariusz najgorszy; kraje zachodnie będą wtedy w konflikcie czy udzielać swojej pomocy

Prof. Paweł Kowal uważa, że Putin liczy na trzeci scenariusz. Przywódca Rosji ma czas i wielu ludzi, których życie nie jest dla niego ważne. Jeśli zachód przestałby w międzyczasie wspierać Ukrainę, to miałby spore szanse na zwycięstwo.

Dla Polski optymalnym scenariuszem byłoby wypchnięcie Rosjan z terenu Ukrainy w ciągu kilku kolejnych miesięcy, twierdzi nasz Gość, ponieważ tylko na taki rozwój wydarzeń mamy realny wpływ.

Pomoc innych państw dla Ukrainy jest ważna. Ukraina nie może sobie pozwolić na to by wojna trwała na jej terytorium kilka lat.

„Odbudowa Ukrainy będzie przecież problemem nie tylko Ukraińców, będzie problemem także dla wszystkich innych państw Unii Europejskiej a także dla Stanów Zjednoczonych” – podkreśla prof. Paweł Kowal.

Wg Gościa Radia Deon, Polska dokonała wręcz „powstania humanitarnego”, biorąc na swoje barki największy ciężar pomocy ukraińskim uchodźcom. Naszą granicę przekroczyło około 7 mln Ukraińców, głównie kobiet i dzieci.

„To jest nasz wkład w historię Europy. My tego nie doceniamy bo mamy jako Polacy trochę taką naturę, że lubimy o sobie też źle pomyśleć” – mówi prof. Paweł Kowal. A to przecież była wielka mobilizacja rządu, samorządów, instytucji i zwykłych ludzi.

Wg naszego Gościa, zasługujemy, jako naród na symboliczny ukłon w naszą stronę w postaci Pokojowej Nagrody Nobla. Ale tak naprawdę Polska potrzebuje jednak zdecydowanego wsparcia zachodu, ponieważ już poniosła i nadal ponosi ogromne koszty.

Choć większość Ukraińców wraca do swoich domów, tej chwili w Polsce uczy się około 400 tys. dzieci ukraińskich. Poza systemem edukacji, koszty ponosi opieka zdrowotna.

Wg prof. Pawła Kowala, pomoc Ukrainie jest nadal pilnie potrzebna, aby zakończyć tą wojnę.

Gość Radia Deon Chicago uważa, że nie ma tej chwili zagrożenia wojną nuklearną ze strony Rosji.

„Putin na szczęście boi się przekroczenia granicy Ukrainy. Boi się, żeby ta wojna nie rozlała się szerzej, bo wtedy skutki dla niego byłyby opłakane. Oznaczałyby w pierwszym rzędzie utratę władzy przez Putina„- mówi prof. Paweł Kowal.

Wielkie federacyjne państwo mogło by się w takim przypadku po prostu rozpaść, czego boją się Rosjanie.

Paweł Kowal jest profesorem w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Studium Europy Wschodniej UW, pracuje w Kolegium Europejskim w Natolinie, wykłada w Studium Europy Wschodniej UW. Współpracuje z Antioch University w USA, kieruje Radą Naukową Przedstawicielstwa PAN w Kijowie.

Jest współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego.

Był posłem na Sejm RP V i VI kadencji. W latach 2006-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiadał za politykę wschodnią.

W okresie 2009-2014 był Posłem do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącym delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina.

W 2012 założył Fundację Energia dla Europy. Prowadzi badania i publikuje na tematy transformacji w Europie środkowej i ZSRR oraz polityki wschodniej.

W 2019 startował w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej z okręgu krakowskiego i uzyskał mandat poselski. W Sejmie IX kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.

Prof. Paweł Kowal prowadził gościnne wykłady m.in. na Ukrainie, w USA, Kanadzie i Chinach. Jest felietonistą „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Polskiego”.

Jest autorem i współautorem wielu książek m.in.:

 • „Inicjatywa Trójmorza: geneza, cele i funkcjonowanie” (2019),
 • „Muzeum i zmiana. Losy muzeów narracyjnych” (2019),
 • „Testament Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej” (2018),
 • „Jaruzelski. Życie paradoksalne” (2015),
 • „Między Majdanem a Smoleńskiem. Rozmawiają Piotr Legutko i Dobrosław Rodziewicz” (2012),
 • „Koniec systemu władzy. Polityka ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego w latach 1986–1989” (2012),
 • „Krajobrazy z Mistralami w tle” (2011),
 • „Wymiar wschodni” UE – szansa czy idée fixe polskiej polityki?” (2002)

Za swoją działalność prof. Paweł Kowal został odznaczony m.in.:

 • Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego (2015),
 • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014),
 • Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi (Portugalia 2008),
 • Orderem „Za Zasługi” trzeciego stopnia (Ukraina 2007),
 • Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005),
 • Srebrnym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” (2005).

 

Źródło: informacja własna, wsiz, wikipedia
Foto: YouTube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Ostatnie bilety na Bal Japoński w Chicago. To najlepsza polska zabawa karnawałowa w aglomeracji

Opublikowano

dnia

Bal odbędzie się 4 lutego, o godzinie 7.00 wieczorem, w sali bankietowej Belvedere Events&Banquets w Elk Grove Village. Bilety można jeszcze kupić na stronie organizatora wmkchicago.org., a także pod numerem telefonu 708-983-4158. 

Każdego roku charytatywny bal organizowany przez Wspólnotę Małżeństw Katolickich WMK w Chicago ma inną oprawę tematyczną, zachęcając swoich gości do odpowiedniego ubrania się i wczucia w szczególną atmosferę uroczystego wieczoru.

W poprzednich latach były to bale takie jak np.: gorąca „Havana Fever”, elegancki „Black&White Paris”, uczuciowy „Tylko Miłość” czy swojska „Polska Biesiada”. A ostatnio „Casino Royale with James Bond”.

W przyszłym roku bal WMK odbędzie się pod hasłem „Blask Japonii” – mówią w Studiu Radia Deon Chicago Justyna Jezewicz i Marzena Sipiora.

REKLAMA REKLAMA

Bal charytatywny „Blask Japonii” może być doskonałą propozycją na karnawał lub lutowe Walentynki. Może być także idealnym czasem dla par małżeńskich, wielkim świętem i odskocznią od codzienności.

Przygotowania zaczęły się już we wrześniu, mówi Justyna Jezewicz.

„Pozwólcie państwo, żebyśmy Was zaskoczyli” – mówi Marzena Sipiora, nie zdradzając szczegółów czekającej nas imprezy, czy będzie ona nawiązywała do tradycji japońskiej czy do modernistycznych klimatów.

Pomysł na temat balu zawsze się rodzi z burzy mózgów organizatorów.

Justyna Jezewicz podkreśla, że na bal zaproszeni są absolutnie wszyscy, nie trzeba należeć do Wspólnoty Małżeństw Katolickich.

Charytatywna impreza jest organizowana w Chicago już od 20 lat, po to także by się poznać. Jednym z celów balu jest pokazanie Polonii działalności Wspólnoty Małżeństw Katolickich.

Dochód ze sprzedaży biletów na bal, oraz rozprowadzanych cegiełek jest zawsze w całości przeznaczany na finansowanie wakacyjnych rekolekcji, które co roku prowadzi Wspólnota Małżeństw Katolickich by wspierać pary i budować dobre relacje małżeńskie.

Rekolekcje wspólnoty są przeznaczone dla wszystkich rodzin, które pragną się rozwijać, umacniać swoje więzi oraz w dobrym środowisku wychowywać swoje dzieci.

Bal odbędzie się 4 lutego, o godzinie 7.00 wieczorem, w sali bankietowej Belvedere Events&Banquets w Elk Grove Village, 1170 W Devon Ave. Elk Grove Village, Illinois 60007.

Więcej informacji, a wkrótce bilety, na stronie wspólnoty wmkchicago.org., a także pod numerem telefonu do p. Ewy 7089834158.

 

Źródło: inf. własna
Foto: YouTube, Belvedere Events&Banquets
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak nie spadnie deszcz nie ma co jeść. Misjonarz Andrzej Leśniara o życiu w Zambii

Opublikowano

dnia

Autor:

W studiu Radia Deon Chicago Jezuita, misjonarz Andrzej Leśniara, twórca Radia Chikuni 91.9FM, mówi o codziennej rzeczywistości związanej z życiem w Zambii. Modlitwa o deszcz to tutaj modlitwa o przeżycie.

Misja katolicka w Zambii istnieje od 1905 r. Życie tutaj wymaga podejmowania wyzwań, mówi misjonarz Andrzej Leśniara, ale kraj nie był nigdy dotknięty dużą wojną.

Gdy Rodezja podzieliła się na dwa kraje: Zimbabwe i Zambię, to większość białych farmerów przeniosła się do Zimbabwe. Dzięki temu w Zambii nie ma rasizmu, tłumaczy Gość Radia Deon. Nie ma także ataków na misje, z których pomocy korzysta także ludność uciekająca od wojen z Konga i Rwandy.

„Ludzie w Zambii są bardzo przyjaźni. Nie mają takiej historii, jak te inne kraje” mówi misjonarz, Andrzej Leśniara.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszą misję w okręgu Chikuni założyli dwaj Jezuici. Parafię, położoną ok. 21 mil na wschód od miasta Monze, założył o. Józef Moreau SJ. Pokazał on tubylcom pług i nauczył ich rolnictwa.

Polski Jezuita wykształcił kadrę nauczycieli a szkoły założone przez niego działały przez wiele lat, mówi Gość Radia Deon.

Gdy Ojciec Leśniara przyjechał do Chikuni w 1994 r., w parafii było trzech Jezuitów, którzy prowadzili 20 stacji misyjnych. Nie byli w stanie dotrzeć do każdej z nich częściej niż raz na dwa miesiące.

Wtedy misjonarz Tadeusz Świderski wpadł na pomysł założenia radia.

Programy radiowe wspierają edukację dzieci od 1 do 7 klasy. Uczniowie zbierają się w 18 centrach i uczą z pomocą mentorów. Co roku w zajęciach uczestniczy około 1600 dzieci.

W ogródkach przy szkole mają studnie głębinowe, sadzą rośliny i uczą się także, np. dlaczego warto sadzić drzewa, opowiada misjonarz Andrzej Leśniara.

Woda jest problemem w Zambii, trzeba tu wiercić studnie na głębokość 170-200 stóp, by się do niej dostać. Ludzie tu żyją uzależnienie od plonów. Jeśli nie pada, nie mają co jeść, panuje bieda i głód.

„Modlitwa o deszcz to stała rzecz. Jeśli tego deszczu nie ma to trzeba ludziom pomagać” mówi Gość Radia Deon Chicago.

Polscy misjonarze założyli tu także szpitale, prowadzone przez siostry zakonne. Dzięki temu zmalała śmiertelność wśród dzieci. Innych szpitali niż misyjne Zambia nie posiada.

Wspierać parafię Chikuni w Zambii, można poprzez:

Wpłatę na misyjne konto bankowe w Chicago:

Bank: Polish & Slavic Federal Credit Union,
Routing # : 2260-8202-2
Nazwa konta: THE POLISH MESSENGER
Account # 1363413,
Dopisek: Parafia Chikuni

Wpłaty czekami na:

The Polish Messenger of The Sacred Heart
4105 N Avers Ave
Chicago, IL 60618
Dopisek: Parafia Chikuni

Donacje Pay Pal – Użyj strony donacji JOM (wsparcie działalności) z dopiskiem: Parafia Chikuni

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W pierwszej kolejności idziemy do lekarza. Mec. Martin Michalski radzi jak postąpić gdy zdarzy się wypadek

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak postąpić gdy zdarzy się nam wypadek? W pierwszej kolejności zadbajmy o nasze zdrowie i zgłośmy się do lekarza lub zadzwońmy po pogotowie, radzi prawnik Martin Michalski. Potem możemy odzyskać poniesione koszty leczenia i odszkodowanie, zgłaszając się do adwokata. W Chicago działa polonijna kancelaria prawna Michalski & Gubernat, która zajmuje się takimi przypadkami.

Jeśli zdarzy się nam wypadek powinniśmy postąpić tak jak to robią Amerykanie – od razu dzwonić po ambulans lub zgłosić się jak najszybciej do lekarza, mówi nasz Gość, adwokat Martin Michalski.

Jeśli nie decydujemy się na wezwanie karetki pogotowia, ale odczuwamy jakiś ból czy inną dolegliwość, to musimy pójść do lekarza, w ciągu paru dni od zdarzenia.

I nie należy myśleć w tej chwili o kosztach takiej wizyty – radzi mecenas Martin Michalski. Bo jeśli tego nie zrobimy, nie zgłosimy lekarzowi tego co się nam przydarzyło, to potem jest za późno na zwrot kosztów leczenia i dostanie odszkodowania.

REKLAMA REKLAMA

„Nie wolno liczyć na to, że ubezpieczenie tego, kto był winny wypadku od razu za coś zapłaci” – podkreśla nasz Gość. Zazwyczaj ten koszt trzeba pokryć z własnej kieszeni, a potem możliwe jest jego odzyskanie.

Jeśli chodzi o wypadek, który zdarzył się w pracy, to podlega on innym przepisom. Tutaj obowiązek pokrycia kosztów leczenia ma pracodawca lub ubezpieczenie pracodawcy.

Ale jest ważny warunek: musimy takie zdarzenie koniecznie zgłosić jakiemuś przełożonemu do 45 dni od wypadku.

Ważne jest też powiedzenie prawdy o tym co, gdzie i jak się stało, zaznacza mecenas Martin Michalski.

Zwrot kosztów leczenia z ubezpieczenia jest możliwy dopiero po jego zakończeniu.

Otrzymane odszkodowanie bierze pod uwagę także straty związane z nieobecnością w pracy oraz doświadczone cierpienia.

Kancelaria Michalski & Gubernat to polscy adwokaci w Chicago, którzy zajmują się takimi sprawami jak wypadki w pracy, wypadki samochodowe, błędy w sztuce lekarskiej, inne nieszczęśliwe wypadki, problemy natury rodzinnej, takie jak rozwód, opieka nad dziećmi i tym podobne.

Kancelaria ma trzy lokalizacje. Są to: 636 S River Rd w Des Plaines, 255 E Lake St w Bloomingdale i 7713 W Belmont Ave w Elmwood Park. Biura są otwarte w godzinach od 8.00AM do 6.00PM.

Kontakt telefoniczny do kancelarii pod numerem 847 752 05 06. Więcej szczegółów na stronie internetowej.

Lokalizacja przy Belmont Ave oferuje dodatkowo bezpłatne konsultacje w każdą środę od godziny 3.00PM do 6.00.PM.

Kancelaria adwokacka Michalski & Gubernat zapewnia swoim klientom najwyższą jakość reprezentacji prawnej pobierając za nią niewygórowane honorarium.

Serdecznie zapraszamy

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/AntonioGuillem/ anon-tae

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu