Połącz się z nami

News USA

Czas wielkich zwolnień. Sektor technologiczny obawia się recesji

Opublikowano

dnia

Redukcje miejsc pracy dotknęły kilka branż w ostatnich miesiącach — od mediów, przez Wall Street, po świat kryptowalut. Jednak branża technologiczna niezaprzeczalnie doznała największego ciosu. Firmy próbują gorączkowo ciąć koszty po zbyt szybkim zatrudnieniu podczas pandemii COVID-19.

Oto największe firmy, które zwolniły pracowników w ostatnich tygodniach:

3M

Międzynarodowy konglomerat 3M ogłosił we wtorek, że zredukuje 2500 globalnych stanowisk produkcyjnych po gwałtownym spadku zysków w czwartym kwartale z powodu spowolnienia gospodarczego.

Alfabet

Firma macierzysta Google Alphabet Inc. ogłosiła, że planuje zwolnić 12 000 osób, aby przetrwać obecną sytuację gospodarczą.

Dyrektor generalny Sundar Pichai poinformował, że cięcia dotyczą zespołów na całym świecie, w tym rekrutacji i niektórych funkcji korporacyjnych, a także niektórych zespołów inżynieryjnych i produktów.

Amazon

Amazon zapowiedział na początku stycznia, że zwolni ponad 18 000 pracowników, co będzie jego największą jak dotąd redukcją siły roboczej. Firma zaczęła redukować zatrudnienie 18 stycznia.

Zwolnienia dotyczą głównie działu Amazon Stores firmy – który obejmuje działalność e-commerce, a także sklepy stacjonarne firmy – oraz jej organizacje PXT, które zajmują się zasobami ludzkimi i innymi funkcjami.

Dyrektor generalny Andy Jassy po raz pierwszy ostrzegł pracowników w listopadzie, że zwolnienia są na horyzoncie, biorąc pod uwagę niepewną gospodarkę i fakt, że firma szybko zatrudniała w trakcie pandemii.

Dow

Dow Inc. ogłosił w czwartek plany redukcji 2000 miejsc pracy na całym świecie w ramach korporacyjnego planu restrukturyzacji, który ma zapewnić oszczędności w wysokości 1 miliarda dolarów w 2023 roku.

Hasbro

Hasbro Inc. ogłosił także w czwartek, że w tym roku firma zredukuje 15% globalnej siły roboczej w ramach wysiłków zmierzających do znacznego obniżenia kosztów oraz zwiększenia wzrostu i rentowności.

Dyrektor generalny Hasbro, Chris Cocks, powiedział w oświadczeniu, że dział produktów konsumpcyjnych firmy osiągnął gorsze wyniki w czwartym kwartale. Cięcia, wraz z trwającymi inwestycjami w systemy i łańcuch dostaw, mają pomóc firmie zaoszczędzić od 250 do 300 milionów dolarów rocznie do końca 2025 roku.

IBM

IBM ogłosił masowe zwolnienia w zeszłą środę.

Dyrektor finansowy James Kavanaugh powiedział, że firma planuje zwolnić około 3900 pracowników, czyli około 1,5% siły roboczej. Zwolnienia będą dotyczyć głównie tych, którzy nadal pracują w firmie po wydzieleniu Kyndryl Holdings w 2021 roku i Watson Health w 2022 roku.

Microsoft

Microsoft ogłosił 18 stycznia, że likwiduje 10 000 stanowisk. Posunięcie, które nastąpi pod koniec trzeciego kwartału, jest odpowiedzią na warunki makroekonomiczne i zmieniające się priorytety klientów, zgodnie z dokumentem złożonym w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Newell Brands

Newell Brands ogłosił w poniedziałek, że zlikwiduje 13% swoich stanowisk biurowych w ramach inicjatywy restrukturyzacyjno-oszczędnościowej o nazwie „Projekt Phoenix”.

W portfolio firmy znajdują się znane marki, takie jak Rubbermaid, FoodSaver, Calphalon, Sistema, Sharpie, Paper Mate, Dymo, Expo, Elmer’s i Yankee Candle.

PayPal

Dyrektor generalny PayPal, Dan Schulman, zapowiedział pracownikom w liście z 31 stycznia, że firma zmniejszy globalną siłę roboczą o 7%, czyli około 2000 pełnoetatowych pracowników. Dodał, że cięcia dotkną niektóre sektory bardziej niż inne.

Chociaż firma poczyniła „znaczące postępy” w odpowiednim dostosowaniu struktury kosztów i skoncentrowaniu zasobów na głównych priorytetach strategicznych, Schulman uważa, że należy wykonać więcej pracy, aby lepiej dostosować się do obecnego środowiska gospodarczego.

SAP

Firma programistyczna poinformowała w zeszły czwartek, że eliminuje około 3000 miejsc pracy, co stanowi około 2,5% jej siły roboczej. Całoroczne zyski SAP spadły w ubiegłym roku o 68% w porównaniu z 2021 r.

Spotify

Spotify ogłosiło w poniedziałek, że planuje zredukować 6% globalnej siły roboczej, aby ograniczyć koszty. Dyrektor generalny Daniel Ek powiedział, że koszty operacyjne przewyższyły wzrost przychodów w 2022 r., co, jak przyznał, byłoby niemożliwe do utrzymania.

Wayfair

Wayfair ponownie ogranicza również globalną siłę roboczą.

Detaliczny sprzedawca domów ze zniżkami planuje zwolnić 10% swojej globalnej siły roboczej – czyli 1750 miejsc pracy – jak określono w zgłoszeniu złożonym 20 stycznia. To posunięcie jest częścią bieżących planów przerzedzania zarządzania i zwiększania elastyczności w obecnym środowisku.

W sierpniu firma zwolniła już 5% pracowników.

WeWork

WeWork ogłosił 19 stycznia, że zwalnia pracowników ze swojej globalnej siły roboczej. Aby nadal usprawniać operacje i optymalizować swoje portfolio, firma poinformowała, że likwiduje 300 stanowisk.

Workday

Workday ogłosił 31 stycznia, że redukuje 3% globalnej siły roboczej. Według współzarządzających, Aneela Bhusri i Carla Eschenbacha, większość stanowisk, które zostaną zlikwidowane, należy do działu Product & Technology.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Drazen Zigic

News USA

Kobiety mniej zarabiają niż mężczyźni ale częściej kupują dom

Opublikowano

dnia

Autor:

W 48 z 50 stanów samotne kobiety częściej niż samotni mężczyźni posiadają dom i są także bardziej skłonne do kupna domu niż płeć przeciwna. Tak wynika z analizy danych pochodzących ze spisu powszechnego w USA. Należy wziąć pod uwagę, że kobiety zazwyczaj zarabiają około 83 centów na każdego dolara zarobionego przez mężczyznę. Dlaczego więc i jak to się dzieje?

Kobiety stanowią obecnie prawie jedną piątą rynku kupujących domy, to znaczny udział, ocenia zastępca głównego ekonomisty National Association of Realtors i wiceprezes ds. badań, dr Jessica Lautz.

Kobiety chcą miejsca, które mogą nazwać swoim własnym, w którym mogą opiekować się małymi dziećmi, a także starszymi rodzicami.

Posiadanie domu oznacza dla nich stabilizację.

Ponieważ kobiety często zarabiają mniej niż mężczyźni, tną wydatki gdzie tylko mogą, aby było ich stać na dom, wg Lautz. Mogą ograniczać wydatki na rozrywkę, czy ubrania. Często także podejmują drugą pracę, ponieważ dla posiadanie domu na własność są gotowe do finansowych poświęceń.

A co z inwestowaniem kobiet na przyszłość i na emeryturę?

Badanie Transamerica For Retirement Studies wykazało, że tylko 18% pracujących kobiet jest mocno przekonanych, że będą mogła przejść na emeryturę prowadząc wygodny tryb życia.

Ankieta przeprowadzona przez Fidelity w 2021 r. wykazała, że tylko 33% kobiet było pewnych swoich możliwości podejmowania decyzji inwestycyjnych, a 42% było przekonanych, że mogą oszczędzać długoterminowo i na emeryturę.

Karen DeRose, prezes i partner zarządzający DeRose Financial Planning Group w Chicago, zaczyna dostrzegać zmianę tego zaufania. Coraz więcej kobiet angażuje się w planowanie finansów i podejmowanie ważnych decyzji finansowych.

Tym kobietom, które twierdzą, że nie mają pieniędzy na inwestycje, DeRose radzi, że trzeba zacząć od małych kroków. Pierwszą rzeczą, którą powinny zrobić, jeśli chcą inwestować, jest zatrudnienie doradcy finansowego.

Badanie przeprowadzone przez Fidelity w 2021 r. wykazało, że 67% kobiet inwestuje poza kontami emerytalnymi. W 2018 roku liczba ta wynosiła zaledwie 44%.

 

Źródło: abc7
Foto: istock/Kirill Smyslov/ seb_ra/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Antigua Mexican Grill czyli pyszna meksykańska kuchnia przybywa do Huntley

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesienią w Huntley zostanie otwarta nowa meksykańska restauracja, będąca częścią rozwijającej się grupy lokali gastronomicznych. W zeszłym tygodniu zarząd miasteczka wydał ostateczną zgodę na otwarcie Antigua Mexican Grill przy 10716 Route 47, w miejscu zamkniętej Tobacco Hut.

Właściciel Antigui, Luis Rodriguez, powiedział, że dla restauracji powstanie nowy budynek. Zanim będzie mógł rozpocząć budowę, będzie musiał przedstawić miastu ostateczne plany i uzyskać pozwolenia, które spodziewa się otrzymać w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Po otwarciu restauracja będzie trzecią lokalizacją Antigui w powiecie McHenry. Pierwsza została otwarta w Crystal Lake w 2018 roku, a druga w Algonquin w zeszłym roku.

Rodriguez, który widzi teraz duży potencjał w rozwijającym się Huntley powiedział, że jest właścicielem gruntu od 2020 roku. Miasto wyraziło zgodę dla nowego ogrodzenia z tyłu posiadłości i miejsca, gdzie restauracja może przechowywać swoje śmieci. Restauracja otrzymała również zgodę na odstęp od drogi wielkości 34 stóp, zamiast normalnie wymaganych 50 stóp.

Według strony internetowej restauracji Antigua Mexican Grill oferuje tradycyjną kuchnię meksykańską inspirowaną rodzinnym miastem Rodrigueza, Zacatecas w Meksyku.

Właściciel uważa, że będzie oferować więcej niż „normalna taqueria” i wykorzystywać starsze przepisy.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Antigua Mexican Grill
Czytaj dalej

News USA

Naładujesz swój elektryczny samochód, gdy zatrzymasz się w 7-Eleven na zakupy

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma 7-Eleven, Inc. ogłosiła w piątek swoją nową, zastrzeżoną sieć ładowania pojazdów elektrycznych (EV) w wybranych sklepach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także powiązaną z siecią aplikację. 7Charge już świadczy usługi ładowania klientom w kilku lokalizacjach na Florydzie, w Teksasie, Kolorado i Kalifornii.

7-Eleven zapowiedział, że wraz z uruchomieniem sieci 7Charge zamierza zbudować jedną z największych i najbardziej kompatybilnych sieci szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych spośród wszystkich sprzedawców detalicznych w Ameryce Północnej.

7Charge umożliwia klientom ładowanie dowolnej marki i modelu pojazdu elektrycznego zgodnego z popularnymi typami wtyczek CHAdeMO lub Combined Charging System, pod warunkiem, że kierowca ma adapter CCS lub CHAdeMO.

Po zakończeniu rozbudowy sieć będzie obsługiwać społeczności i klientów na stacjach ładowania całej rodziny marek, w tym sklepów Speedway i Stripes.

Aplikacja 7-Eleven, którą można ją pobrać z Apple App Store, Google Play lub odwiedzając stronę 7eleven.com/7charge, pozwoli na „bezproblemowe” ładowanie i płatność.

Firma z Teksasu twierdzi, że sieć zaspokoi rosnące zapotrzebowanie konsumentów na infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. 7-Eleven obsługuje, franczyzuje i/lub licencjonuje ponad 13 000 sklepów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Subway również ogłosił w zeszłym tygodniu, że umieści parki ładowania pojazdów elektrycznych w pobliżu niektórych swoich sklepów z kanapkami.

Na początku ubiegłego roku Starbucks także zapowiedział, że ma zamiar umieścić ładowarki dla pojazdów elektrycznych w maksymalnie 15 kawiarniach położonych w odstępach około 100 mil na trasie biegnącej między Seattle i Denver.

Warto zauważyć, że administracja Bidena ogłosiła we wtorek 2,5 miliarda dolarów nowych dotacji na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury paliw alternatywnych.

Posunięcie to ma częściowo na celu zwiększenie dostępu w zaniedbanych dzielnicach i społecznościach. Dotacje kładą również nacisk na ładowarki autostradowe.

Źródło: foxbusiness
Foto: 7-Eleven
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu