Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak nie spadnie deszcz nie ma co jeść. Misjonarz Andrzej Leśniara o życiu w Zambii

Opublikowano

dnia

W studiu Radia Deon Chicago Jezuita, misjonarz Andrzej Leśniara, twórca Radia Chikuni 91.9FM, mówi o codziennej rzeczywistości związanej z życiem w Zambii. Modlitwa o deszcz to tutaj modlitwa o przeżycie.

Misja katolicka w Zambii istnieje od 1905 r. Życie tutaj wymaga podejmowania wyzwań, mówi misjonarz Andrzej Leśniara, ale kraj nie był nigdy dotknięty dużą wojną.

Gdy Rodezja podzieliła się na dwa kraje: Zimbabwe i Zambię, to większość białych farmerów przeniosła się do Zimbabwe. Dzięki temu w Zambii nie ma rasizmu, tłumaczy Gość Radia Deon. Nie ma także ataków na misje, z których pomocy korzysta także ludność uciekająca od wojen z Konga i Rwandy.

„Ludzie w Zambii są bardzo przyjaźni. Nie mają takiej historii, jak te inne kraje” mówi misjonarz, Andrzej Leśniara.

Pierwszą misję w okręgu Chikuni założyli dwaj Jezuici. Parafię, położoną ok. 21 mil na wschód od miasta Monze, założył o. Józef Moreau SJ. Pokazał on tubylcom pług i nauczył ich rolnictwa.

Polski Jezuita wykształcił kadrę nauczycieli a szkoły założone przez niego działały przez wiele lat, mówi Gość Radia Deon.

Gdy Ojciec Leśniara przyjechał do Chikuni w 1994 r., w parafii było trzech Jezuitów, którzy prowadzili 20 stacji misyjnych. Nie byli w stanie dotrzeć do każdej z nich częściej niż raz na dwa miesiące.

Wtedy misjonarz Tadeusz Świderski wpadł na pomysł założenia radia.

Programy radiowe wspierają edukację dzieci od 1 do 7 klasy. Uczniowie zbierają się w 18 centrach i uczą z pomocą mentorów. Co roku w zajęciach uczestniczy około 1600 dzieci.

W ogródkach przy szkole mają studnie głębinowe, sadzą rośliny i uczą się także, np. dlaczego warto sadzić drzewa, opowiada misjonarz Andrzej Leśniara.

Woda jest problemem w Zambii, trzeba tu wiercić studnie na głębokość 170-200 stóp, by się do niej dostać. Ludzie tu żyją uzależnienie od plonów. Jeśli nie pada, nie mają co jeść, panuje bieda i głód.

„Modlitwa o deszcz to stała rzecz. Jeśli tego deszczu nie ma to trzeba ludziom pomagać” mówi Gość Radia Deon Chicago.

Polscy misjonarze założyli tu także szpitale, prowadzone przez siostry zakonne. Dzięki temu zmalała śmiertelność wśród dzieci. Innych szpitali niż misyjne Zambia nie posiada.

Wspierać parafię Chikuni w Zambii, można poprzez:

Wpłatę na misyjne konto bankowe w Chicago:

Bank: Polish & Slavic Federal Credit Union,
Routing # : 2260-8202-2
Nazwa konta: THE POLISH MESSENGER
Account # 1363413,
Dopisek: Parafia Chikuni

Wpłaty czekami na:

The Polish Messenger of The Sacred Heart
4105 N Avers Ave
Chicago, IL 60618
Dopisek: Parafia Chikuni

Donacje Pay Pal – Użyj strony donacji JOM (wsparcie działalności) z dopiskiem: Parafia Chikuni

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Zaplanuj pochówek z bezpłatną pomocą doradcy cmentarzy katolickich

Opublikowano

dnia

Autor:

Doradca cmentarzy katolickich to rola nieznana w Polsce. Ale tutaj, w Chicago mamy niezwykle dogodną sytuację, że możemy korzystać z usług takich osób, na dodatek mówiących po polsku. W studiu Radia Deon Katarzyna Danek podkreśla, że pomoc doradców nic nie kosztuje, wyjaśniając na czym ta praca polega.

Doradca cmentarzy katolickich w Chicago jest pracownikiem Archidiecezji i jest przez nią opłacany. Korzystanie z usług takiej osoby nie jest związane z żadnymi dodatkowymi kosztami, jak ma to miejsce w przypadku komercyjnych usług domów pogrzebowych, zaznacza pracująca jako doradca, Katarzyna Danek.

„My się zajmujemy tym, żeby Państwu dopomóc w wybraniu miejsca wiecznego spoczynku, takiego jakie Państwu najbardziej odpowiada” wyjaśnia nasz Gość.

Doradcy przygotowują także coraz to nowsze propozycje, odpowiadając na potrzeby zgłaszających się do nich osób.

Jedną z ostatnich jest wybudowanie dodatkowych krypt na parterze budynku na Cmentarzu Zmartwychwstania w Justice, w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, mówi Katarzyna Danek. Chętne na te miejsca osoby powinny zgłosić się jak najprędzej, ponieważ liczba krypt jest ograniczona.

Na tym samym cmentarzu utworzona została nowa sekcja, na której można stawiać pomniki i powstać mają także prywatne krypty obok pomnika Jana Pawła II. Z kolei na cmentarzu Św. Michała Archanioła powstaje sekcja pochówków naturalnych, jak zapowiada nasz Gość.

„W Polsce mieliśmy zawsze jakiś rodzinny grobowiec”, którego brakuje tutaj w Chicago, mówi Katarzyna Danek. Dlatego właśnie doradcy cmentarzy katolickich zachęcają do wcześniejszego zaplanowania pochówku i podjęcia wszystkich niezbędnych decyzji zawczasu, aby nie zostawiać tego kłopotu swoim bliskim.

Raz wykupione miejsce na cmentarzu Archidiecezji Chicago, należy do właściciela już na zawsze i nie ma obowiązku odnawiania umowy po kilkudziesięciu latach, tak jak jest w Polsce.

W związku z tym nie ma dodatkowych opłat, czy podatków, a transakcje są zawierane według aktualnie obowiązujących cen i przyszłe podwyżki na nie już nie wpływają, podkreśla Katarzyna Danek.

„Cmentarze mamy właściwie od granicy z Indianą do prawie granicy z Wisconsin”, dodaje nasz Gość.

Doradcy cmentarzy katolickich mają elastyczny czas pracy – umawiają się indywidualnie z klientami w dogodnym dla nich miejscu i o najbardziej pasującej porze. Mogą przyjechać do domu, jeśli ktoś tylko ma takie życzenie, lub spotkać się na konkretnym cmentarzu i pokazać możliwe miejsca pochówku.

Najłatwiej umówić się na spotkanie dzwoniąc pod bezpośredni numer telefonu. Kontakt do Katarzyny Danek to: 708 738 6779. 

Zapraszamy do korzystania z usług polskich doradców cmentarzy katolickich!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/shironosov/ Renata Tyburczy/
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Historyczne zwycięstwo i puchar dla Wisłoki Chicago. Świętujmy go razem 14 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Nasza polonijna drużyna zapewniła swoim kibicom i fanom fantastyczny sezon wiosennych rozgrywek półzawodowej United Premier Soccer League. 15 czerwca Wisłoka Chicago po raz pierwszy pokonała utytułowany zespół Chicago Nation FC i została Mistrzem Dywizji UPSL Midwest Central North. O tym sukcesie w studiu Radia Deon Chicago mówią asystent trenera Biało-Zielonych, Sławomir Borek oraz podstawowy bramkarz zespołu, Dominik Pietuch.

Wisłoka Chicago rośnie w siłę i prezentuje coraz wyższy poziom, co niezwykle cieszy polonijnych miłośników piłki nożnej. Mistrzowski tytuł i okazały puchar wynagrodziły piłkarzom, działaczom i wszystkim wspierającym naszą drużynę, włożony w grę trud.

„Bardzo się cieszymy. W końcu po czterech sezonach w tej półprofesjonalnej lidze udało nam się zdobyć puchar, na który wszyscy zawodnicy, trenerzy, sztab, zarząd klubu, również kibice, czekali.” mówi trener, Sławomir Borek.

„Długo czekaliśmy na ten puchar i ciężko pracowaliśmy na treningach”, zaznacza podstawowy bramkarz drużyny, Dominik Pietuch. „Zwłaszcza w ostatnim meczu – powiedzieliśmy sobie, że bez pucharu stąd nie wyjeżdżamy”, mówi o wyjazdowym spotkaniu Biało-Zielonych w Wheaton z Chicago Nation.

Sztab szkoleniowy Wisłoki już myśli o jesiennym sezonie. W ćwierćfinałowym meczu fazy play offs Biało-Zielonym nie udało się wygrać, ale brakowało w tym spotkaniu aż sześciu zawodników z podstawowego składu, jak mówi Sławomir Borek.

Sławomir Borek

Część zawodników wyjedzie także jesienią na studia, m.in. Maciej Rzadkosz i David Szaflarski więc drużyna będzie wymagała przebudowania i wzmocnienia linii obrony.

Dominik Pietuch uważa, że liga UPSL była bardzo wyrównana w tym sezonie , doszła drużyna Chicago Fire i Diverse City Pro Academy, które podniosły jej poziom. Sławny i najbardziej utytułowany zespół Chicago Nation okazał się tej wiosny trochę słabszy.

Dominik Pietuch

Wielkie piłkarskie świętowanie mistrzowskiego tytułu Wisłoki jeszcze przed nami. A związane będzie z dwoma wydarzeniami. Pierwsze z nich czeka nas już niedługo – będzie to Piknik Rodzinny zaplanowany na 14 lipca w Schiller Woods.

Będą vendorzy, pyszne jedzenie, napoje, muzyka, boiska i atrakcje dla dzieci. Sławomir Borek zdradza także, że zostanie zorganizowana strefa kibica i wspólne oglądanie finału Mistrzostw Europy 2024.

Kolejną wspaniałą imprezą będzie uroczysty bankiet jubileuszowy świętujący 10-lecie polonijnego zespołu, który odbędzie się w sobotę, 7 września, w Allegra Banquets w Schiller Park. O szczegółach tej gali i jej znakomitych gościach przedstawiciele Wisłoki Chicago będą informować już wkrótce.

Już teraz można dokonywać rezerwacji na jubileuszową galę pod numerem telefonu 708 323 6935.

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Konsul Generalny RP, Paweł Zyzak, żegna się z urzędem ale nie z Polonią

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym miesiącu kończy się 2-letnia, niezwykle udana kadencja Pawła Zyzaka na stanowisku Konsula Generalnego RP w Chicago. Polonia ma wielką siłę, mówi w studiu Radia Deon nasz Gość Specjalny. Powinniśmy ją wykorzystać dla dobra Polski i Polaków zarówno w kraju jak i za granicą.

Paweł Zyzak objął stanowisko Konsula Generalnego RP w Chicago 6 września 2022 roku. Od 2023 piastował funkcję naczelnego dziekana Korpusu Konsularnego w Chicago.

„Wyjadę zapewne z takim obrazem Polonii, z jakim przyjechałem – Polonii jako grupy etnicznej, która ma w sobie olbrzymi potencjał, żeby wpływać w znaczącym stopniu na sprawy publiczne amerykańskie”, podkreśla Konsul Generalny Paweł Zyzak.

Program, który przedstawił obejmując stanowisko Konsula skupiał się na zapoczątkowaniu powstania „Polonii zjednoczonej, która zna swoje możliwości ale zna również siebie, (…) tam gdzie żyją Polacy i są dumni ze swojej polskości”, jak wyjaśnia nasz Gość.

Wyjazdy do skupisk Polonii poza Chicago i Illinois były okazją do poznania Polaków, mówienia im o priorytetach i interesach naszej Ojczyzny, oraz o sposobach wsparcia, jaki mogą od niej dostać. Były także okazją do poznania ich problemów i oczekiwań, podsumowuje Konsul Generalny Paweł Zyzak.

Bardzo dobre efekty przyniosła współpraca z placówkami Polsko-Słowiańskie Federalnej Unii Kredytowej, gdzie od kwietnia 2023 roku organizowane są dyżury konsularne.

„Polonia dzisiaj jest w olbrzymiej swej większości jednak zamerykanizowana. Jest to Polonia drugiego, trzeciego, czwartego pokolenia” zauważa nasz Gość. Ważne jest jej zespolenie, żeby zbudować ośrodek jej oddziaływania na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych.

„Polska potrzebuje swoich ambasadorów przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych” podkreśla Konsul Generalny Paweł Zyzak, mówiąc o znaczeniu naszej diaspory na Środkowym Zachodzie. Po przyłączeniu stanu Ohio, o co starał się nasz Gość oraz Konsul Generalny w Nowym Jorku, nasza Polonia będzie liczyła 3,5 miliona osób.

Z drugiej strony, Polonia amerykańska potrzebuje swoich ambasadorów w Ojczyźnie, by zmienić swój wizerunek wśród Rodaków. Mogłaby temu posłużyć specjalna kampania realizowana przez różne instytucje, opowiadająca o tym jak wygląda współczesna Polonia i jaka jest jej historia.

Nasz Gość uważa, że ważne jest stworzenie ośrodków badających dziedzictwo polskie w Stanach Zjednoczonych i gromadzących zbiory, które mogłyby być następnie udostępniane naukowcom, wykorzystywane w publikacjach i przy powstawaniu innych materiałów historycznych.

Świadomość o znaczeniu Polonii w USA, trzeba jednak przede wszystkim wzbudzić u polityków w kraju, tak aby nie patrzyli na nas tylko przez pryzmat oddanych w wyborach głosów, mówi Konsul Generalny Paweł Zyzak. 

Czy inicjatywy podjęte w ciągu ostatnich dwóch lat, polityczna otwartość i zaangażowanie młodych ludzi w działalność Konsulatu Generalnego RP w Chicago będą kontynuowane?

To zależy tylko i wyłącznie od osoby, która obejmie to stanowisko. „Bardzo mi zależy, żeby ta praca, którą zrealizowaliśmy przez ostatnie 2 lata nie została zmarnowana” zaznacza nasz Gość mówiąc, że bardzo chętnie będzie wspierał swojego następcę.

„Absolutnie nie żegnam się z Polonią” podkreśla Konsul Generalny Paweł Zyzak, który jako historyk jest z Polonią od kilkunastu lat, prowadząc badania i tworząc publikacje z nią związane.

Paweł Zyzak urodził się w Żywcu w 1984 roku. Jest historykiem, dziennikarzem, publicystą, amerykanistą i przedsiębiorcą.

Studiował w Stanach Zjednoczonych w Austrii i w Polsce. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Poznaniu. Był publicystą Kuriera Chicago i przez lata komentował wydarzenia polityczno-społeczne na antenie stacji 1490AM oraz 1080AM.

Całej rozmowy z Konsulem Generalnym RP  Pawłem Zyzakiem można posłuchać tutaj:

 

Źródło: Informacja własna
Foto: Jan Sochaczewski/KGRP Chicago

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu