Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Benedykt XVI – człowiek, którego ludzie słuchali. O. Józef Polak o zmarłym papieżu

Opublikowano

dnia

Świat oddaje hołd zmarłemu w sobotę papieżowi Benedyktowi XVI. W Radio Deon Chicago Ojciec Józef Polak wspomina spotkanie z nim w Watykanie. „Ludzie przyjeżdżali do Stolicy Apostolskiej, żeby go słuchać” mówi nasz Gość. Benedykt na pewno nie powinien być pamiętany tylko dlatego, że jako pierwszy papież od 600 lat odszedł na emeryturę.

„To był człowiek głębokiej wiary, który odpowiedzi udzielał prostym językiem” wspomina Ojciec Józef Polak, superior zakonu Jezuitów w Chicago, który przez lata pracował w Watykanie prowadząc polską sekcję Radia Watykańskiego.

Ludzie przychodzili na katechezy i homilie Benedykta XVI, ponieważ mogli się z nich dowiedzieć wielu rzeczy.

„Benedykt był zafascynowany Jezusem i zafascynowany wiarą” mówi nasz Gość.

REKLAMA REKLAMA

Gdy wybrano go na papieża nazwał siebie prostym współpracownikiem winnicy Pańskiej po wielkim Janie Pawle II i wierzył, że Bóg mu pomoże. Był człowiekiem niezwykle pracowitym, co było widać na co dzień – wspomina Ojciec Józef Polak. Objął urząd w wieku 78 lat, więc nie było to łatwe.

Pomiędzy podróżami i przyjmowaniem gości w Watykanie, każdą wolną chwilę spędzał na pisaniu. W ten sposób powstała trylogia o Jezusie Chrystusie. „Jeżeli chcemy poznać Benedykta i jego fascynacje trzeba wrócić do tej książki” – podkreśla Gość Radia Deon.

Kardynał Joseph Ratzinger pracował w Watykanie jako Prefekt Kongregacji Nauki i Wiary od 1981r. W latach 90-tych często przychodził do sekcji niemieckiej Radia Watykańskiego – wspomina Ojciec Józef Polak.

W 2006r, już jako papież, odwiedzał Radio Watykańskie z okazji 70-lecia rozgłośni. Spotkał się wtedy także z redakcją polską.

„Najbardziej uderzało mnie wtedy to, że chciał kontynuować myśl Jana Pawła II także w więzi z Polakami” – mówi Gość Radia Deon.

Na każdej katechezie próbował, jak potrafił, powiedzieć coś po polsku. Polska sekcja Radia Watykańskiego wszystkie te wypowiedzi archiwizowała i gdy papież Benedykt przyszedł w odwiedziny dostał prezent w postaci 2 płyt nagrań ze specjalnym podpisem.

Benedykt to też człowiek, który z 71 lat bycia kapłanem 40 spędził w Watykanie, czyli był tam dłużej niż Jan Paweł II – podkreśla Ojciec Józef Polak. Absolutnie nie powinien być pamiętany tylko dlatego że jako pierwszy papież od 600 lat odszedł na emeryturę. Był odpowiedzialny za nauczanie Kościoła.

Był także najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II. W 2005r poprowadził Drogę Krzyżową w czasie Świąt Wielkiej Nocy, gdy nasz papież nie był w stanie już tego zrobić. Poprowadził także liturgię pogrzebową Karola Wojtyły.

„Papiestwo było niejako koroną na jego posłudze tak wieloletniej” – zaznacza nasz Gość.

Natomiast ostatnie 10 lat życia Benedykt spędził na posłudze modlitewnej prawie nie opuszczając Watykanu.

Papież Franciszek często go odwiedzał i zasięgał jego rady. Ich wzajemna relacja była bliska i serdeczna. Stanowiła wielkie wsparcie dla nowo obranego papieża.

Benedykt był ciekawy ludzi, nie obnosił się ze swoją wielkością” wspomina Ojciec Józef Polak. Ludzie, którzy go spotykali, a zdarzało się to także w Chicago, byli zaskoczeni jego skromnością.

„Był papieżem bardzo ciepłym” mówi nasz Gość. Na światowych spotkaniach młodzieży w Kolonii i w Krakowie przyciągnął ponad miliona osób. Podobnie było na spotkaniu rodzin.

Ojciec Józef Polak gorąco poleca lekturę dzieł Benedykta XVI; trylogię „Jezus z Nazaretu” i 16 tomów katechez.

Specjalna Msza Św. w intencji zmarłego papieża zostanie odprawiona w Jezuickim Ośrodku Milenijnym przy 5835 W. Irving Park Rd w Chicago, IL 60634, we wtorek, 3 stycznia, o godzinie 8.oo wieczorem. Ojciec Józef Polak serdecznie zaprasza.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

 

 

 

 

 

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W pierwszej kolejności idziemy do lekarza. Mec. Martin Michalski radzi jak postąpić gdy zdarzy się wypadek

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak postąpić gdy zdarzy się nam wypadek? W pierwszej kolejności zadbajmy o nasze zdrowie i zgłośmy się do lekarza lub zadzwońmy po pogotowie, radzi prawnik Martin Michalski. Potem możemy odzyskać poniesione koszty leczenia i odszkodowanie, zgłaszając się do adwokata. W Chicago działa polonijna kancelaria prawna Michalski & Gubernat, która zajmuje się takimi przypadkami.

Jeśli zdarzy się nam wypadek powinniśmy postąpić tak jak to robią Amerykanie – od razu dzwonić po ambulans lub zgłosić się jak najszybciej do lekarza, mówi nasz Gość, adwokat Martin Michalski.

Jeśli nie decydujemy się na wezwanie karetki pogotowia, ale odczuwamy jakiś ból czy inną dolegliwość, to musimy pójść do lekarza, w ciągu paru dni od zdarzenia.

I nie należy myśleć w tej chwili o kosztach takiej wizyty – radzi mecenas Martin Michalski. Bo jeśli tego nie zrobimy, nie zgłosimy lekarzowi tego co się nam przydarzyło, to potem jest za późno na zwrot kosztów leczenia i dostanie odszkodowania.

REKLAMA REKLAMA

„Nie wolno liczyć na to, że ubezpieczenie tego, kto był winny wypadku od razu za coś zapłaci” – podkreśla nasz Gość. Zazwyczaj ten koszt trzeba pokryć z własnej kieszeni, a potem możliwe jest jego odzyskanie.

Jeśli chodzi o wypadek, który zdarzył się w pracy, to podlega on innym przepisom. Tutaj obowiązek pokrycia kosztów leczenia ma pracodawca lub ubezpieczenie pracodawcy.

Ale jest ważny warunek: musimy takie zdarzenie koniecznie zgłosić jakiemuś przełożonemu do 45 dni od wypadku.

Ważne jest też powiedzenie prawdy o tym co, gdzie i jak się stało, zaznacza mecenas Martin Michalski.

Zwrot kosztów leczenia z ubezpieczenia jest możliwy dopiero po jego zakończeniu.

Otrzymane odszkodowanie bierze pod uwagę także straty związane z nieobecnością w pracy oraz doświadczone cierpienia.

Kancelaria Michalski & Gubernat to polscy adwokaci w Chicago, którzy zajmują się takimi sprawami jak wypadki w pracy, wypadki samochodowe, błędy w sztuce lekarskiej, inne nieszczęśliwe wypadki, problemy natury rodzinnej, takie jak rozwód, opieka nad dziećmi i tym podobne.

Kancelaria ma trzy lokalizacje. Są to: 636 S River Rd w Des Plaines, 255 E Lake St w Bloomingdale i 7713 W Belmont Ave w Elmwood Park. Biura są otwarte w godzinach od 8.00AM do 6.00PM.

Kontakt telefoniczny do kancelarii pod numerem 847 752 05 06. Więcej szczegółów na stronie internetowej.

Lokalizacja przy Belmont Ave oferuje dodatkowo bezpłatne konsultacje w każdą środę od godziny 3.00PM do 6.00.PM.

Kancelaria adwokacka Michalski & Gubernat zapewnia swoim klientom najwyższą jakość reprezentacji prawnej pobierając za nią niewygórowane honorarium.

Serdecznie zapraszamy

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/AntonioGuillem/ anon-tae

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

4 lutego, w środku karnawału, Wspólnota Małżeństw Katolickich w Chicago zaprasza na wyjątkowy i emocjonujący bal pod hasłem „Blask Japonii”. A przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już we wrześniu, mówią w Studiu Radia Deon Chicago Justyna Jezewicz i Marzena Sipiora.

Każdego roku charytatywny bal organizowany przez Wspólnotę Małżeństw Katolickich WMK w Chicago ma inną oprawę tematyczną, zachęcając swoich gości do odpowiedniego ubrania się i wczucia w szczególną atmosferę uroczystego wieczoru.

W poprzednich latach były to bale takie jak np.: gorąca „Havana Fever”, elegancki „Black&White Paris”, uczuciowy „Tylko Miłość” czy swojska „Polska Biesiada”. A ostatnio „Casino Royale with James Bond”.

W tym roku bal WMK odbędzie się pod hasłem „Blask Japonii”.

REKLAMA REKLAMA

Justyna Jezewicz ze Wspólnoty Małżeństw Katolickich, mówi, że tegoroczny bal będzie obfitował w wyjątkowe emocje.

Bal charytatywny „Blask Japonii” może być doskonałą propozycją na karnawał lub lutowe Walentynki. Może być także idealnym czasem dla par małżeńskich, wielkim świętem i odskocznią od codzienności.

Przygotowania zaczęły się już we wrześniu, opowiada Justyna Jezewicz.

„Pozwólcie państwo, żebyśmy Was zaskoczyli” – mówi Marzena Sipiora, nie zdradzając szczegółów czekającej nas imprezy, czy będzie ona nawiązywała do tradycji japońskiej czy do modernistycznych klimatów.

Pomysł na temat balu zawsze się rodzi z burzy mózgów organizatorów.

Justyna Jezewicz podkreśla, że na bal zaproszeni są absolutnie wszyscy, nie trzeba należeć do Wspólnoty Małżeństw Katolickich.

Charytatywna impreza jest organizowana w Chicago już od 20 lat, po to także by się poznać. Jednym z celów balu jest pokazanie Polonii działalności Wspólnoty Małżeństw Katolickich.

Dochód ze sprzedaży biletów na bal, oraz rozprowadzanych cegiełek jest zawsze w całości przeznaczany na finansowanie wakacyjnych rekolekcji, które co roku prowadzi Wspólnota Małżeństw Katolickich by wspierać pary i budować dobre relacje małżeńskie.

Rekolekcje wspólnoty są przeznaczone dla wszystkich rodzin, które pragną się rozwijać, umacniać swoje więzi oraz w dobrym środowisku wychowywać swoje dzieci.

Bal odbędzie się 4 lutego, o godzinie 7.00 wieczorem, w sali bankietowej Belvedere Events&Banquets w Elk Grove Village, 1170 W Devon Ave. Elk Grove Village, Illinois 60007.

Więcej informacji, oraz bilety, na stronie wspólnoty wmkchicago.org., a także pod numerem telefonu do p. Ewy 7089834158.

 

Źródło: inf. własna
Foto: YouTube, Belvedere Events&Banquets
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

O. Roman Deyna i Małgorzata Tys zapraszają wszystkich potrzebujących pomocy imigracyjnej

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci – Imigrantom działające przy Archidiecezji Chicago, pomaga w sprawach imigracyjnych osobom przybywającym do Stanów Zjednoczonych. W studiu Radia Deon Chicago Franciszkanin, Ojciec Roman Deyna oraz Małgorzata Tys, zapraszają wszystkich, którzy potrzebują wsparcia i fachowej porady.

Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom powstało w Archidiecezji Chicago 2008 roku dla Polonii. Jest organizacją niesienia pomocy Polakom przez Polaków.

Posługa ta dąży do zjednoczenia Polaków miedzy sobą oraz ze społecznościami, w których żyją. Duszpasterstwo pomaga imigrantom w procesie formacji liderów parafialnych i zaprasza wszystkich do zaangażowania się w pomoc potrzebującym w swoich parafiach.

Małgorzata Tys mówi, że Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom skupia się na pomocy zarówno imigrantom udokumentowanym jak i nieudokumentowanym.

REKLAMA REKLAMA

„Zawsze staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście i skierować osobę do odpowiednich instytucji, odpowiednich jednostek administracyjnych” mówi Gość Radia Deon.

Współpracownikiem-wolontariuszem duszpasterstwa prowadzonego w parafii Św. Konstancji jest Mecenas Magdalena Grobelski. Spotkania imigracyjne zazwyczaj są organizowane co miesiąc, w różnych parafiach, zwłaszcza tam gdzie mieszkają Polacy.

Franciszkanin, Ojciec Roman Deyna podkreśla, że duszpasterstwo działa nie tylko na rzecz Polaków.

„Wychodzimy z pomocną, otwartą dłonią do wszystkich” mówi nasz gość.

Organizacja ostatnio pomaga np. wielu osobom pochodzącym z Ukrainy. Duszpasterstwo wspiera uchodźców nie tylko merytorycznie ale też materialnie.

Ważna jest także modlitwa w intencji imigrantom, podkreśla Ojciec Roman Deyna.

W niedzielę 22 stycznia w Kościele Św. Konstancji, odbędzie się kolejne spotkanie imigracyjne dotyczące właśnie kwestii imigracyjnych. Spotkanie rozpocznie się po mszy św. o godzinie 12.30PM, w sali Borowczyka.

Gościem spotkania będzie Mecenas Magdalena Grobelski, która indywidualnie udzieli odpowiedzi na pytania i problemy osób, które przyjdą.

Kontakt do Małgorzaty Tys to telefon 773 720 59 74. Aby skontaktować się z Ojcem Romanem Deyną można zadzwonić pod numer 773 344 27 81.

Serdecznie Zapraszamy!

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu