Połącz się z nami

News USA

Wołodymyr Zełenski przybywa do Waszyngtonu. Od Bidena dostanie rakiety Patriot

Opublikowano

dnia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży w środę wizytę w Waszyngtonie. W czasie swojej pierwszej podróży poza ojczyznę od czasu rozpoczęcia inwazji, chce zmobilizować swojego głównego partnera międzynarodowego do pomocy wojskowej i gospodarczej. Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję 300 dni temu, prezydent Biden obiecał system rakiet Patriot.

W środę po południu Wołodymyr Zełenski odwiedzi Gabinet Owalny by odbyć dłuższą rozmowę z Joe Bidenem. Prezydent USA ogłosi, że wysyła Ukrainie prawie 2 miliardy dolarów dodatkowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa, w tym zaawansowany nowy system obrony powietrznej.

Obaj zwołają konferencję prasową w Białym Domu, zanim Zełenski przemówi do członków Kongresu na Kapitolu w czasie największej oglądalności.

Wizyta ukraińskiego przywódcy w Waszyngtonie, która ma trwać zaledwie kilka godzin, jest jednak niezwykłym momentem 10 miesięcy od rozpoczęcia wojny Rosji na Ukrainie.

REKLAMA REKLAMA

Przygotowana w czasie 10 zaledwie dni wizyta, ma w poruszający sposób zademonstrować ciągłe amerykańskie zaangażowanie na Ukrainie w momencie, gdy testowana jest zdolność Bidena do utrzymania poparcia tych działań w kraju i za granicą.

Biden po raz pierwszy omówił perspektywę wizyty Zełenskiego w Waszyngtonie podczas rozmowy telefonicznej z ukraińskim przywódcą 11 grudnia.

Tydzień temu wysłano oficjalne zaproszenie, które Zełenski przyjął, rozpoczynając wspólne konsultacje w sprawie parametrów bezpieczeństwa ryzykownej, ściśle tajnej podróży.

Urzędnicy amerykańscy odmówili podania szczegółów na temat ustaleń dotyczących bezpieczeństwa, w tym tego, czy Zełenski wyleciał ze swojego kraju na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego.

Tranzyt do i z Ukrainy jest niezwykle trudny. Zachodni przywódcy, którzy odwiedzili Kijów w ciągu ostatniego roku, odbyli długą podróż pociągiem z Polski.

W ciągu 10-miesięcznej inwazji Zełenski stał się międzynarodowym bohaterem ukraińskiego ruchu oporu i spędził większość roku apelując do narodów o wsparcie.

Pozostał w Ukrainie na czas wojny, co odzwierciedla zarówno jego pragnienie zjednoczenia oblężonego kraju, jak i niepewną sytuację w zakresie bezpieczeństwa, z jaką musiałby się zmierzyć poza krajem.

Jednak w miarę jak wojna zbliża się do pierwszej rocznicy, międzynarodowe poparcie dla Ukrainy jest wystawiane na próbę.

Sankcje nałożone na Moskwę przyczyniły się do ogromnego wzrostu cen energii, szczególnie w Europie, która jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskiej ropy i gazu.

W Stanach Zjednoczonych Republikanie, którzy są gotowi przejąć kontrolę nad Izbą Reprezentantów, zasygnalizowali, że nie zatwierdzą szybko nowych, ogromnych pakietów pomocowych dla Ukrainy.

Nowy pakiet o wartości 1,8 miliarda dolarów, który zaprezentuje Biden, obejmuje system rakiet ziemia-powietrze Patriot, o który od dawna prosiła Ukraina w celu odparcia rosyjskich ataków powietrznych.

W przeciwieństwie do mniejszych systemów obrony powietrznej, baterie rakiet Patriot wymagają znacznie liczniejszych załóg do ich prawidłowej obsługi.

Szkolenie trwa zwykle wiele miesięcy, a USA będzie je przeprowadzać pod presją niemal codziennych ataków powietrznych ze strony Rosji, choć prawdopodobnie nie odbędzie się na terytorium Ukrainy.

System jest powszechnie uważany za jedną z najskuteczniejszych broni dalekiego zasięgu do obrony przestrzeni powietrznej przed nadlatującymi pociskami balistycznymi i manewrującymi, a także niektórymi samolotami.

Rosja ostrzegła przed nieokreślonymi „konsekwencjami”, jeśli Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie rakiety Patriot, postrzegając te dostawy jako dalsze zaangażowanie USA w wojnę.

Na polu bitwy Ukraina odzyskała kluczowe miasta i wykazała nieprawdopodobny opór wobec nieprzygotowanej i źle wyposażonej armii rosyjskiej.

Ale prezydent Rosji Władimir Putin nie wykazał żadnych oznak, że planuje złagodzić sytuację i był bezwzględny w atakach na cywilną infrastrukturę energetyczną, przynosząc ryzyko dla ludności w czasie mroźnej zimy na Ukrainie.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube

 

 

News USA

Dzisiaj w Ameryce wielkie święto: Marsz dla Życia 2023

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykanie pro-life z całego kraju planują wziąć udział w Marszu dla Życia – największej corocznej demonstracji praw człowieka na świecie – w piątek, 20 stycznia, w Waszyngtonie. Będzie to pierwszy Marsz dla Życia, który odbędzie się w Ameryce post-Roe. „Dzisiaj w Ameryce wielkie święto” – mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oto osiem rzeczy, które warto wiedzieć o Marszu dla Życia 2023.

Czym jest Marsz dla Życia?

Marsz dla Życia rozpoczął się w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego z 1973 r. w sprawie Roe przeciwko Wade, która zalegalizowała aborcję w całym kraju. To, co zaczęło się jako mała demonstracja w 1974 roku w Waszyngtonie, szybko przekształciło się w największe doroczne wydarzenie pro-life w kraju.

Obecnie dziesiątki, a nawet setki tysięcy podróżują co roku do stolicy kraju w rocznicę sprawy Roe przeciwko Wade lub w jej pobliżu. Ci pro-life Amerykanie zbierają się nie tylko po to, by przeciwstawić się aborcji, ale także po to, by celebrować piękno życia, począwszy od momentu poczęcia.

Po obaleniu Roe, dlaczego marsz wciąż trwa?

Marsz dla Życia 2023 przejdzie do historii jako pierwszy marsz zorganizowany po tym, jak Sąd Najwyższy obalił Roe w decyzji, która daje państwom i ustawodawcom swobodę decydowania o polityce aborcyjnej. Ale organizatorzy Marszu dla Życia mówią, że narodowy marsz jest nadal potrzebny.

REKLAMA REKLAMA

Katoliccy liderzy pro-life zgadzają się, że tegoroczna demonstracja jest ważniejsza niż kiedykolwiek, poinformował we wtorek National Catholic Register.

Jaki plan na piątek?

 • 11:00AM do 12:00PM: Koncert przed rajdem w National Mall między pomnikiem Waszyngtona a 12th Street
 • 12:00PM do 1:00PM: Marsz dla Życia, także na National Mall
 • 1.00PM do 4:00PM: Marsz dla Życia, z National Mall do Kapitolu i Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych

Marsz dla Życia informuje, że 50. coroczny marsz odbędzie się w tym roku nieco inną trasą, obok budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych, zanim zakończy się między Kapitolem a budynkami Sądu Najwyższego. Szczegółowa mapa nowej trasy jest dostępna na stronie Marszu dla Życia.

W piątek odbędzie się kilka innych wydarzeń związanych z marszem:

 • Life Fest Sisters of Life i Rycerzy Kolumba (7:00 – 10:30 w D.C. Entertainment and Sports Arena.
 • March for Life Expo (9:00 – 11:00 i 16:00 – 19:00 w Renaissance D.C. Downtown Hotel).
 • Silent No More Awareness Campaign (14:30 – 16:30 przed Sądem Najwyższym).
 • Gala Rose Dinner (18:00 – 21:00 w Hotelu Renaissance).

Pełną listę powiązanych wydarzeń można znaleźć na stronie Marszu dla Życia.

Jaki jest motyw?

Tematem marszu w 2023 r. jest „Następne kroki: marsz w Ameryce post-Roe”.

Kim są mówcy?

 • Aktor Jonathan Roumie, który gra Jezusa w serialu „Wybrani”
 • Były trener NFL Tony Dungy.
 • Dr Christina Francis, ze stowarzyszenia pro-life położników i ginekologów;
 • Gina Tomes, dyrektor Domu Macierzyńskiego Betlejem;
 • Siostra Mary Casey z Siostrami Życia;
 • Casey Gunning, wieloletni atleta Olimpiad Specjalnych.
 • Prokurator Generalny Mississippi Lynn Fitch, która wygrała sprawę Sądu Najwyższego Dobbs, która obaliła Roe przeciwko Wade;
 • Lider większości Izby Reprezentantów Steve Scalise;
 • Kongresmen Chris Smith, Republikanin z New Jersey i współprzewodniczący Kongresowego Klubu Obrony Życia;
 • Przedstawicielka stanu Connecticut Treneé McGhee.

Biskup Burbidge z Arlington poprowadzi modlitwę otwierającą, a modlitwę końcową wygłosi amerykański ewangelista Franklin Graham. Logan Earnest, Rycerz uniwersytecki z George Washington University, złoży Przyrzeczenie Wierności. Ariel Walden zaśpiewa hymn narodowy.

Na koncercie przedzlotowym wystąpi wielokrotnie nagradzany zespół muzyczny „We Are Messengers”.

Co powinni wiedzieć osoby przyjeżdżające spoza miasta?

Marsz dla Życia zapewnia narzędzie do planowania podróży, które amerykanie pro-life mogą pobrać ze swojej strony internetowej. Zawiera listę kontrolną planowania, informacje o hotelach i podróżach, pomocne wskazówki dla maszerujących oraz powiązane wydarzenia pro-life, które mają miejsce w Waszyngtonie.

Jak najlepiej poruszać się po Waszyngtonie w piątek?

Marsz dla Życia zaleca korzystanie z systemu pociągów D.C. Metro. W dniu marszu ludzie mogą łatwo dojść do miejsca zbiórki i rozpoczęcia marszu z jednej z trzech przystanków metra: Federal Triangle, Smithsonian i Metro Center.

W Waszyngtonie goście mogą również korzystać z autobusów miejskich, taksówek i usług wspólnych przejazdów, takich jak Uber i Lyft. W D.C. dostępne są również wypożyczalnie rowerów i skuterów.

Jaka jest prognoza pogody?

Obecna prognoza na piątek jest częściowo słoneczna, a maksymalna temperatura wynosi 52, zgodnie z rozszerzoną prognozą National Weather Service.

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Xavier_Ascanio
Czytaj dalej

News USA

Pieniądze znikają z kont Bank of America? Klienci są zaniepokojeni

Opublikowano

dnia

Autor:

Niektórzy klienci Bank of America zgłosili, że na ich kontach brakuje pieniędzy, w tym środków z depozytów i transakcji Zelle. W środę rano wielu z nich skorzystało z mediów społecznościowych, aby wyrazić frustrację i spróbować znaleźć odpowiedzi. Bank przyznał, że nastąpił problem w transakcjach.

DownDetector, witryna monitorująca status stron internetowych, poinformowała, że „zgłoszenia użytkowników wskazują na problemy w Bank of America”. Raporty wskazywały, że wystąpił problem z transferem środków.

Klienci Bank of America zgłaszali również, że próbując nawiązać połączenie z obsługą klienta, ale otrzymują wiadomość, że ich połączenie nie może zostać zrealizowane.

W jednym z oddziałów w Houston na pomoc czekała kolejka kilkunastu klientów, a kilku z nich twierdziło, że na ich kontach brakuje pieniędzy. Nie mogli skontaktować się z przedstawicielami przez telefon, więc pojawili się osobiście.

REKLAMA REKLAMA

Rzecznik Bank of America poinformował, że problem został już rozwiązany, a depozyty i przelewy zaczyną pojawiać się na kontach klientów.

Bank umieścił ostrzeżenie w swojej aplikacji, mówiące, że transakcje Zelle dokonane między 14 a 17 stycznia mogą być opóźnione w realizacji i księgowaniu na kontach zgodnie z żądaniem. Przeprosił także za wszelkie opóźnienia i niedogodności.

Oficjalne konto wsparcia na Twitterze, „@BofA_Help”, odpowiedziało na skargę klienta: „Przepraszamy za opóźnienie, które wpłynęło na niektóre transakcje. Przelewy są w trakcie realizacji i zostaną zaksięgowane na koncie tak szybko, jak to możliwe. Proszę nie inicjować zduplikowanej transakcji.”

Ponieważ niektórym brakuje pieniędzy, które zostały wysłane za pośrednictwem sieci Zelle w aplikacji, klienci również pomocy na koncie Zelle.

Według konta „@ZelleSupport”: „Aplikacja i sieć Zelle działają. Jako jeden z naszych banków partnerskich, Bank of America ma pełną kontrolę nad funkcją Zelle w swojej aplikacji. Nie mamy dostępu do profili, płatności lub rejestrów osób z nimi powiązanych”.

Senator Elizabeth Warren (D – Massachusetts) wezwała zarówno Bank of America, jak i Zelle do pomocy swoim klientom.

Bank of America ma obecnie około 67 milionów klientów indywidualnych i małych firm w Stanach Zjednoczonych. Według Insider Intelligence liczba użytkowników Zelle, sieci płatności peer-to-peer, miała osiągnąć 61,1 miliona w 2022 roku.

Zarówno Bank of America, jak i Zelle doświadczyły  w ostatnim czasie gwałtownego wzrostu oszustw. Oszuści nakłaniali klientów do wysyłania im pieniędzy za pośrednictwem Zelle pod pozorem „ochrony” ich funduszy w Bank of America.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/:PixelsEffect
Czytaj dalej

News USA

Zostań głównym stewardem odrzutowca Netflixa. Pensja to nawet 380 tys. USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Netflix szuka osoby, która dołączy do jego „wymarzonej ekipy” i jest gotowy zapłacić ponad ćwierć miliona dolarów odpowiedniemu kandydatowi lub kandydatce. Gigant zajmujący się transmisją strumieniową zatrudnia głównego stewarda/stewardessę do jednego ze swoich średniej wielkości prywatnych odrzutowców.

Kandydat musi być profesjonalnie przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa kabiny i pasażerów oraz ewakuacji awaryjnej statku powietrznego.

W ogłoszeniu napisano także, że pracownik powinien: „Wykazać się niezależnym osądem, dyskrecją i wyjątkowymi umiejętnościami w zakresie obsługi klienta, niezbędnymi do zapewnienia pasażerom bezproblemowej obsługi”.

Obowiązki obejmują kontrolę przed lotem całego wyposażenia awaryjnego kabiny, kuchni i kokpitu oraz odprawę bezpieczeństwa przed startem. Zróżnicowany harmonogram pracy na tym stanowisku w San Jose w Kalifornii będzie obejmował podróże krajowe i międzynarodowe, pracę w weekendy i święta.

REKLAMA REKLAMA

W razie potrzeby steward będzie również zobowiązany do obsługi lotów odrzutowcem Gulfstream G550. Kandydaci muszą być w stanie podnieść i przewieźć do 30 funtów podczas załadunku i rozładunku samolotu.

Netflix ma 30 biur na całym świecie, w tym w Madrycie, Seulu, Tokio, Mexico City i Londynie.

 

Źródło: cnbc
Foto: YoutTube, istock/Vasyl Dolmatov
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu