Połącz się z nami

audycje

Polonia oddała hołd gen. Kazimierzowi Pułaskiemu. Trzydniowe obchody w Wietrznym Mieście

Opublikowano

dnia

Już w sobotnie przedpołudnie doroczne obchody Dnia Pułaskiego rozpoczęli członkowie Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Goście tej imprezy uczestniczyli w akademii poświęconej bohaterowi dwóch narodów i uroczystym złożeniu wieńca pod popiersiem generała.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Podejmowane przez Kazimierza Pułaskiego działania na rzecz wolności Polski i Stanów Zjednoczonych przypomniała sekretarz generalna związku Helena Studencka. O bohaterze w swoim programie mówili harcerze ze szkoły im. Ks. prałata Stanisława Cholewińskiego i szkółki przy ZG ZP w AP.

W podziękowaniu za występ sekretarz generalna związku Helena Studencka wręczyła druhnom drużynowym pamiątkowe książki.

Kulminacyjnym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod popiersiem generała, które od kilkunastu lat stoi w ogrodzie Domu Podhalan. Popiersie zostało tam umieszczone kilkanaście lat temu dzięki grupie góralskich działaczy na czele z Leszkiem Kuberą, Alicja Gałach i Ewa Chobrzyk.

Muzeum Polskie

Stanowe uroczystości święta Kazimierza Pułaskiego w Muzeum Polskim odbyły się z udziałem najważniejszych polityków miasta i stanu. O zasługach generała w swoich wystąpieniach mówili między innymi: gubernator Bruce Rauner, konsul generalny RP Piotr Janicki, burmistrz Chicago Rahm Emanuel, przewodnicząca Rady Powiatu Cook Toni Preckwinkle, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, skarbnik powiatu Maria Pappas, skarbnik stanowy Michael Frerichs, dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski i kilku innych.

Uroczystość stała się okazją do wręczenia weteranowi II wojny światowej, Tadeuszowi Terlikowskiemu nominacji na stopień kapitana. 100 latka uhonorował gen. Cezary Wiśniewski, wojskowy attach’e z Ambasady RP w Waszyngtonie. Akademię zakończyło złożenie wieńca pod obrazem Stanisława Batowskiego „Pułaski pod Savannah”.

Bankiet KPA

Rozdanie nagród uczestnikom międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego o Pułaskim było jednym z głównych punktów programu poniedziałkowego bankietu, który został wydany przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W grupie uczestników piszących esej o Pułaskim pierwsza nagroda przypadła Michałowi Mikołajczykowi. Drugie miejsce zdobył Daniel Plewa, a trzecie miejsce przypadło Paulinie Czachor. W rywalizacji plastycznej najwyżej oceniona została praca Dariusza Mahaniego. Drugą nagrodę otrzymał Krzysztof Dobrzycki, a trzecią Maksymilian Jurek. W tej kategorii jury przyznało kilka wyróżnień. Otrzymali je: Grzegorz Fennik, Michał Godzic, Filip Wróblewski, Jessica Kawa, Eryk Ejsmont, Eliza Tęczar i Wiktor Lewicki Laureaci otrzymali czeki 300, 200 i 100 dolarów ufundowane między innymi przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, właściciela firmy W-4S Construction Waldemara Czerpaka, Grupę Motocyklową „Anders” oraz Highlander House oraz nagrody książkowe.

W programie słowno-muzycznym harcerze, podopieczni Barbary Ciepieli przypomnieli postać bohaterskiego generała. Mówili o nim także prezes ZNP i KPA Frank SpulaO zasługach i postaci generała Kazimierza Pułaskiego w specjalnym programie okolicznościowym przypomniała kierowana przez Barbarę Ciepielę harcerska młodzież. O bohaterze dwóch narodów mówili również konsul generalny Piotr Janicki oraz prezes KPA Franciszek Spula.

Bankiet prowadzili prezes wydziału KPA Mirosław Niedziński oraz wiceprezes Bogdan Strumiński. Do wspólnej modlitwy zaprosił zgromadzonych ks. kanonik Tadeusz Dzieszko i ks. profesor Władysław Zarębczan z Watykanu. Wartę honorową trzymali członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Hymny śpiewała Mirosława Sojka-Topór.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu