News Chicago
Już w niedzielę! Zaproszenie na wydarzenie roku: Kierunek Ameryka

Opowieści serca polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych, połączonych wspólnym losem, zawiera nowo wydana, niezwykła książka pt. “Kierunek Ameryka”. Dzisiaj uroczysta premiera.
Zaproszenie od wydawnictwa Evergreen
Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy na premierę wydanej przez Wydawnictwo Evergreen antologii opowieści emigracyjnych osiemnastu autorów z całych Stanów Zjednoczonych pt. Kierunek Ameryka.
Spotkanie z twórcami – 11 grudnia, godz. 16.00 w Muzeum Polskim w Ameryce.
ZAPROSZENIE
Wydawnictwo Evergreen ma zaszczyt zaprosić na premierę
połączoną ze spotkaniem z autorami
antologii opowieści emigracyjnych pt. Kierunek Ameryka
Niedziela 11 grudnia godz. 16.00
Muzeum Polskie w Ameryce
Zapraszamy na wydarzenie roku!
Antologia nie ukazałaby się, gdyby nie wsparcie
i wielka życzliwość naszych Patronów
(Muzeum Polskie w Ameryce, Polish & Slavic Federal Credit Union, Kasia’s Deli, Montrose Market,
Just Smile Family Dentistry, Jadwiga Samulak, DDS, Darpet Inc, General Masonry Construction, Inc.,
Allegra Banquets & Catering, Quest Physical Therapy, Hunters Restaurant and Lounge, Polish Folklore Import Co., INC., BAK Research Court Records Retrieval)
Dziękujemy za zaufanie!
Kierunek Ameryka. Antologia opowieści emigracyjnych
do nabycia w czasie spotkania autorskiego w MPA
oraz na stronie www.WydawnictwoEvergreen.com
Wstęp oczywiście wolny
Prosimy o zapoznanie się z naszymi materiałami prasowymi:
- Newsletter wydawniczy
- Materiały wideo z udziałem naszych autorów:
Z serdecznościami,
Małgorzata Błaszczuk
Ewa Uszpolewicz-Figurski
Wydawnictwo Evergreen
W studiu Radia Deon Chicago wydawca, Ewa Uszpolewicz-Figurska i jedna z autorek, Julitta Mroczkowska, zapraszały na niedzielną premierę połączoną ze spotkaniem z jej bohaterami.
Antologia opowieści emigracyjnych pt. “Kierunek Ameryka” zawiera teksty 18 autorów z całych Stanów Zjednoczonych, których staż emigracyjny wynosi od 13 do 50 lat – mówi wydawca, Ewa Uszpolewicz-Figurska.
13 z tych autorów będzie obecnych na niedzielnym spotkaniu a 5 z nich będzie się łączyć poprzez Zoom.
Książka zawiera 18 różnych opowieści – każda rozpoczyna się zdjęciem i krótkim biogramem autora. Są to m.in. aktorzy, malarz, żeglarze, architekt, literaturoznawczyni, nauczyciele.
Antologię można ją czytać w dowolny sposób, ponieważ każde opowiadanie jest w pełni autonomiczne.
Każda jest osobną, niepowtarzalną historią a wszystkie mają wspólny mianownik – to są nasze losy, losy polskich imigrantów.
Są to historie prawdziwe, ale mogły zostać przez autorów sfabularyzowane. Autorzy w większości są debiutantami. Opowieści napisali m.in. Robert Wachowiak, Bogdan Ogórek, Sergiusz Zgrzębski, Dariusz Wiśniewski, Iwona Marinucci, Sławomir Sobczak.
“One mają taką wartość poruszania, dotykania różnych strun” – mówi Ewa Uszpolewicz-Figurska, mając na myśli emocje i podobieństwa do swoich przeżyć, które możemy odnaleźć w opisanych historiach.
Recenzentami książki jest troje wszystkim znanych Polaków, którzy także przebywali na emigracji: Urszula Dudziak, Katarzyna Figura i Krzysztof Pieczyński, który napisał:
Muzeum Emigracji w Gdyni już zgłosiło chęć posiadania książki w swoich zbiorach.
Jedną z autorek jest aktorka i reżyserka teatralna Julitta Mroczkowska, związana w Chicago z Teatrem Ad Hoc. Do zbioru opowiadań dołączyła niezwykłą historię miłosną, dotyczącą znanych jej osób.
Książka stanowi “przekrój życia na emigracji”- mówi Julitta Mroczkowska – “czyli tego co czujemy, tego co przeżywamy”.
Antologia zainteresuje zarówno Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, którzy będą mogli odnaleźć w niej swoje doświadczenia, jak i osoby rozważające wyjazd z kraju i przeprowadzkę do USA.
Zbiór opowiadań “Kierunek Ameryka” przedstawia różne aspekty i różne spojrzenia na emigracją.
“Ja myślę, że książka jednoznacznie nie określa tego czy emigracja jest właściwa, czy nie jest właściwa” – mówi Julitta Mroczkowska, bo każdy sam dokonuje wyborów w życiu.
Książkę można kupić za pośrednictwem strony wydawnictwa Evergreen.
Antologię można będzie także nabyć na niedzielnym spotkaniu w Muzeum Polskim PMA i dodatkowo ozdobić ją pamiątkowymi autografami jej autorów. Książka może stać się wyjątkowym prezentem na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia!
Muzeum Polskie w Ameryce mieści się przy 984 North Milwaukee Avenue, Chicago, IL 60642-4101
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce
News USA
Nie żyje Richard Chamberlain. Legendarny aktor, “król miniseriali”, miał 90 lat

Richard Chamberlain, uwielbiany przez widzów bohater serialu “Dr. Kildare” z lat 60., który później zdobył tytuł “króla miniseriali”, zmarł w wieku 90 lat. Aktor odszedł w sobotni wieczór w Waimanalo na Hawajach z powodu powikłań po udarze – poinformował jego rzecznik prasowy, Harlan Boll.
“Nasz ukochany Richard jest teraz z aniołami. Jest wolny i szybuje do tych, którzy byli przed nami” – przekazał w oświadczeniu Martin Rabbett, wieloletni partner Chamberlaina. “Byliśmy błogosławieni, że mogliśmy poznać tak niesamowitą i kochającą duszę. Miłość nigdy nie umiera, a nasza miłość unosi go ku jego kolejnej wielkiej przygodzie.”
Od gwiazdy serialu “Dr. Kildare” po ikonę miniseriali
Wysoki, o klasycznej urodzie i romantycznym stylu, Richard Chamberlain natychmiast stał się ulubieńcem widzów, wcielając się w rolę współczującego lekarza w serialu “Dr. Kildare”, emitowanym w latach 1961-1966. Popularność przyniosła mu liczne nagrody, w tym trzy tytuły “Najpopularniejszego aktora” magazynu “Photoplay”.
Po zakończeniu serialu Chamberlain z powodzeniem kontynuował karierę w telewizji i filmie. Zyskał miano “króla miniseriali” dzięki rolom w takich produkcjach jak “Centennial” (1978), “Szogun” (1980) oraz “Ptaki ciernistych krzewów” (1983), które przyciągnęły miliony widzów przed ekrany telewizorów.
Największym sukcesem okazał się dramat “Ptaki ciernistych krzewów”, w którym Chamberlain zagrał ojca Ralpha de Bricassarta, katolickiego księdza w Australii, zakochanego w Meggie Cleary (Rachel Ward). Produkcja ABC zgromadziła około 100 milionów widzów i przyniosła aktorowi Złoty Glob. Kolejną nagrodę zdobył za rolę w “Szogunie”. Wcześniej otrzymał statuetkę za “Dr. Kildare”.
Kino, teatr i głęboko skrywana tajemnica
Richard Chamberlain odnosił również sukcesy na scenie. Wystąpił jako Henry Higgins w broadwayowskiej wersji “My Fair Lady” (1994) oraz jako kapitan von Trapp w “Dźwiękach muzyki” (1999). W kinie zagrał m.in. w “Miłośnikach muzyki” (jako Czajkowski), “Płonącym wieżowcu”, “Trzech muszkieterach” i ich kontynuacji.

Beverly Garland, Richard Chamberlain i Raymond Massey w pierwszym odcinku serialu “Dr. Kildare” (1961)
Przez większość kariery zmuszany był do ukrywania swojej orientacji seksualnej. W 2003 roku, po latach spekulacji, publicznie ujawnił, że jest gejem, w autobiografii “Shattered Love”. Wcześniej, przez dekady, na życzenie wytwórni filmowych pojawiał się publicznie z aktorkami, a pytania o ślub zbywał wymijającymi odpowiedziami.
“Grałem w kotka i myszkę z prasą. Koniec gry” – stwierdził po publikacji książki. Ujawnienie prawdy było dla niego ulgą po latach ukrywania prawdziwej tożsamości.

Richard Chamberlain i Rachel Ward w serialu “Ptaki ciernistych krzewów” (1983)
Życie i dziedzictwo
George Richard Chamberlain urodził się 31 marca 1934 roku w Beverly Hills. Początkowo studiował malarstwo na Pomona College, ale po służbie wojskowej postanowił spróbować swoich sił w aktorstwie. Jego przełomem była rola “Dr. Kildare”, a reszta jest historią.
Do końca życia pozostał aktywny zawodowo, pojawiając się w takich produkcjach jak “Will & Grace”, “The Drew Carey Show” czy “Touched by an Angel”. Wpływ, jaki wywarł na telewizję i film, pozostanie niezapomniany.
Richard Chamberlain – legenda ekranu, “król miniseriali” i ikona kilku pokoleń – odszedł, ale jego dorobek artystyczny będzie żył wiecznie.
Źródło: AP
Foto: YouTube
Polonia Amerykańska
W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.
„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.
Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.
Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).
Więcej informacji na stronie 56churches.com
Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
Polonia Amerykańska
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend

Czy można oswoić mężczyznę? I jaką rolę w tym procesie odgrywa teściowa? Na te i wiele innych pytań odpowiada przezabawna komedia “Mężczyzna Idealny” w wykonaniu Teatru Scena Polonia. Spektakl odkrywa przed publicznością tajniki relacji damsko-męskich i serwuje solidną porcję śmiechu. Możemy go zobaczyć w sobotę i niedzielę w Paderewski Symphony Orchestra.
O tym, dlaczego warto zobaczyć ten spektakl i czego mogą się z niego nauczyć panowie, w studiu Radia Deon Chicago opowiadały jego reżyserka Kinga Modjeska oraz aktorka Julitta Mroczkowska. Obie panie wcielają się w sztuce w… straszne teściowe!
Spektakl, który bawi i edukuje
“Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia dla dorosłych, która z przymrużeniem oka przygląda się różnicom między płciami. To przedstawienie to niemal poradnik dla panów, który może okazać się kluczem do sukcesu w relacjach damsko-męskich!
“Panowie wyjdą wzbogaceni o nową wiedzę, która jest im niezwykle potrzebna” – zapewnia Kinga Modjeska. Ze sceny padają teksty, których warto się nauczyć na pamięć i wdrożyć w życie.
Historia oparta na tekście niemieckiego dramatopisarza Johna von Düffela opowiada o Sebku i Helenie, którzy żyją w pozornie harmonijnym związku… dopóki na horyzoncie nie pojawiają się teściowe.
Nowa obsada, nowe doznania
Choć “Mężczyzna Idealny” zadebiutował w repertuarze Teatru Scena Polonia już w 2017 roku, tegoroczna odsłona przynosi świeże spojrzenie, nowe sytuacje, choreografię i teksty. W oryginalnej obsadzie w roli teściowej błyszczała Elżbieta Kochanowska.
“Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” zapewnia Kinga Modjeska. Natomiast Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu, wystąpi także w tym roku.

Kinga Modjeska i Julitta Mroczkowska
Gdzie i kiedy zobaczyć “Mężczyznę Idealnego”?
Spektakl zostanie wystawiony w Paderewski Symphony Orchestra (5400 N. Lawler Ave, Chicago) w dniach:
- Sobota, 29 marca, godz. 7:00PM
- Niedziela, 30 marca, godz. 5:00PM
Bilety w cenie 45 dolarów można nabyć pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, a także na stronie internetowej www.scenapolonia.net.
Obsada:
- Reżyseria: Kinga Modjeska
- Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
- Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
- Świata: Oskar Łukacz
- Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys
Nie przegapcie tej komedii! Przyjdźcie przekonać się, czy “Mężczyzna Idealny” naprawdę istnieje!
Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia
-
News USA6 dni temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska2 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
Kościół3 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee