Połącz się z nami

Kościół

Jesienne Zgromadzenie Generalne w Baltimore – o czym będą decydować amerykańscy biskupi?

Opublikowano

dnia

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) odbywa w tym tygodniu doroczne jesienne spotkanie w Baltimore, dyskutując o najbardziej istotnych kwestiach dla Kościoła katolickiego w USA. To ważne tematy dla nas wszystkich, podkreśla Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oto 10 rzeczy, których można się spodziewać po spotkaniu w tym tygodniu:

1. Pożegnalne przemówienie ustępującego przewodniczącego arcybiskupa José Gomeza

Spotkanie to zakończy trzyletnią kadencję arcybiskupa Los Angeles José Gomeza jako przewodniczącego USCCB.

Gomez z powodzeniem wyszedł z kontrowersji (i podziałów wśród biskupów) wokół tego, czy katolickim politykom, którzy popierają aborcję, należy odmawiać Komunii.

Decydując się na trzyletnie Odrodzenie Eucharystyczne, aby promować odnowione zrozumienie kluczowej zasady wiary katolickiej, że Jezus jest naprawdę obecny w Eucharystii, Gomez i biskupi przenieśli na razie tę kwestię ze sfery politycznej.

Inicjatywa ta stanowi przyznanie, że proaborcyjni politycy katoliccy są jedynie symptomem większego problemu: letniej i źle uformowanej wiary wielu amerykańskich katolików.

2. Wybór nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego

We wtorek biskupi mieli wybrać nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego konferencji. Żaden z kandydatów nie prowadził aktywnej kampanii o to stanowisko i mówi się, że tylko kandydat „jedności” zdobędzie najwięcej głosów.

Wymieniani byli arcybiskup William Lori z Baltimore i arcybiskup Timothy Broglio z Archidiecezji Wojskowej

3. Nowe wytyczne dotyczące głosowania dla katolików

W środę biskupi zdecydują, czy zrewidować „Formowanie sumień dla wiernego obywatelstwa”, swój przewodnik, który ma pomóc katolikom zrozumieć, w jaki sposób ich wiara powinna wpływać na sposób głosowania.

4. Aborcja w świecie post-Dobbs

Biskupom trudno będzie zignorować fakt, że strona proaborcyjna świętowała dzień 8 listopada.

Czy pójdą za modelem reagowania na straty w obronie życia za pomocą modlitwy, pokuty i jałmużny, zaproponowanego przez arcybiskupa Detroit, Allena Vignerona? A może niektórzy będą opowiadać się za bardziej proaktywną reakcją?

5. Dyskusja nad inicjatywą Odnowy Eucharystycznej

Kiedy biskupi postanowili rozpocząć Odrodzenie eucharystyczne na zeszłorocznym zgromadzeniu ogólnym, pojawiło się narzekanie na cenę projektu wynoszącą 28 milionów dolarów. To temat, który można podjąć ponownie.

Aktualizacja stanu inicjatywy mogłaby wywołać dyskusję na temat ogólnego stanu formacji wśród katolików.

6. Stan kapłański

Więcej czasu zostanie poświęcone modlitwie i społeczności podczas tegorocznego zgromadzenia ogólnego, co jest wyraźnym uznaniem wyzwań i stresów związanych z pracą.

Dyskusja może skierować się ku niedawnej ankiecie The Catholic Project, która wykazała oznaki „wypalenia” wśród młodych księży i ​​księży diecezjalnych oraz spadek zaufania, jakim księża darzą swoich biskupów, o czym pisaliśmy 21 października.

7. Wojna ukraińska

Biskupi otrzymają aktualne informacje na temat wojny na Ukrainie od arcybiskupa Borysa Gudziaka, archeparchy Ukraińskiej Katolickiej Archeparchii Filadelfii.

Możemy oczekiwać, że biskupi odnowią zaangażowanie na rzecz narodu ukraińskiego (arcybiskup William Lori udał się w październiku do Polski i na Ukrainę z Rycerzami Kolumba, aby pomóc w dystrybucji pomocy dla osób dotkniętych wojną).

Jest mało prawdopodobne, aby wyprzedzili Watykan w kwestii wojny i naciskali na zaprzestanie finansowania ukraińskiej armii przez USA.

8. Synod o synodalności

Biskupi omówią Synod o Synodalności i wstępne ustalenia z podsumowań Kościoła. Wraz z wrześniowym wydaniem „National Synthesis” biskupi przechodzą z diecezjalnej fazy procesu słuchania do fazy kontynentalnej.

Papież Franciszek ogłosił 16 października swoją decyzję o przedłużeniu synodu do października 2024 r.

9. Kanonizacje

Biskupi będą głosować nad tym, czy przyspieszyć proces kanonizacji trzech amerykańskich kobiet: Cory Evans, Michelle Duppong i matki Margaret Mary Healy Murphy. O tych postaciach pisaliśmy 15 listopada.

10. Inne

Biskupi omówią także nowy model katechumenatu przygotowania do małżeństwa, Światowe Dni Młodzieży 2023, migracje, nowe tłumaczenia rytuałów liturgicznych i zastanowią się nad 20. rocznicą Karty Dallas oraz nad tym, jak sytuacja wygląda od czasu, gdy Kościół wprowadził procedury dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.

Ponadto biskupi wybiorą przewodniczących kilku komisji.

Pewnym zainteresowaniem będą cieszyły się wybory na przewodniczącego Komisji Ewangelizacji i Katechezy, ponieważ każdy, kto zastąpi biskupa Andrew Cozzensa, którego kadencja kończy się wraz z końcem spotkania, podejmie się głośnego zadania wspierania inicjatywy Odrodzenia Eucharystycznego.

 

Źródło: cna
Foto: cna, YouTube

Kościół

Ponad 150 delegacji bierze udział w inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Na placu św. Piotra w Watykanie o godz. 10:00 czasu lokalnego rozpoczęła się Msza św. inaugurująca pontyfikat 267. Biskupa Rzymu i Głowy Kościoła Katolickiego. Wśród osób reprezentujących poszczególne kraje obecni są: James David Vance, wiceprezydent USA oraz Marco Antonio Rubio, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych; Sergio Mattarella – prezydent Włoch i Giorgia Meloni – premier Włoch. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

Ponad 20 głów państw zapowiedziało udział w niedzielnej uroczystości. Wśród gości będą np. prezydent Ukrainy – Wołodymyr Zełenski; prezydent Izraela – Jicchak Herzog oraz Peter Pellegrini – prezydent Słowacji. Na czele delegacji Unii Europejskiej znajdą się: przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego – Roberta Metsola.

W wydarzeniu udział biorą monarchowie z dziewięciu krajów, m. in. królowie Belgów: Filip i Matylda oraz król Hiszpanii – Filip VI wraz z małżonką.

W niedzielnej uroczystości weźmie także udział delegacja Peru, kraju, w którym posługiwał ok. 20 lat Robert Prevost m.in. jako misjonarz, a później biskup. Na czele reprezentacji tego kraju będzie stać Ercilia Boluarte Zegarra, prezydent republiki. Towarzyszą jej m. in. Elmer José Germán Gonzalo Schialer Salcedo, minister spraw zagranicznych oraz Juan Enrique Alcántara Medrano, minister sprawiedliwości i praw człowieka.

Ponadto w delegacjach innych krajów biorą udział szefowie rządów (np. z Francji, Austrii, Kanady), zastępcy głów państw i wicepremierzy (m. in. Kuba, Hiszpania, Zimbabwe), przewodniczący parlamentu (np. Białoruś, Pakistan, Rumunia), ministrowie spraw zagranicznych państw takich jak m.in. Argentyna, Panama, Ghana. Są także ministrowie oraz ambasadorowie.

Przedstawiciele Polski

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w sobotę przybyli do Bazyliki Matki Bożej Większej. Pomodlili się w Kaplicy Paulińskiej, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, przed którą bardzo często modlił się Franciszek.

Para prezydencka złożyła również wiązankę kwiatów na grobie papieża Franciszka, który znajduje się w pobliżu Kaplicy Paulińskiej w tej bazylice.

Wspólnoty chrześcijańskie i ekumeniczne

Wśród uczestników uroczystości na Placu św. Piotra w Watykanie znaleźli się prominentni przedstawiciele Kościołów prawosławnych, takich jak Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz Patriarcha Jerozolimy Teofil III. Nie zabrakło też reprezentantów społeczności żydowskiej i muzułmańskiej.

Do Watykanu przyjechali między innymi prawosławni delegaci Kościołów koptyjskich, ormiańskich, a także reprezentanci Kościołów i wspólnot luterańskich oraz anglikańskich. Wśród nich są sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Jerry Pillay oraz sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej Anne Burghardt.

Rabini, wyznawcy islamu, buddyzmu i innych religii

Na inauguracji pontyfikatu Papieża Leona XIV obecnych jest również kilkunastu liderów społeczności żydowskiej. To m.in. naczelny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów oraz najstarszej nieprzerwanie działającej organizacji żydowskie na świecie B’nai B’rith.

Oprócz delegacji żydowskiej obecni są także przedstawiciele islamu, hinduiści, buddyści, sikhowie, wyznawcy zaratusztrianizmu i dżiniści.

Źródło: Vatican News
Foto: Vatican Media, KPRP
Czytaj dalej

Kościół

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: nałożenie insygniów Piotrowych

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę o godzinie 10 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, pasterz Kościoła powszechnego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.

Już samo miejsce sprawowania uroczystości inauguracji ma ogromne znaczenie. Celebracja rozpocznie się przy grobie Świętego Piotra, miejscu, w którym wyznał swoją wiarę aż do przelania krwi. Pełna symboli prymatu piotrowego jest uroczysta liturgia eucharystyczna, podczas której nakładane są dwa „Piotrowe” insygnia biskupie. Teksty i znaki wyraźnie odnoszą się do Chrystusa, kamienia węgielnego Kościoła, i do Piotra, którego Pan powołał, aby był jego „opoką”.

Są i inne symbole. Na centralnej bramie Bazyliki Watykańskiej zawieszony zostanie gobelin przedstawiający cudowny połów ryb, ukazujący dialog Jezusa z Piotrem. Przy ołtarzu umieszczony zostanie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady z sanktuarium maryjnego w Genazzano, do którego Leon XIV udał się w swoim pierwszym wyjeździe poza Rzym.

Przy grobie Piotra

Obrzędy wstępne niedzielnej celebracji odbędą się w Grotach Watykańskich przy grobie św Piotra. To również blisko miejsca męczeńskiej śmierci apostoła. Leon XIV wraz z patriarchami Kościołów Wschodnich zatrzyma się tam na modlitwie i okadzi grób. Potem dwaj diakoni przeniosą w procesji paliusz pasterski, pierścień Rybaka oraz księgę Ewangelii, aby złożyć je na ołtarzu celebracji na Placu Świętego Piotra.

Leon XIV dołączy do procesji w czasie śpiewu litanii Laudes Regiæ, z przywołaniem wstawiennictwa świętych papieży, męczenników i świętych Kościoła rzymskiego.

Liturgia słowa – „paś owce Moje”

Liturgia słowa tej uroczystości nawiązuje do powołania Piotra jako opoki Kościoła i powierzenia mu misji pasterskiej przez Chrystusa. Potrójnemu ewangelicznemu pytaniu i potrójnej odpowiedzi Jezusa towarzyszy zaproszenie do pasienia „Jego baranków” i „Jego owiec”. Potrójne pytanie i potrójna odpowiedź przypominają i naprawiają potrójną zdradę. Pomimo swojej słabości, a raczej właśnie z jej powodu, skruszony Piotr będzie w stanie utwierdzać swoich braci w wierze.

Nałożenie paliusza i wręczenie pierścienia

Po proklamacji Ewangelii w języku łacińskim i greckim, trzej kardynałowie trzech stopni (biskupi, prezbiterzy i diakoni) z różnych kontynentów nałożą Leonowi XIV paliusz Piotrowy i Pierścień Rybaka.

Jak pisał jeden z Ojców Kościoła, Symeon z Tesaloniki w De sacris ordinationibus: „Paliusz wskazuje na Zbawiciela, który – spotykając nas jako zagubioną owcę – wziął ją na swoje ramiona, a przyjmując naszą ludzką naturę we Wcieleniu, ubóstwił ją. Przez swoją śmierć na krzyżu ofiarował nas Ojcu, a przez swoje zmartwychwstanie wywyższył nas”.

Paliusz w swojej obecnej formie jest wąską taśmą utkaną z białej wełny, wygiętą pośrodku tak, aby na ramionach mogła leżeć na ornacie, z dwoma czarnymi pasmami materiału, zwisającymi z przodu i z tyłu tak, że całość przypomina literę „Y”. Ozdobiony jest sześcioma czarnymi jedwabnymi krzyżami, po jednym na pasmach schodzących na klatkę piersiową i plecy, oraz czterema na taśmie okalającej szyję i spoczywającej na ramionach; jest też ozdobiony, z przodu i z tyłu, trzema szpilami (acicula) symbolizującymi trzy gwoździe krzyża Chrystusa.

Po tym następuje przekazanie Pierścienia Rybaka. Ma on szczególną wartość pierścienia-pieczęci, który stanowi potwierdzenie wiary, zadanie powierzone Piotrowi, aby utwierdzał swoich braci. Nazywa się go pierścieniem „rybaka”, ponieważ Piotr jest apostołem rybakiem.

Rytuał posłuszeństwa

Po symbolicznym obrzędzie „obediencji” składanej Papieżowi przez dwunastu przedstawicieli wszystkich stanów ludu Bożego z różnych części świata, Ojciec Święty wygłosi homilię. Następnie śpiewane będzie „Credo”, po którym następuje modlitwa wiernych za Kościół, Papieża, cierpiących i potrzebujących, sprawujących władzę oraz za zgromadzenie.

Liturgia eucharystyczna

Modlitwa nad darami ofiarnymi zawiera prośbę, aby poprzez misyjną posługę Kościoła owoce odkupienia zostały rozszerzone na cały świat.

Prefacja będąca euchologią ze święta Katedry Apostoła Piotra, odwołując się do tekstów Nowego Testamentu, przypomina istotne i charakterystyczne cechy Piotrowej posługi. Po niej następuje Kanon Rzymski, w którym druga i czwarta „modlitwa wstawiennicza” przywołują świętych i męczenników tradycji rzymskiej.

Obrzędy zakończenia

Błogosławieństwo nawiązuje ponownie do biblijnego obrazu winnego krzewu i winnicy, odniesionego do Kościoła, wzywając Pana, aby „strzegł” i „ochraniał” pień i krzew winny przez Niego zasadzony, podczas gdy zgromadzenie, podejmując tekst, prosi, aby Jego zbawcze oblicze „zajaśniało” nad wszystkimi.

Wojciech Rogacin – Watykan

 

Foto: Vatcan Media
Czytaj dalej

Kościół

Opublikowano oficjalną fotografię Ojca Świętego Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Stolica Apostolska opublikowała oficjalną fotografię Papieża Leona XIV. Można ją pobierać bezpłatnie, mogą korzystać parafie, diecezje. Używanie komercyjne jest zabronione.

Na fotografii znajduje się wizerunek Ojca Świętego, pod spodem widnieje podpis Papieża: Leo P.P. XIV, a w lewym dolnym rogu znajduje się herb papieski.

Zdjęcie można pobrać pod linkiem: https://www.vatican.va/content/vatican/it/special/habemus-papam/habemus-papam-2025/foto-leone-xiv.html

Jak poinformowała Stolica Apostolska, fotografia jest dostępna bezpłatnie i może być reprodukowana wyłącznie do celów instytucjonalnych. Wykorzystywanie tego zdjęcia do jakichkolwiek innych celów, w tym do celów komercyjnych, jest wyraźnie zabronione.

Aby uzyskać dodatkowe informacje lub złożyć wniosek, należy odwiedzić stronę https://photo.vaticanmedia.va/ lub wysłać e-mail na adres pubblicazioni.photo@spc.va.

Vatican News
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu