Połącz się z nami

Kościół

Trzy niezwykłe kobiety i trzy drogi do świętości. Biskupi amerykańscy dyskutują nad ich kanonizacją

Opublikowano

dnia

Biskupi katoliccy w USA przygotowują się do głosowania w sprawie przyspieszenia procesu kanonizacyjnego dla trzech amerykańskich kobiet: matki i nawróconej katoliczki, uważanej za mistyczkę, młodej misjonarki z kampusu, która walczyła z rakiem, oraz siostry zakonnej, która służyła ubogim i społeczności afroamerykańskiej. O wyjątkowych postaciach, których życiem warto się inspirować, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Podczas jesiennego zgromadzenia generalnego w Baltimore, które odbywa się w dniach 14-17 listopada, biskupi amerykańscy rozważą, czy kontynuować na poziomie lokalnym sprawy beatyfikacyjne i kanonizacyjne Cory Evans, Michelle Duppong i matki Margaret Mary Healy Murphy.

Zgodnie z prawem kościelnym biskupi diecezjalni promujący sprawę świętości muszą konsultować się z biskupami regionalnymi, zanim sprawa będzie mogła się rozwijać.

Oto spojrzenie na kobiety, których kanonizacja jest rozważana.

REKLAMA REKLAMA

Cora Evans

Urodzona w 1904 roku Cora Evans została wychowana jako mormonka w Utah. Jej pierwsze z wielu mistycznych przeżyć — objawienie Matki Najświętszej — miało miejsce, gdy miała zaledwie 3 lata. Ale jej poszukiwania wiary katolickiej rozpoczęły się w dniu jej ślubu.

Podczas tych poszukiwań Cora i jej mąż Mack powitali troje dzieci: dwie córki, LaVonne i Dorothy, oraz jednego syna, Bobby’ego, który zmarł, gdy był niemowlęciem.

Niecały rok później, w 1935 roku, Cora została ochrzczona i przyjęła pierwszą komunię świętą. Jej mąż i córki zrobili to samo wkrótce potem.

Proboszcz parafii, ksiądz Edward Vaughn, napisał później, że wysiłki Cory zainspirowały setki mormonów do przejścia na wiarę katolicką.

Mimo to w 1941 roku rodzina zdecydowała się przenieść do Kalifornii, ponieważ jej mąż napotkał religijne i kulturowe uprzedzenia, starając się utrzymać pracę.

Pięć lat później, w 1946 roku, Cora powiedziała, że ​​Jezus poprosił ją o głoszenie mistycznego człowieczeństwa Chrystusa lub „sposobu modlitwy, który zachęca ludzi do życia ze zwiększoną świadomością obecności Jezusa w ich codziennym życiu”.

Uważa się, że oprócz swoich mistycznych doświadczeń Cora miała zdolność bilokacji – pojawiania się w dwóch miejscach jednocześnie – i cierpiała z powodu stygmatów, ran Chrystusa na krzyżu obecnych w jej własnym ciele.

Zmarła dokładnie 22 lata po swoim chrzcie, 30 marca 1957 roku w Boulder Creek w Kalifornii. Przed śmiercią miała nadzieję, podobnie jak św. Teresa z Lisieux, spędzić życie w niebie, czyniąc dobro na ziemi.

Michelle Duppong

Michelle Duppong poświęciła swoje życie Bogu, służąc jako misjonarka na kampusie katolickim przez sześć lat, zanim została dyrektorką formacji wiary dla dorosłych w diecezji Bismarck w Północnej Dakocie.

Podczas operacji w 2014 roku, mającej na celu usunięcie torbieli jajnika, chirurg odkrył coś jeszcze: raka w stadium 4.

„Słysząc to, wiedziałam, że taka jest wola Boża i że będzie ze mną pośród tego, co się stanie” — napisała w jednej ze swoich felietonów opublikowanych przez gazetę Dakota Catholic Action. „Bóg pozwolił mi również poznać, że ten krzyż był dla mnie zaproszeniem do pomocy w zbliżaniu innych do Niego”.

Lekarze powiedzieli, że zostały jej dwa miesiące życia, ale przeżyła jeszcze 12 – do Bożego Narodzenia w 2015 roku. Miała 31 lat.

Szerzej o Michelle pisaliśmy 22 czerwca.

 

Matka Margaret Mary Healy Murphy

Ponad 100 lat temu, w 1893 roku, Matka Margaret Mary Healy Murphy założyła pierwszy zakon żeński w Teksasie: Siostry Ducha Świętego i Siostry Maryi Niepokalanej. Rozpoczęła zakon po latach spędzonych jako świecka służąca ubogim, Afroamerykanom i Meksykanom.

Urodzona w Irlandii w 1833 r. Margaret Mary wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1845 r., jak podaje strona internetowa jej zakonu. Przez pewien czas mieszkała w Meksyku, gdzie poznała swojego przyszłego męża, Johna Bernarda Murphy’ego.

Para pobrała się w 1849 roku, a później przeniosła się do Corpus Christi w Teksasie, gdzie jej mąż pracował jako prawnik i był burmistrzem.

Według Black Catholic Messenger zamożna para posiadała tam niewolników.

Chociaż nie mieli biologicznych dzieci, para adoptowała trzy młode dziewczyny, które potrzebowały domu — z których dwie później weszły w życie zakonne.

W 1884 roku John zmarł, pozostawiając Margaret Mary wdową. Jej życie radykalnie zmieniło się ponownie trzy lata później, kiedy przeprowadziła się do San Antonio i usłyszała list od amerykańskich biskupów czytany z ambony.

W liście tym biskupi wezwali katolików z Południa do posługi ludności Afroamerykanów po wojnie secesyjnej.

Margaret Mary postanowiła odpowiedzieć na to wezwanie. W tym samym roku sfinansowała budowę pierwszej bezpłatnej katolickiej szkoły i kościoła dla Afroamerykanów w San Antonio. Poświęcono go rok później.

W obliczu ciągłej krytyki i uprzedzeń rasowych walczyła o utrzymanie personelu nauczycielskiego, a miejscowy biskup zasugerował, aby założyła zgromadzenie zakonne.

To wtedy, w 1892 roku, ona i trzy inne kobiety zostały nowicjuszami u Sióstr Najświętszej Marii Panny z Namur. Rok później cała czwórka złożyła swoje pierwsze śluby zakonne i rozpoczęły działalność Siostry Ducha Świętego i Maryi Niepokalanej.

Do jej śmierci zakon liczył już 15 sióstr i dwie postulantki. Matka Margaret Mary Healy Murphy zmarła w 1907 roku w wieku 74 lat.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, rodzina Duppong

Kościół

Księża żyją w strachu przed oskarżeniem o wykorzystanie seksualne

Opublikowano

dnia

Autor:

Niedawna ankieta The Catholic Project, grupy badawczej z The Catholic University of America w Waszyngtonie przeprowadzona wśród księży wykazała rosnącą nieufność wobec biskupów i poważne obawy, że nie otrzymają oni poparcia w obliczu fałszywych oskarżeń o nadużycia. 82% księży biorących w niej udział stwierdziło, że żyje w ciągłym strachu przed fałszywym oskarżeniem o wykorzystywanie seksualne.

I tylko 51% księży diecezjalnych uważa, że ​​ich biskup wspierałby ich podczas dochodzenia w sprawie nadużyć, wynika z ankiety, która została opublikowana w październiku. Tylko 36% jest przekonanych, że ich diecezja zapewni środki niezbędne do obrony podczas dochodzenia prawnego.

CNA omówiło te wyniki ankiety z biskupami uczestniczącymi w jesiennym zgromadzeniu ogólnym Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych w Baltimore na początku tego miesiąca.

Podczas dorocznego zgromadzenia biskupi amerykańscy obchodzili 20. rocznicę protokołów Karty z Dallas, które konferencja przyjęła w 2002 r. w odpowiedzi na zarzuty nadużyć wobec duchowieństwa.

REKLAMA REKLAMA

Arcybiskup Salvatore Cordileone z San Francisco nazwał wyniki badania bardzo niepokojącymi, dodając, że biskupi muszą wspierać księży, którzy mają trudności i kłopoty oraz być dla nich współczujący i cierpliwy.

Ks. Cordileone powiedział, że prawdopodobieństwo oskarżeń jest jeszcze większe w niektórych częściach kraju niż w innych.

„Księża są pod dużą presją i musimy to docenić, zwłaszcza w klimacie w niektórych stanach, takich jak nasz (Kalifornia), który po raz kolejny zniósł przedawnienie. Teraz każdy jest narażony na oskarżenia” – powiedział ks. Cordileone.

Biskup pomocniczy Robert Reed z archidiecezji bostońskiej wyraził współczucie dla księży, mówiąc, że księża żyją ze świadomością, że „tylko jedno oskarżenie dzieli ich od emerytury” i że w wielu przypadkach nie da się z takiego oskarżenia wybronić.

Brak zaufania księży do swojego biskupa bezpośrednio przyczynia się do wypalenia zawodowego.

Młodzi księża wydają się szczególnie narażeni, a 60% księży diecezjalnych w wieku poniżej 45 lat wyraża co najmniej pewien poziom wypalenia, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Catholic Project.

Łączenie się i pomaganie poszczególnym księżom w poczuciu wsparcia jest wyzwaniem dla biskupów – powiedział biskup Kevin Rhoades z diecezji Fort Wayne-South Bend w stanie Indiana.

Jednak jeśli chodzi o dochodzenia w sprawie wykorzystywania seksualnego, wyzwania te są jeszcze większe.

„Starasz się być wrażliwy na ofiarę, rzekomą ofiarę i być tam dla niej. Potem jest ksiądz” – stwierdził ks. Rhoades.

Według ks. Reeda rozwiązaniem problemu nieufności księży wobec biskupów jest mniej administracji, a więcej osobistych kontaktów.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

List biskupów do Kongresu wzywa do sprzeciwienia się ustawie legalizującej małżeństwa jednopłciowe

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed poniedziałkowym głosowaniem w Senacie nad HR 8404, ustawą „Respect for Marriage Act” (RMA), kardynał Timothy M. Dolan z Nowego Jorku, przewodniczący Komitetu ds. Wolności Religijnej Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) oraz bp Robert Barron z Winona-Rochester, przewodniczący Komisji Świeckich, Małżeństwa, Życia Rodzinnego i Młodzieży USCCB, wystosowali wspólny list wzywający Kongres do sprzeciwienia się temu środkowi.

„Nasz sprzeciw wobec RMA w żaden sposób nie usprawiedliwia żadnej wrogości wobec każdego, kto doświadcza pociągu do osób tej samej płci.

Katolickie nauczanie o małżeństwie jest nierozerwalnie związane z katolickim nauczaniem o przyrodzonej godności i wartości każdej istoty ludzkiej.

Zaatakować jednego, to zaatakować drugiego. Kongres musi mieć odwagę bronić obu.

Odrzucenie przez ustawę o szacunku dla małżeństwa ponadczasowych prawd o małżeństwie jest widoczne zarówno na pierwszy rzut oka, jak i w jej celu. Zdradziłoby to również przywiązanie naszego kraju do fundamentalnego prawa do wolności religijnej.

REKLAMA REKLAMA

Niestety, wiele grup religijnych i senatorów twierdzi, że znowelizowany tekst RMA wystarczająco chroni wolność religijną.

Z perspektywy Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, której ministerstwa biskupie stanowią największego pozarządowego dostawcę usług społecznych w Stanach Zjednoczonych, przepisy Ustawy odnoszące się do wolności religijnej są niewystarczające.

Jeśli zostanie przyjęta, znowelizowana ustawa narazi duchownych Kościoła katolickiego, osoby wierzące i innych Amerykanów, którzy podtrzymują tradycyjne znaczenie małżeństwa, na większe ryzyko dyskryminacji ze strony rządu.

Ta ustawa jest niepotrzebna i szkodliwa i musi zostać odrzucona.

Jednocześnie Kongres i cały nasz naród muszą postanowić wspierać kulturę, w której każdy człowiek, jako dziecko Boże, jest traktowany z szacunkiem i współczuciem”.

Listowi do Kongresu towarzyszy szczegółowe wyjaśnienie problemów związanych z wolnością religijną w ustawie i jej potencjalnych konsekwencji.

 

Źródło: usccb
Foto: YouTube, istock/Rawpixel
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dołóżmy do naszego duchowego pieca w Adwencie. Ks. Mirosław Maliński zaprasza na rekolekcje

Opublikowano

dnia

Autor:

W Radiu Deon Chicago przypominamy o rozpoczynającym się w niedzielę Adwencie. Specjalne rekolekcje na ten czas wygłosi w Wietrznym Mieście nasz Gość, autor wielu książek i audiobooków, duszpasterz akademicki z Wrocławia, prowadzący Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Maciejówka, założyciel i redaktor naczelny portalu 2ryby.pl, popularny „Malina” czyli ks. Mirosław Maliński.

„Największą moją życiową przygodą jest to, że już od dwudziestu paru lat żyję i mieszkam ze studentami” – mówi ks. Maliński. Jego vlogi – 3 i pół minuty o ważnych sprawach na portalu 2ryby.pl, mają koło miliona wyświetleń w ciągu roku.

Do Chicago „Malina” przyjechał by poprowadzić rekolekcje z okazji rozpoczynającego się Adwentu.

Rekolekcje rozpoczną się już w najbliższą niedzielę 27 listopada w Kościele Św. Konstancji w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

W rekolekcjach wezmą udział także inni goście z Polski, zaproszeni przez grupę JP2:

Rafał Porzeziński, współtwórca i prowadzący bardzo popularnego w Polsce programu „Ocaleni”, przytoczy przykłady osób, które znajdowały się na dnie ale mimo wszystko potrafiły zobaczyć wyjście z ciężkiej sytuacji, odbić się i wygrać swoje życie.

Grzegorz Górny, dziennikarz i autor książek, wskaże na znane objawienia, wyjaśniając, że wiara i wiedza są komplementarne.

Modest Amaro, były słynny kucharz – celebryta opowie o swojej przemianie.

Ks. Maliński na tych rekolekcjach będzie poruszał temat małżeństwa, rodziny oraz związków niesakramentalnych, mówiąc o poszukiwaniu szczęścia.

Kolejny panel rekolekcyjny rozpocznie się od 2 grudnia w Kościele Miłosierdzia Bożego w Lombard. Tu będą prowadzone osobne spotkania dla młodzieży, kobiet i mężczyzn w trzech salach bankietowych w Kings Hall.

Rafał Kawalec z grupy JP2 zapowiada, że wisienką na torcie będzie spotkanie z rodziną słynnego w Polsce kucharza – Modesta Amaro, zdobywcy dwóch gwiazdek Michelin, pierwszego takiego wyróżnienia dla Polski.

Modest Amaro był prawdziwym celebrytą ale postanowił zmienić swoje życie.

Spotkania w sobotę 3 grudnia zajmą cały dzień.

„To jedyny taki dzień w roku, specjalny, z naszymi wyjątkowymi gośćmi z Polski” – zaznacza Rafał Kawalec.

Obejmuje zarówno obszary pogłębiania swojej wiedzy jak i duchowości. A zakończy się Mszą św. i Adoracją Najświętszego Sakramentu, czyli wspólnym spotkaniem z żywym Bogiem.

Spotkania są przeznaczone dla każdego, nie tylko dla osób wierzących.

Rekolekcje są skierowane do młodych ludzi, przeznaczone są dla osób od 13-14 roku życia do 25 lat. Spotkania dla kobiet i mężczyzn niekoniecznie są przeznaczone dla małżeństw. Wszyscy są zaproszeni, także osoby samotne i po przejściach.

„To spotkania w 3 wymiarach: z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem” – mówi Rafał Kawalec.

Ks. Maliński ma zaufanie do młodych osób, które poszukują swojego miejsca i szczęścia na Ziemi. Po takim spotkaniu mogą oni wejść w nową jakość, także dotyczącą budowania więzi z innymi ludźmi.

Wszyscy potrzebujemy dobrych i trwałych relacji, zbudowania w przyszłości szczęśliwej rodziny. To jedna z najważniejszych kwestii i możliwa do wykonania, podkreśla „Malina”.

Więcej szczegółowych informacji na temat planowanych rekolekcji można znaleźć na stronie internetowej grupy JP2.

Rekolekcje parafialne na północy Chicago, w Kościele Św. Konstancji nie wymagają wcześniejszych zapisów.

Potrwają od niedzieli 27 listopada do środy 30 listopada. Spotkania w niedzielę będą w czasie polskich Mszy Św. o godzinach 9.00 rano, 12.30 PM i 7 .00 wieczorem. Od poniedziałku do środy w godzinach 12.00 w południe i 7.00 wieczorem.

Spotkania na zachodzie Chicago, w Lombard w dniach 2-4 grudnia, wymagają rejestracji, ponieważ rezerwowane są sale bankietowe i obiad. Koszt posiłku dla młodzieży to 20 dolarów, 40 dolarów dla osób powyżej 25 roku życia.

Formularz rejestracyjny jest dostępny na www.jp2group.com. Można także kontaktować się pod numerem telefonu 773 340 31 35.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Grupa JP2
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu