Połącz się z nami

News Chicago

Dzisiaj w kinach w Chicago Prorok – film o Prymasie Wyszyńskim

Opublikowano

dnia

Kim był Kardynał Stefan Wyszyński i czy wszystko o nim wiemy? Do polskich i amerykańskich kin wchodzi film „Prorok”, pokazujący wyjątkową postać przywódcy duchowego naszego narodu w ciężkich czasach komunizmu, na tle ważnych historycznych wydarzeń. Na antenie Radia Deon Chicago reżyser i producent filmu, Michał Kondrat tłumaczy dlaczego każdy Polak musi go zobaczyć.

Michał Kondrat – z wykształcenia ekonomista, z pasji reżyser filmowy, od 2013 r zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów o przesłaniu chrześcijańskim.

Jest reżyserem nagrodzonych  filmów dokumentalnych „Jak pokonać Szatana”, „Matteo” oraz dokumentu fabularnego „Dwie korony” opowiadającego o życiu św. o. Maksymiliana Kolbe.

Jego film „Miłość i Miłosierdzie” pokazujący historię siostry Faustyny odniósł sukces nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju. W Stanach Zjednoczonych był grany w ponad 800 kinach, już pierwszego dnia zdobywając drugie miejsce w amerykańskim boxofiicie.

Po filmie „Czyściec” z 2020 r. przyszedł czas na najnowszy obraz Michała Kondrata„Prorok”, który 11 listopada wchodzi do polskich kin.

Jest to film o Kardynale Stefanie Wyszyńskim zrobiony, jak mówi Michała Kondrat „niekonwencjonalnie”, ponieważ jest dramatem historycznym.

W jego produkcji wzięło udział 40 kaskaderów i około 5 tys. statystów, 160 aktorów, około 300 osób zajmujących się rekonstrukcją na planie filmowym, na którym pojawiają się także czołgi, wybuchy i bogate efekty specjalne.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1956 r., gdy Prymas Wyszyński powraca do Warszawy po trzech latach więzienia w Komańczy i staje się nieformalnym przywódcą narodu polskiego.

„Myślę, że się dużo mówiło o Prymasie przy okazji beatyfikacji, natomiast mniej się mówiło o tych sprawach, które są niezwykle istotne, a mianowicie dokonania dla Polski” – mówi Michał Kondrat.

Film jest po części biografią Kardynała Stefana Wyszyńskiego ale jest też obrazem komuny w Polsce.

Jego tytuł „Prorok” nawiązuje do bardzo szeroko zakrojonej akcji komunistycznych przywódców wymierzonej przeciwko Prymasowi w 1963 r, kiedy to kilkudziesięciu agentów śledziło i inwigilowało każdy jego krok – tłumaczy reżyser, Michał Kondrat.

Celem akcji była kompromitacja Kardynała, która miała prowadzić do jego dyskredytacji w oczach Polaków. Akcja ta zakończyła się niepowodzeniem.

W filmie pokazana jest relacja Prymasa Wyszyńskiego z przyjaciółmi, którzy go wspierali. Ważną postacią jest Biskup Baraniak, który mimo tortur nie powiedział nic by pogrążyć Kardynała.

Historia kończy się w roku 1970.

„Jest to kino zrobione z rozmachem, które po prostu każdy Polak musi obejrzeć” – uważa twórca filmu. Jest także ważną lekcją historii Polski, przekazaną w bardzo interesujący i atrakcyjny sposób.

W jego obsadzie zobaczymy m.in. Sławomira Grzymkowskiego, w roli Prymasa Wyszyńskiego; Adama Ferency, grającego Władysława Gomułkę i Marcina Trońskiego jako Józefa Cyrankiewicza.

W Stanach Zjednoczonych „Prorok” Michała Kondrata zostanie pokazany w prawie 700 kinach, w tym w około 30 w samym Chicago.

Film będzie grany tylko przez dwa dni: 15 i 17 listopada.

Aby znaleźć najbliższe kino wyświetlające „Proroka” trzeba wejść na stronę prophet2022.com, gdzie także można kupić bilety.

 

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, prophet2022.com, michalkondrat.pl

 

News USA

Babcie z Indiany zapraszają na pyszne pierogi do Whiting. Dziś rusza Pierogi Fest!

Opublikowano

dnia

Autor:

Kultowy Whiting Pierogi Fest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych letnich festiwali w rejonie Chicago, ulubiony przez miłośników polskiego specjału – pierogów. Muzyczną gwiazdą tego wydarzenia będzie Sugar Ray.

Whiting Pierogi Fest potrwa od piątku 26 lipca do niedzieli 28 lipca i będzie otwarty w godzinach 11:00AM-11:00PM, zarówno w piątek, jak i sobotę oraz w godzinach 11:00AM–5:00PM w niedzielę.

Znany z takich hitów z końca lat 90-tych, jak „Fly” i „Someday”, Sugar Ray zagra darmowy koncert o 8:30PM w sobotę 27 lipca.

Sugar Ray wystąpi na głównej scenie festiwalu – jednej z sześciu scen wydarzenia, na których wystąpi w sumie ponad 50 wykonawców. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że w wydarzeniu weźmie udział także ponad 75 stoisk z jedzeniem, dwa ogródki piwne i ponad 50 sprzedawców dzieł sztuki i rzemiosła.

Festiwal Pierogi Fest powstał na początku lat 90-tych, z inicjatywy Marty’ego Dybel, Toma Dabertina i Darlene Beerling, którzy wpadli na pomysł uczczenia polskiego dziedzictwa kulturowego nowym festiwalem w Whiting.

Pierogi zostały wybrane jako centralny punkt honorowania dziedzictwa Europy Wschodniej, ale festiwal nigdy nie był zarezerwowany wyłącznie dla jednej kultury. Wszystkie potrawy świata są mile widziane, a na przestrzeni lat podczas imprezy zaprezentowano wiele różnych rodzajów pysznych kuchni.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 1993 roku i obejmował tylko około 50 stóp długości ulicy, z zaledwie garstką sprzedawców i grupę kilkudziesiąt osób w paradzie. W ciągu półtora dnia podano wtedy około 1200 pierogów. W kolejnych latach impreza rozrosła się i zyskała wielką popularność.

Festiwal tradycyjnie odwiedza grupa polskich babć z Indiany, zwanych „buscia”, które pojawiają się także na innych lokalnych imprezach – paradach, wydarzeniach sportowych, świętach i prowadzą własne pokazy kulinarne.

Festiwal został uznany przez TripAdvisor za jednego z 10 najdziwniejszych festiwali na świecie (top 10 wackiest festivals on the planet).

W tym roku Whiting Pierogi Fest zostanie zorganizowany już 29. raz. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Pierogi Fest
Czytaj dalej

News Chicago

Venardos Circus, prawdziwy, objazdowy cyrk bez zwierząt, przybywa do Lisle

Opublikowano

dnia

Autor:

Venardos Circus, będzie dawał występy w Lisle w dniach od 22 sierpnia do 1 września, na terenie Uniwersytetu Benedyktyńskiego, 5700 College Road. Program przygotowany z okazji 10. rocznicy cyrku będzie świętować „Dekadę Marzeń” pod wielkim biało-czerwonym dachem, zapewniając gościom zupełnie nowe wrażenia.

W programie zaprezentowana zostanie muzyka z tras koncertowych odbywających się na przestrzeni lat, ale ze świeżymi występami i odświeżonym przedstawieniem. Venardos Circus podróżuje obecnie z nowym, specjalnie wykonanym, włoskim namiotem w czerwono-białe paski, który oferuje obszerne siedzenia zapewniające wciągające wrażenia i lepszy widok.

Goście będą mieli okazję poznać wielowiekową cyrkową tradycję odkrytą na nowo dla nowego pokolenia. Wykonawcy są także załogą tej objazdowej trasy, podobnie jak w oryginalnej tradycji cyrkowej. W Venardos Circus nie ma zwierząt.

Przyjazny rodzinom cyrk objazdowy wystąpi w dniach 22 sierpnia do 1 września, na terenie Uniwersytetu Benedyktyńskiego w Lisle.

Harmonogram występów:

  • czwartek, 22 sierpnia – 7:00PM; noc otwarcia
  • piątek, 23 sierpnia — 7:00PM
  • sobota, 24 sierpnia — 2.00 i 5:00PM
  • niedziela, 25 sierpnia — 2.00 i 5:00PM
  • środa, 28 sierpnia — 7:00PM
  • czwartek, 29 sierpnia — 7:00PM
  • piątek, 30 sierpnia — 7:00PM
  • sobota, 31 sierpnia — 11:00, 2.00 i 5:00PM
  • niedziela, 1 września – 2.00 i 5:00PM

Ceny biletów wstępu ogólnego zaczynają się od 16,95 dolarów dla dzieci poniżej 12 roku życia i 27,95 dolarów dla dorosłych. Jedno dziecko na rękach (w wieku 2 lat lub młodsze, siedzące na kolanach osoby dorosłej) ma wstęp bezpłatny z każdą płacącą osobą dorosłą. Dostępne są także miejsca siedzące Premier Gallery i VIP Experience.

W nowym, większym namiocie fani nadal będą cieszyć się intymną atmosferą i bliskością wykonawców, ale dzięki wyższej konstrukcji namiotu będą mogli cieszyć się lepszymi widokami na występy powietrzne.

VIP Experience będzie oferować przydzielone miejsca siedzące najbliżej sceny, z gośćmi eskortowanymi na ich stanowiska oraz inne specjalne atrakcje. Miejsca siedzące w Premier Gallery zostaną umieszczone na wielopoziomowym podwyższeniu, aby zapewnić lepszą widoczność.

Bilety i informacje można znaleźć na stronie venardoscircus.com.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Venardos Circus
Czytaj dalej

News Chicago

Lake County Fair zaprasza na 5 dni szalonych atrakcji już od środy

Opublikowano

dnia

Autor:

Targi Lake County Fair powracają po raz 95., oferując karuzele, jedzenie, muzykę na żywo, motocross, monster trucki, jazdę na bykach, wyścigi świń, konkursy bydła i wiele innych. Pięciodniowy festiwal odbywa się na terenach targowych i w centrum wydarzeń Lake County pod adresem 1060 E. Peterson Road, Grayslake.

Targi odbywają się w godzinach od 10:00AM do 10:00PM w środę i czwartek, 24 i 25 lipca; od 10:00AM do północy w piątek i sobotę 26 i 27 lipca; oraz od 10:00AM do 8:00PM w niedzielę, 28 lipca, z atrakcjami i grami czynnymi od godz. 1:00PM w środę.

Od południa do 1:00PM w środę gry i zabawy będą otwarte dla osób ze specjalnymi potrzebami sensorycznymi i ich rodzin, a zamknięte dla ogółu społeczeństwa.

Hala wystawiennicza czynna będzie w godzinach 10.00AM – 8.00PM w środę i czwartek, od 10:00AM do 9:00PM w piątek i sobotę oraz od 10:00AM do 6:00PM w niedzielę. Godziny otwarcia stajni dla zwierząt to 8:00AM –9:00PM od środy do soboty oraz od 8:00AM do 5:00PM w niedzielę.

Muzyka na żywo obejmuje występy:

  • Operation Glow Taylor Swift Party o 8:00PM w środę;
  • A Sure Thing o 5:00PM i Brass From The Past o 8:00PM w czwartek;
  • GooRoos o 6:00PM i Motown Nation o 9:30PM w piątek;
  • Mellencougara o 6:00PM i Matthew Holm Band o 9:00PM w sobotę
  • Billy Elton o 5:00PM i Total Beaches o 6:00PM w niedzielę

Wstęp na trybuny i arenę w trakcie wydarzeń jest bezpłatny z biletem wstępu ogólnego, i obejmuje wyścigi motocross i monster trucków, konkurs profesjonalnej jazdy na byku oraz jazdy konnej wokół beczek.

Dzienny wstęp kosztuje 15 dolarów dla osób w wieku 13–64 lat, 5 dolarów dla osób w wieku 6–12 lat i 65 lat i starszych oraz jest bezpłatny dla osób w wieku 5 lat i młodszych.

Karnety sezonowe, ważne na wszystkie pięć dni targów, kosztują 55 dolarów dla osób w wieku 13–64 lat i 20 dolarów dla osób w wieku 6–12 lat oraz 65 lat i starszych. Bilety dla seniorów nie są dostępne online. Bilety nie są wymagane dla członków czynnego personelu wojskowego w mundurze z ważnym dokumentem tożsamości; bilety dla żołnierzy czynnych nienoszących munduru, weteranów i osób na utrzymaniu z ważną legitymacją wojskową kosztują 5 dolarów (niedostępne online).

W czwartek 25 lipca wstęp jest bezpłatny dla żołnierzy czynnej służby wojskowej, weteranów, osób będących na ich na utrzymaniu i osób udzielających pierwszej pomocy.

Bilety można nabyć na stronie lcfair.com/tickets. Bilety zakupione online nie są przypisane konkretnej dacie i można je wykorzystać w dowolnym dniu targów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie lcfair.com/2024.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Lake County Fair
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu