Połącz się z nami

NEWS Florida

Musisz zobaczyć polski film „Prophet” w kinach AMC na Florydzie. Premiera 15 i 17 listopada

Opublikowano

dnia

Kim był Kardynał Stefan Wyszyński i czy wszystko o nim wiemy? Do polskich i amerykańskich kin wchodzi film „Prorok”, pokazujący wyjątkową postać przywódcy duchowego naszego narodu w ciężkich czasach komunizmu, na tle ważnych historycznych wydarzeń. Na antenie Radia Deon reżyser i producent filmu, Michał Kondrat tłumaczy dlaczego każdy Polak musi go zobaczyć.

Michał Kondrat – z wykształcenia ekonomista, z pasji reżyser filmowy, od 2013 r zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów o przesłaniu chrześcijańskim.

Jest reżyserem nagrodzonych  filmów dokumentalnych „Jak pokonać Szatana”, „Matteo” oraz dokumentu fabularnego „Dwie korony” opowiadającego o życiu św. o. Maksymiliana Kolbe.

Jego film „Miłość i Miłosierdzie” pokazujący historię siostry Faustyny odniósł sukces nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju. W Stanach Zjednoczonych był grany w ponad 800 kinach, już pierwszego dnia zdobywając drugie miejsce w amerykańskim boxofiicie.

Po filmie „Czyściec” z 2020 r. przyszedł czas na najnowszy obraz Michała Kondrata„Prorok”, który 11 listopada wchodzi do polskich kin.

Jest to film o Kardynale Stefanie Wyszyńskim zrobiony, jak mówi Michała Kondrat „niekonwencjonalnie”, ponieważ jest dramatem historycznym.

W jego produkcji wzięło udział 40 kaskaderów i około 5 tys. statystów, 160 aktorów, około 300 osób zajmujących się rekonstrukcją na planie filmowym, na którym pojawiają się także czołgi, wybuchy i bogate efekty specjalne.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1956 r., gdy Prymas Wyszyński powraca do Warszawy po trzech latach więzienia w Komańczy i staje się nieformalnym przywódcą narodu polskiego.

„Myślę, że się dużo mówiło o Prymasie przy okazji beatyfikacji, natomiast mniej się mówiło o tych sprawach, które są niezwykle istotne, a mianowicie dokonania dla Polski” – mówi Michał Kondrat.

Film jest po części biografią Kardynała Stefana Wyszyńskiego ale jest też obrazem komuny w Polsce.

Jego tytuł „Prorok” nawiązuje do bardzo szeroko zakrojonej akcji komunistycznych przywódców wymierzonej przeciwko Prymasowi w 1963 r, kiedy to kilkudziesięciu agentów śledziło i inwigilowało każdy jego krok – tłumaczy reżyser, Michał Kondrat.

Celem akcji była kompromitacja Kardynała, która miała prowadzić do jego dyskredytacji w oczach Polaków. Akcja ta zakończyła się niepowodzeniem.

W filmie pokazana jest relacja Prymasa Wyszyńskiego z przyjaciółmi, którzy go wspierali. Ważną postacią jest Biskup Baraniak, który mimo tortur nie powiedział nic by pogrążyć Kardynała.

Historia kończy się w roku 1970.

„Jest to kino zrobione z rozmachem, które po prostu każdy Polak musi obejrzeć” – uważa twórca filmu. Jest także ważną lekcją historii Polski, przekazaną w bardzo interesujący i atrakcyjny sposób.

W jego obsadzie zobaczymy m.in. Sławomira Grzymkowskiego, w roli Prymasa Wyszyńskiego; Adama Ferency, grającego Władysława Gomułkę i Marcina Trońskiego jako Józefa Cyrankiewicza.

W Stanach Zjednoczonych „Prorok” Michała Kondrata zostanie pokazany w prawie 700 kinach.

Film będzie grany tylko przez dwa dni: 15 i 17 listopada.

Aby znaleźć najbliższe kino wyświetlające „Proroka” trzeba wejść na stronę prophet2022.com, gdzie także można kupić bilety.

 

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, prophet2022.com, michalkondrat.pl

 

NEWS Florida

Złodziej zwrócił prochy matki mieszkańca Winter Haven, ale samochód zachował

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Winter Haven szuka złodzieja lub złodziei, którzy ukradli samochód prosto z podjazdu domu – Dodge Charger SRT Hellcat został skradziony około 3 nad ranem w poniedziałek. Całe szczęście jego cenna zawartość wróciła do właściciela.

Larry Carter Jr. nie słyszał żadnego alarmu, ani pracy silnika. Uważa więc, że złodzieje musieli wypchnąć jego auto na ulicę.

Swój samochód, Dodge Charger SRT Hellcat 2023, zadedykował swojej matce, która zmarła w marcu 2019 r. Kolor fioletowy był jej ulubionym, a na tylnej szybie widniał także napis „In Loving Memory”.

„Ona była całym moim światem” – twierdzi Carter. Część prochów matki umieścił w małej torebce przy uchwycie na kubek, więc mógł zabrać je ze sobą, gdziekolwiek się wybierał.

We wtorek rano Larry Carter Jr. dokonał szokującego odkrycia w swojej skrzynce pocztowej. Złodziej lub złodzieje pozornie musieli odzyskać sumienie i zwrócili mu prochy jego matki. Samochód jednak zatrzymali dla siebie.

Osoby, które zobaczą skradziony samochód proszeni są o kontakt z policją Winter Haven pod numerem 863-401-2256.

 

Źródło: fox13
Foto: Larry Carter
Czytaj dalej

NEWS Florida

Twórczość Taylor Swift będzie tematem jesiennych zajęć na Uniwersytecie Południowej Florydy

Opublikowano

dnia

Autor:

Trzy profesorki z kampusu Uniwersytetu Południowej Florydy w Tampie łączą w swoich klasach popkulturę i poezję. Jesienią Emily Jones, Michelle Taylor i Jessica Cook będą uczyć o twórczości Taylor Swift.

Kurs LIT3301: Kulturoznawstwo i sztuka popularna, zawsze uwzględniał popkulturę. W nadchodzącym semestrze jesiennym studenci będą mieli okazję wziąć udział w części zajęć z podtytułem „Taylor Swift’s Eras”.

„Inni wykładowcy prowadzili zajęcia wokół Harry’ego Pottera, adaptacji Jane Austen, potworów w fikcji i tego typu rzeczy. Są to więc w dużej mierze zajęcia poświęcone popkulturze” – wyjaśniła Jessica Cook, profesor nadzwyczajna na USF.

Emily Jones, która także jest profesor nadzwyczajną języka angielskiego na uniwersytecie, jest samozwańczą „Swiftie” i twierdzi, że twórczość piosenkarki jest przykładem poezji miłosnej, dzięki której studenci mogą w pewnym sensie nawiązać kontakt z wcześniejszą poezją.

Zespół pedagogów planuje wykorzystać teksty Taylor Swift  i omówić artystkę jako „fenomen popkultury”. Trzy profesorki posłuchają również najnowszego albumu Swift „The Tortured Poets Department” i włączą jej najnowsze utwory do programu kursu.

Według Emily Jones, muzyka współczesna jest kontynuacją tradycyjnej poezji, której uczono się przez wieki. Daje świetną okazję do dalszego wchodzenia w świat muzyki.

 

Źródło: fox13
Foto: USF, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Nie żyje samica manata o imieniu Juliet z Zoo w Tampie. Miała 65 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę Zoo Tampa z Lowry Park ogłosiło śmierć jednego z najstarszych znanych manatów na świecie. Pracownicy ogrodu poinformowali, że samica manata o imieniu Juliet miała ponad 65 lat i pozostawiła po sobie światowe dziedzictwo w zakresie ochrony i edukacji manatów.

W grudniu, ważąca 3045 funtów Juliet, została przeniesiona do Zoo Tampa w celu pilnej oceny lekarskiej w ośrodku intensywnej opieki medycznej w Manatee Critical Care Center, Davida A. Straza Jr.

Centrum jest jednym z zaledwie czterech ośrodków w USA zapewniających zaawansowaną opiekę ciężko rannym, chorym i osieroconym manatom.

Przez ponad cztery miesiące Juliet z powodzeniem przystosowywała się do nowego środowiska na basenach rehabilitacyjnych w zoo i utrzymywała kontakty towarzyskie z innymi manatami, według dr Cynthii Stringfield, starszej wiceprezes Zoo w Tampie ds. zdrowia, ochrony i edukacji zwierząt.

W zeszłym tygodniu Juliet przechodziła rutynowe badania lekarskie. Wykazywała problemy zdrowotne, które według lekarzy weterynarii, były związane z jej zaawansowanym wiekiem. Jednak nocy z soboty na niedzielę jej stan się pogorszył.

Jak poinformowały władze ogrodu zoologicznego, zostanie przeprowadzona sekcja zwłok Juliet.

Według pracowników zoo, Juliet była ukochanym zwierzęciem, które podbiło serca wielu osób na całym świecie. Dzięki niej wielu z nich zaczęło troszczyć się o los krów morskich.

 

Źródło: fox13
Foto: Zoo Tampa
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu