Połącz się z nami

Kościół

Światowa Niedziela Misyjna. Wesprzyjmy 200-letnie dzieło błogosławionej Pauliny Jaricot

Opublikowano

dnia

W niedzielę 23 października będzie celebrowana Światowa Niedziela Misyjna. Dzieło zapoczątkowane 200 lat temu przez Bł. Paulinę Jaricot. Poczujmy się odpowiedzialni, także w Chicago, za te działania i wesprzyjmy je hojnie, apeluje Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

List Arcybiskupa Blaise Cupicha na ten dzień.

„Drogie Siostry i drodzy Bracia w Chrystusie,

Dziś łączymy się z katolikami na całym świecie w dorocznej celebracji eucharystycznej z okazji Światowej Niedzieli Misyjnej. Pamiętamy o naszym wspólnym powołaniu, aby zarówno żyć powierzoną nam misją, jak i głosić osobę Chrystusa i Jego orędzie.

Papież Franciszek w refleksji nad tegorocznym hasłem Światowej Niedzieli Misyjnej „Będziecie moimi świadkami” (Dz 1, 8) podkreśla, że każdy chrześcijanin jest wezwany do dawania świadectwa o Chrystusie.

Papież wzywa do udziału w misji powszechnej ewangelizacji oraz do otwierania się na moc Ducha Świętego i Jego prowadzenie.

Począwszy od 1822 roku, ogólny fundusz Towarzystwa Rozkrzewiania Wiary przekazał około siedmiu milionów dolarów dla nowego i rozwijającego się Kościoła w Stanach Zjednoczonych.

Błogosławiona Paulina Jaricot rozpoczęła to dzieło 200 lat temu stwarzając network modlitewny i pomocy materialnej. To dzięki temu przedsięwzięciu wierni mogą aktywnie uczestniczyć w misji „aż po krańce ziemi”.

Wizja błogosławionej Pauliny doprowadziła do stworzenia inicjatywy Światowej Niedzieli Misyjnej, dzięki której papież w skali globalnej wspiera działalność misyjną.

Wasze modlitwy i hojne wsparcie podtrzymują dziś wspólnoty wiary w ponad 1100 diecezjach misyjnych w Azji, Afryce, na wyspach Pacyfiku, w niektórych częściach Ameryki Łacińskiej i Europy, gdzie głoszą one Ewangelię, budują Kościół i służą ubogim.

Kiedy składasz ofiarę na rzecz Światowej Niedzieli Misyjnej, wspierasz formację naszych seminarzystów, zakonników i zakonnic. Pomagasz w budowaniu szkół i sierocińców, które w miejscach odosobnionych od świata opiekują się dziećmi.

Dzięki twojej pomocy misjonarze mogą budować kościoły na obszarach o ograniczonych zasobach materialnych, a księża, zakonnicy i zakonnice oraz świeccy liderzy mogą kupować żywność i podstawowe produkty umożliwiające głoszenie Ewangelii i sprawowanie sakramentów.

W tym jubileuszowym roku dwustulecia, zachęcam Was do złożenia hojnej ofiary podczas Światowej Niedzieli Misyjnej. Wasze modlitwy pozostają największym darem, a Wasze wsparcie finansowe podtrzymuje i wspiera życie naszych braci i sióstr w najbardziej zagrożonych społecznościach świata.

Z najlepszymi życzeniami, pozostaję szczerze oddany Wam w Chrystusie,

Arcybiskup Chicago, Blaise Cupich”

Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji, jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości.

Gorąco kochała Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i z gronem dziewcząt w swoim wieku założyła Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Codziennie adorowały one Jezusa Eucharystycznego.

Z korespondencji ze swoim bratem, uczącym się w seminarium duchownym w Paryżu, i z listów misjonarzy Paulina dowiedziała się o niezwykle trudnej sytuacji finansowej na misjach i tragicznej sytuacji dzieci w Chinach, które umierały z głodu. Myśl ta nie dawała jej spokoju.

Jaricot zaczęła więc szukać pomocy. Wtedy właśnie ujawnił się jej geniusz organizacyjny. Utworzyła koła, w które chętnie zaangażowały się robotnice zakładu przemysłowego, odkładając drobne sumy z tygodniowych zarobków. Z dziesiątek kół wyłaniały się nowe koła i rosły w setki, tworząc fundusz na działalność misyjną Kościoła i rozkrzewiając wiarę.

Kiedy Paulina miała 23 lata, jej Dzieło, już w pełnym rozkwicie, przeszło pod zarząd Specjalnej Rady i wówczas podjęła inną, duchową formę wspierania Dzieła. Otoczyła je modlitwą różańcową.

W ten sposób powstał Żywy Różaniec.

Dziełu modlitewnemu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz generał Zakonu Dominikanów, który w 1836 r. przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej.

Papież Grzegorz XVI wydał breve aprobujące stowarzyszenie. Objęło ono najpierw Lyon, potem całą Francję, a wreszcie inne kraje. Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie do dziś, obejmując modlitwą miesięczne intencje misyjne, które papież wyznacza na każdy rok.

Tymczasem wobec pogarszającej się sytuacji społecznej we Francji Paulina zaczęła szukać systemu rozwiązania problemu zubożałych rodzin robotniczych.

Cały swój majątek zainwestowała w budowę gmachu, który miał być idealnym ośrodkiem przemysłowym, gdzie robotnicy z rodzinami mieli cieszyć się pracą roztropnie kierowaną i sprawiedliwie wynagradzaną.

Inwestycja upadła wskutek oszustwa nieuczciwych ludzi. Paulina do końca życia spłacała długi, pogrążona w ubóstwie, chorobie i całkowitym opuszczeniu.

Odeszła do Boga 9 stycznia 1862 roku ze słowami:

„Boże mój, wybacz im i obdarz błogosławieństwem, na miarę cierpień, jakie mi zadali”.

Założone przez Paulinę Jaricot Dzieło Rozkrzewiania Wiary już po trzech latach liczyło 2 tys. członków. Od 1922 r. ma ono status Dzieł Papieskich; dzisiaj obecne jest w 144 krajach całego świata. Natomiast koła Żywego Różańca po kilku latach działania liczyły ponad milion uczestników.

Choć Paulina uważała się tylko „za zapałkę wzniecającą ogień”, to jednak stała się założycielką jednego z największych misyjnych dzieł w Kościele.

 

 

Źródło: diecezjakielce
Foto: YouTube, istock/Riccardo Lennart Niels Mayer

Kościół

Papież Franciszek potępia działania przeciwko migrantom jako „ciężki grzech”

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek po raz kolejny odniósł się do kontrowersyjnego tematu polityki imigracyjnej, potępiając tych, „którzy systematycznie podejmują wszelkie środki, by odpędzić migrantów”. Zaznaczył, że „działanie takie, gdy jest świadome i celowe, stanowi ciężki grzech”. O trudnych decyzjach dotyczących migrantów, przed którymi stoją także Stany Zjednoczone, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ojciec Święty wielokrotnie zabierał głos w sprawie losu milionów migrantów na całym świecie. Choć jego najnowsze wypowiedzi dotyczyły głównie sytuacji migrantów na Morzu Śródziemnym, wywołały kontrowersje również w Stanach Zjednoczonych, szczególnie ze względu na ich ostrą treść i kontekst – w trakcie trwającej kampanii wyborczej, gdzie kwestia migracji jest jednym z kluczowych tematów.

Papież Franciszek powiedział: „Możemy zgodzić się co do jednego: migranci nie powinni znajdować się ani na tych morzach, ani na tych śmiercionośnych pustyniach”. Priorytetem powinno być więc stworzenie legalnych dróg dla migrantów chcących wjechać do kraju.

Andrew Arthur, były sędzia imigracyjny i ekspert w Centrum Studiów Imigracyjnych, podkreślił: „Kluczowe w słowach papieża jest to, że musimy stworzyć legalne ścieżki, aby ludzie nie musieli podejmować tych niebezpiecznych podróży”. Jednak co do sposobu realizacji tego celu zdania są podzielone. Arthur uważa, że otwarcie granic dla wszystkich nie jest rozwiązaniem.

Niebezpieczeństwa migracji

Andrew Arthur zwrócił uwagę, że podróż do południowej granicy USA jest „śmiertelnie niebezpieczna” na każdym etapie. Większość migrantów przemycanych przez granicę USA doświadcza przemocy fizycznej, a około jedna trzecia kobiet jest ofiarą nadużyć seksualnych.

Zdaniem Arthura, to odpowiedzialność rządów, w tym USA, by nie tworzyć „atrakcyjnych pułapek”, które zachęcają ludzi do podejmowania tak ryzykownych wypraw. Były sędzia imigracyjny podkreślił, że choć Stany Zjednoczone mają prawo ograniczać liczbę osób przyjmowanych do kraju, powinny także wypracować politykę, która chroni migrantów, jednocześnie egzekwując prawo.

Imigracja jako dobro dla kraju

Paul Hunker, były prawnik Urzędu Imigracyjnego ICE, obecnie adwokat ds. imigracji, zgodził się z papieżem, że „przyjmowanie obcych” to nie tylko akt sprawiedliwości i miłosierdzia, ale także korzyść dla kraju.

Uważa on, że obecne prawo imigracyjne USA jest zbyt restrykcyjne i wymaga gruntownej reformy, aby umożliwić więcej legalnych wjazdów. Hunker podkreślił, że nie chodzi o zniesienie granic, lecz o stworzenie systemu, który pozwala ludziom przedstawiać swoje roszczenia i wnioski o ochronę.

Z kolei Dylan Corbett, dyrektor katolickiej organizacji non-profit Hope Border Institute, nazwał słowa papieża „głębokim, ewangelicznym wezwaniem do człowieczeństwa i współczucia dla ludzi zmuszonych do migracji z powodu ubóstwa, wojny i przemocy”. Podkreślił, że wspólnota katolicka powinna reagować na kryzys migracyjny jako część swojego świadectwa wiary.

Migracja w świetle nauczania Kościoła

Katolicki filozof Edward Feser zaznaczył, że komentarze papieża należy czytać w kontekście długotrwałego nauczania Kościoła, które uznaje prawo państw do kontrolowania swoich granic, ale jednocześnie nakłada obowiązek pomocy imigrantom, „na ile to możliwe”.

Feser przypomniał, że Kościół naucza o konieczności rozważania indywidualnych przypadków, szczególnie gdy deportacja mogłaby doprowadzić do rozpadu rodzin lub narażenia migrantów na niebezpieczeństwa w kraju pochodzenia.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/kuarmungadd/shakzu/

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Spotkanie w sprawie naturalnych pochówków na cmentarzu w Palatine w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak zapowiadaliśmy tydzień temu, Archidiecezja Chicago wprowadza nową, ekologiczną opcję pochówku na cmentarzu Św. Michała Archanioła w Palatine. W najbliższą niedzielę, 8 września poświęcone zostaną miejsca pochówku w nowej, jednoakrowej sekcji cmentarza, nazwanej Meadows of St. Kateri. Odbędzie się także spotkanie dla zainteresowanych osób. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Naturalne pochówki, które zyskują na popularności wśród osób poszukujących bardziej ekologicznych opcji pogrzebania ciała, eliminują potrzebę użycia chemikaliów do balsamowania oraz niebiodegradowalnych materiałów, takich jak betonowe sklepienia i metalowe trumny.

Zamiast tego ciało zmarłego jest składane w ziemi w sposób, który pozwala na naturalny rozkład, zgodnie z naukami Kościoła katolickiego dotyczącymi szacunku dla ludzkiego ciała.

Pomimo rosnącego zainteresowania, naturalne pochówki wciąż pozostają stosunkowo rzadkie, a cmentarz Św. Michała Archanioła stanie się dopiero ósmym miejscem w Illinois, które je oferuje.

Badania wskazują jednak, że aż 60% respondentów jest zainteresowanych eksplorowaniem tej opcji, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

Nowa strefa pochówku, inspirowana postacią św. Kateri Tekakwitha, pierwszej Amerykanki pochodzenia indiańskiego uznanej za świętą, obejmuje łąkę z wysoką trawą i ścieżką spacerową, stworzoną do refleksji i kontaktu z naturą. Św. Kateri, patronka środowiska, jest idealnym symbolem tej inicjatywy, która łączy duchowość z ekologią.

Uroczyste poświęcenie nowej sekcji cmentarza odbędzie się w niedzielę, 8 września, o godzinie 12:00PM. Po mszy na świeżym powietrzu uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić miejsce i poznać więcej szczegółów dotyczących naturalnych pochówków.

Rezerwacji swojego udziału w bezpłatnym wydarzeniu należy dokonać na stronie internetowej.

 

Źródło: suntimes
Foto: Cmentarze Katolickie Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W niedzielę piknik Domu Samotnej Matki w Chicago. Weźcie rodziny by wspólnie spędzić ten czas

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od początku wakacji trwają przygotowania do tradycyjnego wrześniowego pikniku Domu Samotnej Matki im. Świętej Rodziny, prowadzonego przez siostry Misjonarki Chrystusa Króla w Chicago. Rodzinne wydarzenie, z którego dochód wspiera działalność placówki odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 8 września, w Casa Italia.

Piknik organizowany już po raz 13. odbędzie się 8 września w Casa Italia, rozpoczynając Mszą Św, o godzinie 11.00AM. Na jego uczestników czeka mnóstwo atrakcji i zabaw, dobra muzyka i wyśmienite jedzenie. Dochód z pikniku jest ważnym źródłem utrzymania dla Domu Samotnej Matki w Chicago.

Wolontariusze i wszyscy chętni do pomocy w pikniku Domu Samotnej Matki mogą zgłosić się dzwoniąc pod telefon 773 574 1082.

Na wrześniowe wydarzenie zapraszała w studiu Radia Deon Chicago Siostra Marta Cichoń.

Dom Samotnej Matki prowadzony przez siostry Misjonarki Chrystusa Króla w Chicago zapewnia wsparcie w trudnych chwilach młodym, zagubionym matkom, a także pomaga mieszkającym w nim kobietom z dziećmi w usamodzielnianiu się.

Nie jest tylko przytuliskiem, jest miejscem, w którym można odnaleźć miłość, i odbudować swoje życie. Panuje tu ciepła atmosfera, mieszkające w nim osoby tworzą jedna wspólną rodzinę.

Dom Samotnej Matki znajduje się przy 2456 N. Newcastle Ave w Chicago, IL 60707. Można kontaktować się z prowadzącymi go siostrami za pomocą telefonu pod nr 773 574 1082, lub przez stronę internetową.

 

Foto: Dom Samotnej Matki
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu