Połącz się z nami

News Chicago

Święty z Wadowic – dzisiaj pierwszy koncert poświęcony Janowi Pawłowi II

Opublikowano

dnia

Dzisiaj pierwszy z serii koncertów „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”, który odbędzie się Parafii Św. Franciszka Borgia w Chicago. W sobotę przedstawienie zawita do Burbank a w niedzielę w Sanktuarium Jana Pawła II w Willow Springs. Serdecznie zapraszamy Polonię i Polaków na widowisko przygotowane przez aktorów, wokalistów i muzyków z Polski.

Główny koncert odbędzie się w dniu 23 października jako kulminacja obchodów Odpustu ku czci Św. Jana Pawła II w Sanktuarium Jana Pawła II w Chicago – Polska Misja OO. Cystersów, w 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Wcześniej odbędą się jeszcze dwa koncerty „Święty” w parafiach: Parafii Św. Franciszka Borgia (21.października) w Chicago oraz Parafii św. Alberta (22.października) w Burbank. Wystąpią aktorzy, wokaliści i orkiestra z Polski.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

„ŚWIĘTY” to pierwsze w polskiej historii widowisko muzyczne o jednym z najważniejszych i najbardziej zasłużonych Polaków – Świętym Janie Pawle II.

Jego mądrość, odwaga i ogromna siła zmieniały bieg historii – tak szczególnie trudnej historii XX i XXI wieku, w której świat stanął w obliczu wojen, kryzysów, ataków na wolność i godność człowieka.

Widowisko „ŚWIĘTY”, którego koproducentami są Fundacja Pełni Kultury i Narodowe Centrum Kultury, powstało specjalnie na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 i miało swoją premierę w Operze Krakowskiej w dniu 26 lipca 2016 roku a następnie zostało zaprezentowane szerokiej publiczności w dniu 28 lipca 2016 roku, plenerowo na wadowickim rynku – przed domem rodzinnym Karola Wojtyły.

Koncerty w Chicago będą doskonałą okazją do promocji Polski jako ojczyzny Papieża Polaka.

To tu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach, przyszedł na świat. Tu jako skromny ksiądz z Krakowa rozpoczynał swoją kapłańską posługę, która miała zaprowadzić Go aż do Stolicy Piotrowej.

Wreszcie tutaj znajdowały się bliskie Mu miejsca, do których później już jako Papież często wracał – ukochane Tatry, Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze czy adres na zawsze już związany z Jego postacią – Franciszkańska 3 w Krakowie.

Koncerty będą doskonałą okazją do przypomnienia o mądrości i nauce Świętego Jana Pawła II.

Jego nauka zostanie przekazana przez wybitnych artystów (wokalistów, aktorów, muzyków) sceny polskiej. Piosenki z widowiska poruszają rożne tematy, które Święty Jan Paweł II podejmował podczas swoich licznych pielgrzymek oraz przedstawiają Jego poglądy i najważniejsze myśli.

Chcemy zadbać o to, aby ta postawa, wartości i nauka Świętego Jana Pawła II były wciąż żywe w sercach Polonii i Polaków w USA.

Koncerty są oddaniem hołdu Papieżowi Polakowi, sposobem na pokazanie światu wartości, które wyznawał.

Projekt finansowany jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022.

Partnerami wydarzeń są Sanktuarium Jana Pawła II w Chicago – Polska Misja OO. Cystersów, Parafia Św. Franciszka Borgia, Parafia św. Alberta, Polska Organizacja Turystyczna, Miasto Wadowice oraz agencja marketingowa Ingressus.

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube
REKLAMA REKLAMA

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Koncert i wystawa uczci pamięć wymordowanej ludności żydowskiej. O Aktion Reinhardt mówi Marek Różycki

Opublikowano

dnia

Autor:

W przyszłym tygodniu czekają nas w Chicago dwa ważne wydarzenia, nad którymi objął patronat sam Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Będzie to koncert zatytułowany „Tak jakbyśmy nigdy nie istnieli” oraz specjalnie przygotowana wystawa. W ten sposób oddamy hołd Żydom wymordowanym w czasie II Wojny Światowej, mówi w Radio Deon Chicago współorganizator wydarzenia, Marek Różycki.

W tym roku mija 80 lat lat przeprowadzonej przez Niemców „Aktion Reinhardt”.

Był to kryptonim akcji zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzonej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” (niem. Endlösung der Judenfrage).

W czasie kilkunastu miesięcy zamordowano wtedy ok. 1,85 mln Żydów. Większość z tych osób była obywatelami polskimi.

Koncert i wystawa, które odbędą się w Chicago w przyszłym tygodniu oddadzą hołd pomordowanym.

Marek Różycki podkreśla, że jubileusz tego masowego ludobójstwa jest okazją do przypomnienia strasznych wydarzeń z przeszłości, o których teraz mało kto pamięta i o których nie mówi się w amerykańskich szkołach wcale, a w polskich niewiele.

Tylko Polska mogła podjąć jakiekolwiek działania by pomóc w tym czasie ludności żydowskiej. Nasz wywiad powiadomił o akcji eksterminacji rząd amerykański, poprzez kuriera Jana Karskiego.

Polskie państwo podziemne stworzyło inicjatywę pomocy Żydom w grudniu 1942 r.

W upamiętniającym ofiary koncercie pt. „Tak jak byśmy nigdy nie istnieli” wezmą udział artyści polscy mieszkający w Chicago, a także zaproszeni goście, którzy będą niespodzianką dla publiczności.

Wystąpią m.in.: Izabela Szafrańska, Natalia Kawalec i Khaura Laurent.

Piosenki, które zaśpiewają, zostały przygotowane specjalnie na okazję tego jubileuszu. Dlatego, jak podkreśla Marek Różycki, będzie to naprawdę wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie w Chicago.

Koncert odbędzie się 29 listopada, o godzinie 7.00 wieczorem w King’s Hall, przy 1000 N Rohlwing Rd, Lombard. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Program był już prezentowany w Warszawie, gdzie zobaczyło go 2 tys. ludzi, oraz w Jerozolimie.

Natomiast następnego dnia po koncercie w Chicago, 30 listopada, także o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. „Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi „Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. „Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Betlejem dla Świata to Międzynarodowe Widowisko, które musisz zobaczyć. Będzie magicznie! Będzie świątecznie!

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatr Scena Polonia & Studio Teatralne Modjeska zapraszają na Wielki Świąteczny Międzynarodowy Festiwal Betlejem dla Świata. Na scenie wystąpi ponad 100 wykonawców z różnych zakątków świata, a poza tym loteria z wspaniałymi nagrodami i świąteczny kiermasz.

Wielki Świąteczny Rodzinny Festiwal oraz spektakl BETLEJEM dla ŚWIATA wpisał się już na stałe w repertuar teatru Scena Polonia.

Każdego roku w grudniu, artyści  opowiadają na nowo historię narodzin Pana Jezusa, ale w oparciu o inne teksty, oraz zaproszonych do współpracy gości.

Ten wyjątkowy, międzynarodowy festiwal, cieszy się z roku na rok coraz większym powodzeniem, gdyż „Betlejem dla Świata” to jedyna okazja, aby oprócz naszych wyjątkowych Krakowiaków i Górali, zobaczyć inne nacje, w najpiękniejszych odsłonach tańca, śpiewu i barwnej muzyki.

Ameryka jest krajem wielu narodów, a więc teatr ma ogromne możliwości zaproszenia do współpracy fantastycznych artystów.

Przez ostatnie lata do betlejemskiej stajenki, z różnych zakątków świata zjeżdżały grupy tancerzy i muzyków m.in: afrykańskich, rosyjskich, irlandzkich, hiszpańskich, szkockich, mongolskich, chińskich, czy hawajskich!

Festiwal Betlejem dla Świata odbędzie się 11 grudnia o godzinie 1.30 p.m. w Stahl Family Theater, przy 5900 W. Belmont Ave, Chicago, IL. Od godziny 1.30 PM-  rozpoczyna się Świąteczny Kiermasz a o 3.00 PM- Spektakl.

Bilety kosztują 30 dolarów. Dzieci do lat 2 wchodzą za darmo.

Informacje i rezerwacja pod numerem tel. 630 201 8821 i na http://www.scenapolonia.com

Reżyseria: Kinga Modjeska
Scenariusz: Kinga Modjeska, Anna Radzikowska

Występują m.in:

  • Ballet Folklorico Sones Mexicanos
  • Centrum Ekspresji Artystycznej Szepty
  • Hejnał Polish Dance Ensemble
  • Grażyna Gospodarska Kwintal
  • Studio Theater Modjeska

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia,fb

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Le Comte Ory: żartobliwa opera Rossiniego jeszcze tylko w niedzielę w Lyric Opera w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Mistrz komedii operowej, który stworzył „Cyrulika sewilskiego”, jest także autorem „Le Comte Ory”, fenomenalnej komedii pełnej scenicznych żartów i jej wspaniałej, wysokoenergetycznej muzyki. Ostatni spektakl będzie grany 26 listopada w Lyric Opera w Chicago. Łapcie bilety!

Kiedy hrabina Adèle zamyka się w swoim zamku, podczas gdy jej dzielny brat wyrusza na krucjatę, dochodzi do niezłych żartów.

Pod nieobecność brata zakochany hrabia Ory nie cofnie się przed niczym (w tym przebraniem się za zakonnicę!), aby dostać się do zamku i zabiegać o względy cnotliwej hrabiny.

„Le Comte Ory” to jedna z najbardziej pieniących się operowych rozkoszy, z muzyką, która bulgocze jak najbardziej musujący szampan.

W tej bezcennie dowcipnej produkcji znakomity tenor Lawrence Brownlee występuje w tytułowej mistrzowskiej roli — jednej z jego międzynarodowych specjalności — u boku hrabiny Kathryn Lewek, jednej z najbardziej błyskotliwych sopranistek swojego pokolenia.

Lyric Opera zapewnia, że radość udzieli się widowni od uwertury do szczęśliwego zakończenia.

„Le Comte Ory” będzie grana jeszcze tylko 26 listopada. Spektakl trwa 2 godziny i 40 minut z jedną przerwą. Libretto jest w j. francuskim, z angielskimi napisami.

Bilety do nabycia tutaj.

 

Źródło: Lyric Opera
Foto: YouTube, Lyric Opera
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu