Połącz się z nami

NEWS Florida

Nie wszyscy mieszkańcy zagrożonych stref na Florydzie opuścili swoje domy. Stan szykuje się do akcji ratunkowych

Opublikowano

dnia

Większość z prawie 2,5 miliona ludzi ze stref ewakuacyjnych położonych wzdłuż ścieżki huraganu Ian posłuchała ostrzeżeń i opuściła swoje domy, ale niektórzy mieszkańcy zdecydowali się zostać – w tym 31 osób na wyspie barierowej w powiecie Charlotte. Akcje ratunkowe będą pierwszymi, jakie podejmie stan po przejściu burzy. Na Florydę zmierza pomoc z różnych miejsc w USA.

Mieszkańcy wyspy barierowej w powiecie Charlotte pozostali na niej pomimo ostrzeżeń urzędników, mówiących że podejmując taką decyzję ryzykują własnym życiem.

„Lokalni urzędnicy nie zamierzali ich chwycić za kołnierz koszuli i wyciągać z ich własnego domu”

– powiedział gubernator Ron DeSantis w środę, w czasie odprawy w stanowym centrum operacyjno-ratowniczym w Tallahassee, zaledwie kilka godzin przed spodziewanym nadejściem oka burzy.

Kevin Guthrie, dyrektor ds. zarządzania kryzysowego na Florydzie, powiedział, że urzędnicy nie wiedzą, ile osób zdecydowało się pozostać w strefach ewakuacji, ale wezwał te osoby do odwiedzenia strony http://floridadisaster.org/info, w celu wypełnienia ankiety o miejscu przebywania, aby ułatwić ratownikom odnalezienie ich po burzy.

REKLAMA REKLAMA

Powiat Charlotte wydał nakazy ewakuacji dla mieszkańców wysp barierowych Don Pedro Island, Knight Island (Wyspa Palmowa), Little Gasparilla Island, Gasparilla Island i Manasota Key.

W środę po południu prognostycy zapowiedzieli, że centrum Iana zbliża się do Port Charlotte i oczekuje się, że niszczycielskie szkody spowodowane wiatrem uderzą w wyspy barierowe regionu.

Gubernator oświadczył, że działania naprawcze rozpoczną się natychmiast po przejściu burzy, począwszy od próby ratowania osób, które odmówiły opuszczenia stref ewakuacyjnych.

Urzędnicy stanowi i lokalni już przygotowują się do trudnej akcji ratowniczej i odbudowy.

Na miejscu znajduje się prawie 250 samolotów, ponad 1600 pojazdów zdolnych do pokonywania wysokiej wody i ponad 300 łodzi o różnych rozmiarach — w tym 250 statków już ustawionych w dotkniętych obszarach.

Gubernator powiedział, że stan jest również gotowy do „dostarczania dostaw wody, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Florydzie zaoferowali również pomoc gubernatorowie Alabamy, Tennessee i Luizjany, w tym helikoptery Black Hawk i inne pojazdy powietrzne i wodne potrzebne do działań ratowniczych i pomocowych.

Po wiatrach o prędkości 155 mil na godzinę uderzającymi w stan, przywrócenie zasilania prądem będzie wiązało się z odbudową systemu elektroenergetycznego w niektórych częściach regionu, co potrwa dłużej niż tylko ponowna instalacja linii energetycznych, zapowiedział DeSantis.

Gwardia Narodowa Florydy zmobilizowała ponad 5000 członków, a 2000 dodatkowych gwardzistów jest w gotowości z innych stanów.

Oprócz uruchomienia pięciu miejskich zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, Guthrie zwrócił się do Departamentu Obrony USA o dostarczenie dodatkowego sprzętu.

DeSantis zapowiedział, że stan złoży wniosek o pomoc przysługującą w przypadku katastrof dla wszystkich 67 powiatów, aby otrzymać zwrot 100% kosztów.

 

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube,

 

 

NEWS Florida

Autor ustawy o edukacji Florydy rezygnuje z mandatu z powodu oskarżenia o defraudację

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Joe Harding złożył rezygnację z mandatu w Izbie Reprezentantów Florydy po tym, jak został oskarżony o nieuczciwe uzyskiwanie pożyczek biznesowych związanych z koronawirusem. W środę postawiono mu zarzuty.

Joe Harding, Republikanin z Ocala, złożył rezygnację dzień po tym, jak biuro prokuratora USA w północnym dystrykcie Florydy ogłosiło akt oskarżenia wielkiej ławy przysięgłych w sprawie zarzutów oszustwa elektronicznego, prania brudnych pieniędzy i składania fałszywych zeznań.

W przygotowanym w czwartek oświadczeniu Harding powiedział, że nie może komentować szczegółów sprawy. „Nadejdzie czas, kiedy będę mógł szczegółowo opowiedzieć swoją historię i zrobię to” – powiedział w oświadczeniu.

„Na razie chciałbym zapewnić moich wyborców i podatników, że spłaciłem każdy grosz otrzymanej pożyczki”.

35-letni Harding został po raz pierwszy wybrany do Izby Reprezentantów w 2020. Po ogłoszeniu aktu oskarżenia w środę, przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Renner usunął Hardinga z zadań komisji.

REKLAMA REKLAMA

W 12-stronicowym akcie oskarżenia stwierdzono, że Harding „złożył fałszywe i oszukańcze oświadczenia” we wnioskach do programu pożyczki na wypadek katastrofy gospodarczej Small Business Administration SBA.

Zarzuty dotyczą działań w okresie od grudnia 2020 r. do marca 2021 r.

Harding po raz pierwszy pojawił się w sądzie w środę i został zwolniony za kaucją w wysokości 10 000 USD, wynika z akt sądowych. Proces zaplanowano na 11 stycznia w Gainesville.

W akcie oskarżenia stwierdzono, że Harding „uzyskał i próbował uzyskać” ponad 150 000 USD od SBA składając fałszywe oświadczenia w dokumentach pożyczkowych pod nazwami uśpionych firm.

Podejrzewa się, że Harding fałszywie przedstawił liczbę pracowników i przychody brutto dla dwóch firm, The Vak Shak Inc. i Harding Farms LLC.

Harding również „fałszywie twierdził, że te podmioty gospodarcze były aktywnymi przedsiębiorstwami w latach 2019 i 2020, podczas gdy w rzeczywistości tak nie było” – czytamy w akcie oskarżenia.

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy składał wnioski o pożyczkę, Harding jest oskarżony o tworzenie kont bankowych dla firm, a następnie kierowanie SBA do wpłacania pieniędzy na konta.

Za oszustwo elektroniczne grozi kara do 20 lat więzienia; za pranie pieniędzy 10 lat, a za składanie fałszywych zeznań 5 lat.

Akt oskarżenia przyciągnął uwagę mediów, ponieważ Harding był sponsorem ustawy o edukacji podczas sesji legislacyjnej w 2022 r., zwanej Don’t say gay. Gubernator Ron DeSantis podpisał ją w marcu.

Republikanie uzyskali w wyborach 8 listopada większość 85-35 w Izbie Reprezentantów. Miejsce Hardinga będzie musiało zostać obsadzone w specjalnych wyborach.

 

Źródło: fox13
Foto: Joe Harding For State Rep, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Żadne dziecko nie będzie spało na podłodze w naszym mieście. W Tampie zrobiono 60 łóżek

Opublikowano

dnia

Autor:

Slide Insurance, lokalna firma ubezpieczeniowa z Tampy nawiązała współpracę z organizacją non-profit „Sleep in Heavenly Peace”, aby zbudować 60 łóżek dla dzieci, które ich potrzebują.

Organizacja non-profit Sleep in Heavenly Peace SHP obsługuje każdy kod pocztowy w powiecie Pinellas. Kiedy firmy i inne organizacje zwracają się do nich, stają się częścią wspólnego dzieła zapewniającego dzieciom łóżka.

Wolontariusze zaczynają od surowców, piłowania i szlifowania drewna oraz składania łóżek.

Sleep in Heavenly Peace twierdzi, że dzieci, którym dostarczają łóżka, nie miały łóżka od dłuższego czasu – lub nigdy.

Program pomaga potrzebującym dzieciom poczuć się wartościowymi i zapewnia bezpieczeństwo tym, którzy tego potrzebują.

REKLAMA REKLAMA

„To niesamowite wydarzenie w ich życiu i wierzymy, że zmienia życie” – powiedział Jim Baker, prezes oddziału SHP.

Wg organizacji non-profit budowanie łóżek może być świetnym wydarzeniem integracyjnym dla firm i organizacji, których pracownicy jednocześnie wiedzą, że robią coś dobrego dla społeczności. Tak jak stało się to w przypadku firmy Slide Insurance.

W tym roku SHP dostarczyło lokalnie 500 łóżek, a w najbliższą sobotę organizacja dostarczy ponad 100 łóżek potrzebującym dzieciom.

Jeśli chcesz pomóc dziecku, które potrzebuje łóżka, odwiedź stronę SHPbed.org i złóż wniosek o łóżko.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Akcja ratunkowa manatów w Crystal River. Kolejne zwierzę nie przeżyło po zderzeniu z łodzią

Opublikowano

dnia

Autor:

Poniedziałkowa akcja ratunkowa dwóch manatów w Crystal River nie do końca się powiodła – cielę zostało osierocone. Jego matka nie przeżyła transportu przez urzędników zajmujących się dziką przyrodą. Odniosła śmiertelne obrażenia w wyniku zderzenia z łodzią.

Zwierzęta znaleziono w pobliżu głównego źródła w Kings Bay, w Crystal River. W niedzielę i poniedziałek urzędnicy zajmujący się dziką przyrodą otrzymali publiczne doniesienia o rannej matce manata.

Personel Crystal River National Wildlife Refuge, jedynego schronienia utworzonego specjalnie w celu ochrony manatów z Florydy, oraz wolontariusze komisji ds. dzikiej przyrody przebywali z parą manatów w poniedziałek, czekając na ekipę ratowniczą.

Matka cielęcia nie przeżyła w wyniku odniesionych obrażeń, a Kristana – młoda samica której imię pochodzi od miejsca, w którym została znaleziona – otrzymuje teraz opiekę rehabilitacyjną w ZooTampa.

REKLAMA REKLAMA

Jednoroczne cielę jest w dobrym stanie. Opiekunowie w zoo mogli zastosować dietę wyłącznie paszową, ponieważ samica jest wystarczająco duża, nie musi być karmiona mlekiem.

Celem zoo jest wypuszczenie Kristany z powrotem na wolność w ciągu roku, choć decyzja zależy to od tego, jak szybko dorośnie. Jednak na razie personel musi upewnić się, że cielę nie doznało żadnych obrażeń.

Uderzenia łodzi są jedną z najczęstszych przyczyn obrażeń manatów i akcji ratunkowych.

Urazy spowodowane przez łodzie są często tak poważne, że mogą spowodować znaczne uszkodzenie klatki piersiowej manata i mogą prowadzić do przewlekłych problemów, które mogą być śmiertelne.

Według wstępnych danych komisji ds. dzikiej przyrody co najmniej 760 manatów na Florydzie zginęło od 1 stycznia do 2 grudnia.  Śmierć 74 zwierząt była związana z kolizjami jednostek pływających.

W połowie listopada urzędnicy zajmujący się dziką przyrodą ogłosili, że już drugi rok będą dokarmiać sałatą dzikie manaty, aby walczyć z brakiem pożywienia dla zwierząt, spowodowanym ginięciem trawy morskiej.

W 2021 roku zginęło rekordowe 1100 manatów, wiele z głodu lub poważnego niedożywienia.

Źródło: tampabay
Foto: The Florida Fish and Wildlife Commission
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu