Połącz się z nami

News USA

Śledztwo wykazało, że Anne Heche była uwięziona w płonącym aucie przez 45 minut. Aktorka zmarła 9 dni po wypadku

Opublikowano

dnia

Strażacy nie byli w stanie rozpocząć działań ratujących życie aktorki Anne Heche przez 45 minut po tym, jak 5 sierpnia wjechała w dom, zgodnie z rejestrami straży pożarnej i nagraniami z komunikacji radiowej. Heche, 53 lata, została odłączona od aparatury podtrzymującej życie i zmarła 14 sierpnia, dziewięć dni po wypadku, w którym jej samochód stanął w płomieniach.

Nagrania ujawniają, że strażacy nie mogli uzyskać dostępu do samochodu Heche przez co najmniej 20 minut, a wyciągnięcie samochodu zajęło kolejne co najmniej 20 minut z płonącego pojazdu, by ją uratować.

„Biorąc pod uwagę intensywny ogień i warunki zadymienia, nie było można zajrzeć do pojazdu lub mieć do niego dostęp” – powiedział zastępca komendanta straży pożarnej Richard Fields.

Heche, znana z roli w „Donnie Brasco” i innych filmach, zmarła z powodu urazów dróg oddechowych i oparzeń, orzekł w zeszłym miesiącu lekarz sądowy z Los Angeles. Wypadek został uznany za przypadkowy.

REKLAMA REKLAMA

Akt zgonu podaje datę śmierci Heche na 11 sierpnia.

Jej rzecznik wyjaśnił 12 sierpnia, że ​​stwierdzono wtedy śmierć mózgu, ale była poddawana podtrzymaniu życia, aby można było oddać jej narządy.

Heche rozbiła swojego Mini Coopera o dom w Mar Vista, dzielnicy w zachodniej części miasta, 5 sierpnia o godzinie około 10:56 przed południem, poinformowała straż pożarna.

Stwierdzono w tym czasie, że strażakom zajęło 65 minut „aby uzyskać dostęp, ograniczyć i całkowicie zgasić uparte płomienie w mocno uszkodzonej konstrukcji oraz uratować jedną dorosłą kobietę znalezioną w pojeździe”.

Według udostępnionych nagrań, pierwszy wóz strażacki przybył na miejsce zdarzenia o 11:01 i w ciągu kilku sekund dyspozytorzy przekazali przez radio raport, że w samochodzie, który rozbił się o budynek została uwięziona osoba.

„W pojeździe utknęła osoba” – powiedział dyspozytor.

Straż skierowała przybywających sanitariuszy do natychmiastowego leczenia kobiety, którą strażacy znaleźli w domu. Fields, zastępca komendanta straży pożarnej, poinformował, że pacjent został początkowo zidentyfikowany jako mieszkaniec domu, a nie kierowca samochodu.

O 11:18 jeden ze strażaków pracujących przy pożarze poinformował przez radio, że według nagrań nikogo innego nie ma w środku.

Cztery minuty później, o godzinie 11:22, po nałożeniu na siebie wiadomości radiowych od strażaków znajdujących się w środku, jeden z dowódców akcji ponownie zaczął wypytywać o kierowcę.

O 11:25 słychać strażaka mówiącego przez maskę tlenową, że znalazł kierowcę.

„Zidentyfikowaliśmy jednego pacjenta, obecnie niedostępnego. Jest przyciśnięty do podłogi!” powiedział strażak, zgodnie z nagraniem.

Fields powiedział, że Heche, upadła poniżej przednich siedzeń swojego Mini Coopera.

Gdy znaleziono ją i potwierdzono, że żyje, strażacy użyli ciężkiej ciężarówki holowniczej, aby wyciągnąć samochód – z Heche wciąż w środku – z tlącego się domu.

Została wyciągnięta z rozbitego pojazdu około 11:49, jak wynika z danych.

Biuro koronera powiatu Los Angeles poinformowało, że śledztwo w sprawie śmierci nie zostało jeszcze ukończone.

Heche była leczona najpierw w Ronald Reagan UCLA Medical Center, zanim została przeniesiona na specjalistyczną opiekę do Grossman Burn Center w West Hills Hospital. Była w śpiączce.

Przedstawiciele straży pożarnej twierdzą, że ​​nawet gdyby obecność Heche w rozbitym samochodzie została natychmiast potwierdzona, jest mało prawdopodobne, aby akcję przeprowadzono inaczej.

Doprowadzenie pożaru do punktu, w którym można było przeprowadzić akcję, zajęło 30 minut.

„Nasi strażacy robili wszystko” – oświadczył Fields.

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

News USA

Dzieci piszą listy do Św. Mikołaja. Ty możesz spełnić ich marzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od 110 lat amerykańska poczta prowadzi akcję „Operation Santa”. Wg tej tradycji udostępnia listy adresowane do Św. Mikołaja zainteresowanym mieszkańcom, którzy mają okazję zostać elfami i obdarować dzieci. W tym roku „Operation Santa” odbywa się wirtualnie.

Program „Operation Santa” udostępnia listy do Św. Mikołaja wolontariuszom, którzy gotowi są spełnić zawarte w nich życzenia.

Ponieważ w tym roku po raz pierwszy program odbywa się w całości online, zainteresowane elfy mogą wejść na stronę internetową USPSOperationSanta.com i wybrać list.

Gdy paczka z prezentami jest już gotowa, należy udać się na pocztę i wysłać ją, używając otrzymanego wcześniej wraz z listem kodu QR.

REKLAMA REKLAMA

Listy do Św. Mikołaja będę przyjmowane w tym roku do 12 grudnia.

Muszą być one zaadresowane na 123 Elf Road, North Pole 88888, mieć znaczek i adres nadawcy.

Elfy mają czas na odbiór listów online do 19 grudnia.

Amerykańska poczta USPS oficjalnie zaangażowała się w tą akcję w 1912 roku, kiedy główny poczmistrz Frank Hitchcock zezwolił pracownikom poczty oraz zwykłym obywatelom – klientom urzędów pocztowych na odpowiadanie na stale rosnącą w sezonie świątecznym liczbę listów kierowanych do Św. Mikołaja.

W latach 40. ubiegłego wieku liczba ta wzrosła do tego stopnia, że amerykańska poczta zwróciła się do organizacji charytatywnych, grup społecznych oraz przedsiębiorstw o pomoc w odpowiadaniu na korespondencję od dzieci.

Tak zrodził się program „Operation Santa”, który w tym roku obchodzi już swoją 110. rocznicę.

 

Źródło: usps operation santa
Foto: YouTube, istock/opolja

 

Czytaj dalej

News USA

Ameryka wciąż zatrudnia i podwyższa płace. Może to przeszkodzić staraniom Fed w walce z inflacją

Opublikowano

dnia

Autor:

Mimo wysokiej inflacji i wolno rozwijającej się gospodarki, krajowi pracodawcy nadal mocno zatrudniali w listopadzie, co jest oznaką odporności na agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Gospodarka dodała 263 000 miejsc pracy, podczas gdy stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,7%, wciąż blisko najniższego poziomu od 53 lat, poinformował w piątek Departament Pracy.

Listopadowy wzrost liczby miejsc pracy spadł tylko nieznacznie w porównaniu z październikowym wzrostem, który wyniósł 284 000.

Przez cały rok, gdy inflacja rosła, a Fed narzucał coraz wyższe stopy procentowe, rynek pracy w Ameryce przeciwstawiał się sceptykom, dodając setki tysięcy miejsc pracy miesiąc po miesiącu.

REKLAMA REKLAMA

Siła listopadowego wzrostu zatrudnienia wzbudza obawy, że Fed może teraz utrzymywać wysokie stopy procentowe nawet dłużej, niż wielu zakładało. Reakcja na Wall Street była natychmiastowa, a średnie kontrakty terminowe Dow Jones Industrial spadły o prawie 400 punktów.

Ponieważ pracodawcy kontynuowali zatrudnianie, nastąpił wzrost płac.

W listopadzie średnia stawka godzinowa wzrosła o 5,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi silny wzrost, który może skomplikować wysiłki Fed mające na celu ograniczenie inflacji.

W tym tygodniu prezes Fed Jerome Powell podkreślił w przemówieniu, że miejsca pracy i płace rosną zbyt szybko, aby bank centralny mógł szybko spowolnić inflację.

Fed podniósł swoją referencyjną stopę procentową z bliskiej zera w marcu do prawie 4%, aby zmniejszyć inflację do rocznego celu na poziomie 2%.

W międzyczasie zatrudnianie i rosnące pensje pomogły amerykańskim gospodarstwom domowym napędzać gospodarkę.

W październiku wydatki konsumpcyjne rosły w zdrowym tempie, nawet po uwzględnieniu inflacji. Amerykanie zintensyfikowali zakupy samochodów, posiłków w restauracjach i innych usług.

Po skurczeniu się w pierwszych sześciu miesiącach roku, gospodarka USA rozwijała się w szybkim tempie 2,9% rocznie w ostatnim kwartale. Oprócz siły płynącej z wydatków konsumpcyjnych, gwałtowny wzrost eksportu miał na nią wpływ.

Niektóre firmy przeprowadzają jednak zwolnienia z obawy przed przyszłoroczną recesją.

Oprócz gigantów technologicznych, takich jak Amazon, Meta i Twitter, mniejsze firmy – w tym DoorDash, firma zajmująca się nieruchomościami Redfin oraz detaliści Best Buy i Gap – zapowiedziały, że zwolnią pracowników.

A w listopadzie miara aktywności fabryk spadła do poziomu, który sugerował, że sektor produkcyjny kurczy się po raz pierwszy od maja 2020 r.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Elektroniczne zawieszki bagażowe wprowadzają Alaska Airlines. Nie będzie konieczne nadanie walizki

Opublikowano

dnia

Autor:

Alaska Airlines poinformowała w zeszłym tygodniu, że jako pierwsza amerykańska linia lotnicza uruchomiła program elektronicznych znaczników bagażowych, umożliwiający podróżnym oznakowanie własnego bagażu za pomocą aplikacji mobilnej linii lotniczej, jeszcze zanim dotrą na lotnisko.

Linia lotnicza poinformowała, że jej 2500 członków Alaska Mileage Plan zacznie otrzymywać elektroniczne znaczniki.

Ci elitarni członkowie, którzy zostali włączeni do pierwszej tury programu, podróżowali w ciągu ostatniego roku i odprawili co najmniej jeden bagaż oraz byli jednymi z pierwszych, którzy zarejestrowali się, aby używać tagów.

Urządzenia o wymiarach trzy na pięć cali są aktualizowane informacjami o locie gościa za pośrednictwem aplikacji mobilnej Alaska Airlines podczas procesu odprawy.

REKLAMA REKLAMA

Etykiety zasadniczo pozwalają klientom na udanie się bezpośrednio do strefy zrzutu bagażu po przylocie, skracając czas spędzany w holach lotniskowych o 40%.

Urządzenia nie wymagają ładowania ani baterii, a pracownicy przetestowali ich wytrzymałość, przejeżdżając po nich ciężarówką.

Aktywacja odbywa się poprzez przyłożenie telefonu używanego do odprawy do przywieszki bagażowej, która posiada antenę, która odczytuje informacje przesyłane z telefonu. Na ekranie zawieszki zostają wyświetlone informacje o locie gościa.

Elektroniczna zawieszka bagażowa będzie dostępna do zakupu dla wszystkich gości Alaska Airlines od 2023 roku.

Będzie działać na wszystkich sprzedawanych lotach Alaska Airlines obsługiwanych przez Alaska Airlines, Horizon Air i SkyWest Airlines.

Oprogramowanie do urządzenia dostarcza holenderska firma BAGTAG.

Elektroniczne znaczniki znalazły się na liście Best of What’s New 2022 magazynu Popular Science.

„Przetestowaliśmy nasze elektroniczne zawieszki bagażowe podczas niezliczonych lotów w całym kraju, w tym na trasach międzynarodowych, na których latają Alaska Airlines, i urządzenia działały dokładnie tak, jak powinny” — powiedział Charu Jain, starszy wiceprezes ds. merchandisingu i innowacji linii.

„Zbierzemy opinie od naszej pierwszej fali użytkowników, zanim urządzenia będą dostępne do zakupu dla wszystkich naszych gości na początku przyszłego roku”.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Alaska Airlines, istock/Digitalmediapro
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu