Połącz się z nami

News USA

Nie żyje Michaił Gorbaczow – ostatni sowiecki przywódca, dzięki któremu upadł komunizm w Związku Radzieckim

Opublikowano

dnia

91-letni Michaił Gorbaczow zmarł we wtorek, po długiej chorobie – wynika z oświadczenia Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie. Choć sprawował władzę niecałe siedem lat, dokonał serii wielkich zmian. Doprowadził do upadku autorytarnego państwa sowieckiego, uwolnienia narodów Europy Wschodniej spod rosyjskiej dominacji i końca dziesięcioleci konfrontacji nuklearnej Wschód-Zachód.

Prezydent USA Joe Biden nazwał Gorbaczowa „człowiekiem o niezwykłej wizji” i „rzadkim przywódcą”, który miał „wyobrażenie, aby zobaczyć, że inna przyszłość jest możliwa, i odwagę zaryzykować całą swoją karierę, aby ją osiągnąć.

„Rezultatem był bezpieczniejszy świat i większa wolność dla milionów ludzi” – powiedział Biden w oświadczeniu.

„Trudno pomyśleć o jednej osobie, która zmieniła bieg historii bardziej w pozytywnym kierunku” niż Gorbaczow, napisał na Twitterze Michael McFaul, analityk polityczny i były ambasador USA w Moskwie.

„Gorbaczow był idealistą, który wierzył w siłę idei i jednostek. Powinniśmy uczyć się z jego spuścizny”.

Upadek Gorbaczowa był upokarzający. Jego władza została nadszarpnięta przez próbę zamachu stanu w sierpniu 1991 roku. Ostatnie miesiące swojego urzędowania spędził na obserwowaniu republiki po ogłoszeniu niepodległości, aż do dymisji 25 grudnia 1991 roku. Związek Radziecki rozpadł się dzień później.

REKLAMA REKLAMA

Gorbaczow mógł mieć większy wpływ na drugą połowę XX wieku niż jakakolwiek inna postać polityczna. W 1985 r. rozpoczął „Pierestrojkę”.

„Postrzegam siebie jako człowieka, który rozpoczął reformy, które były konieczne dla kraju, Europy i świata”, powiedział w wywiadzie dla AP w 1992 r., wkrótce po opuszczeniu urzędu.

„Często jestem pytany, czy zacząłbym to wszystko od nowa, gdybym musiał to powtórzyć? Tak, rzeczywiście. I z większą wytrwałością i determinacją” – powiedział.

Gorbaczow zdobył Pokojową Nagrodę Nobla w 1990 roku za swoją rolę w zakończeniu zimnej wojny i spędził swoje późniejsze lata zbierając wyróżnienia i nagrody ze wszystkich zakątków świata. Jednak w swoim kraju był powszechnie pogardzany.

Rosjanie obwiniali go o upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku – niegdyś budzącego strach supermocarstwa, którego terytorium podzieliło się na 15 odrębnych narodów.

Gorbaczow nigdy nie zamierzał rozmontowywać systemu sowieckiego. Chciał go poprawić.

W swoich pamiętnikach napisał, że od dawna był sfrustrowany, że w kraju o ogromnych bogactwach naturalnych dziesiątki milionów żyją w ubóstwie.

Uwolnił więźniów politycznych, pozwolił na otwartą debatę i wielokandydatowe wybory, dał swoim rodakom swobodę podróżowania, powstrzymał ucisk religijny, zmniejszył arsenały nuklearne, nawiązał bliższe więzi z Zachodem i nie stawiał oporu upadkowi reżimów komunistycznych w państwach satelickich Europy Wschodniej.

Ale siły, które uwolnił szybko wymknęły się jego kontroli.

Wybuchły długo tłumione napięcia etniczne, wywołując wojny i niepokoje w niespokojnych miejscach, takich jak południowy Kaukaz. Strajki i niepokoje pracownicze towarzyszyły wzrostom cen i niedoborom dóbr konsumpcyjnych.

W jednym z najgorszych momentów swojej kadencji Gorbaczow usankcjonował rozprawę z niespokojnymi republikami bałtyckimi na początku 1991 roku.

Przemoc zwróciła przeciwko niemu wielu intelektualistów i reformatorów. Konkurencyjne wybory przyniosły także nowe pokolenie populistycznych polityków, którzy zakwestionowali politykę i autorytet Gorbaczowa.

Najważniejszym z nich był jego były protegowany i ewentualny wróg, Borys Jelcyn, który został pierwszym prezydentem Rosji.

Michaił Siergiejewicz Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 roku we wsi Privolnoye w południowej Rosji. Obaj jego dziadkowie byli chłopami, przewodniczącymi kołchozów i członkami partii komunistycznej, podobnie jak jego ojciec.

Pomimo znakomitych referencji partyjnych, rodzina Gorbaczowa nie wyszła bez szwanku z terroru rozpętanego przez sowieckiego dyktatora Józefa Stalina: Obaj dziadkowie zostali aresztowani i uwięzieni za rzekomo antysowiecką działalność.

W 1950 roku dostał się na moskiewski uniwersytet, gdzie poznał swoją żonę Raisę Maximovnę Titorenko i wstąpił do partii komunistycznej.

Był prawdziwym, choć nieortodoksyjnym wyznawcą socjalizmu. Został wybrany do potężnego Komitetu Centralnego partii w 1971 roku, przejął sowiecką politykę rolną w 1978 roku i został pełnoprawnym członkiem Biura Politycznego w 1980 roku.

Po drodze mógł podróżować na Zachód, do Belgii, Niemiec, Francji, Włoch i Kanady. Te podróże głęboko wpłynęły na jego myślenie, wstrząsając jego wiarą w wyższość socjalizmu w stylu sowieckim.

Dopiero w marcu 1985 roku partia ostatecznie wybrała go na przywódcę. Miał wtedy  54 lata.

Jego kadencja była wypełniona trudnymi okresami, w tym źle przemyślaną kampanią antyalkoholową, wycofaniem wojsk sowieckich z Afganistanu i katastrofą nuklearną w Czarnobylu.

Jednak począwszy od listopada 1985 roku Gorbaczow rozpoczął serię przyciągających uwagę spotkań na szczycie ze światowymi przywódcami, zwłaszcza z prezydentami USA Ronaldem Reaganem i George’em Bushem, co doprowadziło do bezprecedensowych, głębokich redukcji w amerykańskim i sowieckim arsenale nuklearnym.

Gorbaczow pracował nad Fundacją Gorbaczowa, którą stworzył, aby zająć się globalnymi priorytetami w okresie postzimnowojennym, oraz z fundacją Zielonego Krzyża, która powstała w 1993 roku, aby pomóc kultywować „bardziej harmonijne relacje między ludźmi a środowiskiem”.

W 2000 r. Gorbaczow objął ster małej Zjednoczonej Partii Socjaldemokratycznej w nadziei, że wypełni ona próżnię pozostawioną przez Partię Komunistyczną, której, jak powiedział, nie udało się zreformować w nowoczesną partię lewicową po rozpadzie Związku Radzieckiego. Z funkcji prezesa zrezygnował w 2004 roku.

Chociaż powiedział, że Putin zrobił wiele, aby przywrócić stabilność i prestiż Rosji po burzliwej dekadzie po upadku Związku Radzieckiego, Gorbaczow protestował przeciwko rosnącym ograniczeniom wolności mediów, a w 2006 r. kupił jedną z ostatnich rosyjskich gazet śledczych, Nowaja Gazeta.

Gorbaczow wypowiedział się także przeciwko inwazji Putina na Ukrainę.

Dzień po ataku 24 lutego wydał oświadczenie wzywające do „wcześniejszego zaprzestania działań wojennych i natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji pokojowych”.

Nie ma na świecie nic cenniejszego niż ludzkie życie. Negocjacje i dialog na bazie wzajemnego szacunku i uznania interesów to jedyny możliwy sposób na rozwiązanie najostrzejszych sprzeczności i problemów” – powiedział.

Oficjalna agencja informacyjna Tass poinformowała, że Michaił Gorbaczow ​​zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony.

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube

News USA

Lekarze nie będą zmuszani do procedur zmian płci, jeśli będzie ona wbrew ich przekonaniom religijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

Kontrowersyjny przepis prezydenta Bidena dotyczący zmuszania lekarzy do przeprowadzania procedur związanych ze zmianą płci został zablokowany. Administracja nie dotrzymała ubiegłotygodniowego terminu odwołania się od orzeczenia sądu, które unieważniło go latem tego roku. O ważnej prawnej wygranej mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Piąty Okręgowy Sąd Apelacyjny uchylił przepis 26 sierpnia, orzekając, że grupy religijne nie mogą być zobowiązane do wykonywania procedur naruszających ich przekonania. Termin odwołania się administracji Bidena od decyzji minął 25 listopada.

„To wielkie zwycięstwo praw sumienia i współczującej opieki medycznej w Ameryce” – powiedział CNA Luke Goodrich, wiceprezes i starszy doradca Becket Law.

„Tysiące lekarzy będzie mogło wykonywać swoją pracę, a rząd nie będzie wymagał od nich wykonywania szkodliwych, nieodwracalnych procedur wbrew ich sumieniu i wiedzy medycznej” – dodał Goodrich.

REKLAMA REKLAMA

Becket, firma prawnicza non-profit zajmująca się wolnością religijną, doradzała tysiącom katolickich i innych religijnych lekarzy w federalnym procesie — Franciscan Alliance przeciwko Becerra — kwestionującym regułę w kontynuacji długiej batalii prawnej wynikającej z podobnej zasady uchwalonej przez administrację Obamy w 2016 r.

Religijne grupy medyczne, w tym Franciscan Alliance, Christian Medical and Dental Society oraz Specialty Physicians of Illinois, walczyły o powstrzymanie wejścia w życie tego wymogu.

Przepis rządu Bidena upoważniłby Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (HHS) do zmuszania szpitali i lekarzy do przeprowadzania operacji zmiany płci, oprócz rozszerzenia reguły z czasów Obamy o aborcję.

Reguła zmieniła sekcję 1557 ustawy, dodając „orientację seksualną i tożsamość płciową” oraz „usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego”, w tym „przerywanie ciąży”, do istniejącej „ochrony przed dyskryminacją ze względu na płeć”.

Przepis ten zniósł ochronę sumienia z czasów Trumpa, która miała na celu umożliwienie lekarzom rezygnacji z wykonywania procedur niezgodnych z ich przekonaniami.

Propozycja spotkała się z silnym sprzeciwem katolickich lekarzy, organizacji medycznych i Katolickiej Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych, która potępiła to posunięcie w oświadczeniu z 27 lipca.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Caiaimage/Sam Edwards
Czytaj dalej

News USA

200 mln pudełek z prezentami dla dzieci. Jubileuszowe trafi do dziecka z Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

Jako dziecko Elizabeth Groff mieszkała w sierocińcu na Ukrainie. W wieku 13 lat została adoptowana przez amerykańską rodzinę i zamieszkała w USA. Dziś pomaga innym potrzebującym dzieciom, rozdając prezenty w ramach Operacji Christmas Child w okresie świątecznym.

Groff, mająca dziś 28 lat absolwentka Virginia Tech University z 2017 roku, dociera do innych potrzebujących w tym okresie świątecznym i daje im do zrozumienia, że ​​nie są sami — i że innym na nich zależy.

Podczas gdy ludzie na całym świecie przygotowują się do robienia lub kupowania prezentów dla swoich bliskich, Samaritan’s Purse, ewangelicko-chrześcijańska grupa pomocy humanitarnej, szykuje się do hojności wobec innych ludzi.

W grudniu 2022 r. przekaże swój 200-milionowy prezent w postaci pudełka na buty w ramach Operacji Christmas Child — a sama Elizabeth Groff przekaże go dziecku w potrzebie.

REKLAMA REKLAMA

„Kiedy trafiłam do sierocińca [na Ukrainie], dołączyłam do chóru sierocińca. Chór miał okazję wyjechać na dwa tygodnie do USA. Miałam wtedy około 11 lat” – wspomina Elizabeth.

„Podczas mojego pobytu w Stanach Zjednoczonych gościłam u rodziny w Williamsburgu w Wirginii. Podczas ostatnich kilku dni spędzonych z nimi rodzina goszcząca odwoziła mnie do domu z jednego z moich występów chóralnych i zdecydowaliśmy zatrzymać się na obiad”.

Jednak w drodze na lunch dziewczynka ​​zasnęła na tylnym siedzeniu samochodu.

„Mój gospodarz postanowił zostać ze mną w samochodzie, abym mogła spać, podczas gdy reszta rodziny poszła na lunch” – powiedziała. „Kiedy siedział na przednim siedzeniu, odwrócił się, żeby sprawdzić, co ze mną i usłyszał, jak Bóg mówi do niego: „Ona jest twoją córką”.

I tak, „ostatniego dnia mojego pobytu w Stanach Zjednoczonych”, opowiada Elisabeth „cała rodzina goszcząca usiadła ze mną i zapytała, czy chcę zostać adoptowana – i oczywiście moją odpowiedzią było „TAK!”.

„Byłam bardzo podekscytowana. Nie mogłam uwierzyć, że w końcu będę miał własną rodzinę”.

Jednak po tych wszystkich latach Groff nie zapomniała błyszczącego jo-jo, które otrzymała jako dziecko, kiedy mieszkała w sierocińcu. Ktoś zapakował je dla niej do świątecznego pudełka po butach, które otrzymała.

Proste pudełko z prezentami, które dostała Groff wiele lat temu, zmieniło jej życie.

„Bóg użył tego pudełka po butach, aby powiedzieć mi: „Nie jesteś sierotą. Jesteś moją córką ” – mówi Groff.

„Pudełko na buty otworzyło moje serce na Boga, a On zaczął pielęgnować moje serce, stopniowo zastępując moje poczucie opuszczenia nadzieją i czułością”.

Ostatnio Groff podróżuje po całym kraju, aby pakować i przygotowywać pudełka na prezenty dla innych; była w Denver, Chicago, Nashville i Charlotte w Północnej Karolinie.

Przygotowuje się teraz do własnoręcznego dostarczenia 200-milionowego pudełka po butach ukraińskiemu dziecku dotkniętemu wojną rosyjsko-ukraińską.

 

Źródło: foxnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Roboty będą wykorzystane by zabijać ludzi w San Francisco. Przegłosowano kontrowersyjny pomysł

Opublikowano

dnia

Autor:

Rada Nadzorcza San Francisco przegłosowała we wtorek wieczorem kontrowersyjną politykę, która pozwoli policji wykorzystać naziemne roboty zdolne do użycia śmiercionośnej siły w nadzwyczajnych okolicznościach. Głosowanie odbyło się po gorącej debacie, którą wzbudził ten temat.

Roboty miałyby być użyte „kiedy ryzyko utraty życia przez członków społeczeństwa lub funkcjonariuszy jest nieuchronne, a funkcjonariusze nie mogą stłumić zagrożenia po użyciu alternatywnych opcji” – czytamy w treści zarządzenia.

Środek nadal wymaga drugiego głosowania w przyszłym tygodniu i zatwierdzenia przez burmistrza, jak poinformowało biuro Rady Nadzorczej San Francisco.

Zwolennicy kontrowersyjnej kwestii, uważają, że mogą zaistnieć nadzwyczajne okoliczności, w których wykorzystanie robotów uniemożliwi przestępcy spowodowanie dalszych szkód.

REKLAMA REKLAMA

Ale tacy przełożeni jak Dean Preston, Hillary Ronen i Shamann Walton głosowali przeciwko tej polityce.

„Istnieje poważny potencjał niewłaściwego użycia i nadużycia tej technologii wojskowej i zero wykazania konieczności” – powiedział Preston.

Rzecznik policji Robert Rueca poinformował, że departament ma flotę robotów i nie planuje wyposażyć ich w broń palną.

Powiedział jednak, że do robotów można dodać ładunki wybuchowe, aby włamać się do ufortyfikowanych struktur, lub roboty można rozmieścić w celu „kontaktowania się, obezwładniania lub dezorientacji” niebezpiecznego podejrzanego bez narażania życia funkcjonariusza.

W środowym wywiadzie szef policji w San Francisco, Bill Scott, podkreślił, że śmiercionośna funkcja robotów będzie używana tylko w ekstremalnych okolicznościach.

„Te roboty byłyby ostatecznością”.

Roboty są zdalnie obsługiwane przez funkcjonariuszy ze specjalistycznym przeszkoleniem, powiedział Scott. Dodał, że roboty „nie są autonomiczne” ani „wstępnie zaprogramowane”.

Rozporządzenie uchwalone przez radę nadzorczą stanowi, że tylko funkcjonariusze w randze zastępcy, zastępcy szefa lub szefa policji będą mogli zezwolić na użycie śmiercionośnych robotów.

Wg Scotta technologia może być szczególnie pomocna w zatrzymywaniu podejrzanych w masowych strzelaninach bez narażania życia funkcjonariuszy.

Prawdopodobnie pierwszy znany przykład wykorzystania przez organy ścigania w USA robota do użycia śmiercionośnej siły miał miejsce w 2016 r., kiedy policja w Dallas zabiła uzbrojonego podejrzanego oskarżonego o zastrzelenie pięciu policjantów.

Zdetonowano wówczas ładunek wybuchowy umieszczony na robocie, który został wysłany do miejsca, w którym podejrzany się schronił.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/yanstav
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu