Połącz się z nami

News Chicago

Na pierwszej rozprawie sądowej Robert E. Crimo III oskarżony o masakrę w Highland Park stwierdził, że jest niewinny

Opublikowano

dnia

O 10:59 w środę, oskarżony o masową strzelaninę z 4 lipca w Highland Park, Robert E. Crimo III, wszedł do pozbawionej okien sali sądowej w Lake County Courthouse w Waukegan przez boczne drzwi, eskortowany przez dwóch potężnych oficerów. Na rozprawie, która trwała zaledwie 8 minut oskarżony nie przyznał się do zabicia 7 osób i postrzelenia 48 kolejnych.

Skórzany pasek owinięty wokół talii Crimo zawierał pierścień, do którego przymocowane były jego kajdanki. Oskarżony miał na sobie niebieski kombinezon Lake County Jail.

Pierwsza rozprawa dotycząca masakry w Highland Park trwała około ośmiu minut, czyli około siedem minut dłużej niż zajęło uzbrojonemu w Smith & Wesson M&P15 strzelcowi zabicie siedmiu osób i zranienie 48 innych na trasie parady przy Central Avenue.

Jeden z obrońców Crimo z urzędu wystąpił z oświadczeniem: niewinny.

Robert E. Crimo III nie okazał żadnych emocji.

REKLAMA REKLAMA

Sędzina Victoria Rossetti, przewodnicząca wydziału karnego sądu Lake County, poprosiła oskarżonego o datę jego urodzin.

Odpowiedział – 20 września 2000 r. Oznacza to, że Crimo będzie miał 22 lata, kiedy będzie następnym w sądzie na rozprawie o statusie 1 listopada.

Rossetti odczytała wyroki, które Crimo może odsiedzieć, jeśli zostanie skazany za 117 zarzutów w akcie oskarżenia o morderstwo, usiłowanie zabójstwa i zranienie.

Bez względu na to, jak to obliczać, to spędzi całe życie w więzieniu — nie ma możliwości zwolnienia warunkowego.

W pierwszym rzędzie za Crimo siedzieli jego rodzice, Robert Crimo Jr., który mieszka w Highwood, i Denise Pesina z Highland Park, z prywatnym prawnikiem, którego wynajęli, George’m Gomezem z Libertyville.

Prokurator stanowy Lake County, Eric Rinehart, mówił sędzinie o dowodach, które będą potrzebne w tej sprawie.

Rinehart musi udowodnić usiłowanie zabójstwa dla każdej z 48 rannych ofiar – 40 dorosłych i ośmiorga dzieci. Oznacza to gromadzenie dokumentacji medycznej, dokumentowanie ran za pomocą zdjęć, przeprowadzanie szczegółowych wywiadów.

48 osób zostało rannych albo od bezpośredniego trafienia kulą lub odłamkiem rozbitego szkła, albo odłamkami pocisków odbijającymi się od chodnika lub innej powierzchni.

Na sali sądowej było około 17 osób, w większości Latynosów. Obserwatorzy zostali ostrzeżeni przez szeryfa, aby „trzymać emocje w ryzach”. I to zrobili.

Było też kilkaset osób oglądających rozprawę poprzez Zoom. W ratuszu Highland Park zebrała się grupa, aby obejrzeć rozprawę na dużym ekranie: pracownicy miasta, niektórzy funkcjonariusze policji i ofiary.

Jak twierdzi prawnik wynajęty przez rodziców Crimo, są oni w szoku i przyszli do sądu, aby okazać wsparcie dla swojego syna. Nie spotkali się z nim osobiście, odkąd został schwytany kilka godzin po masakrze 4 lipca. Rozmawiali z nim przez telefon we wtorek.

Nie toczą się żadne działania prawne przeciwko żadnemu z rodziców Crimo, którzy współpracują z FBI, prokuraturą stanu Lake County, amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości i policją Highland Park, która nadal prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Gomez powiedział potem dziennikarzom: „Rodzina chce pomóc uzdrowić społeczność”.

W społeczności jest ogromny gniew wobec rodziców Crimo — zwłaszcza na jego ojca, który podpisał dokumenty potrzebne do umożliwienia jego synowi legalnego zakupu broni w wieku 19 lat, mimo że wcześniej wzywano policję w związku z zapowiedzią samobójstwa i grożeniem swojej rodzinie.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu