News Chicago
Odmówili szczepionki COVID-19 i starcili pracę. Szpital NorthShore wypłaci im 10 mln odszkodowania
Chrześcijańska organizacja non-profit zajmująca się rozprawą sądową ogłosiła w piątek, że rozstrzygnęła „pierwszy pozew dla pracowników służby zdrowia w sprawie nakazu szczepienia przeciwko COVID” w Stanach Zjednoczonych. O ugodzie, która przyznaje tym pracownikom ponad 10,3 miliona dolarów odszkodowania, mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.
Liberty Counsel wniósł pozew przeciwko NorthShore University HealthSystem, zlokalizowanemu na przedmieściach Chicago, w imieniu ponad 500 obecnych i byłych pracowników, którzy sprzeciwili się obowiązkowi szczepienia przeciwko COVID-19 z powodów religijnych.
Według Liberty Counsel pracownicy ci odmówili szczepienia ze względu na jego związek z abortowanymi komórkami płodowymi.
Ugoda została złożona w federalnym sądzie okręgowym stanu Illinois, gdzie czeka na zatwierdzenie. W ugodzie NorthShore zgadza się na zmianę swojej polityki i rozważenie ponownego zatrudnienia pracowników, którzy odeszli, ponieważ ich prośby o zwolnienie z powodów religijnych ze szczepienia zostały odrzucone.
NorthShore szacuje, że 523 pracownikom odmówiono zwolnienia religijnego między 1 lipca 2021 a 1 stycznia 2022, zgodnie z ugodą. Spośród nich, 204 spełniło ten nakaz, podczas gdy 269 zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy. Northshore zatwierdziło religijne zwolnienie na prośbę jednej osoby..
NorthShore, podobnie jak inne systemy szpitalne, nadal będzie wymagać szczepienia swoich pracowników przeciwko COVID-19, ale w ramach ugody zmienia swoją politykę zwolnień.
W przyszłości przeanalizuje wnioski poszczególnych pracowników o zwolnienia z powodów religijnych, a jeśli zwolnienia te zostaną zatwierdzone, NorthShore będzie pracować nad dostosowaniem pracowników, niezależnie od ich stanowiska.
Stanowisko Kościoła katolickiego
Papież Franciszek i Watykan zdecydowanie zachęcali katolików do rozważenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.
Kongregacja Nauki Wiary wydała również notę na temat moralności szczepionek w odpowiedzi na obawy dotyczące ich związku z aborcją.
„Kiedy nienaganne etycznie szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostępne… moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie szczepionek przeciw Covid-19, które wykorzystują linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.
Notatka ostrzegała również przed nie przestrzeganiem przepisów, podkreślając jednocześnie, że katolicy w swoich decyzjach muszą brać pod uwagę dobro wspólne.
„Jednocześnie rozum praktyczny pokazuje, że szczepienia z reguły nie są obowiązkiem moralnym i dlatego muszą być dobrowolne”
– czytamy w notatce.
Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Tirachard
Kościół
Amerykańscy biskupi przeciwko deportacjom imigrantów zapowiadanym przez Trumpa
Amerykańscy biskupi katoliccy oczekują na pierwsze kroki prezydenta-elekta Donalda Trumpa, zwłaszcza dotyczące jego zapowiedzi masowej deportacji nielegalnych imigrantów. Kierownictwo Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) zaprezentowało stanowisko, które balansuje między oczekiwaniem a gotowością do zdecydowanej reakcji, jeśli realizacja tej polityki naruszy zasady godności człowieka. Mówi o nim Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Podczas dorocznego zgromadzenia w Baltimore 12 listopada, tydzień po wyborach, biskupi wyrazili swoje zaniepokojenie retoryką kampanijną, ale podkreślili, że pragną poczekać na konkretne działania administracji.
Biskup Mark Seitz, przewodniczący komisji ds. migracji Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, zapewnił, że jeśli plany deportacyjne przybiorą formę sprzeczną z prawami człowieka, biskupi nie zawahają się podnieść głosu w obronie osób zagrożonych.
Podobne stanowisko wyraził arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący USCCB, który przypomniał, że Kościół nie popiera nielegalnej imigracji, ale kładzie nacisk na troskę o ludzi, którzy „reprezentują oblicze Chrystusa” wśród biednych.
Propozycja Donalda Trumpa, zakładająca deportację milionów nielegalnych imigrantów, wzbudza poważne obawy, zwłaszcza w kontekście zgodności z nauczaniem Kościoła. Katechizm naucza, że narody mają prawo regulować przepływ migracyjny, ale powinny jednocześnie przyjmować migrantów na tyle, na ile to możliwe.
Biskup Seitz przypomniał, że USA powinny rozróżniać imigrantów nielegalnych na tych, którzy popełnili przestępstwa, oraz na tych, którzy przyczyniają się do dobra kraju i zasługują na możliwość pozostania.
Tom Homan, były szef U.S. Immigration and Customs Enforcement i katolik, który ma pełnić funkcję „cara granicy” Trumpa, zaznaczył, że priorytetem administracji będą deportacje osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa. Podkreślił, że ci, którzy przebywają w kraju nielegalnie, nie powinni czuć się bezpiecznie.
Biskupi są gotowi nie tylko do obrony praw imigrantów, ale także do zapewnienia im wsparcia duszpasterskiego.
„Nie zamierzamy uciekać i ich opuszczać” — powiedział bp Mark Seitz. Abp Timothy Broglio podkreślił, że prawo Kościoła do niesienia pomocy jest kwestią wolności religijnej, co nabiera szczególnego znaczenia w czasach napięć politycznych.
Tematy związane z imigracją to nie jedyne wyzwanie dla biskupów w obliczu prezydentury Danalda Trumpa. Biskup Michael Burbidge, przewodniczący komisji pro-life, mówił o sukcesach ruchu pro-life w lokalnych inicjatywach ustawodawczych i wyraził ostrożny optymizm co do współpracy z nową administracją w kwestiach wspierających życie rodzinne.
W odpowiedzi na propozycję finansowania zapłodnienia in vitro, bp Burbidge podkreślił, że biskupi odniosą się do wdrożonych polityk, podtrzymując nauczanie o świętości życia i moralnych aspektach poczęcia. Biskupi zamierzają mówić z „duszpasterską wrażliwością”, aby zrozumieć trudną sytuację par zmagających się z niepłodnością.
Podsumowując, biskupi zapewnili, że choć administracja Trumpa może przynieść nowe wyzwania, Kościół pozostanie wierny swojej misji, poszukując dialogu, współpracy i obrony wartości, którymi się kieruje. „Jesteśmy jednym narodem przed Bogiem” — przypomniał bp Burbidge, podkreślając, że biskupi są gotowi wspierać szacunek dla godności i ochrony ludzkiego życia.
Źródło: cna
Foto: YouTube
Kościół
Światowy Dzień Ubogich w Watykanie: Papież zje obiad z 1300 potrzebującymi
17 listopada Franciszek będzie przewodniczył Eucharystii w Bazylice św. Piotra o godz. 10. Przed Mszą św. pobłogosławi 13 kluczy symbolizujących 13 krajów, w których Rodzina Wincentyńska w ramach Projektu „13 domów”, związanego z Rokiem Jubileuszowym, wybuduje nowe domy dla potrzebujących. Wśród tych krajów jest m.in. Syria. Podjęte zostaną różne inicjatywy charytatywne, takie jak pomoc w opłaceniu rachunków dla najuboższych rodzin, poprzez współpracę z parafiami.
Obiad z ponad tysiącem ubogich, błogosławieństwo 13 kluczy symbolizujących projekt budowy domów dla potrzebujących, całodniowe otwarcie ambulatorium dla potrzebujących – tak Papież Franciszek będzie przeżywał VIII Światowy Dzień Ubogich w niedzielę 17 listopada.
Dzień ten, obchodzony po raz pierwszy w 2017 r., był wielkim pragnieniem Franciszka, który chciał zachęcić Kościół do „wyjścia” ze swoich murów, aby spotkać ubóstwo w różnych formach, w jakich występuje ono w dzisiejszym świecie.
W tym roku, w związku z rozpoczęciem Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, Papież wybrał na motto fragment z Księgi Mądrości Syracha: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5).
To wyrażenie, którego twórcą jest starożytny autor Ben Syrach, jest bezpośrednie i można je łatwo zrozumieć. Papież powtarza, że ubodzy mają uprzywilejowane miejsce w sercu Boga, który zwraca na nich uwagę i jest bliski każdemu z nich. Bóg wysłuchuje modlitwy biednych i w obliczu cierpienia staje się „niecierpliwy”, dopóki nie odda im sprawiedliwości. Księga Mądrości Syracha potwierdza, że „Sąd Boży będzie na korzyść ubogich” (por. 21, 5).
Błogosławieństwo kluczy i obiad w Auli Pawła VI
Jak co roku Papież będzie przewodniczył Eucharystii w Bazylice św. Piotra o godz. 10. Przed Mszą św. Franciszek symbolicznie pobłogosławi 13 kluczy symbolizujących 13 krajów, w których „Przymierze Rodzin Bezdomnych” (Famvin Homeless Alliance) Rodziny Wincentyńskiej, w ramach projektu „13 domów” na Jubileusz, wybuduje nowe domy dla osób znajdujących się w potrzebie.
Wśród tych krajów jest Syria, dla której 13 domów zostanie sfinansowanych bezpośrednio przez Stolicę Apostolską jako gest miłosierdzia w Roku Świętym. Ten wielki akt solidarności był możliwy dzięki hojnej darowiźnie firmy UnipolSai, która z entuzjazmem zaangażowała się w ten znak nadziei dla kraju wciąż nękanego wojną.
Następnie, w Auli Pawła VI, Papież zje obiad z 1300 ubogimi. Posiłek, zorganizowany przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia, zostanie w tym roku ofiarowany przez Włoski Czerwony Krzyż. Na koniec każdy otrzyma od ojców ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy plecak zawierający żywność i środki higieny osobistej.
Pomoc medyczna w ambulatorium „Matki Miłosierdzia”
Przychodnia „Matki Miłosierdzia”, czyli ośrodek zdrowia związany z Dykasterią ds. Posługi Miłosierdzia, oferuje codzienną bezpłatną opiekę zdrowotną ubogim i potrzebującym, w tygodniu od 11 do 16 listopada jest otwarta nieprzerwanie od 8. do 17.
Codziennie odbywają się dyżury lekarskie, wykonuje się szczepienia przeciw grypie, badania krwi, wymazy i opatrunki. Wszystkie usługi są bezpłatne i przeznaczone dla osób znajdujących się w sytuacji ubóstwa, marginalizacji czy zmagających się z innymi trudnościami.
Inicjatywy charytatywne
Dykasteria ds. Ewangelizacji zatroszczy się o najbardziej potrzebujących poprzez różne inicjatywy charytatywne, m.in. opłacenie rachunków dla mniej zamożnych rodzin we współpracy z parafiami. W tygodniu poprzedzającym VIII Światowy Dzień Ubogich wszystkie wspólnoty parafialne i diecezjalne są zaproszone do skoncentrowania swoich działań duszpasterskich, poprzez konkretne znaki, na potrzebach znajdujących się w ich otoczeniu ubogich.
Okazanie troski i gościny
Tradycyjnie Dykasteria ds. Ewangelizacji przygotowała broszurę – pomoc duszpasterską, przetłumaczoną na sześć języków, która jest skierowana do Ludu Bożego, aby, jak powiedział abp Rino Fisichella: „Światowy Dzień Ubogich mógł być stałym wyzwaniem dla naszych wspólnot, aby okazywały one troskę i gościnę tym, którzy znajdują się w potrzebie i zmagają się z trudnościami”.
„Niech na tej drodze ku Zwyczajnemu Jubileuszowi Roku 2025 uwaga skierowana na najbardziej potrzebujących sprawi, że wszyscy staniemy się pielgrzymami nadziei w świecie, który potrzebuje oświecenia obecnością Światła”. Pomoc duszpasterska dostępna jest bezpłatnie na stronie Dykasterii ds. Ewangelizacji: http://www.evangelizatio.va/content/pcpne/en/attivita/gmdp/2024/sussidio.html
„W swoim Orędziu – mówi abp Fisichella – Papież Franciszek zachęca wszystkich, aby nauczyli się modlić za ubogich i modlili się razem z nimi, z pokorą i zaufaniem. Światowy Dzień Ubogich jest okazją do uświadomienia sobie obecności ubogich w naszych miastach i społecznościach oraz zrozumienia ich potrzeb.
Jak zawsze Papież wspomina również o «nowych ubogich», których rodzi przemoc spowodowana wojnami, «zła polityka prowadzona przy pomocy broni» (n. 4), która powoduje tak wiele niewinnych ofiar.
Nie zapominajmy jednak o wolontariuszach, którzy w naszych miastach nadal poświęcają znaczną część swojego czasu na słuchanie i wspieranie najuboższych. Są to konkretne twarze, osoby, które swoim świadectwem «stają się głosem Boga odpowiadającego na modlitwy tych, którzy się do Niego zwracają» (n. 7). Światowy Dzień Ubogich jest również okazją, aby pamiętać o każdym z nich i dziękować Panu”.
Od środy 13 listopada w oficjalnym punkcie informacyjnym Jubileuszu, znajdującym się przy Via della Conciliazione 7, będzie można odebrać bezpłatne bilety dla tych, którzy chcą uczestniczyć w Mszy św. w Bazylice św. Piotra.
Vatican News
Foto: Vatican media, istock/intek/Mohammad Bash/kuarmungadd/
Kościół
Abp Broglio wzywa do obrony godności człowieka w obliczu wyzwań po wyborach
Na dorocznym zgromadzeniu Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) w Baltimore, przewodniczący arcybiskup Timothy Broglio zaapelował do biskupów o niezachwiane głoszenie i obronę nauczania Kościoła w kontekście aktualnych wyzwań politycznych, jakie pojawiły się po ostatnich wyborach prezydenckich.
„Jako następcy apostołów i wikariusze Chrystusa w naszych diecezjach, nigdy nie cofamy się ani nie wyrzekamy się jasnego nauczania Ewangelii” — podkreślił abp Timothy Broglio, apelując o podtrzymywanie fundamentalnych wartości Kościoła, które obejmują szacunek dla każdej osoby od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
W swoim przemówieniu arcybiskup wezwał zgromadzonych do nieustępliwości w zobowiązaniu do obrony godności człowieka, przypominając o ewangelicznym obowiązku troski o najmniejszych i najsłabszych.
Imigracja i aborcja – kluczowe wyzwania
W kontekście ostatnich wyborów, które zakończyły się zwycięstwem prezydenta-elekta Donalda Trumpa, tematy imigracji i aborcji zdominowały dyskusje na listopadowym spotkaniu biskupów. Trump podczas swojej kampanii obiecał przeprowadzenie najszerszej akcji deportacyjnej w historii Stanów Zjednoczonych, co budzi niepokój w środowiskach kościelnych.
Abp Broglio zaznaczył, że Kościół „z pewnością nie zachęca do nielegalnej imigracji”, ale przypomniał o chrześcijańskiej odpowiedzialności za pomoc potrzebującym, niezależnie od ich statusu prawnego. Zachęcił do przeprowadzenia reformy imigracyjnej i troski o tych, którzy przekraczają granice kraju.
Arcybiskup odniósł się także do Ewangelii, przypominając, że wszyscy staniemy przed Bogiem, który zapyta nas, czy rozpoznaliśmy Go w głodnych, spragnionych, bezdomnych i obcych (por. Mt 25:35-36) oraz czy odpowiadaliśmy na ich potrzeby.
Wzajemny szacunek i współpraca
Arcybiskup Timothy Broglio, który pełni również funkcję duszpasterza Archidiecezji Wojskowej USA, podkreślił potrzebę dialogu, zrozumienia i zachowania miłości bliźniego pomimo różnic. „Nigdy nie zapominajmy, że każdy człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga” — przypomniał, podkreślając wagę utrzymywania uprzejmości w codziennych relacjach i dyskusjach.
Polityka aborcyjna i etyka medyczna
W okresie przedwyborczym Donald Trump przyjął stanowiska, które są niezgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego, m.in. w kwestii aborcji. Wyraził on sprzeciw wobec krajowego zakazu aborcji i wskazał na wyjątki w przypadkach gwałtu, kazirodztwa oraz zagrożenia zdrowia matki. Dodatkowo, prezydent-elekt wyraził swoje poparcie dla stosowania metody zapłodnienia in vitro, co również stoi w sprzeczności z nauczaniem Kościoła.
Arcybiskup Broglio zaznaczył, że biskupi muszą wytrwale przypominać społeczeństwu o świętości życia i zasadach etyki katolickiej, nie zważając na sprzeczne z nimi prądy polityczne.
Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/shakzu/
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA3 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago3 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA2 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago3 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za
-
News USA2 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj