Połącz się z nami

News Chicago

Sieć szpitali NorthShore przeciwko pracownikom bez szczepienia na COVID-19

Opublikowano

dnia

Alachua CountyFollow COVID-19 vaccine

NorthShore University HealthSystem może podjąć działania przeciwko pracownikom wyrażającym sprzeciw religijny wobec szczepień przeciwko COVID-19. Decyzję, dotyczącą toczącej się sprawy podjął we wtorek sędzia federalny. 

Czternastu pracowników NorthShore pozywa system szpitalny, obawiając się, że NorthShore nie pozwoli im zachować pracy z powodu religijnego sprzeciwu wobec szczepień przeciwko COVID-19. Jednak wtorkowa decyzja sędziego ostatecznie oznacza, że ​​NorthShore może zwolnić tych pracowników lub umieścić ich na bezpłatnym urlopie, w czasie gdy sprawa jest w toku. Ma prawo do podjęcia takiej decyzji.

Sędzia John Kness z U.S. District Court dla Północnego Dystryktu Illinois wydał pod koniec października tymczasowy zakaz zbliżania się wobec tych pracowników. Jednocześnie zabronił NorthShore umieszczania ich na bezpłatnym urlopie lub podejmowania innych działań przeciwko nim. Ten zakaz zbliżania się jednak wygasł w poniedziałek, a we wtorek Kness odrzucił wniosek pracowników o wydanie wstępnego nakazu, aby powstrzymać NorthShore przed podjęciem dalszych decyzji wobec nich.

Pracownicy mają „pewne prawdopodobieństwo sukcesu” w swoim twierdzeniu, że działania NorthShore naruszają ustawę o prawach obywatelskich z 1964 r., która wymaga od pracodawców rozsądnych dostosowań do praktyk i poglądów religijnych, napisał we wtorek w swojej opinii Kness. 

REKLAMA REKLAMA

„Dążenie do ratowania życia przy jednoczesnym poszanowaniu praw podstawowych – cel wyznawany przez obie strony – jest oczywiście zarówno godne, jak i trudne” – napisał Kness. „Ale wysiłki na rzecz połączenia tych bliźniaczych celów bezpieczeństwa i wolności muszą zawsze być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa”.

Kness odmówił również wstępnej prośbie pracowników, aby jego decyzja obejmowała wszystkich pracowników NorthShore, którzy złożyli wniosek o zwolnienie religijne, powiedział Horatio Mihet, wiceprezes ds. prawnych w Liberty Counsel. Jednocześnie zdecydował, że 14 pracowników, którzy wnieśli pozew, pozostanie anonimowych. Są wśród nich pielęgniarki, technik farmacji i starszy analityk aplikacji.

„Biorąc pod uwagę napiętą atmosferę dotyczącą szczepień i mandatów dotyczących szczepień, a także z innych powodów omówionych powyżej, Trybunał jest przekonany, że jest to rzadki przypadek, w którym stronie powinno się zezwolić na anonimowe postępowanie” – napisał Kness.

Zgodził się z argumentem pracowników, że gdyby ujawniono ich nazwiska, oni i ich rodziny staliby się celem „pogardy i upokorzenia”. NorthShore powiedział w oświadczeniu we wtorek, że jest „zadowolony” z decyzji sędziego i pozostaje „zobowiązany do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapewnić naszym członkom zespołu, pacjentom i społecznościom zdrowie i bezpieczeństwo”.

The Liberty Counsel, który reprezentuje 14 pracowników, powiedział w oświadczeniu, że „NorthShore nie ma żadnego uzasadnienia dla traktowania pracowników ze szczerymi przekonaniami religijnymi wobec szczepienia przeciwko  COVID w inny sposób niż pozostałych pracowników. Pomimo tego, że urzędnicy NorthShore, że pracownicy z religijnymi zwolnieniami są zbyt „niebezpieczni”, aby przebywać razem i muszą zostać wydaleni z jego obiektów, nie mogą udowodnić tego twierdzenia”.

Nakaz Knessa pojawił się we wtorek, gdy systemy szpitalne w całym stanie i kraju zmagają się z egzekwowaniem nakazów szczepień przeciwko COVID-19. Wszystkie główne systemy szpitalne w rejonie Chicago wymagają od swoich pracowników zaszczepienia się na COVID-19, przy czym wiele z nich przyznaje się do zwolnienia tych, którzy nie chcą się szczepić z powodów religijnych lub medycznych.

Stan Illinois wymaga, aby pracownicy służby zdrowia otrzymywali szczepionki przeciw COVID-19 lub byli badani co najmniej raz w tygodniu. Administracja Bidena nakazuje również szczepienia dla wielu pracowników służby zdrowia, co również jest kwestionowane w sądzie.

Zgodnie z wytycznymi Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia, pracownicy mogą poprosić o zwolnienie z obowiązku szczepień z powodu szczerych przekonań religijnych lub niepełnosprawności. Pracodawcy nie muszą jednak przyznawać tych zwolnień, jeśli niezaszczepiona osoba stanowiłaby bezpośrednie zagrożenie dla innych w miejscu pracy lub jeśli zakwaterowanie jej byłoby nadmiernym obciążeniem.

14 pracowników deklaruje w pozwie, że są skłonni do regularnych badań w kierunku COVID-19, noszenia masek i zgłaszania objawów, zamiast być zaszczepionymi. Kness napisał, że możliwe jest, że w miarę postępu sprawy osoba badająca fakty może stwierdzić, że te dostosowania nie byłyby nadmiernym obciążeniem.

Według skargi, niektórzy pracownicy NorthShore nie chcą się szczepić ze względu na powiązania szczepionek z abortowanymi płodami. Żadna z trzech szczepionek przeciw COVID-19 w USA nie zawiera komórek płodowych. Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Michigan, linie komórkowe pochodzące z dwóch aborcji, przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu, były wykorzystywane do testowania lub opracowywania szczepionek. Inne autorytety religijne, w tym Watykan, uznały stosowanie szczepionek za moralnie dopuszczalne.

Źródło:chicagotribune
Foto: Flickr/DAVID PARMER 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Odmówili szczepionki COVID-19 i starcili pracę. Szpital NorthShore wypłaci im 10 mln odszkodowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijańska organizacja non-profit zajmująca się rozprawą sądową ogłosiła w piątek, że rozstrzygnęła „pierwszy pozew dla pracowników służby zdrowia w sprawie nakazu szczepienia przeciwko COVID” w Stanach Zjednoczonych. O ugodzie, która przyznaje tym pracownikom ponad 10,3 miliona dolarów odszkodowania, mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Liberty Counsel wniósł pozew przeciwko NorthShore University HealthSystem, zlokalizowanemu na przedmieściach Chicago, w imieniu ponad 500 obecnych i byłych pracowników, którzy sprzeciwili się obowiązkowi szczepienia przeciwko COVID-19 z powodów religijnych.

Według Liberty Counsel pracownicy ci odmówili szczepienia ze względu na jego związek z abortowanymi komórkami płodowymi.

Ugoda została złożona w federalnym sądzie okręgowym stanu Illinois, gdzie czeka na zatwierdzenie. W ugodzie NorthShore zgadza się na zmianę swojej polityki i rozważenie ponownego zatrudnienia pracowników, którzy odeszli, ponieważ ich prośby o zwolnienie z powodów religijnych ze szczepienia zostały odrzucone.

NorthShore szacuje, że 523 pracownikom odmówiono zwolnienia religijnego między 1 lipca 2021 a 1 stycznia 2022, zgodnie z ugodą. Spośród nich, 204 spełniło ten nakaz, podczas gdy 269 zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy. Northshore zatwierdziło religijne zwolnienie na prośbę jednej osoby..

REKLAMA REKLAMA

NorthShore, podobnie jak inne systemy szpitalne, nadal będzie wymagać szczepienia swoich pracowników przeciwko COVID-19, ale w ramach ugody zmienia swoją politykę zwolnień.

W przyszłości przeanalizuje wnioski poszczególnych pracowników o zwolnienia z powodów religijnych, a jeśli zwolnienia te zostaną zatwierdzone, NorthShore będzie pracować nad dostosowaniem pracowników, niezależnie od ich stanowiska.

Stanowisko Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i Watykan zdecydowanie zachęcali katolików do rozważenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Kongregacja Nauki Wiary wydała również notę ​​na temat moralności szczepionek w odpowiedzi na obawy dotyczące ich związku z aborcją.

„Kiedy nienaganne etycznie szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostępne… moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie szczepionek przeciw Covid-19, które wykorzystują linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.

Notatka ostrzegała również przed nie przestrzeganiem przepisów, podkreślając jednocześnie, że katolicy w swoich decyzjach muszą brać pod uwagę dobro wspólne.

„Jednocześnie rozum praktyczny pokazuje, że szczepienia z reguły nie są obowiązkiem moralnym i dlatego muszą być dobrowolne”

– czytamy w notatce.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Tirachard

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu