Połącz się z nami

News Chicago

Sieć szpitali NorthShore przeciwko pracownikom bez szczepienia na COVID-19

Opublikowano

dnia

Alachua CountyFollow COVID-19 vaccine

NorthShore University HealthSystem może podjąć działania przeciwko pracownikom wyrażającym sprzeciw religijny wobec szczepień przeciwko COVID-19. Decyzję, dotyczącą toczącej się sprawy podjął we wtorek sędzia federalny. 

Czternastu pracowników NorthShore pozywa system szpitalny, obawiając się, że NorthShore nie pozwoli im zachować pracy z powodu religijnego sprzeciwu wobec szczepień przeciwko COVID-19. Jednak wtorkowa decyzja sędziego ostatecznie oznacza, że ​​NorthShore może zwolnić tych pracowników lub umieścić ich na bezpłatnym urlopie, w czasie gdy sprawa jest w toku. Ma prawo do podjęcia takiej decyzji.

Sędzia John Kness z U.S. District Court dla Północnego Dystryktu Illinois wydał pod koniec października tymczasowy zakaz zbliżania się wobec tych pracowników. Jednocześnie zabronił NorthShore umieszczania ich na bezpłatnym urlopie lub podejmowania innych działań przeciwko nim. Ten zakaz zbliżania się jednak wygasł w poniedziałek, a we wtorek Kness odrzucił wniosek pracowników o wydanie wstępnego nakazu, aby powstrzymać NorthShore przed podjęciem dalszych decyzji wobec nich.

Pracownicy mają „pewne prawdopodobieństwo sukcesu” w swoim twierdzeniu, że działania NorthShore naruszają ustawę o prawach obywatelskich z 1964 r., która wymaga od pracodawców rozsądnych dostosowań do praktyk i poglądów religijnych, napisał we wtorek w swojej opinii Kness. 

„Dążenie do ratowania życia przy jednoczesnym poszanowaniu praw podstawowych – cel wyznawany przez obie strony – jest oczywiście zarówno godne, jak i trudne” – napisał Kness. „Ale wysiłki na rzecz połączenia tych bliźniaczych celów bezpieczeństwa i wolności muszą zawsze być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa”.

Kness odmówił również wstępnej prośbie pracowników, aby jego decyzja obejmowała wszystkich pracowników NorthShore, którzy złożyli wniosek o zwolnienie religijne, powiedział Horatio Mihet, wiceprezes ds. prawnych w Liberty Counsel. Jednocześnie zdecydował, że 14 pracowników, którzy wnieśli pozew, pozostanie anonimowych. Są wśród nich pielęgniarki, technik farmacji i starszy analityk aplikacji.

„Biorąc pod uwagę napiętą atmosferę dotyczącą szczepień i mandatów dotyczących szczepień, a także z innych powodów omówionych powyżej, Trybunał jest przekonany, że jest to rzadki przypadek, w którym stronie powinno się zezwolić na anonimowe postępowanie” – napisał Kness.

Zgodził się z argumentem pracowników, że gdyby ujawniono ich nazwiska, oni i ich rodziny staliby się celem „pogardy i upokorzenia”. NorthShore powiedział w oświadczeniu we wtorek, że jest „zadowolony” z decyzji sędziego i pozostaje „zobowiązany do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapewnić naszym członkom zespołu, pacjentom i społecznościom zdrowie i bezpieczeństwo”.

The Liberty Counsel, który reprezentuje 14 pracowników, powiedział w oświadczeniu, że „NorthShore nie ma żadnego uzasadnienia dla traktowania pracowników ze szczerymi przekonaniami religijnymi wobec szczepienia przeciwko  COVID w inny sposób niż pozostałych pracowników. Pomimo tego, że urzędnicy NorthShore, że pracownicy z religijnymi zwolnieniami są zbyt „niebezpieczni”, aby przebywać razem i muszą zostać wydaleni z jego obiektów, nie mogą udowodnić tego twierdzenia”.

Nakaz Knessa pojawił się we wtorek, gdy systemy szpitalne w całym stanie i kraju zmagają się z egzekwowaniem nakazów szczepień przeciwko COVID-19. Wszystkie główne systemy szpitalne w rejonie Chicago wymagają od swoich pracowników zaszczepienia się na COVID-19, przy czym wiele z nich przyznaje się do zwolnienia tych, którzy nie chcą się szczepić z powodów religijnych lub medycznych.

Stan Illinois wymaga, aby pracownicy służby zdrowia otrzymywali szczepionki przeciw COVID-19 lub byli badani co najmniej raz w tygodniu. Administracja Bidena nakazuje również szczepienia dla wielu pracowników służby zdrowia, co również jest kwestionowane w sądzie.

Zgodnie z wytycznymi Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia, pracownicy mogą poprosić o zwolnienie z obowiązku szczepień z powodu szczerych przekonań religijnych lub niepełnosprawności. Pracodawcy nie muszą jednak przyznawać tych zwolnień, jeśli niezaszczepiona osoba stanowiłaby bezpośrednie zagrożenie dla innych w miejscu pracy lub jeśli zakwaterowanie jej byłoby nadmiernym obciążeniem.

14 pracowników deklaruje w pozwie, że są skłonni do regularnych badań w kierunku COVID-19, noszenia masek i zgłaszania objawów, zamiast być zaszczepionymi. Kness napisał, że możliwe jest, że w miarę postępu sprawy osoba badająca fakty może stwierdzić, że te dostosowania nie byłyby nadmiernym obciążeniem.

Według skargi, niektórzy pracownicy NorthShore nie chcą się szczepić ze względu na powiązania szczepionek z abortowanymi płodami. Żadna z trzech szczepionek przeciw COVID-19 w USA nie zawiera komórek płodowych. Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Michigan, linie komórkowe pochodzące z dwóch aborcji, przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu, były wykorzystywane do testowania lub opracowywania szczepionek. Inne autorytety religijne, w tym Watykan, uznały stosowanie szczepionek za moralnie dopuszczalne.

Źródło:chicagotribune
Foto: Flickr/DAVID PARMER 

News Chicago

Do końca czerwca zapłacisz mniej za naruszenia opłat na autostradach Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrekcja autostrad w Illinois przedłużyła w czwartek program amnestii, który anuluje lub obniża opłaty za naruszenia związane z opłatami. Program wprowadzony kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii COVID-19 będzie obowiązywał do końca czerwca. Wcześniej zarząd poboru opłat przedłużył okres amnestii tylko do 10 lutego. Skorzystaj i ureguluj swoje należności.

Program amnestii został wdrożony 25 czerwca 2020 r. Zniósł kary za nieodebrane opłaty drogowe nałożone od 9 marca 2020 r. do 25 czerwca 2020 r. w uznaniu stresów i „poważnych zakłóceń gospodarczych” podczas pandemii COVID-19, poinformowali urzędnicy.

Obniżono również wysokie i kontrowersyjne kary za nieuiszczone opłaty za przejazd poniesione przed 9 marca 2020 r. Zamiast tego kierowcy musieli zapłacić kwotę należnej opłaty drogowej i 3 USD kary za naruszenie.

Program amnestii przyniósł 15 milionów dolarów przychodu.

Pieniądze prawdopodobnie nie zostałyby odzyskane bez niego, poinformował zastępca szefa Business Systems Michael Catolico na czwartkowym spotkaniu.

Program zaowocował także ponad 130 milionami dolarów „unikniętych grzywn”, oświadczył Catolico, dodając, że „program odniósł sukces pod każdym względem”.

 

Kierowcy bez I-PASS-u mają 14 dni na opłacenie nieodebranej opłaty drogowej online.

Wg zasad co najmniej trzy nieuiszczone opłaty za przejazd zgromadzone w okresie jednego roku powodują powiadomienie o naruszeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie illinoistollway.com/unpaid-tolls.

 

Źródło: dailyherald

Foto: iStock

Czytaj dalej

News Chicago

Windy City Smokeout puszcza pierwszy dym! Jest już program festiwalu w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Szybko rozwijający się letni festiwal grilla, piwa i muzyki country o nazwie Windy City Smokeout ogłosił swój program. Sierpniowe wydarzenie w Chicago przyciągnie fanów wielkimi nazwiskami. Festiwal początkiem sierpnia, szykujcie się na mega zabawę w rytmie country!

Willie Nelson & Family, zdobywca 12 nagród Grammy jest jednym z głównych bohaterów wyczekiwanego zjazdu muzyków. Do zestawu gwiazd zaliczą się także Tim McGrow, Miranda Lambert i Sam Hunt.

„Jest duży optymizm co do tego, co przyniesie nam to lato” – zaanonsował R.J. Melman, prezes Lettuce Entertain You Enterprises. „Myślę, że ludzie nie mogą się doczekać. Z pewnością jest zmęczenie COVID. Jestem pewien, że wszyscy to czują, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby organizować bezpieczny i zdrowy festiwal”.

Kompletny program koncertów Windy City Smokeout:

  • Czwartek, 4 sierpnia (wstęp o 1:00): Morgan Wade, Zach Bryan, Turnpike Troubadours, Willie Nelson & Family
  • Piątek, 5 sierpnia (wstęp o 2.00): Shelby Darrall, Tiera Kennedy, Niko Moon, Russell Dickerson, Tim McGraw
  • Sobota, 6 sierpnia (wstęp o 1:00): Lily Rose, Mackenzie Porter, Jordan Davis, Sam Hunt
  • Niedziela, 7 sierpnia (wstęp o 1:00): Mike & the Moonpies, Flatland Cavalry, Mitchell Tenpenny, Miranda Lambert

Windy City Smokeout odbędzie się od 4 do 7 sierpnia. Bilety dostępne tutaj.

Najniższa cena za bilet jednodniowy to 45 USD za wstęp na koncerty w niedzielę.

 

Źródło: fox32, chicagojournal

Foto: You Tube

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nie żyje matka pizzy „Chicago Style”. Nancy Palese miała 87 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Nancy Palese, która cierpiała na demencję, zmarła 20 stycznia w domu opieki w wieku 87 lat. Była właścicielką sieci restauracji Nancy’s Pizza i wpółtwórczynią nadziewanej pizzy, jedynego w swoim rodzaju dania, które stało się ikoną w chicagowskim menu. Takie osoby jak ona tworzyły historię Wietrznego Miasta.

Nancy Palese i jej mąż Rocco opracowali nadziewaną pizzę, która stała się podstawą w menu jej słynnej restauracji Nancy’s Pizza. Inspiracją dla tej specjalności, z ciastem na górze i na dole, była scarciedda, nadziewane włoskie ciasto wielkanocne.

Do 2019 roku pani Palese odwiedzała i doglądała restauracji, którą prowadziła jej córka na Golf Road w Niles.

„Do ostatniej chwili”- opowiada jej córka, „mówiła: „Musisz to zrobić w ten sposób”. Produkt musiał pozostać taki sam”.

Nancy Palese urodziła się jako Annunziata Scarano i dorastała w mieście Brindisi di Montagna w prowincji Potenza we włoskim regionie Basilicata – na „podbiciu” tego kraju w kształcie buta. Miała 14 lat, kiedy wyszła za mąż za Rocco w 1948 roku.

W 1969 roku wyemigrowali do Chicago „z małymi walizkami w rękach” opowiada ich ich córka. „Oto jesteśmy, 1969 — amerykański sen”.

Para prowadziła kilka pizzerii, ale chciała mieć własne miejsce. Na początku lat 70. otworzyli pizzę Guy’s w Armitage i Kostner. Kilka lat później założyli pierwszą Nancy’s Pizza– z nadziewaną pizzą w menu – przy 7309 W. Lawrence Ave. w Harwood Heights.

Jakość była ważna dla pary. Mąż pani Palese „miał mały sekretny pokój z przyprawami, w którym mieszał składniki i pakował je w paczki”, aby zachować poufność przepisu, mówi Laurie Cairns, publicystka Nancy’s.

Według Dave’a Howeya w połowie lat 70. Chicago Magazine nazwał ją najlepszą pizzą w mieście.

Około 30 pizzerii Nancy’s działa na terenie Chicago i stanu Illinois, a także w Georgii, Karolinie Północnej i Missouri. Do 1983 roku Nancy’s Pizza była jednym z najlepiej prosperujących sprzedawców na ChicagoFest, prekursorze Taste of Chicago.

„Moja mama naprawdę kochała swoich klientów”– mówi jej córka. „Pozostawiła tam spuściznę, której nie można zapomnieć”. Wśród gości restauracji byli aktorzy Taylor Kinney, Barbara Eden i Ann Jillian.

Pani Palese i jej mąż przez lata zatrudniali setki ludzi, dając także pierwszy start innym restauratorom.

Śmierć pani Palese jest trzecią na przestrzeni roku wśród chicagowskich dynastii pizzy. Donna Marie Malnati, która zmarła w zeszłym roku, była żoną Rudy’ego Malnati, który doskonalił swoje umiejętności robienia pizzy w Pizzerii Uno. Jego syn Lou założył Lou Malnati’s, a ich syn Rudy Jr. założył Pizzę Pizano. Rudy Malnati Jr. zmarł w zeszłym miesiącu.

Mąż pani Palese zmarł w 1994 roku. Restauracje nie zaprzestały działalności.

 

Źródło: chicagosuntimes

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne