Połącz się z nami

News USA

Jedz zdrowo i żyj zdrowo! Gotuj sam – żywność wysoce przetworzona skraca życie i ogranicza funkcje poznawcze

Opublikowano

dnia

Żywność wysoce przetworzona – niezdrowy znak naszych czasów. Nowe badanie ujawniło, że spożywanie takiej żywności w ilości ponad 20% dziennego spożycia kalorii każdego dnia może spowodować pogorszenie nie tylko zdrowia ale i funkcji poznawczych.

Wszyscy wiemy, że spożywanie wysoce przetworzonej żywności, która ułatwia nam życie – takiej jak paczkowane zupy, sosy, mrożona pizza i gotowe do spożycia posiłki – nie jest dobre dla naszego zdrowia.

Nie inaczej jest z przekąskami, które tak bardzo kochamy: hot dogi, kiełbaski, hamburgery, frytki, napoje gazowane, ciastka, ciasta, cukierki, pączki i lody – mogą zwiększać ryzyko otyłości, problemów z sercem i krążeniem, cukrzycy i raka. Mogą nawet skrócić nasze życie.

Teraz nowe badanie wykazało, że spożywanie większej ilości wysoce przetworzonej żywności może przyczyniać się do ogólnego pogorszenia funkcji poznawczych, w tym obszarów mózgu zaangażowanych w funkcje wykonawcze – zdolność do przetwarzania informacji i podejmowania decyzji.

REKLAMA REKLAMA

Badanie wykazało, że mężczyźni i kobiety, którzy jedli najwięcej wysoko przetworzonej żywności, mieli o 28% szybsze tempo globalnego spadku funkcji poznawczych i 25% szybsze tempo spadku funkcji wykonawczych w porównaniu z osobami, które spożywały najmniejszą ilość nadmiernie przetworzonej żywności.

„Choć wymagają dalszych badań i powtórzenia, nowe wyniki są dość przekonujące i podkreślają kluczową rolę prawidłowego odżywiania w zachowaniu i promowaniu zdrowia mózgu oraz zmniejszaniu ryzyka chorób mózgu wraz z wiekiem” – oświadczył Rudy Tanzi, profesor neurologii w Harvard Medical School, który nie był zaangażowany w badanie.

Tanzi, który w swojej książce „The Healing Self: A Revolutionary New Plan to Supercharge Your Immunity and Stay Well for Life” pisał o żywności wysoko przetworzonej.

Głównym problemem związanym z wysoko przetworzoną żywnością jest to, że:

„zazwyczaj są one bardzo bogate w cukier i sól i tłuszcz, z których wszystkie sprzyjają ogólnoustrojowemu zapaleniu, które jest prawdopodobnie największym zagrożeniem dla zdrowego starzenia się ciała i mózgu.”

„Tymczasem, ponieważ są wygodne jako szybki posiłek, zastępują również spożywanie pokarmów bogatych w błonnik roślinny, który jest ważny dla utrzymania zdrowia i równowagi bilionów bakterii w mikrobiomie jelit” – dodał –

„co jest szczególnie ważne ważne dla zdrowia mózgu i zmniejszenia ryzyka chorób mózgu związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera”.

Badanie, zaprezentowane w poniedziałek na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w San Diego w 2022 r., obserwowało ponad 10 000 Brazylijczyków przez okres do 10 lat. Nieco ponad połowa uczestników badania to kobiety, białe lub z wyższym wykształceniem, podczas gdy średnia wieku wynosiła 51 lat.

Na początku i na końcu badania przeprowadzono testy poznawcze, które obejmowały natychmiastowe i opóźnione przypominanie słów, rozpoznawanie słów i płynność werbalną, a uczestników pytano o ich dietę.

W Brazylii wysoko przetworzona żywność stanowi od 25% do 30% całkowitego spożycia kalorii.

58% kalorii spożywanych przez obywateli Stanów Zjednoczonych, 56,8% przez obywateli brytyjskich i 48% przez Kanadyjczyków pochodzi z wysoce przetworzonej żywności.

Zgodnie z badaniem żywność ultraprzetworzona jest definiowana jako „przemysłowe preparaty substancji spożywczych (oleje, tłuszcze, cukry, skrobia i izolaty białek), które zawierają niewiele lub wcale nie zawierają całej żywności i zazwyczaj zawierają aromaty, barwniki, emulgatory i inne dodatki”.

Dla osoby, która zjada 2000 kalorii dziennie, 20% odpowiadałoby 400 kaloriom – dla porównania mała porcja frytek i zwykłego cheeseburgera z McDonalds zawiera łącznie 530 kalorii.

Zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem jest gotowanie samemu i przygotowywanie posiłków od podstaw.

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube, istock/Vasyl Dolmatov

REKLAMA REKLAMA

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Weekend pełen wydarzeń w Tampa Bay. Mecz, koncerty, wystawa psów – wybierz coś dla siebie!

Opublikowano

dnia

Autor:

Nadchodzący weekend w Tampa Bay zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wybierz rozrywkę dla siebie. Oto niektóre z nich!

Gecko Crawl

Ubierz się jak gekon lub w ubrania o tematyce tropikalnej podczas tego sześciostopniowego wędrówki po barach z jednym darmowym drinkiem w każdym miejscu, zawodami pokera i after party.

Przystanki obejmują Caddy’s, Gulfport Brewery, Neptune Grill, North End Taphouse, O’Maddy’s i Tiki Bar and Grill. Odbywa się w ramach Gulfport Geckofest. 25$, 10$ na pokera. 4:00 p.m. – 9:00 wieczorem w sobotę.

Caddy’s, 3128 Beach Blvd. S, Gulfport. 727-381-8548.

REKLAMA REKLAMA

Wystawa Psów Rasowych AKC

Na tej wystawie psów możesz oglądać jako widz, spotykać z innymi miłośnikami psów i kibicować pięknym konkurentom. Bilety kosztują 6 USD, 10 USD za parking. 8.00 a.m. – 5.00 p.m. od czwartku do niedzieli.

Tereny targowe stanu Floryda, 4802 U.S. 301 N, Tampa. 813-621-7821.

Koncert – Chris Brown

Wokalista R&B i zdobywca nagrody Grammy występuje wraz z Lil Baby. Bilety kosztują 29,50-239,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 7:00 wieczorem.

MidFlorida Credit Union Amphitheatre, 4801 U.S. 301 N, Tampa. 813-740-2446.

Koncert – Michael Buble

Nagrodzony Grammy artysta sprowadza swoją 27-koncertową trasę Higher do Tampy. Bilety są w cenie 65-149,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 8:00 wieczorem.

Amalie Arena, 401 Channelside Drive, Tampa. 813-301-6500.

Koncert – Illenium

Nominowany do nagrody Grammy producent, DJ i instrumentalista wystąpi na imprezie przy basenie. Wstęp kosztuje 30 dolarów. Impreza muzyczna rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:00 a.m.

Seminole Hard Rock Hotel & Casino, 5223 Orient Road, Tampa. 813-627-7625.

Summer Classics Movie Series

31. doroczna seria klasycznych filmów obejmuje filmy nieme z towarzyszeniem Mighty Wurlitzer Theatre Organ, śpiewu i współczesnej klasyki. W tej części znajduje się dramat muzyczny „All That Jazz” z 1979 roku (R, 123 minuty). Wstęp kosztuje 10-15 USD. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godzinie 3.00 popołudniu.

Teatr Tampa, 711 N Franklin St. 813-274-8286.

Mecz Tampa Bay Buccaneers

Zdobywcy Super Bowl z Tampa Bay Buccaneers zmierzą się z Miami Dolphins. Ceny biletów są różne. Mecz rozpocznie się w sobotę o 7:30 wieczorem.

Stadion Raymond James, 4201 N Dale Mabry Highway, Tampa. 813-350-6500.

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu