Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.
Program obchodów:
Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.
godz. 10.00 – 10.15 a.m.
Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.
REKLAMA REKLAMA
Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).
godz. 11.00 – 11.30
Cmentarz Maryhill
8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.
Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.
(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).
godz. 11.40 – 12.05
Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery
6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.
– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).
– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.
godz. 12.30
Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica
3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.
– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.
– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.
W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.
Glenview Park District zaprasza mieszkańców na piknik i zabawę przy muzyce z disc jockey’em, która zacznie się o 7:00 p.m. w piątek, 19 sierpnia. Główną atrakcją będzie 26-minutowy pokaz sztucznych ogni zsynchronizowanych z muzyką. Fajerwerki poszybują w niebo około 8:20 wieczorem.
Pokaz, który będzie można oglądać z Gallery Park, przy 2001 Patriot Blvd, będzie świetną okazją by spotkać się jako społeczność i świętować jeden z ostatnich piątkowych wieczorów lata, uważa Michael McCarty, dyrektor wykonawczy Glenview Park District.
„Ściśle współpracujemy z wydziałami policji, straży pożarnej i robót publicznych z Glenview, aby pomóc stworzyć bezpieczną i przyjemną atmosferę w parku”- oznajmił McCarty.
Departament Policji Glenview zapewni wzmocnioną ochronę, rozmieszczając dodatkowych funkcjonariuszy w kluczowych lokalizacjach. Zespół ds. robót publicznych i pracownicy dystryktu parkowego będą również współpracować z wydziałem policji podczas imprezy, aby zapewnić wsparcie w zakresie kontroli tłumu i ruchu drogowego.
REKLAMA REKLAMA
Patriot Boulevard, między alejami Chestnut i West Lake, zostanie zamknięty dla ruchu 19 sierpnia od około 5:30 p.m.
Wszystkie przepustki parkingowe dla darczyńców VIP zakupione na odwołane obchody 4 lipca w Glenview zostaną uhonorowane na parkingu Park Center, przy 2400 Chestnut Ave.
Jedzenie nie będzie sprzedawane na imprezie. Osoby przyjeżdżające wcześniej na piknik powinny zaplanować przyniesienie własnych koców i artykułów spożywczych. W całym parku znajdować się będą przenośne toalety i stanowiska do mycia rąk.
Od 19 lipca w James M. Nederlander Theatre grany jest musical The Devil Wears Prada z muzyką Eltona Johna i w reżyserii Anny D. Shapiro, na podstawie powieści Lauren Weisberger, znanej zwłaszcza z głośnej ekranizacji z Meryl Streep i Anne Hathaway w głównych rolach.
Młoda dziewczyna Andy Sachs zdobywa upragnioną pracę w jednym z najbardziej prestiżowych nowojorskich magazynów poświęconych modzie, mając nadzieję, że otworzy jej to drogę do wielkiej kariery. Pech w tym, że jej bezwzględna szefowa Miranda Priestly to kobieta z piekła rodem.
Andy zostaje zepchnięta na skraj wytrzymałości i zmuszona do wyboru między karierą a własnym szczęściem.
Stworzony przez niezwykle utytułowany zespół, The Devil Wears Prada, The Musical to efektowna i przezabawna opowieść o tym, jak znaleźć swoje miejsce w świecie i odkryć to, co najważniejsze.
REKLAMA REKLAMA
Beth Leavel, która zdobyła nagrodę Tony’s za główną rolę w The Drowsy Chaperone, gra Mirandę Priestly.
Taylor Iman Jones, która pracowała przy produkcjach na Broadwayu, takich jak Groundhog Day i Head over Heels, występuje w roli Andy Sachs, asystentki Mirandy.
Spektakl będzie grany w James N. Nederlander Theatre do 21 sierpnia.
Musical trwa 2 godziny i 15 minut z przerwą. Jest zalecany dla osób powyżej 12 roku życia.
Ograniczona pula biletów w cenie 25 dolarów jest dostępna na zasadach loterii tutaj.
Jak poinformował Jan Loryś, pogrzeb śp. major Marii Loryś odbędzie się 17 sierpnia w Warszawie w rocznicę bitwy pod Zadwórzem 1920. Msza w intencji zmarłej została odprawiona 7 czerwca, także w Warszawie.
Jak pisze na fb Jan Loryś, bitwa pod Zadwórzem, która odbyła się 17 sierpnia, zwana jest Polskimi Termopilami roku 1920. Starszy brat Marii Loryś, Bronisław, walczył w niej jako ochotnik i był jednym z trzynastu osób, które przeżyły masakrę Kozaków. Po wojnie skończył studia i został księdzem.
Od czasu powrotu do Polski w 2000 roku, Maria Loryś uczestniczyła uroczystych obchodach rocznicy tej bitwy, na której przemawiała. W czasie pandemii Covid uroczystości nie były organizowane.
W pewnym sensie jej pogrzeb major Marii Loryś będzie kontynuacją tej tradycji.
We wtorek, 7 czerwca została odprawiona Msza św. w Kościele Garnizonowym w Warszawie za duszę śp. Marii Mireckiej-Loryś.
REKLAMA REKLAMA
Maria Mirecka Loryś była mentorką i członkinią wieczystą Polskiego Muzeum w Ameryce z siedzibą w Chicago.
Jest autorką 2. tomu „Historii Związku Polek w Ameryce” i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”.
W 2014 roku Ewa Szakalicka zrealizowała film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś. Film można znaleźć pod tytułem „Szkic do życiorysu”.
W Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała od 1952 roku znana była z aktywnej działalności w dwóch organizacjach: Kongresie Polonii Amerykańskiej oraz Związku Polek w Ameryce.
Przez wiele lat ciekawie redagowała „Głos Polek” w Ameryce.
Za swoją działalność w Polsce i w USA była wielokrotnie odznaczona m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Armii Krajowej.
Przed sześcioma laty w dniu setnych urodzin Maria Loryś otrzymała od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie „Pro Patria” oraz oficerską szablę.
Wyryto na niej hasło wedle którego żyła Maria Loryś: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
„Jest Pani niedoścignionym wzorem miłości do Boga i Ojczyzny oraz drugiego człowieka. Dziękujemy Pani za wszelkie dobro, jakie Pani czyniła i czyni.” – powiedział wręczając to wyróżnienie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Tego dnia Maria Loryś otrzymała także tytuł Honorowy Obywatel Miasta Stalowa Wola na Podkarpaciu. Urodziła się 7 lutego 1916 roku w miejscowości Ulanów, ale od piątego roku życia wraz z rodzicami i siedmiorga rodzeństwa mieszkała właśnie w Racławicach koło Stalowej Woli blisko Niska.
Studiowała prawo na lwowskim uniwersytecie Jana Kazimierza. Po wybuchu II Wojny Światowej była niezwykle aktywna w działalności konspiracyjnej Armii Krajowej. W maju 1943 roku polska młodzież na Jasnej Górze potajemnie odnowiła śluby. W tym dniu Maria Loryś reprezentowała region lwowski, a Karol Wojtyła krakowski.
Po wojnie wróciła na uniwersytet tym razem Jagielloński, aby dokończyć prawo. Pierwszego dnia sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku. Na mocy amnestii wyszła po miesiącu na wolność.
Po czterech miesiącach ukrywania się przed polskimi komunistami wyjechała z Polski. Jej wędrówka do Stanów Zjednoczonych biegła przez Włochy i obóz II Korpusu gen. Władysława Andersa oraz Anglię. Wyemigrowała do USA w 1952 roku, a w Chicago zamieszkała w 1954 roku.
Ostatnie lata życia spędziła w Polsce w Warszawie.