Połącz się z nami

News Chicago

Lori Lightfoot za zabijaniem nienarodzonych dzieci. Burmistrz podejmuje kroki wspierające aborcję w Chicago

Opublikowano

dnia

Chicago zabroni swoim funkcjonariuszom policji pomagania pozastanowym organom ścigania w śledzeniu kobiet, które przyjeżdżają do Illinois w celu dokonania aborcji, na mocy dekretu podpisanego przez Lori Lightfoot w czwartek. Burmistrz Wietrznego Miasta rozważa także przekazanie 1 miliona dolarów na wsparcie usług aborcyjnych.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zakończył prawie 50 lat konstytucyjnej ochrony aborcji obalając decyzję w sprawie Roe przeciwko Wade, co spowodowało, że Illinois stało się celem kobiet przybywających tu by dokonać aborcji z innych stanów, gdzie przerywanie ciąży jest prawnie ograniczone.

Burmistrz Lori Lightfoot wydała w czwartek zarządzenie zabraniające chicagowskiej policji pomagania organom z innych stanów w śledzeniu tych kobiet.

Na konferencji prasowej, Lightfoot powiedziała, że w niektórych stanach istnieją przepisy prawne rozprawiające się z tymi, którzy poddają się aborcji lub pomagają w aborcji, poddając te osoby procesom sądowym lub aresztowaniu.

REKLAMA REKLAMA

W rzeczywistości żaden stan nie ma jeszcze przepisów dotyczących karania swoich mieszkańców, którzy wyjeżdżają poza stan by dokonać aborcji, ale w kilku z nich, w tym w sąsiednim Missouri, republikańscy ustawodawcy proponowali wprowadzić takie przepisy.

Zarządzenie burmistrza oznacza, że ​​policja w Chicago i inne agencje miejskie nie mogą brać udziału w żadnym pozastanowym dochodzeniu, które ma na celu ukaranie kogoś za aborcję lub inną opiekę zdrowotną reprodukcyjną w stanie Illinois.

Lightfoot zapowiedziała w czwartek, że zamierza przeforsować to zarządzenie, gdy Rada Miejska zbierze się ponownie we wrześniu.

Zgodnie z propozycją radnej Rodriguez Sanchez funkcjonariusze nie mogliby dokonywać aresztowań ani udzielać informacji lub dostępu do kogoś, kto jest poszukiwany przez inny stan za zabieganie o aborcję, antykoncepcję lub opiekę związaną ze zmianą płci.

Włączenie ostatniego elementu nastąpiło po tym, jak Teksas uchwalił prawo pozwalające na traktowanie terapii osób transpłciowych jako wykorzystywania dzieci.

Miasto może ponieść konsekwencje prawne gdy odrzuci prośbę innego stanu o pomoc w śledztwie, ale Lightfoot się tym nie martwi.

Funkcjonariusz policji z Chicago, który naruszy ograniczenia, może zostać objęty dochodzeniem prowadzonym przez Cywilne Biuro Odpowiedzialności Policji zgodnie z proponowanym rozporządzeniem. Będzie również zobowiązany do kierowania do usług aborcyjnych każdego, kto zadzwoni pod numer 311.

Drugie proponowane rozporządzenie Rodriguez Sanchez podwoiłoby sumę 500 000 dolarów, które Lightfoot obiecała przeznaczyć na wsparcie dostępu do aborcji w maju, kiedy wyciekł projekt opinii Sądu Najwyższego.

Ustawodawcy przeznaczyliby łącznie milion dolarów dla departamentu zdrowia publicznego na tzw. „ochronę zdrowia reprodukcyjnego”, transport, zakwaterowanie, eskortę ochrony do klinik aborcyjnych i fundusz obrony prawnej. Środki te byłyby odnawiane corocznie.

Lightfoot nie zatwierdziła propozycji funduszu obrony aborcji autorstwa Rodriguez Sanchez, chociaż w czerwcu zapowiedziała, że ​​jej zobowiązanie w wysokości 500 000 dolarów na ten cel było jedynie „zaliczką”.

„Jest za wcześnie, aby mówić o liczbach”, powiedziała Lightfoot o tym, ile pieniędzy na wsparcie aborcji powinno przeznaczyć miasto. „Musimy porozmawiać z dostawcami. Musimy zobaczyć, co dostarczają nam dane. Ale to będzie zdrowa liczba, nie ma co do tego wątpliwości.”

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu