Połącz się z nami

News Chicago

Illinois mekką aborcji – więcej personelu i więcej klinik. Coraz więcej zabitych nienarodzonych dzieci

Opublikowano

dnia

Dostawcy usług medycznych z Wisconsin podróżują przez granice stanowe, aby przeprowadzać aborcje w Illinois, poszerzając dostęp do tej procedury po niedawnym upadku sprawy Roe przeciwko Wade. W stanie powstają też nowe kliniki aborcyjne.

Wkrótce zostaną otwarte nowe kliniki aborcyjne w Rockford i Carbondale, w częściach stanu, w których brakuje dostawców aborcji.

W Rockford, które nie miało dostawcy usług aborcyjnych od około dziesięciu lat, planowane są dwie nowe kliniki. Trzecia klinika może rozpocząć przeprowadzanie aborcji farmakologicznych już w przyszłym miesiącu w Carbondale.

Nowe kliniki i dodatkowi dostawcy usług medycznych mają pomóc Illinois poradzić sobie z niedawnym napływem pacjentek dokonujących aborcji poza stanem, po decyzji Sądu Najwyższego USA z 24 czerwca o unieważnieniu sprawy Roe przeciwko Wade.

REKLAMA REKLAMA

Przeciwnicy aborcji ubolewają, że Illinois staje się „mekką aborcji”.

„Obalenie Roe v. Wade zmieniło Illinois w 'ground zero’ w walce o ochronę nienarodzonych dzieci” – powiedział Eric Scheidler, dyrektor wykonawczy Pro-Life Action League.

Urzędnicy Planned Parenthood w Illinois i Wisconsin rozpoczęli współpracę w celu zwiększenia dostępu do aborcji. Lekarze i inni członkowie personelu z Wisconsin przyjeżdżają do Illinois, aby pracować w klinice aborcyjnej na północnym przedmieściu Waukegan.

Planned Parenthood of Wisconsin zawiesiło usługi aborcyjne po orzeczeniu Sądu Najwyższego.

Wisconsin ma prawo z 1849 r., które prawie całkowicie zakazuje aborcji, ale prawo to nie obowiązywało po uchwaleniu Roe.

„W tym czasie zaobserwowaliśmy dziesięciokrotny wzrost liczby pacjentek z Wisconsin przybywających do Illinois”

– poinformowała Jennifer Welch, prezes i dyrektor generalny Planned Parenthood of Illinois, na konferencji prasowej w czwartek.

Personel z Wisconsin rozpoczął pracę w klinice w Waukegan w zeszłym tygodniu.

Dostawcy Wisconsin będą również oferować usługi aborcyjne za pośrednictwem teleporad w Waukegan, ale pacjenci muszą fizycznie przebywać w Illinois podczas wizyty, przekazali urzędnicy Planned Parenthood.

Jednostki stowarzyszone Planned Parenthood w obu stanach zapewniają również wyznaczonych „nawigatorów aborcyjnych”, którzy pomagają pacjentkom w organizacji podróży, znajdują fundusze na pokrycie kosztów zabiegu i innych wydatków.

Plany nowych klinik w Rockford wywołały antyaborcyjne protesty w mieście, które miały miejsce w środę.

„Ta społeczność nie chce być ponownie nękana przez widmo aborcji” – powiedziała Dolores Pribble, dyrektor w Rockford Family Initiative.

„Walczymy o to, by w Rockford nie było aborcji”.

Kolejna klinika aborcyjna może zostać otwarta już w przyszłym miesiącu w Carbondale.

Choices – Centrum Zdrowia Reprodukcyjnego w Memphis ogłosiło niedawno plany utworzenia tej kliniki, która ma w pierwszej kolejności oferować zabiegi aborcji farmakologicznej, a w późniejszej fazie dodawać inne procedury.

Dostawca aborcji będzie znajdował się około trzech godzin od miast w stanie Tennessee, Memphis i Nashville.

Obecnie w Illinois jest ponad 20 klinik aborcyjnych, choć większość z nich znajduje się w rejonie Chicago.

11 ze 102 powiatów w stanie Illinois ma przynajmniej jednego świadczeniodawcę aborcji; w pięciu z nich dostępne są tylko aborcje farmakologiczne, które są ograniczone do pierwszych 11 tygodni ciąży.

Illinois ustanowiło aborcję jako „prawo podstawowe” w ustawie o zdrowiu reprodukcyjnym z 2019 roku.

Ale oczekuje się, że prawie wszystkie stany na Środkowym Zachodzie zabronią lub mocno ograniczą procedurę usuwania ciąży.

Planned Parenthood of Illinois przewiduje, że od 20 000 do 30 000 więcej pacjentek będzie co roku podróżować do Illinois, aby przerwać ciążę teraz, gdy zmieniło się prawo.

Według najnowszych danych Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois w 2020 r. prawie 10 000 pacjentek z innych stanów przyjechało tutaj, aby dokonać aborcji; liczba aborcji poza stanem rośnie od 2014 roku.

Przygotowując się do większej liczby pacjentek, Planned Parenthood of Illinois otworzyło klinikę aborcyjną na południowych przedmieściach Flossmoor, w pobliżu granicy z Indianą, w 2018r.

Kolejna klinika aborcyjna powstała w Fairview Heights, w pobliżu granicy z Missouri.

Klinika w Waukegan, która znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Wisconsin, została otwarta w 2020 roku.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/Philip Rozenski

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Odmówili szczepionki COVID-19 i starcili pracę. Szpital NorthShore wypłaci im 10 mln odszkodowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijańska organizacja non-profit zajmująca się rozprawą sądową ogłosiła w piątek, że rozstrzygnęła „pierwszy pozew dla pracowników służby zdrowia w sprawie nakazu szczepienia przeciwko COVID” w Stanach Zjednoczonych. O ugodzie, która przyznaje tym pracownikom ponad 10,3 miliona dolarów odszkodowania, mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Liberty Counsel wniósł pozew przeciwko NorthShore University HealthSystem, zlokalizowanemu na przedmieściach Chicago, w imieniu ponad 500 obecnych i byłych pracowników, którzy sprzeciwili się obowiązkowi szczepienia przeciwko COVID-19 z powodów religijnych.

Według Liberty Counsel pracownicy ci odmówili szczepienia ze względu na jego związek z abortowanymi komórkami płodowymi.

Ugoda została złożona w federalnym sądzie okręgowym stanu Illinois, gdzie czeka na zatwierdzenie. W ugodzie NorthShore zgadza się na zmianę swojej polityki i rozważenie ponownego zatrudnienia pracowników, którzy odeszli, ponieważ ich prośby o zwolnienie z powodów religijnych ze szczepienia zostały odrzucone.

NorthShore szacuje, że 523 pracownikom odmówiono zwolnienia religijnego między 1 lipca 2021 a 1 stycznia 2022, zgodnie z ugodą. Spośród nich, 204 spełniło ten nakaz, podczas gdy 269 zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy. Northshore zatwierdziło religijne zwolnienie na prośbę jednej osoby..

REKLAMA REKLAMA

NorthShore, podobnie jak inne systemy szpitalne, nadal będzie wymagać szczepienia swoich pracowników przeciwko COVID-19, ale w ramach ugody zmienia swoją politykę zwolnień.

W przyszłości przeanalizuje wnioski poszczególnych pracowników o zwolnienia z powodów religijnych, a jeśli zwolnienia te zostaną zatwierdzone, NorthShore będzie pracować nad dostosowaniem pracowników, niezależnie od ich stanowiska.

Stanowisko Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i Watykan zdecydowanie zachęcali katolików do rozważenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Kongregacja Nauki Wiary wydała również notę ​​na temat moralności szczepionek w odpowiedzi na obawy dotyczące ich związku z aborcją.

„Kiedy nienaganne etycznie szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostępne… moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie szczepionek przeciw Covid-19, które wykorzystują linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.

Notatka ostrzegała również przed nie przestrzeganiem przepisów, podkreślając jednocześnie, że katolicy w swoich decyzjach muszą brać pod uwagę dobro wspólne.

„Jednocześnie rozum praktyczny pokazuje, że szczepienia z reguły nie są obowiązkiem moralnym i dlatego muszą być dobrowolne”

– czytamy w notatce.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Tirachard

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu