Połącz się z nami

News Chicago

Rusza program Bike Chicago. W ciągu 4 lat rozda 5000 rowerów mieszkańcom miasta

Opublikowano

dnia

5000 rowerów i akcesoriów zostanie rozdanych w ciągu najbliższych czterech lat w Chicago, a co najmniej jedna dziesiąta już w pierwszym roku, poinformowali urzędnicy miejscy. W poniedziałek ogłoszono szczegóły projektu.

Pod koniec marca, podczas lunchu dla miejskiej elity politycznej i biznesowej, komisarz ds. transportu w Chicago Gia Biagi ogłosiła, że miasto rozda 5000 rowerów. „Darmowe rowery. I kask. I zamek rowerowy” – powiedziała w swoim przemówieniu w City Club.

Od miesięcy Departament Transportu w Chicago ukrywał kluczowe szczegóły programu, ale w poniedziałek opublikował oś czasu pokazującą, że projekt rozdawania rowerów będzie się powoli rozwijał.

Departament Transportu zakupił do tej pory 680 rowerów do programu. Miasto szacuje, że jak dotąd program kosztował 231 068 USD.

Miasto podało, że kolejne 330 rowerów, które miasto przygotowuje do programu, zostało wstępnie zamówionych w ramach Greencorps Youth Program, programu szkoleniowego dla uczniów szkół średnich w zakresie zielonej pracy, którego uczestnicy są teraz wśród tych, którzy otrzymają rowery w ramach upominku.

Departament zapowiedział, że będzie stopniowo zwiększać dystrybucję rowerów w nadchodzących latach, aż do momentu dostarczenia wszystkich 5000 jednobiegowych modeli rowerów dojazdowych.

Miasto nie oszacowało całkowitego kosztu programu, a ​​urzędnicy mają nadzieję, że w tym roku uda się znaleźć konkurencyjne oferty na dostarczenie rowerów na późniejsze lata programu.

„CDOT dokłada wszelkich starań, aby jazda na rowerze stała się bardziej popularną i praktyczną opcją dla wszystkich mieszkańców – a Bike Chicago właśnie to zrobi”

– powiedziała Biagi w oświadczeniu.

Miasto niedawno ogłosiło plan działań na rzecz klimatu, który wzywał do priorytetowego traktowania pieszych, rowerzystów i użytkowników transportu zbiorowego w celu obniżenia emisji spalin.

„Każdy mieszkaniec naszego miasta zasługuje na sprawiedliwy dostęp do bezpiecznych, niezawodnych i niedrogich opcji czystego transportu” – oświadczyła burmistrz Lori Lightfoot.

Bike Chicago wpłynie zarówno na klimat miasta, jak i cele równości, zapewniając nowe ścieżki zatrudnienia, rowery i zasoby pomocnicze, które promują bezpieczną jazdę na rowerze i zdrowy, niskoemisyjny ekosystem transportu dla wszystkich mieszkańców Chicago”.

Wśród tych, którzy otrzymają rowery w pierwszym roku, są uczestnicy programów mobilności CDOT, takich jak Chicago SAFE Ambassadors i Open Boulevards, a także Greencorps Youth Program, w którym uczniowie szkół średnich uczą się między innymi montażu i konserwacji rowerów.

Rowery będą dystrybuowane do kwalifikujących się kandydatów według kolejności zgłoszeń.

Miasto szacuje, że około 250 rowerów będzie dostępnych dla tych, którzy zgłoszą się pocztą lub online.

Kandydaci do programu muszą być mieszkańcami Chicago w wieku co najmniej 14 lat i mieć dochód gospodarstwa domowego równy lub niższy od mediany dochodu dla danego obszaru w mieście.

Nie mogą już posiadać roweru albo uczestniczyć w jednym z programów mobilności CDOT.

Zgłoszenia zostaną otwarte 18 lipca, a dystrybucja ma się rozpocząć w sierpniu.

Lightfoot przygotowuje się do trudnej walki o reelekcję w lutym 2023 roku.

Jak dotąd burmistrz ogłosiła rozdawanie kart paliwowych, odwróciła swój poprzedni sprzeciw wobec programu dochodu podstawowego, a także udziela rabatów właścicielom domów i firmom, aby mogli kupić kamery bezpieczeństwa.

Seria niedawnych wypadków śmiertelnych wśród rowerzystów i pieszych doprowadziła do ponownych apeli ze strony zwolenników infrastruktury ogólnomiejskiej, która stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, np. tworząc więcej ścieżek rowerowych i lepiej chronionych pasów.

Miasto ma około 400 mil ścieżek rowerowych na ulicach miasta i poza nimi, a ostatnio podjęto prace, które ochronią około 45 mil za pomocą betonowych krawężników.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/starmaro

News USA

Od przyszłego roku nie będzie potrzebny paszport na lotnisku w Singapurze

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 2024 r. na lotnisku Changi w Singapurze wprowadzona zostanie automatyczna odprawa imigracyjna, która umożliwi pasażerom wyjazd z miasta-państwa bez paszportów, na podstawie wyłącznie danych biometrycznych.

„Singapur będzie jednym z niewielu krajów na świecie, które wprowadzi zautomatyzowaną odprawę imigracyjną bez paszportu” – oznajmiła minister komunikacji Josephine Teo podczas poniedziałkowej sesji parlamentu, podczas której przyjęto kilka zmian w krajowej ustawie imigracyjnej.

Technologia biometryczna wraz z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy jest już w pewnym stopniu stosowana na lotnisku Changi na zautomatyzowanych pasach w punktach kontroli imigracyjnej.

Nadchodzące zmiany „zmniejszą potrzebę wielokrotnego okazywania przez pasażerów dokumentów podróży w punktach kontaktu i umożliwią bardziej płynną i wygodną obsługę” – zapowiedziała Teo.

Dane biometryczne zostaną wykorzystane do stworzenia „pojedynczego tokenu uwierzytelniania”, który będzie stosowany w różnych zautomatyzowanych punktach kontaktu – od nadania bagażu po odprawę imigracyjną i wejście na pokład – eliminując potrzebę posiadania fizycznych dokumentów podróży, takich jak karty pokładowe i paszporty.

Singapurskie lotnisko Changi, często uznawane za najlepsze lotnisko na świecie i jedno z najbardziej ruchliwych, obsługuje ponad 100 linii lotniczych, które oferują loty do 400 miast w około 100 krajach i terytoriach na całym świecie.

W czerwcu obsłużyło 5,12 mln pasażerów, przekraczając granicę 5 mln po raz pierwszy od stycznia 2020 r., kiedy wybuchła pandemia Covid-19.

Obecnie lotnisko posiada cztery terminale. W planach jest rozbudowa i dodanie piątego, aby zaspokoić rosnącą liczbę podróżnych.

Port lotniczy Changi przewiduje powrót do poziomu ruchu pasażerskiego i lotniczego sprzed pandemii i wyraził nadzieję, że nadchodzący system biometryczny pomoże usprawnić przepływ pasażerów.

Przyszłość podróży?

Bezproblemowe podróżowanie cieszy się popularnością na całym świecie, a identyfikacja biometryczna może wkrótce stać się przyszłością podróżowania – twierdzą obserwatorzy.

W 2018 r. na międzynarodowym lotnisku w Dubaju wprowadzono biometryczne tunele „Smart Gates”, które wykorzystują technologię rozpoznawania twarzy do weryfikacji tożsamości podróżnych w zaledwie pięć sekund. Pasażerowie mogą również używać do uwierzytelniania odcisków palców lub skanów twarzy, zamiast polegać na fizycznych paszportach.

W innych częściach świata technologia rozpoznawania twarzy jest już w pewnym stopniu stosowana, między innymi na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu, Tokio Narita, Tokio Haneda, Indirze Gandhi International w Delhi, londyńskim Heathrow i Paryżu Charles de Gaulle.

Cyfrowe identyfikatory zgodne ze standardami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) na Arubie umożliwiają podróżnym podróżowanie przy użyciu bezpiecznych cyfrowych wersji paszportów w telefonach komórkowych.

W USA największe linie lotnicze, takie jak American Airlines, United i Delta, od kilku lat eksperymentują z biometryczną odprawą, nadawaniem bagażu i bramkami wejścia na pokład na wybranych lotniskach.

 

ródło:cnn
Foto: YouTube, istock/Kandl/
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkaniec Illinois wygrał aż 2 mln USD kupując zdrapkę i przechodzi na błogą emeryturę

Opublikowano

dnia

Autor:

Według komunikatu prasowego Illinois Lottery, mieszkaniec stanu Illinois zdobył niedawno główną nagrodę – 2 miliony dolarów – po zakupie zdrapki 100X Payout Instant Ticket. 66-letni mężczyzna kupił los wraz z żoną, podczas tankowania w Pilot Travel Center na przedmieściach Chicago, w dzielnicy Morris.

Żona mężczyzny poprosiła, by nie zdrapywał kuponu przy niej, twierdząc, że ona przynosi pecha. Więc jej mąż zrobił to dopiero po powrocie do domu i nie mógł uwierzyć w to co zobaczył.

Świeżo upieczony milioner ma teraz wielkie plany w postaci przejścia na emeryturę.

„Kiedy powiedziałem szefowi wiadomość o mojej emeryturze, nie był zadowolony” – stwierdził zwycięzca w komunikacie. „Zapytał mnie: «Co trzeba, abyś został?» Zachichotałem i powiedziałem: «2 miliony dolarów!»”

Według zwycięzcy to różowy odcień zdrapki sprawił, że zapragnął zagrać w grę 100XPayout. Różowy kolor jest ulubionym wnuczki pary.

Szczęśliwy zwycięzca dołącza do 19 innych graczy Illinois Lottery, którzy w tym roku zostali milionerami dzięki kuponom – zdrapkom, jak podali urzędnicy loterii.

Na początku tego miesiąca mieszkanka Wood Dale wygrała 400 000 dolarów dzięki zdrapce zakupionej w sklepie spożywczym.

Według Illinois Lottery w 2023 roku w Illinois sprzedano ponad 48 milionów zdrapek.

Mają one jednak jedną wadę – po wygraniu głównej nagrody, pozostali kupujący losy nie wiedzą, że jackpota nie ma już w grze.

Loteria Illinois sprzedaje i promuje wiele gier błyskawicznych nawet po odbiorze głównych nagród. Rzecznik loterii wyjaśnił, że chociaż sprzedawcy detaliczni są powiadamiani, gdy na losie nie będzie już nagrody głównej, to proces ten może być czasochłonny.

„Ponieważ proces ten polega na fizycznym usunięciu z naszych sklepów setek tysięcy do milionów biletów na konkretną grę, zakończenie tego procesu może zająć od 1 do 3 miesięcy” – powiedział rzecznik. „Będziemy nadal szukać sposobów, aby uczynić ten proces jeszcze lepszym dla naszych graczy i sprzedawców detalicznych”.

Według urzędników loterii istnieje ponad 50 różnych gier Illinois Lottery Instant Ticket dostepnych w ponad 7000 punktach sprzedaży detalicznej w całym stanie Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: Illinois Lottery, istock/:Creative Credit/
Czytaj dalej

News USA

Bliźniaki z Ohio, które przyszły na świat ważąc tyle co puszka napoju szczęśliwie rosną

Opublikowano

dnia

Autor:

Prawie rok temu Kimyah i DJ Jackson zostały najmłodszymi wcześniakami urodzonymi w Cleveland Clinic – przyszły na świat zaledwie w 22 tygodniu ciąży. Kimyah ważyła 12 uncji, a DJ 15 uncji. Pielęgniarki stwierdziły, że każdy bliźniak mieści się w dłoni, a nawet najmniejsze pieluszki były dla nich za duże. Po długiej walce o ich życie dzieci są zdrowe i rozwijają się.

Lekarze twierdzili, że szanse na przeżycie bliźniąt wynosiły jedynie 10–20% i możliwe są opóźnienia w ich rozwoju. Matka, Kimberly, wiedziała, że coś jest nie tak, gdy w czasie ciąży zaczął wyciekać płyn owodniowy. Zadzwoniła do lekarza i okazało się, że ma już rozwarcie.

Po urodzeniu bliźnięta wymagały reanimacji i intubacji na oddziale intensywnej terapii. Podczas pobytu na OIOM-ie DJ miał zapaść płuc, a Kimyah doznała niewielkiego krwawienia do mózgu.

„Każdego ranka otrzymywałam od lekarzy aktualne informacje na temat tego, jak przebiegła noc i jaki był plan na dany dzień” – mówi Kimberly. Matka codziennie odwiedzała swoje dzieci mieszkając na na oddziale intensywnej terapii przez cztery i pół miesiąca.

Po spędzeniu 138 dni na OIOM-ie bliźniaki mogły pojechać do domu. Personel medyczny urządził im ceremonię wręczenia dyplomów i zapewnił specjalne stroje.

Będąc w domu dzieci nadal wymagały otrzymywania tlenu, ponieważ ich płuca wciąż były słabo rozwinięte. Rodzice musieli sprawdzać poziom nasycenia krwi tlenem za pomocą pulsoksymetru.

Lekarze będą nadal monitorować bliźnięta przez lata, aby sprawdzić, czy nie występują u nich jakiekolwiek zaburzenia rozwojowe związane ze zbyt wczesnym porodem.

Według Księgi Rekordów Guinnessa najmłodsze wcześniaki, jakie kiedykolwiek przeżyły, urodziły się zaledwie dzień wcześniej, także w 22 tygodniu ciąży w Ontario w Kanadzie. Adiah i Adrial przyszli na świat 126 dni za wcześnie, 4 marca 2022 r.

Ważąca zaledwie 0,72 funta (11,5 uncji) dziewczynka Adiah urodziła się 23 minuty przed swoim bratem Adrialem, który ważył 0,92 funta (14,7 uncji). Przy łącznej masie 1,65 funta (26,4 uncji) są to najmniejsze bliźnięta w historii.

Rekordowe bliźnięta Nadarajah przyszły na świat w wieku ciążowym wynoszącym dokładnie 22 tygodnie. Gdyby urodziły się choćby godzinę wcześniej, nie podjęto by żadnej próby ratowania ich życia.

Źródło: fox13, abcnews
Foto: Cleveland Clinic, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu