Połącz się z nami

News Chicago

Toksyczne związki chemiczne w kranach Illinois. 8 milionów mieszkańców stanu pije skażoną wodę

Opublikowano

dnia

Picie wody z kranu naraża miliony mieszkańców Illinois na działanie toksycznych substancji chemicznych, które gromadzą się w ludzkiej krwi, powodują raka i inne choroby, a organizm potrzebuje wielu lat by je usunąć.

Naukowcy nazywają te substancje związkami per- i polifluoroalkilowymi lub PFAS. Są powszechnie znane jako wieczne chemikalia, ponieważ nie rozkładają się w środowisku.

Pomimo wielu znaków ostrzegawczych, Illinois Environmental Protection Agency nie rozpoczęła testowania stanowych urządzeń wodociągowych pod kątem PFAS do sierpnia 2020 r. a urzędnicy stanowi i lokalni zbagatelizowali wyniki. Do tej pory zakres problemów związanych z PFAS w Illinois pozostawał nieznany.

Według dochodzenia Chicago Tribune, które obejmowało skomputeryzowaną analizę wyników testów i przegląd, ponad 8 milionów ludzi w stanie6 na 10 mieszkańców Illinois — otrzymuje wodę pitną z zakładu, w którym wykryto co najmniej jedną z tych substancji chemicznych.

REKLAMA REKLAMA

Niepokojące stężenia PFAS odkryto w Chicago, które dostarcza oczyszczoną wodę z jeziora Michigan ponad 5 milionom ludzi w mieście i na przedmieściach.

Te związki chemiczne znajdują się też w innych społecznościach nad jeziorem z własnymi oczyszczalniami wody, w tym w Evanston, Glencoe, Lake Forest, Waukegan, Wilmette i Winnetka.

Zanieczyszczają również wodę pitną ze studni i rzek w całym rejonie Chicago oraz w dziesiątkach społeczności, od miast takich jak East St. Louis, Peoria i Rockford po małe miasteczka i parki przyczep kempingowych.

Urzędnicy stanowi i lokalni twierdzą, że nie wiedzą, w jaki sposób PFAS zanieczyszczają wodę pitną. Nikt też nie próbował wyśledzić, czy jakikolwiek mieszkaniec stanu Illinois został poszkodowany prze ich wpływ.

Chicago Tribune zidentyfikowało 1654 potencjalnych źródeł PFAS w całym stanie poprzez krajową analizę kodeksów branżowych, które określają rodzaj produktów wytwarzanych lub używanych w określonej fabryce.

Tylko Kalifornia, Wirginia, Pensylwania i Floryda mają więcej obiektów na liście podejrzanych o zanieczyszczenie.

Ponad 60% obiektów Illinois znajduje się w Chicago i na jego przedmieściach, jak wykazała analiza, ale 85 ze 102 powiatów stanu ma co najmniej jedno potencjalne źródło chemikaliów.

PFAS na zawsze trafiają do jezior, rzek i studni poprzez oczyszczalnie ścieków i rozprzestrzeniając się z fabrycznych kominów.

Te związki są również wypłukiwane z produktów takich jak dywany, odzież, naczynia kuchenne, kosmetyki, nici dentystyczne, opakowania do fast foodów, pianka przeciwpożarowa, opakowania do żywności, torebki na popcorn do mikrofali, papierowe talerze, pudełka po pizzy, kurtki przeciwdeszczowe i wosk narciarski.

Jednak kontrola nad PFAS pozostaje w dużej mierze nieuregulowana, a fabryki deklarują, że wiele formuł PFAS to tajemnice handlowe, co utrudnia naukowcom identyfikację związków i ustalenie, czy są one szkodliwe.

Dwa z najbardziej badanych PFAS są tak toksyczne, że nie ma bezpiecznego poziomu narażenia, oświadczyła amerykańska Agencja Ochrony Środowiska w zeszłym miesiącu po zapoznaniu się z najnowszymi badaniami.

Mogą one wywoływać raka jąder i nerek, wady wrodzone u dzieci, uszkodzenie wątroby, upośledzenie płodności, zaburzenia układu odpornościowego, wysoki poziom cholesterolu i otyłość.

Podejrzewa się także powiązania tych związków z innymi chorobami, częściowo dlatego, że zaburzają one albuminę, białko przenoszące hormony i witaminy przez krwioobieg.

PFAS najczęściej znajdowane podczas testowania wody w Illinois to: kwas perfluorooktanowy (PFOA) i kwas perfluorooktanosulfonowy (PFOS).

W obliczu rosnących obaw związanych z PFAS, niektóre zakłady użyteczności publicznej w Illinois dobrowolnie podjęły działania.

W zeszłym roku urzędnicy w Rockford podłączyli do miejskiej sieci wodociągowej grupę domów mobilnych i porzucili silnie zanieczyszczone studnie.

W powiecie McHenry wioski Cary i Lake in the Hills przestały używać studni o stężeniach PFAS przekraczających wytyczne stanowe.

Pięć społeczności powiatu Will — Channahon, Crest Hill, Joliet, Romeoville i Shorewood — tworzy nowy urząd ds. wody zorganizowany przez Joliet. Władze budują 31-milowy rurociąg, który będzie transportował oczyszczoną wodę z jeziora Michigan sprzedawaną przez Chicago.

Ambitny projekt, który ma zostać ukończony w 2030 roku, kosztem co najmniej 1,4 miliarda dolarów dla płatników, ma zapewnić społecznościom wystarczającą ilość wody dla mieszkańców i głównych pracodawców w regionie.

Istnieją trzy udokumentowane źródła zanieczyszczenia PFAS w Illinois. Dwa z nich to nienazwane chicagowskie sklepy z metalizacją, badane przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska pod koniec 2000 roku; trzeci to zakład chemiczny 3M w Rock Island County, który pompuje odpady PFAS do rzeki Missisipi w górę rzeki od Quad Cities.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/gemenacom

 

 

REKLAMA REKLAMA
Reklama

News Chicago

W poniedziałek Lady Gaga wystąpi w Chicago! Niezwykły koncert The Chromatica Ball odbędzie się na Wrigley Field

Opublikowano

dnia

Autor:

Fani, którzy kupili bilet na koncert 27 sierpnia 2021 r. musieli uzbroić się w cierpliwość, czekając prawie rok na występ gwiazdy. Ale już jutro ich wielkie święto! Będą mogli usłyszeć i zobaczyć swoją idolkę na Wrigley Field. Koncert Lady Gagi w poniedziałek 15 sierpnia!

Trasa o nazwie The Chromatica Ball, promująca nowy album artystki miała odbyć się w 2020 r, ale została odwołana z powodu COVID-19.

Teraz Lady Gaga wraca na swoją pierwszą światową trasę koncertową od czterech lat, z listą zawierającą takie hity jak Born This Way, Bad Romance, Telephone i nowsze piosenki, takie jak Chromatica I.

Bilety na koncert kosztują od 200 USD do ponad 1000 USD, w zależności od miejsca. Wejściówki sprzedane wcześniej na odwołany koncert w 2021 r. są ważne 15 sierpnia.

Fundacja Lady Gagi Born This Way przekazała 75 000 dolarów 22 organizacjom w całym kraju, z których kilka ma siedzibę w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Fundacja Gagi współpracuje z theKindness In Community Fund, oferując granty lokalnemu stowarzyszeniu zdrowia Azji Środkowo-Zachodniej w Chicago, AKA MAHA, które pomaga imigrantom z dzielnicy Chinatown i okolic, wraz z programem Erika’s Lighthouse, którego celem jest pomoc nastolatkom w radzeniu sobie  z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Mają one otrzymać darowiznę w wysokości 25 000 USD na program Teen Empowerment Program.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat koncertu Lady Gagi sprawdź jej oficjalną stronę.

 

Źródło: sectretchicago
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu