Połącz się z nami

News Chicago

Przemoc domowa w Illinois. Raport nie ma dobrych wiadomości – liczba ofiar rośnie

Opublikowano

dnia

Przemoc domowa nadal rosła w Chicago i całym Illinois w 2021 r., podczas gdy izolacja związana z pandemią i niepewność gospodarcza utrudniły ofiarom uzyskanie pomocy, stwierdza nowy raport opublikowany w poniedziałek.

Stanowa gorąca linia ds. przemocy domowej otrzymała prawie 30 000 telefonów w 2021 r., co oznacza wzrost o 5%, a liczba morderstw i strzelanin związanych z relacjami domowymi w Chicago wzrosła o prawie dwie trzecie od 2020 r.

Od 2019 r. liczba strzelanin i zabójstw związanych z przemocą domową wg policji w Chicago wzrosła ponad dwukrotnie, co przytoczyła burmistrz Lori Lightfoot po postrzeleniu funkcjonariusza Chicago Police Department, który został wezwany do takiego incydentu w domu.

„Strzelaniny i zabójstwa to statystyki, które dostajemy, rejestrowane przez policję, ale są one prawdopodobnie zaniżone, ponieważ policja nie zawsze identyfikuje je jako przemoc domową” – oświadczyła Olivia Farrell, dyrektor ds. polityki, badań i rzecznictwa dla sieci.

REKLAMA REKLAMA

„Wiemy, że większość ofiar w tych incydentach nigdy nie zwróciła się o pomoc w jakimkolwiek charakterze (zanim zostały zabite), więc jest wiele incydentów, w których przemoc nie jest tak ekstremalna i ​​nie są zgłaszane” – dodała Farrell.

Raport stwierdza, że ​​w latach 2019-2021 liczba połączeń z infolinią ds. przemocy domowej z powiatu DuPage wzrosła o 53%, a liczba telefonów z powiatu Will wzrosła ponad dwukrotnie.

Organizacje zajmujące się przemocą domową były w stanie obsłużyć około 49 000 osób, które przeżyły w 2021 r., co stanowi niewielki wzrost od 2020 r.

Incydenty związane z przemocą domową są najczęściej wymienianym powodem, dla którego policja stanowa unieważnia pozwolenie na posiadanie broni palnej wymagane do legalnego posiadania broni w Illinois.

Badanie zauważa, że ​​chociaż unieważniono ponad 11 000 pozwoleń w 2021 r., tylko około 4200 z tych przypadków wskazywało, że właściciel broni przekazał swoją broń władzom.

Pomimo wzrostu liczby telefonów na gorące linie dotyczące przemocy domowej od mieszkańców Chicago, liczba przypadków zgłoszonych policji spadła o 5% w 2021 r., do około 151 000 zgłoszonych incydentów.

Spadek prawdopodobnie nie oznacza spadku nadużyć, biorąc pod uwagę wzrost liczby strzelanin w domach, wg Farrell, ale prawdopodobnie wynika z poczucia bezsilności ofiar.

Ofiary, z którymi rozmawiali autorzy badania, zgłaszały, że czują się ignorowane przez policję w Chicago, a CPD dokonywało aresztowań tylko w około 5% wezwań dotyczących przemocy domowej, co oznacza spadek o 15% od 2020 r. i ponad jedną trzecią od 2020 r.

Jednym z pozytywnych wniosków raportu jest znaczny wzrost finansowania usług zajmujących się przemocą w rodzinie, który obejmuje 35 milionów dolarów przeznaczonych przez Chicago na walkę z przemocą na tle płciowym i handlem ludźmi oraz 71 milionów dolarów z budżetu państwa na usługi związane z przemocą w rodzinie.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube, istock/cyano66

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

W poniedziałek Lady Gaga wystąpi w Chicago! Niezwykły koncert The Chromatica Ball odbędzie się na Wrigley Field

Opublikowano

dnia

Autor:

Fani, którzy kupili bilet na koncert 27 sierpnia 2021 r. musieli uzbroić się w cierpliwość, czekając prawie rok na występ gwiazdy. Ale już jutro ich wielkie święto! Będą mogli usłyszeć i zobaczyć swoją idolkę na Wrigley Field. Koncert Lady Gagi w poniedziałek 15 sierpnia!

Trasa o nazwie The Chromatica Ball, promująca nowy album artystki miała odbyć się w 2020 r, ale została odwołana z powodu COVID-19.

Teraz Lady Gaga wraca na swoją pierwszą światową trasę koncertową od czterech lat, z listą zawierającą takie hity jak Born This Way, Bad Romance, Telephone i nowsze piosenki, takie jak Chromatica I.

Bilety na koncert kosztują od 200 USD do ponad 1000 USD, w zależności od miejsca. Wejściówki sprzedane wcześniej na odwołany koncert w 2021 r. są ważne 15 sierpnia.

Fundacja Lady Gagi Born This Way przekazała 75 000 dolarów 22 organizacjom w całym kraju, z których kilka ma siedzibę w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Fundacja Gagi współpracuje z theKindness In Community Fund, oferując granty lokalnemu stowarzyszeniu zdrowia Azji Środkowo-Zachodniej w Chicago, AKA MAHA, które pomaga imigrantom z dzielnicy Chinatown i okolic, wraz z programem Erika’s Lighthouse, którego celem jest pomoc nastolatkom w radzeniu sobie  z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Mają one otrzymać darowiznę w wysokości 25 000 USD na program Teen Empowerment Program.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat koncertu Lady Gagi sprawdź jej oficjalną stronę.

 

Źródło: sectretchicago
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu