Połącz się z nami

News Chicago

Stan Illinois chce przykręcić śrubę i zmusić do budowania stacji ładowania elektrycznych samochodów

Opublikowano

dnia

W Illinois ma wejść ustawa, której celem jest ułatwienie korzystania z pojazdów elektrycznych. Wymaga ona aby domy wielorodzinne i budynki komercyjne, które są remontowane lub nowo budowane, zapewniały miejsca parkingowe ze stacją do ładowania pojazdów elektrycznych. Przepis wywołał sprzeciw stowarzyszeń i grup biznesowych.

Ustawa HB 34125, sponsorowana przez reprezentantkę stanową Robyn Gabel, demokratkę z Evanston, ma  na celu zmniejszenie używania pojazdów z silnikiem diesla i na benzynę, „głównego źródła zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla w Illinois” oraz „zachęcanie do pilnego i powszechnego przyjęcia pojazdów elektrycznych”.

Stowarzyszenia domowe i grupy biznesowe wyraziły jednak zaniepokojenie wymogiem, aby wykonawcy zawierali „labor peace agreement” ze związkiem zawodowym w przypadku projektów obejmujących 20 lub więcej instalatorów.

Keith Battaglia, właściciel Battaglia Industries Inc. w Elgin, oznajmiłł, że jego działalność mechaniczna i elektryczna skorzystała na rosnącym popycie na pojazdy elektryczne. „(Ale) jeśli ustawa zostanie powiązana z umową o pracę w ramach projektu, stanie się to dewastująca dla wysokiej jakości wykonawców, którzy zdecydują się nie należeć do związku”, oświadczył Batttaglia.

REKLAMA REKLAMA

Alicia Martin, przewodnicząca oddziału stowarzyszonych budowniczych i wykonawców stanu Illinois, oświadczyła w e-mailu, że wierzy, iż umowa „labor peace agreement” zostanie usunięty, ale „dopóki ten język nie zostanie usunięty, pozostajemy przeciwni ustawie”.

Niektóre stowarzyszenia mieszkaniowe sprzeciwiają się ustawie, ponieważ „umowa w formie pisemnej spowodowałaby niepotrzebne obciążenie finansowe” – poinformowała Nancy D’Andrea, kierownik ds. operacyjnych w Premier Community Management LLC, firmie zarządzającej z siedzibą w Elgin.

D’Andrea jest członkiem Community Association Institute, profesjonalnej grupy menedżerów spółdzielni mieszkaniowych, która w tym roku rozpoczęła rozmowy z Gabel w celu negocjowania zmian w projekcie ustawy. Kristofer Kasten, współprzewodniczący komisji ustawodawczej CAI, oświadczył, że podobny projekt ustawy został przedstawiony w zeszłym roku, ale nie posunął się do przodu, podczas gdy ta wersja została przegłosowana przez komisję ds. energii i środowiska w styczniu.

Illinois Environmental Council, Sierra Club i Environmental Defenders z powiatu McHenry należą do zwolenników tego ustawodawstwa.

Biorąc pod uwagę to, że pojazdy elektryczne prawdopodobnie będą bardziej popularne w nadchodzących latach, Jessica Beverly, zwolenniczka czystej energii w Sierra Club Illinois, oznajmiła, że ​​projekt ustawy ma na celu „upewnienie się, że infrastruktura będzie dostępna, gdy technologia stanie się głównym nurtem”.

Wg Beverly ​​instalacja infrastruktury dla pojazdów elektrycznych jest o 60% do 75% tańsza przy początkowej budowie budynku, niż późniejszej modernizacji.

Zwolennicy ustawy podkreślili również potrzebę dostosowania się do działań federalnych mających na celu stworzenie ogólnokrajowej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z ustawą o inwestycjach w infrastrukturę i zatrudnieniu, podpisaną przez prezydenta Joe Bidena w zeszłym roku, stan może otrzymać 149 milionów dolarów w ciągu pięciu lat na pomoc w budowie swojej części sieci.

Beverly oświadczyła, że ekolodzy obserwują również osobną ustawę sponsorowaną przez republikańskiego reprezentanta Bartletta Setha Lewisa, która wymagałaby włączenia infrastruktury dla pojazdów elektrycznych do budowy wszystkich nowych domów z garażem.

Ben Mjolsness, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w Naperville, poinformował, że pracownicy miasta studiują projekt ustawy Gabel. Urzędnicy miejscy, we współpracy z Naperville Environment and Sustainability Task Force, opracowują plan, aby wymagać „gotowości” do ładowania elektrycznego w mieście.

NEST, niezależna grupa współpracująca z Radą Miejską Naperville, stworzyła 15-letni plan mający na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 60%, który obejmuje wezwanie do zwiększonego wykorzystania pojazdów elektrycznych. Naperville zajmuje drugie miejsce, po Chicago, pod względem największego wykorzystania pojazdów elektrycznych w stanie.

 

Źródło: dailyherald

Foto: You Tube, pixabay/andreas160578

REKLAMA REKLAMA
Reklama

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu