News USA
Kalifornia chce zabijać dzieci nawet tuż przed narodzeniem. Biskupi katoliccy wzywają do sprzeciwu

Wyborcy w Kalifornii będą mieli okazję w listopadzie zatwierdzić lub odrzucić zdecydowanie proaborcyjną poprawkę do konstytucji stanu. Stanowi katoliccy biskupi powiedzieli, że propozycja daje „nieograniczone możliwości” zakończenia życia nienarodzonych, podczas gdy ludzkie życie powinno być chronione „w każdym wieku na każdym etapie”. O nieludzkiej decyzji kalifornijskich ustawodawców mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Proponowana poprawka „ma na celu zapisanie najbardziej ekstremalnych form aborcji w konstytucji Kalifornii”, ostrzegła Konferencja Katolicka w Kalifornii w oświadczeniu podpisanym przez 12 arcybiskupów i biskupów kierujących 12 diecezjami i archidiecezją stanu.
„Ta poprawka do konstytucji, jak napisano, zalegalizuje i ochroni aborcję do momentu tuż przed porodem” – powiedziała konferencja.
„To niepokojące, że tak wielu kalifornijskich prawodawców podpisałoby się pod ustawodawstwem, które pozwala na odebranie ludzkiego życia na chwilę przed urodzeniem”.
Zgromadzenie Stanowe zagłosowało za ustawą, znaną jako Senacka Poprawka Konstytucyjna 10, 27 czerwca z przewagą 58-16.
Senat uchwalił nowelizację 20 czerwca stosunkiem głosów 29-7. Nie wymaga ona zgody gubernatora. Wyborcy mogą zatwierdzić lub odrzucić poprawkę w głosowaniu stanowym 8 listopada.
Proponowana poprawka brzmi następująco:
„Państwo nie może negować ani ingerować w wolność reprodukcyjną jednostki w jej najbardziej intymne decyzje, co obejmuje jej podstawowe prawo do wyboru aborcji oraz podstawowe prawo do wyboru lub odmowy stosowania środków antykoncepcyjnych”.
Kalifornijska Konferencja Katolicka była bardzo krytyczna.
„Wierzymy w ochronę życia w każdym wieku na każdym etapie” – czytamy w oświadczeniu biskupów.
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni językiem w Senackiej Poprawce Konstytucyjnej 10, która jest tak szeroka i nieograniczająca, że zachęca i chroni nawet późne aborcje, czemu sprzeciwia się większość Kalifornijczyków.
Obawiamy się również nieograniczonego zakresu proponowanej poprawki, która potwierdza nowe konstytucyjne prawo do „wolności reprodukcyjnej”, ale nie definiuje, co to oznacza”.
Konferencja Katolicka stwierdziła, że „zaciekle sprzeciwia się” poprawce. Będzie „aktywnie zaangażowana” w sprzeciwianie się inicjatywie głosowania i „zwraca się do 12 milionów katolików stanu o pracę na rzecz podnoszenia świadomości i energicznego sprzeciwu w naszych diecezjach, parafiach i wspólnotach”.
Chociaż aborcja jest procedurą, która kończy ludzkie życie, sprawa Roe przeciwko Wade i związane z nią precedensy Sądu Najwyższego wymagały, aby stany zalegalizowały aborcję.
Decyzja Dobbs z 2022 r. unieważniła te decyzje, umożliwiając poszczególnym stanom regulowanie lub zakaz aborcji.
Liderzy Kalifornii, w tym demokratyczny gubernator Gavin Newsom, starają się uczynić Kalifornię „stanem sanktuarium” dla legalnej aborcji.
Proponowana poprawka kalifornijska zmodyfikowałaby art. I konstytucji stanu Kalifornia. Artykuł I zawiera obecnie ponad 30 rozdziałów dotyczących praw jednostki, często powtarzających lub wdrażających wolności zawarte w Konstytucji Stanów Zjednoczonych
Propozycja została wprowadzona po wycieku projektu orzeczenia Sądu Najwyższego w maju.
Przewodnicząca Senatu Kalifornii pro tempore Toni Atkins i przewodniczący zgromadzenia Anthony Rendon byli współautorami ustawy, która była sponsorowana między innymi przez firmę aborcyjną Planned Parenthood Affiliates of California.
Nowe porozumienie budżetowe przeznacza ponad 200 milionów dolarów na finansowanie usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Newsom podpisał ustawę eliminującą dopłaty do aborcji i poszerzającą dostęp do aborcji.
Kalifornijska Konferencja Katolicka ubolewała nad naciskiem na aborcję.
„Smutną rzeczywistością jest to, że Kalifornia ma już jedne z najbardziej przychylnych praw i usług aborcyjnych w kraju” – powiedziała konferencja katolicka.
„A zapewniając rozległe fundusze na usługi aborcyjne bez odpowiedniego sprawiedliwego finansowania dla kobiet w ciąży i matek, stan stosuje destrukcyjną, przymusową władzę na rzecz zakończenia niewinnego życia. Zapisanie języka tej poprawki w konstytucji rozszerzy niebezpieczeństwo przymusowej aborcji na dzieci o niekwestionowanej zdolności do życia”.
Kalifornijska Konferencja Katolicka przedstawiła na swojej stronie internetowej plan „Post-Roe” Kalifornii, aby przeciwstawić się aborcji i zbudować „kulturę, która wspiera i broni każdego ludzkiego życia”.
Jej plan, nazwany „Urodziliśmy się gotowi”, obejmuje rzecznictwo, edukację, służbę i modlitwę.
Kalifornia jest już wiodącą lokalizacją dla aborcji. Według proaborcyjnej grupy badawczej, Instytutu Guttmachera, w 2017 roku w całych Stanach Zjednoczonych wykonano około 862 320 aborcji, w tym 132 680 aborcji w samej Kalifornii.
Źródło: cna
Foto: You Tube
News USA
Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.
Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.
Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.
Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.
Przemoc wobec mniejszości
Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.
Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.
Reakcje i ostrzeżenia
Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.
Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.
Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.
Źródło: cna
Foto: YouTube
Kościół
Biskup z San Bernardino zawiesił obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej bojąc się aresztowań imigrantów

Biskup diecezji San Bernardino, Alberto Rojas, ogłosił nadzwyczajną dyspensę od niedzielnego obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej dla wiernych swojej diecezji. Decyzja ta zapadła po tym, jak w dwóch parafiach na terenie diecezji doszło do aresztowań imigrantów, co wywołało falę strachu w lokalnych wspólnotach.
Diecezja San Bernardino obejmuje ponad 1,5 miliona katolików w południowej Kalifornii, w powiatach Riverside i San Bernardino, gdzie – według danych spisu powszechnego z 2020 roku – ponad połowę mieszkańców stanowią Latynosi. Biskup Alberto Rojas, sam będący imigrantem z Aguascalientes w Meksyku, od początku swojej posługi podkreślał zaangażowanie na rzecz obrony imigrantów i ich praw.
Kościół w obliczu kryzysu migracyjnego
“Wielu członków naszych parafii odczuwa realny strach, że każda wizyta w miejscu publicznym, nawet w kościele, może zakończyć się zatrzymaniem przez służby imigracyjne” – powiedział biskup Rojas w oficjalnym oświadczeniu wydanym w środę. “Chcę, by nasi wierni wiedzieli, że Kościół jest z nimi i towarzyszy im w tym trudnym czasie.”
Dyspensa, choć rzadko udzielana, jest możliwa w wyjątkowych okolicznościach – wcześniej stosowano ją m.in. w czasie szczytu pandemii COVID-19. Biskup zaznaczył, że obecna sytuacja, w której wierni boją się uczestniczyć w liturgii z obawy o swoje bezpieczeństwo i rozdzielenie rodzin, również spełnia te kryteria.
Aresztowania w parafiach i reakcja diecezji
Na początku czerwca administracja federalna nasiliła działania przeciwko nieudokumentowanym imigrantom, przeprowadzając naloty w miejscach pracy oraz miejscach publicznych w południowej Kalifornii, zwłaszcza w rejonie Los Angeles. W kilku przypadkach funkcjonariusze wkroczyli także na teren parafii, zatrzymując wiernych – co spotkało się z ostrym sprzeciwem biskupa.
“To nie jest duch Ewangelii Jezusa Chrystusa, która nas prowadzi” – oświadczył bp Rojas. “Wzywam przywódców politycznych do zmiany kursu i przyjęcia podejścia, które chroni godność ludzką i prowadzi do trwałej reformy systemu imigracyjnego.”
Solidarność i wsparcie ze strony Kościoła
Parafie w diecezji San Bernardino podejmują działania mające na celu wsparcie swoich wiernych, zwłaszcza tych najbardziej narażonych. Wierni bez dokumentów – jak podkreśla biskup – często są aktywnymi i pozytywnie działającymi członkami wspólnoty, a ich jedynym „przewinieniem” jest status prawny.
Reakcje innych diecezji
Diecezja San Bernardino to druga co do wielkości diecezja katolicka w Kalifornii, zaraz po archidiecezji Los Angeles, i piąta co do wielkości w całym kraju. Ani archidiecezja Los Angeles, ani sąsiednia diecezja Orange nie zdecydowały się dotąd na wydanie podobnej dyspensy.
Zamiast tego, władze diecezji Orange zaleciły księżom odwiedzanie domów parafian, by udzielać sakramentów tym, którzy obawiają się wychodzić z domu. Wprowadzono również specjalne protokoły dla parafii i szkół katolickich, aby odpowiednio reagować na obecność funkcjonariuszy federalnych.
Archidiecezja Los Angeles poinformowała, że nadal aktywnie wspiera imigrantów i rodziny dotknięte kryzysem, zapewniając im duchowe i praktyczne wsparcie.
Źródło: nbc
Foto: YouTube, ncchm-us.org
News USA
Prestiżową nagrodą Religious Freedom Impact Award uhonorowano w tym roku Andreę Picciotti-Bayer

2 lipca Instytut Wolności Religijnej (Religious Freedom Institute, RFI) ogłosił, że tegoroczną laureatką nagrody Religious Freedom Impact Award została Andrea Picciotti-Bayer – uznana prawniczka, komentatorka, matka dziesięciorga dzieci i niezłomna obrończyni wolności religijnej. Jej postać i działalność przybliża Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Religious Freedom Impact Award przyznawana jest liderom, którzy wykazują się konsekwentnym, skutecznym i innowacyjnym przywództwem w zakresie ochrony wolności religijnej — czy to poprzez działania prawne, polityczne, czy kulturalne. Oficjalne wręczenie wyróżnienia odbędzie się podczas dorocznej gali Instytutu Wolności Religijnej RFI, zaplanowanej na 6 listopada w Waszyngtonie.
Obrończyni sumienia i wiary
Andrea Picciotti-Bayer od lat angażuje się w ochronę praw jednostek i instytucji do życia zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniami religijnymi – zwłaszcza w obszarach takich jak edukacja, prawa rodzicielskie czy opieka zdrowotna. Swoją misję traktuje jako powołanie, nieustannie podkreślając rolę wiary w swoim życiu zawodowym i rodzinnym.
Swoją karierę rozpoczęła w Departamencie Sprawiedliwości USA, w Wydziale Praw Obywatelskich, jako adwokat procesowy i apelacyjny. Następnie doradzała organizacjom katolickim i współpracowała z Katolickim Uniwersytetem Ameryki, angażując się w sprawy dotyczące wolności religijnej i wolności słowa.
Po kilkunastu latach przerwy zawodowej, poświęconej wychowywaniu dzieci, powróciła do świata prawa z nową energią i gotowością do działania.
Ekspertka, liderka, publicystka
Obecnie Picciotti-Bayer pełni funkcję dyrektorki w organizacji Conscience Project, gdzie współpracuje z prawnikami i ekspertami, przygotowując analizy prawne, publiczne argumentacje oraz opinie amicus curiae w ważnych sprawach dotyczących wolności religijnej – zarówno na szczeblu sądów apelacyjnych, jak i Sądu Najwyższego USA.
Poza działalnością prawną, Andrea Picciotti-Bayer jest cenionym głosem w mediach. Regularnie występuje jako analityk prawny EWTN News, współprowadzi audycję „Ave Maria po południu”, a także pisze dla National Catholic Register i innych katolickich oraz ogólnokrajowych portali opinii.
W uznaniu za swoje zaangażowanie dziennikarskie otrzymała w tym roku także Catholic Media Association Award 2025 za najlepsze relacje na temat wolności religijnej.
Siła w wierze, moc w rodzinie
Picciotti-Bayer nie ukrywa, że swoją siłę czerpie z wiary i rodziny. W rozmowach często podkreśla, że Bóg prowadził ją przez życiowe wybory, a każde z nich – zarówno kariera, jak i macierzyństwo – są częścią większego planu.
Źródło: cna
Foto: YouTube
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
Kościół3 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago jest gotowe na protesty anty-ICE, mówi Johnson, krytykując Trumpa jako „tyrana”
-
News Chicago2 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
News Chicago3 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
News USA3 tygodnie temu
Trzeci tydzień obławy na zabójcę trzech dziewczynek. Jak wygląda teraz Travis Decker?