Połącz się z nami

News USA

Już 14 latki mogą rozpocząć proces zmiany płci – obniżono zalecany minimalny wiek

Opublikowano

dnia

Wiodące stowarzyszenie zajmujące się zdrowiem osób transpłciowych obniżyło zalecany minimalny wiek do rozpoczęcia procesu zmiany płci, w tym podania hormonów płciowych i przeprowadzenia operacji. Zaleca go dzieciom w wieku 14 lat.

World Professional Association for Transgender Health zadecydowało, że podawanie hormonów można rozpocząć w wieku 14 lat, dwa lata wcześniej niż poprzednie zalecenia grupy, a niektóre operacje można wykonać w wieku 15 lub 17 lat, mniej więcej rok wcześniej niż poprzednie zalecenia.

Grupa uznała potencjalne ryzyko, ale stwierdziła, że ​​nieetyczne i szkodliwe jest wstrzymanie wczesnego leczenia.

Międzynarodowe stowarzyszenie promuje standardy opieki oparte na dowodach i obejmuje ponad 3000 lekarzy, socjologów i innych osób zajmujących się problematyką zdrowia osób transpłciowych.

REKLAMA REKLAMA

Aktualizacja opiera się na opinii ekspertów i przeglądzie dowodów naukowych dotyczących korzyści i szkód leczenia osób transpłciowych jeśli chodzi o nastolatki, których tożsamość płciowa nie pasuje do płci, którą przypisano im po urodzeniu, podała grupa.

Takie dowody są ograniczone, ale ich liczba wzrosła w ciągu ostatniej dekady, jak stwierdziła grupa, dzięki badaniom sugerującym, że terapie mogą poprawić samopoczucie psychiczne i ograniczyć zachowania samobójcze.

Wcześniejsze rozpoczęcie leczenia pozwala transpłciowym nastolatkom doświadczać fizycznych zmian w okresie dojrzewania mniej więcej w tym samym czasie, co u innych nastolatków, oświadczył dr Eli Coleman, przewodniczący standardów opieki grupy i dyrektor programu ludzkiej seksualności na University of Minnesota Medical School.

Podkreślił jednak, że wiek to tylko jeden czynnik, który należy rozważyć. Dojrzałość emocjonalna, zgoda rodziców, długotrwały dyskomfort związany z płcią i wnikliwa ocena psychologiczna należą do pozostałych.

Zaktualizowane wytyczne zawierają także zalecenia dotyczące leczenia dorosłych, ale wytyczne dla nastolatków z pewnością przyciągną większą uwagę.

Pojawiają się w okresie gwałtownego wzrostu liczby dzieci kierowanych do klinik oferujących leczenie osób transpłciowych.

Krytycy, w tym niektórzy ze społeczności zajmującej się leczeniem osób transpłciowych, twierdzą, że niektóre kliniki zbyt szybko oferują nieodwracalne leczenie dzieciom, które w przeciwnym razie wyrosłyby z okresu kwestionowania swojej płci.

Szacunki dotyczące liczby transpłciowej młodzieży i dorosłych na całym świecie są różne, częściowo z powodu różnych definicji. Nowe wytyczne stowarzyszenia mówią, że dane pochodzące głównie z krajów zachodnich sugerują zakres od ułamka procenta u dorosłych do nawet 8% u dzieci.

Nowe wytyczne obejmują rozpoczęcie przyjmowania leków zwanych blokerami dojrzewania płciowego we wczesnych stadiach dojrzewania, które w przypadku dziewczynek przypada na około 8–13 lat, a dla chłopców zazwyczaj dwa lata później.

Leki opóźniają dojrzewanie i dają dzieciom czas na podjęcie decyzji o dodatkowym leczeniu.

Blokery mogą jednak osłabiać kości, a rozpoczynanie ich zbyt wcześnie u dzieci urodzonych jako mężczyźni może upośledzać funkcje seksualne w wieku dorosłym, chociaż brakuje na to dowodów długoterminowych.

Aktualizacja zaleca również:

Hormony płciowe – estrogen lub testosteron – podawanie od 14 roku życia. Jest to często leczenie przez całe życie. Wytyczne mówią, że długoterminowe zagrożenia mogą obejmować bezpłodność i przyrost masy ciała, a także udary u transpłciowych kobiet i wysokie ciśnienie krwi u transpłciowych mężczyzn.

Usunięcie piersi u trans chłopców w wieku 15 lat. Poprzednie wytyczne sugerowały, że można to zrobić co najmniej rok po podaniu hormonów, około 17 roku życia, chociaż nie podano określonego minimalnego wieku.

Większość operacji narządów płciowych rozpocznie się w wieku 17 lat, w tym usunięcie macicy i jąder, rok wcześniej niż w poprzednich wytycznych.

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/metamorworks

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Już w sobotę wieczorem przejażdżka dla łamiących konwenanse. Rajd rowerowy w Chicago – goły na ile się odważysz!

Opublikowano

dnia

Autor:

Rajd, który odbędzie się w godzinach 8.00 wieczorem – 12.00 w nocy ma na celu uczczenie „wolności od ropy i piękna ludzi”. World Naked Bike Ride powraca w tym roku do swojego normalnego czerwcowego terminu, a dziewiętnasta edycja imprezy dla odważnych już jutro!

Międzynarodowe wydarzenie z opcjonalną odzieżą ma na celu zwrócenie uwagi na „wolność od ropy” poprzez promowanie jazdy na rowerze jako przyjaznego dla środowiska środka transportu, a także celebrację piękna człowieka podczas 15-milowej przejażdżki rowerem przez Chicago.

Nie jest to przede wszystkim impreza naturystyczna, ale raczej „próba ratowania planety”.

World Naked Bike Ride jest „gołe na tyle na ile się odważysz; Zachęcamy do wszystkiego, od malowania ciała, przez bieliznę, po fantazyjne kostiumy”.

Jednak ponieważ nagość w Chicago jest nielegalna, organizatorzy przypominają zainteresowanym kolarzom, że udział w ten sposób odbywa się na ich własne ryzyko, choć co roku duża liczba uczestników imprezy idzie na całość w strojach Adama i Ewy.

REKLAMA REKLAMA

Setki, a czasem tysiące rowerzystów, w tym zarówno rowerzyści, jak i rolkarze czy jeżdżący na hulajnogach, brały udział w poprzednich wersjach World Naked Bike Ride w Chicago.

Przez większość lat gromadzenie uczestników zaczynało się około godziny 6.00 p.m., kiedy to rowerzyści malują nawzajem swoje ciała, zanim sama przejażdżka wystartuje się około godziny 8.00 wieczorem.

By wziąć udział należy się zarejestrować i stosować do regulaminu, który między innymi zakazuje fotografowania. Wg strony organizorów –

„Pan Rower zaleca przykrycie siodełka ręcznikiem lub miękką szmatką.”

Lokalizacja i trasa są zwykle ujawniane na dzień lub dwa przed wydarzeniem, ale wszystkie niezbędne informacje, często zadawane pytania i listę spraw do rozważenia przed uczestnictwem można znaleźć na chicagonakedride.org lub za pośrednictwem konta @ChiNakedRide na Twitterze.

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Sport

Robert Lewandowski ma zagrać w Las Vegas w koszulce FC Barcelona. W Monachium kipi

Opublikowano

dnia

Hiszpański klub chce, aby polski napastnik „Lewy” wyjechał z Dumą Katalonii na zgrupowanie przed nowym sezonem 2022/23. Piłkarze FC Barcelona polecą do Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie lipca. Robert Lewandowski ma zagrać w koszulce Barcy już 23 lipca w stolicy hazardu w Las Vegas.

Smaczkiem może być fakt, że to mecz przeciwko Realowi Madryt. Ale najpier Robert musi stać się piłkarzem Barcelony, a to nie jest takie proste.

Czy hazardem będzie to, co wydarzy się między klubami z Monachium i Barcelony? Do roku 2023 Robert Lewandowski ma ważny kontrakt z mistrzem Niemiec.

Na zgrupowaniu polskiej reprezentacji przed meczem z Walią na pytanie hiszpańskich dziennikarzy czy wybiera się do Barcelony odpowiedział, że jego przygoda z Bayernem Monachium dobiegła końca. Dał zielone światło dla klubu z Barcelony. Co oznacza, że nie zamierza pojawić się na treningu drużyny z Bawarii 12 lipca. Tak przynajmniej twierdzą publicyści  dziennika „Sport”, który wydawany jest w Katalonii. Powołują się przy tym na wiarygodne źródło w dyrekcji klubu z Camp Nou. Gołym okiem widać, że włodarze FC Barcelony robią co mogą, aby pozyskać najlepszego snajpera świata. Czasu jednak maja nie wiele.

REKLAMA REKLAMA

Dziennikarze sportowi stacji telewizyjnej w Madrycie Mega TV twierdzą, że Robert Lewandowski poleci do USA na lipcowe tournée. Na razie nie wiadomo czy to jest życzeniowa czy faktyczna ocena sytuacji w jakiej znalazł się Robert Lewandowski.

Dziennik „El Periodico de Espana” twierdzi z kolei, że kontrakt z Robertem Lewandowskim będzie podpisany po porozumieniu stron, które nastąpi z całą pewnością końcem czerwca. Barcelona chce zapłacić za Roberta Lewandowskiego 40 milionów euro.

źródło: El Periodico de Espana, Sport,
foto: Adam Jastrzebowski, Frank Hoermann/ SVEN SIMON / Actionplus / Foto Olimpik

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Zachowaj głos bliskich, którzy odchodzą. Amazon pracuje nad tym byś nadal mógł ich słyszeć

Opublikowano

dnia

Autor:

Alexa firmy Amazon może wkrótce odtworzyć głos członków rodziny – nawet jeśli nie żyją. Funkcja, zaprezentowana na konferencji Amazon Re: Mars w Las Vegas, jest w trakcie opracowywania i pozwoli wirtualnemu asystentowi naśladować głos konkretnej osoby w oparciu o dostarczone nagranie trwające nawet mniej niż minutę.

Rohit Prasad, starszy wiceprezes i główny naukowiec Alexy, powiedział podczas środowego wydarzenia, że ​​celem tej funkcji było zbudowanie większego zaufania w interakcjach użytkowników z Alexą poprzez nadanie im bardziej „ludzkich atrybutów”.

„Te atrybuty stały się jeszcze ważniejsze podczas trwającej pandemii, kiedy tak wielu z nas straciło te, które kochamy” – oznajmił Prasad.

„Chociaż sztuczna inteligencja nie może wyeliminować bólu utraty, z pewnością może sprawić, że ich wspomnienia będą trwać”.

W filmie odtwarzanym przez Amazon podczas imprezy małe dziecko pyta „Alexa, czy babcia może dokończyć czytanie mi Czarnoksiężnika z Krainy Oz?” Alexa następnie potwierdza prośbę i przełącza się na inny głos naśladujący babcię dziecka. Następnie asystent głosowy kontynuuje czytanie książki tym samym głosem.

REKLAMA REKLAMA

Aby stworzyć tę funkcję, firma musiała nauczyć się tworzyć „głos wysokiej jakości” przy krótszym nagraniu, w przeciwieństwie do godzin nagrywania w studio.

Amazon nie podał dalszych szczegółów na temat tej funkcji, co z pewnością wywoła więcej obaw dotyczących prywatności i pytań etycznych dotyczących zgody.

Konkurent Microsoft na początku tego tygodnia także zapowiedział, że zmniejsza swoją ofertę syntetycznego głosu i ustala bardziej rygorystyczne wytyczne, aby „zapewnić aktywny udział mówcy”, którego głos jest odtwarzany.

Microsoft poinformował we wtorek, że ogranicza liczbę klientów, którzy mogą korzystać z usługi – jednocześnie podkreślając dopuszczalne zastosowania.

„Ta technologia ma ekscytujący potencjał w edukacji, dostępności i rozrywce, a mimo to łatwo sobie wyobrazić, jak można ją wykorzystać do niewłaściwego podszywania się pod prelegentów i oszukiwania słuchaczy” — czytamy w poście na blogu Natashy Crampton, która kieruje działem etyki AI firmy Microsoft.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/PIKSEL

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu