Połącz się z nami

News Chicago

Dzisiaj rusza wczesne głosowanie w prawyborach w całym Chicago. Sprawdź gdzie możesz oddać swój głos!

Opublikowano

dnia

Od 31 maja można oddawać głosy we wczesnym głosowaniu w lokalu w centrum Chicago, a od dzisiaj jest to także możliwe w pozostałych 50 lokalach wyborczych w całym mieście. Dokładna lista ich adresów znajduje się na stronie internetowej chicagowybory.com.

Od poniedziałku 13 czerwca rusza wczesne głosowanie w 50 lokalach, po jednym lokalu w każdym okręgu. Godziny ich otwarcia to: od 9 a.m. – 6 p.m. w dni powszednie, od 9 a.m. – 5 p.m. w soboty, i od 10 a.m. – 4 p.m. w niedziele.

Miejsca wczesnego głosowania w całym Chicago znajdować się będą głównie w parkach, szkołach i bibliotekach, w każdym okręgu wyborczym.

Jak tłumaczyła na antenie Radia Deon dyrektor Monika Myśliwiec-Gałuszka, wczesne głosowanie jest o tyle wygodne, że nie musimy przystąpić do niego w miejscu naszego zamieszkania. Można oddać swój głos w dowolnie wybranym miejscu.

REKLAMA REKLAMA

W miejscu zarejestrowania, nie jest wymagany żaden dokument w lokalu, ale lepiej mieć choć jeden dokument z adresem.

W lokalu gdzie nie jesteśmy zarejestrowani musimy przedstawić dwa dokumenty z adresem zamieszkania. I oczywiście głosować mogą jedynie obywatele Stanów Zjednoczonych.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów, komisja dokonuje rejestracji i tego samego dnia trzeba oddać swój głos właśnie w tym lokalu.

W dniu prawyborów 28 czerwca będzie otwartych ponad 2 tysiące lokalów wyborczych, a każdy wyborca będzie przydzielony do swojego lokalu wyborczego.

Komisja wyborcza wyśle wcześniej każdemu informację o tym gdzie kto jest przydzielony, do którego lokalu wyborczego. Można to także sprawdzić na stronie internetowej chicagowybory.com, wpisując swoje nazwisko i adres.

Wszystkie placówki w tym dniu będą działały od 6 rano do 7 wieczorem.

Na stronie można także zapoznać się z kartą do głosowania i listą kandydatów.

Prawybory są tak naprawdę wyborem partii. Można oddać swoje głosy tylko na kandydatów jednej partii a każda partia ma swoją kartę do głosowania.

W tych wyborach poza Partią Republikańską i Demokratyczną startuje także trzecie ugrupowanie – Partia Libertariańska.

W listopadzie, w czasie właściwych wyborów dostaniemy tylko jedną kartę. W przypadku głosowania drogą korespondencyjną, trzeba we wniosku zaznaczyć której partii kartę chce się dostać. Bez tej informacji wniosek będzie odrzucony.

Wystarczy oddać jeden głos, by głosowanie było ważne. Tylko w przypadku urzędu gospodarki wodnej można oddać głos na trzech kandydatów, na pozostałe urzędy możemy zaznaczyć tylko na jedną osobę.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube, istock/roibu

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Illinois celem zabójczych pielgrzymek. Liczba zabiegów usuwania ciąży dramatycznie wzrośnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ przepisy dotyczące aborcji w USA zmieniają się po piątkowej decyzji Sądu Najwyższego, usługodawcy w Illinois przygotowują się na napływ pacjentek z innych stanów. Przewidywana liczba aborcji może być do 20 razy wyższa niż dotychczas.

W siedzibie Planned Parenthood w Chicago Loop telefony dzwonią od czasu, gdy Sąd Najwyższy unieważnił sprawę Roe przeciwko Wade, eliminując w ten sposób konstytucyjne prawo do aborcji.

„Spodziewamy się, że do 20 razy więcej pacjentek aborcyjnych będzie przybywać spoza stanu niż obecnie”

– powiedziała Julie Uhal z Planned Parenthood of Illinois.

Aborcja jest legalna w Illinois i może być ograniczona jedynie po osiągnięciu przez płód okresu żywotności, kiedy uważa się, że płód może przetrwać poza macicą.

REKLAMA REKLAMA

Medycyna określa ten czas na 24 – 26 tydzień, ale prawo stanu Illinois nie określa ram czasowych, mówiąc, że lekarz może go określić indywidualnie w każdym przypadku.

Aborcja są również dozwolona po osiągnięciu zdolności do życia w celu ochrony życia lub zdrowia pacjentki.

W całym stanie wiele klinik oferujących aborcję farmakologiczną przygotowuje się na gwałtowny wzrost liczby pacjentów. Wiele stanów otaczających Illinois, takich jak Missouri i Wisconsin, już wprowadziło ograniczenia dotyczące aborcji.

„Mniej niż 30 minut po ogłoszeniu opinii Sądu aborcja stała się nielegalna w stanie Missouri, z bardzo nielicznymi wyjątkami dotyczącymi nagłego stanu zdrowia matki”

– powiedziała Yamelsie Rodriguez, prezes i dyrektor generalny regionu Planned Parenthood St. Louis.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/Zulkarnieiev Zulkarnieiev

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago głosuje! Komunikat Komisji Wyborczej Miasta Chicago dotyczący Prawyborów 28 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Prawybory. Komunikat Komisji Wyborczej Miasta Chicago:

We wtorek, 28 czerwca, w dniu prawyborów, prosimy wyborców Chicago o kierowanie wszystkich pytań lub uwag do Centralnego Biura Wyborczego “Election Central” pod numer telefonu 312-269-7870  (należy prosić o polskiego przedstawiciela).

Linia telefoniczna Centralnego Biura Wyborczego będzie czynna tylko w dniu wyborów.

Wyborcy mogą również dzwonić by rozmawiać po polsku na numer 312-269-5702 (Monika Myśliwiec-Gałuszka).

REKLAMA REKLAMA

Wszystkie placówki wyborcze w dniu wyborów będą otwarte w godzinach od 6:00 rano do 7:00 wieczorem.

Wyborcy mogą oddać głos w lokalu do którego zostali przydzieleni lub w jednej z 51 placówek wczesnego głosowania tzn. Centrów Wyborczych (Election Centers) w dniu wyborów.

Zachęcamy wszystkich wyborców, zanim udadzą się oddać głos w prawyborach, do sprawdzenia informacji dotyczących ich lokalu wyborczego na stronie internetowej www.chicagoelections.gov lub w języku polskim www.chicagowybory.com pod linkiem “Twoje Informacje Wyborcze” .

W prawyborach wyborcy muszą wybrać kartę do głosowania z partii demokratycznej, republikańskiej lub libertariańskiej.                                             

W dniu wyborów jest możliwość osobistej rejestracji. Od osób rejestrujących się do głosowania wymagane jest przedstawienie dwóch (2) dokumentów tożsamości, co najmniej jeden z nich musi posiadać aktualny adres zamieszkania wyborcy.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/AaronAmat

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Podatek paliwowy nie wzrośnie w Illinois pomimo inflacji. Czy to wystarczy by kierowcy odczuli ulgę?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od piątku 1 lipca Illinois czasowo zawiesi nie tylko podatek od sprzedaży artykułów spożywczych ale także zrezygnuje z podwyżki podatku od benzyny. Inicjatywa jest częścią planu gubernatora Pritzkera, mającego na celu walkę z rekordową inflacją.

Zrezygnowanie z podatku jest tymczasowe i będzie obowiązywać przez pozostałą część roku. O zniesienie podatku od sprzedaży artykułów spożywczych pisaliśmy dwa dni temu, 26 czerwca.

Illinois zrezygnuje z podwyżki w podatku od paliw silnikowych.

Decyzja wpłynie na przewidywaną cenę, która miała wzrosnąć automatycznie 1 lipca, poinformowali urzędnicy.

Stan pobiera również podatek od sprzedaży benzyny, ale ten podatek pozostanie.

REKLAMA REKLAMA

Kierowcy w sąsiedniej Indianie również zobaczą zmianę cen na dystrybutorach paliwa już w piątek — ale nie na lepsze.

Podatki paliwowe wzrosną tu do 62 centów na galon.

Obecnie kierowcy w Indianie już płacą rekordową kwotę 56 centów podatku paliwowego.

Stan Indiana ma dwa podatki od benzyny — siedmioprocentowy podatek od sprzedaży i podatek skierowany na projekty infrastrukturalne.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/coffeekai

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu