Połącz się z nami

News Chicago

Wielka przebudowa O’Hare. Na Terminalu 5 rozpoczęto budowę 6 piętrowego parkingu

Opublikowano

dnia

Przez ponad 25 lat O’Hare miało tytuł najbardziej ruchliwego lotniska na świecie. Jednak duża liczba pasażerów miała swoją cenę: lotnisko było notorycznie zatłoczone. Przebudowa była potrzebna – projekt O’Hare 21 to radykalny plan modernizacji lotniska i przygotowania go na XXI wiek.

Miasto Chicago od dawna posiada jeden z najbardziej ruchliwych systemów lotnisk na świecie. Przed erą samolotów odrzutowych i do późnych lat 50. lotnisko Chicago Midway, położone na południowym zachodzie miasta, było najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem ruchu pasażerskiego.

Jego pasy startowe były jednak zbyt krótkie dla wczesnych samolotów odrzutowych i w ciągu zaledwie kilku lat wszystkie loty przeniesiono do O’Hare na północnym zachodzie, gdzie pasy startowe były dłuższe i wybudowano nowe terminale.

Jednak konfiguracja pasa startowego, która przyciągnęła samoloty odrzutowe, nie przetrwała próby czasu.

REKLAMA REKLAMA

Do czasu, gdy O’Hare ostatecznie straciło koronę najbardziej ruchliwego lotniska na świecie – na rzecz Hartsfield-Jackson w Atlantcie w 1998 r. – było ono znane z przepełnienia i traciło pozycję w większości rankingów wydajności, często plasując się nisko pod względem zadowolenia klientów.

Jedynym wyjściem była radykalna modernizacja systemu pasów startowych, która rozpoczęła się w 2005 roku i kosztowała 6 miliardów dolarów. Dziś O’Hare ma osiem pasów startowych – sześć równoległych do siebie i dwa biegnące po przekątnej.

Prace zakończono w 2021 r., zmniejszając opóźnienia i torując drogę do całkowitej przebudowy reszty lotniska – z dodatkową inwestycją o wartości 8,5 miliarda dolarów – która ma je całkowicie przekształcić.

W 2019 roku stworzono projekt O’Hare 21, radykalny plan modernizacji lotniska i przygotowania go na XXI wiek.

Duże pozycje w tym planie to zupełnie nowy, „globalny” terminal, dwie nowe hale satelitarne dla Terminalu 1 i całkowita przebudowa istniejącego Terminalu 5.

Ale plan obejmuje prawie 100 oddzielnych projektów, z których wiele to mniejsze, ale funkcjonalne ulepszenia, takie jak modernizacja garaży parkingowych, nowe wodociągi i systemy dystrybucji energii elektrycznej oraz odnowione podziemne tunele dla pieszych.

To plan długoterminowy – prace zostaną zakończone najwcześniej w 2028 r.

Niektóre obszary nowego Terminalu 5, który jest obecnie odnawiany, są już otwarte dla publiczności. Ponad miliard dolarów przeznaczony na modernizację Terminalu 5, ma zwiększyć jego przepustowość i zmodernizować jego systemy.

Terminal nie będzie już koncentrował się na lotach międzynarodowych, ale na przewoźnikach, którzy po prostu przewożą pasażerów do i z Chicago, w tym tanich linii, takich jak Spirit. Delta przeniesie się tu również jesienią.

Ulepszenia obejmują 10 nowych bramek, nowy system obsługi bagażu i nowe punkty kontroli bezpieczeństwa.

W czwartek rozpoczęła się budowa 6-piętrowego garażu. Ma on pomieścić dwa razy więcej pojazdów niż znajdujący się tam obecnie parking liczący 900 miejsc. Nowy parking będzie również wyposażony w stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.

Budowa garażu na Terminalu 5 oznacza, że parking naziemny, oficjalnie Lot D, będzie stopniowo zamykany.

Kierowcy mogą parkować również na głównym parkingu O’Hare i skorzystać z wewnętrznej całodobowej kolejki, People Mover, aby dostać się do Terminalu 5.

Kierowcy oczekujący na przylot pasażerów mogą również poczekać na pobliskim bezpłatnym parkingu Cell Phone Lot przy 560 N. Bessie Coleman Drive.

Jeszcze większa inwestycja, 2,2 miliarda dolarów, zostanie przeznaczona na całkowicie nowy terminal przeznaczony do ruchu międzynarodowego, który powstanie na wkrótce rozebranym Terminalu 2 – najstarszym obiekcie, który nadal jest w użyciu.

W chwili obecnej O’Hare ma jeden terminal międzynarodowy, oddzielony od krajowego, więc pasażerowie lotów łączonych muszą przesiadać się z terminali.

Projekt nowego budynku jest wynikiem konkursu wygranego przez chicagowskie Studio ORD i jest inspirowany ikoną miasta – Municipal Device.

Jest to symbol Y w okręgu, który przedstawia zbiegające się północne i południowe odnogi rzeki Chicago i można go znaleźć w całym mieście na budynkach, płotach, latarniach i mostach.

Podobnie nowy budynek terminalu będzie miał kształt litery Y, z sześcioramiennym szklanym świetlikiem umieszczonym na styku oddziałów. Dach będzie pokryty drewnem, z plisami zorientowanymi na maksymalizację naturalnego światła dziennego.

Globalny Terminal o powierzchni 2,2 miliona stóp kwadratowych będzie o 75% większy niż istniejący Terminal 2 i będzie jednym z największych w USA. To zapewni miejsce na szereg udogodnień, w tym pokoje opieki, studia jogi oraz różnorodne opcje jedzenia i napojów.

Ma również być bardziej wydajny dla linii lotniczych, dzięki nowemu systemowi obsługi bagażu, który oferuje zautomatyzowane przechowywanie 5000 sztuk bagażu i bardziej elastyczne bramki – zdolne do obsługi samolotów szerokokadłubowych, a następnie szybkiej rekonfiguracji dla mniejszych.

Prace nad nowym terminalem globalnym, jak również nad dwoma nowymi halami satelitarnymi, rozpoczną się jednak dopiero za kilka lat a w międzyczasie kontynuowane będą prace związane z remontem Terminalu 5, który zakończy się pod koniec 2023 roku.

Część rozbudowanego Terminalu 5 zostanie otwarta już jesienią tego roku. Rozbudowa znacznie wydłuży terminal, zwiększając przestrzeń na podwożenie i odbieranie pasażerów. Usprawniony ma być także wjazd i wyjazd z terminalu.

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News USA

Zachowaj głos bliskich, którzy odchodzą. Amazon pracuje nad tym byś nadal mógł ich słyszeć

Opublikowano

dnia

Autor:

Alexa firmy Amazon może wkrótce odtworzyć głos członków rodziny – nawet jeśli nie żyją. Funkcja, zaprezentowana na konferencji Amazon Re: Mars w Las Vegas, jest w trakcie opracowywania i pozwoli wirtualnemu asystentowi naśladować głos konkretnej osoby w oparciu o dostarczone nagranie trwające nawet mniej niż minutę.

Rohit Prasad, starszy wiceprezes i główny naukowiec Alexy, powiedział podczas środowego wydarzenia, że ​​celem tej funkcji było zbudowanie większego zaufania w interakcjach użytkowników z Alexą poprzez nadanie im bardziej „ludzkich atrybutów”.

„Te atrybuty stały się jeszcze ważniejsze podczas trwającej pandemii, kiedy tak wielu z nas straciło te, które kochamy” – oznajmił Prasad.

„Chociaż sztuczna inteligencja nie może wyeliminować bólu utraty, z pewnością może sprawić, że ich wspomnienia będą trwać”.

W filmie odtwarzanym przez Amazon podczas imprezy małe dziecko pyta „Alexa, czy babcia może dokończyć czytanie mi Czarnoksiężnika z Krainy Oz?” Alexa następnie potwierdza prośbę i przełącza się na inny głos naśladujący babcię dziecka. Następnie asystent głosowy kontynuuje czytanie książki tym samym głosem.

REKLAMA REKLAMA

Aby stworzyć tę funkcję, firma musiała nauczyć się tworzyć „głos wysokiej jakości” przy krótszym nagraniu, w przeciwieństwie do godzin nagrywania w studio.

Amazon nie podał dalszych szczegółów na temat tej funkcji, co z pewnością wywoła więcej obaw dotyczących prywatności i pytań etycznych dotyczących zgody.

Konkurent Microsoft na początku tego tygodnia także zapowiedział, że zmniejsza swoją ofertę syntetycznego głosu i ustala bardziej rygorystyczne wytyczne, aby „zapewnić aktywny udział mówcy”, którego głos jest odtwarzany.

Microsoft poinformował we wtorek, że ogranicza liczbę klientów, którzy mogą korzystać z usługi – jednocześnie podkreślając dopuszczalne zastosowania.

„Ta technologia ma ekscytujący potencjał w edukacji, dostępności i rozrywce, a mimo to łatwo sobie wyobrazić, jak można ją wykorzystać do niewłaściwego podszywania się pod prelegentów i oszukiwania słuchaczy” — czytamy w poście na blogu Natashy Crampton, która kieruje działem etyki AI firmy Microsoft.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/PIKSEL

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Po ponad 30 latach w Chicago miliarder Gryffin przenosi się do Miami. Powodem jest przestępczość

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartkowej notatce skierowanej do swoich pracowników Ken Griffin, menedżer funduszu hedgingowego miliarderów zapowiedział, że jego firma inwestycyjna, Citadel, przeniesie się do nowej siedziby w dzielnicy finansowej Miami, po ponad 30 latach spędzonych w Chicago.

Citadel, która ma około 1000 pracowników w Chicago, utrzyma biuro w mieście, ale oczekuje się, że wiele osób przeniesie się wraz z siedzibą firmy do Sunshine State, gdzie Griffin, mieszkaniec Florydy, niedawno przeprowadził się z rodziną.

„Chicago nadal będzie ważne dla przyszłości Citadel, ponieważ wielu naszych kolegów ma głębokie powiązania z Illinois”

– poinformował Griffin w swojej notatce. „Jednak w ciągu ostatniego roku wiele naszych zespołów z Chicago poprosiło o przeniesienie do Miami, Nowego Jorku i innych naszych biur na całym świecie”.

REKLAMA REKLAMA

Citadel Securities, będąca współwłasnością firma handlowa, również przeprowadzi się do Miami.

Citadel zatrudnia ponad 4000 pracowników w 17 biurach na całym świecie.

Griffin, najbogatszy człowiek w Illinois, założył Citadel w 1990 roku i przekształcił ją w jeden z największych funduszy hedgingowych na świecie.

Warta 27 miliardów dolarów, od dawna jest siłą obywatelską w Chicago, przekazując ponad miliard dolarów organizacjom takim jak Instytut Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Nauki i Przemysłu.

Ale 53-letni Griffin był również ostrym krytykiem miasta w ostatnich latach.

W październikowym wystąpieniu przed Klubem Ekonomicznym Chicago podał zwiększoną przestępczość i przemoc na ulicach miasta jako jeden z kilku powodów, dla których Citadel, zarządzająca aktywami o wartości 51 miliardów dolarów, rozważa przeprowadzkę.

Przeniesienie Citadel jest ostatnim ciosem korporacyjnym w rejonie Chicago. Boeing ogłosił, że przenosi się do Arlington w stanie Wirginia po ponad 20 latach spędzonych w West Loop. Caterpillar ogłosiła, że ​​przeniesie swoją siedzibę z  Deerfield do w Irving w Teksasie, niedaleko Dallas.

Straty zostały nieco zrekompensowane przez ogłoszenie we wtorek, że firma Kellogg Company z siedzibą w Battle Creek w stanie Michigan podzieli się na trzy oddzielne firmy i ulokuje swoją siedzibę główną przekąsek w Chicago.

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot była rozczarowana ogłoszeniem.

„Dziękujemy zespołowi Citadel za ich wkład w nasze miasto i liczne zobowiązania filantropijne, szczególnie w zakresie edukacji, sztuki i kultury oraz bezpieczeństwa publicznego”.

Utrata firmy może być  bardzo kosztowna, ponieważ zamożni dyrektorzy funduszy hedgingowych i pracownicy generowali miliardy dolarów dochodów podatkowych dla miasta i stanu w ciągu ostatniej dekady.

Citadel wynajmuje tymczasową powierzchnię i współpracuje z firmą Sterling Bay z siedzibą w Chicago, aby rozwijać swoją nową siedzibę korporacyjną w Miami.

Poza skutkami ekonomicznymi przeprowadzka Griffina do Miami może mieć znaczący wpływ na sferę polityczną w Illinois.

Griffin popierał Bruce’a Raunera w 2018 roku przeciwko Pritzkerowi, poświęcił także pieniądze by pokonać podpisaną przez Pritzkera propozycji stopniowego podatku dochodowego.

Niedawno Griffin przekazał 50 milionów dolarów, aby wesprzeć kampanię burmistrza Aurory Richarda Irvina, kandydującego na stanowisko gubernatora w przyszłotygodniowych prawyborach w Illinois.

Pomimo opuszczenia stanu, Griffin potwierdził swoje zaangażowanie w poparcie kandydatury Irvina w czwartek.

Urodzony w Daytona Beach i wychowany na Florydzie, Griffin zaczął handlować obligacjami zamiennymi ze swojego pokoju w akademiku podczas pierwszego roku studiów na Harvardzie.

Założył Citadel wkrótce po ukończeniu studiów i zbudował od podstaw w jeden z największych funduszy hedgingowych na świecie.

Z biegiem lat Griffin stał się nierozerwalnie związany z Chicago jako jeden z jego najwybitniejszych liderów biznesu, wielki filantrop i potężna siła polityczna. Niedawno stał się jednym z najgłośniejszych krytyków, bijąc na alarm w sprawie przestępczości.

Jako najbogatszego człowieka w Illinois, życie osobiste Griffina również zwróciło dużą uwagę, na przykład ugoda rozwodowa z 2015 roku z jego ówczesną żoną, Anne Dias Griffin.

Kontrowersyjna sprawa rozwodowa obracała się wokół ważności ich umowy przedślubnej, a także kwestii opieki nad dzieckiem i alimentów. Warunki finansowe ugody nie zostały ujawnione.

Griffin wydał w ostatnich latach ponad 800 milionów dolarów na nieruchomości mieszkalne, w tym 58,75 miliona dolarów w 2017 roku na cztery najwyższe piętra przy ulicy W. Walton 9 – rekordowa cena jak na kondominium w Chicago.

W 2019 roku kupił czteropiętrowy penthouse przy 220 Central Park South w Nowym Jorku za 239,96 mln USD, ustanawiając rekordową cenę domu w USA.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Ciekawostki

Doula pomoże ciężarnym pracownicom Walmart, także w Illinois. Firma rozszerza zakres opieki zdrowotnej

Opublikowano

dnia

Autor:

Walmart rozszerza zakres opieki zdrowotnej dla pracowników, którzy chcą skorzystać z usług douli, osoby przeszkolonej do pomocy kobietom w czasie ciąży i porodu, aby rozwiązać problem nierówności rasowych w opiece nad matkami.

Po pierwszym zaoferowaniu usług douli pracownikom w Georgii w zeszłym roku, największy sprzedawca detaliczny w kraju poinformował w środę, że rozszerzy ten sam przywilej na swoich pracowników w Luizjanie, Indianie i Illinois.

Według Centers for Disease Control and Prevention CDC, czarne kobiety są trzy razy bardziej narażone na śmierć z przyczyn związanych z ciążą niż kobiety białe, głównie ze względu na różnice w jakości opieki zdrowotnej, leżące u podłoża schorzeń przewlekłych i rasizmu strukturalnego.

Zatrudnienie douli jako części zespołu porodowego zmniejsza liczbę cesarskich cięć o 50%, skraca czas porodu o 25% i zmniejsza potrzebę innych interwencji medycznych o ponad 50%, według National Black Doulas Association.

REKLAMA REKLAMA

Walmart zdecydował się rozszerzyć zasięg na Luizjanę, Indianę i Illinois ze względu na możliwość natychmiastowego wpływu na pracowników mieszkających w tych trzech stanach.

Firma poinformowała, że ​​w Luizjanie śmiertelność matek czarnych jest pięć razy wyższa niż matek białych.

W stanie Indiana w 33 powiatach nie ma usług położniczo-ginekologicznych.

„Naszym celem w rozszerzeniu świadczenia douli, usługi, która zwykle nie jest objęta tradycyjnymi planami medycznymi, jest nie tylko ułatwieniem przechodzenia ciąży matkom w tych stanach, ale także zapewnieniem im bezpieczeństwa” – napisali Lisa Woods i Warren Moore wiceprezesi Walmart.

Pracownicy korzystający z planu medycznego firmy mogą otrzymać pomoc od douli z ubezpieczeniem do 1000 USD na ciążę, poinformował Walmart w środę.

Firma ma już wdrożony program „Życie z dzieckiem”, który oferuje bezpłatne zasoby, takie jak indywidualny coaching od pielęgniarki, narzędzia do śledzenia codziennych postępów i prezenty dla nowonarodzonych dzieci.

Inne duże amerykańskie firmy również oferują usługi douli dla pracowników, w tym CVS Health i Microsoft.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/Newman Studio

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu