Połącz się z nami

News Chicago

O’Hare w Chicago na czwartym miejscu na świecie. Obsłużyło ponad 68 mln pasażerów w zeszłym roku

Opublikowano

dnia

Według opublikowanych w środę wstępnych danych dotyczących globalnego ruchu lotniczego, w 2022 roku pięć najbardziej ruchliwych lotnisk znajdowało się w Stanach Zjednoczonych. Na czwartym miejscu uplasowało się chicagowskie O’Hare, które zanotowało wzrost liczby pasażerów o 26,5% w stosunku do roku 2021.

Ranking opublikował Airports Council International ACI, stowarzyszenie handlowe reprezentujące prawie 2000 portów lotniczych.

Międzynarodowe lotnisko Hartsfield-Jackson w Atlancie było nadal najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w 2022 r., zajmując pierwsze miejsce, które odzyskało w 2021 r. po pandemii COVID-19.

Dallas/Fort Worth, Denver i Chicago O’Hare zajęły odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce. Los Angeles było 6. wśród najbardziej ruchliwych lotnisk w 2022 roku. W 2021 roku 8 z 10 najbardziej ruchliwych lotnisk znajdowało się w Stanach Zjednoczonych.

Mocne notowania lotnisk w Stanach Zjednoczonych to zasługa odbicia się krajowego rynku podróży lotniczych. Wszystkie lotniska w USA w pierwszej dziesiątce mają znaczny udział pasażerów krajowych — według ACI od 75% do 95%.

Z danych wynika, że rynki krajowe odradzają się szybciej niż rynki międzynarodowe, jeśli chodzi o podróże samolotami.

Jednak Dubai International (nr 5), London Heathrow (nr 8) i Paryski Charles de Gaulle (nr 10) powróciły do pierwszej dziesiątki w 2022 r. po dwóch latach pandemii.

Londyński hub odnotował największy wzrost ruchu w stosunku do poprzedniego roku, z prawie 218% wzrostem liczby pasażerów od 2021 r., dzięki zniesieniu ograniczeń w marcu 2022 r.

Dubaj był portem lotniczym nr 1 w 2022 r. dla pasażerów międzynarodowych, za nim Londyn Heathrow i Amsterdam Schiphol.

Nowością w pierwszej dziesiątce listy jest lotnisko w Stambule na 7. miejscu oraz międzynarodowe lotnisko im. Indiry Gandhi w Delhi na 9. miejscu.

Globalny ruch w 2022 roku osiągnął prawie 7 miliardów pasażerów.

Stanowi to 73,8% poziomu z 2019 roku, według ACI, z podróżami krajowymi na poziomie 80% poziomu z 2019 roku i ruchem międzynarodowym na poziomie 60%.

Podróże lotnicze będą jeszcze bardziej popularne w 2023 r

Ubiegły rok przyniósł również duże zakłócenia w podróżach lotniczych w niektórych regionach, związane ze wzrostem popytu, który przewyższył wzrost zatrudnienia i przepustowości, ograniczonych na początku pandemii.

ACI spodziewa się, że globalny ruch pasażerski osiągnie 92% poziomu z 2019 r. w 2023 r. Pełne przywrócenie do poziomu z 2019 r. spodziewane jest dopiero w 2024 r.

10 najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie pod względem ruchu pasażerskiego w 2022 r:

 1. Hartsfield-Jackson Atlanta, Georgia (ATL): 93,7 mln pasażerów; wzrost o 23,8% od 2021 r
 2. Dallas/Fort Worth, Teksas (DFW): 73,4 mln pasażerów; wzrost o 17,5% od 2021 r
 3. Denver, Kolorado (DEN): 69,3 mln pasażerów; wzrost o 17,8% od 2021 r
 4. Chicago O’Hare, Illinois (ORD): 68,3 mln pasażerów; wzrost o 26,5% od 2021 r
 5. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie (DXB): 66,1 mln pasażerów; wzrost o 127% od 2021 r
 6. Los Angeles, Kalifornia (LAX): 65,9 mln pasażerów; wzrost o 37,3% od 2021 r
 7. Stambuł, Turcja (IST): 64,3 mln pasażerów; wzrost o 73,8% od 2021 r
 8. Londyn Heathrow, Wielka Brytania (LHR): 61,6 mln pasażerów; wzrost o 217,7% od 2021 r
 9. Delhi, Indie (DEL): 59,5 mln pasażerów; wzrost o 60,2% od 2021 r
 10. Paryż Charles de Gaulle, Francja (CDG): 57,5 mln pasażerów; wzrost o 119,4% od 2021 r

 

Źródło: wttw
Foto: istock/upungatoWirestock/ Vera Tikhonova/ anyaberkut/ SeanPavonePhoto

News Chicago

Rozpoczęła się budowa wieżowców w Streeterville. Znika słynna dziura po Chicago Spire

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego była ostatnią okazją by zobaczyć głęboki na 75 stóp dół w dawnym miejscu Chicago Spire – symbol niewykorzystanego potencjału i ostatnią niezagospodarowaną działkę wzdłuż rzeki i jeziora Michigan. W poniedziałek rozpoczęła się budowa nowego projektu przy 400 Lake Shore Dr.

Inwestycja o wartości 500 milionów dolarów obejmie dwa mieszkalne wieżowce i kilka akrów otwartej przestrzeni zielonej. Najpierw zostanie wybudowany wyższy budynek, mający 72 piętra, w północnej części terenu.

Wieżowce zostały zaprojektowane jako brama i hołd dla dawnego miejsca osiedlenia się założyciela Chicago, Jeana-Baptiste’a Point DuSable.

Pierwotne plany budowy, o których informowaliśmy tutaj, wyznaczyły datę jej rozpoczęcia na 1 grudnia 2023 roku.

Spółka Related Midwest nabyła dawną siedzibę Spire w 2014 r. w drodze postępowania upadłościowego. Działka była pusta, ale poprzedni deweloperzy, Garrett Kelleher i Steve Ivankovich pozostawili po sobie duży krater, który miał być częścią wysokiego na 2000 stóp wieżowca mieszkalnego. Budynek miał być najwyższym na półkuli zachodniej.

Od tego czasu firma Related spędziła 7 lat wyłącznie na projektowaniu. Plan wieżowców powstał w wyniku znalezienia równowagi między projektem, który zdaniem jej przedstawicieli jest wykonalny, a wykorzystaniem fundamentów, które są już w ziemi.

Wieże zostały zaprojektowane przez chicagowskie biuro Skidmore, Owings & Merrill i architekta Davida Childsa, który stał za One World Trade Center. Wnętrza zaprojektowała nowojorska firma MAWD.

Budynki będą ustawione pod takim kątem, aby naśladować „gest powitania” i zachować widoki dla mieszkańców. Takie umiejscowienie pomaga również złagodzić niesforne warunki wiatrowe nad jeziorem.

Budowa będzie projektem trzyletnim. Pierwsze mieszkania zostaną dostarczone wiosną 2027 r. BOWA Construction i należąca do Related Midwest, LR Contracting Co., zajmie się najpierw parkingiem podziemnym, a następnie rozpocznie prace nad wieżą północną.

Pierwszy wieżowiec będzie się składał z 635 mieszkań, z czego 20% zostanie przeznaczonych dla najemców o niskich dochodach. Wśród mieszkań będą apartamenty typu studio, a także lokale z jedną, dwiema i trzema sypialniami. Budynek będzie miał ponad milion stóp kwadratowych powierzchni użytkowej i trzy podziemne garaże.

Projekt 400 Lake Shore Dr. spełni także długo oczekiwaną obietnicę — założenie DuSable Park. Teren parku został podarowany dzielnicy Chicago Park District przez byłego burmistrza Harolda Washingtona w 1987 roku. Park o powierzchni 3,3 akra, który będzie kosztował 10 milionów dolarów, jest w fazie projektowania.

W związku z jego powstaniem przedłużona zostanie Chicago Riverwalk.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Related Midwest

 

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Szybkie pociągi Brightline mają zatrzymywać się w powiecie Brevard

Opublikowano

dnia

Autor:

Szybka linia Brightline łącząca Miami z Orlando zawita także do powiatu Brevard, a proponowana stacja będzie czymś więcej niż tylko przystankiem kolejowym. Opinia publiczna jest proszona o ocenę planów dotyczących tej znaczącej inwestycji. Natomiast Tampa wciąż czeka na budowę linii łączącej ją z Orlando.

Proponowana stacja Brightline w powiecie Brevard ma być kompleksowym węzłem obejmującym sklepy, mieszkania i restauracje.

Space Coast Transportation Planning Organization uruchomiła ankietę internetową, aby zebrać opinie społeczności na temat jej rozwoju. Organizacja ma nadzieję, że podróżni poruszający się pociągami Brightline pozostaną i będą cieszyć się Wybrzeżem Kosmicznym, a nie tylko przez nie przejeżdżać.

Ankieta „Shape Your Station” umożliwia mieszkańcom podzielenie się przemyśleniami na temat rozwoju stacji, ułatwień dostępu i ogólnie pożądanych doświadczeń. Ankieta będzie ogólnodostępna do 30 czerwca i można ją wypełnić tutaj.

Natomiast w piątek członkowie Suncoast Transportation Planning Alliance i Central Florida MPO Alliance zebrali się, aby omówić bieżące projekty wzdłuż autostrady I-4 i okazać wsparcie dla powstania linii pasażerskiej Brightline pomiędzy Tampą a Orlando. Na spotkaniu obecni byli urzędnicy m.in. z powiatów Hillsborough, Pinellas, Polk, Orange, Osceola na Florydzie.

Na początku tego roku burmistrz Tampy, Jane Castor i kilku lokalnych liderów transportu skorzystali z połączenia Brightline między Orlando a Miami. Po powrocie Castor zapowiedziała, że stacja Brightline Tampy będzie znajdować się w Ybor City.

Na rozpoczęcie procesu budowy wpłynęło już kilka dotacji federalnych, ale wciąż nie ma aktualnego harmonogramu przybycia Brightline do Tampy.

Republikański Kongresmen Stanu z Indian Rocks Beach, Nick DiCeglie, zaproponował na ostatniej sesji legislacyjnej projekt ustawy, który wymagałby od Departamentu Transportu Florydy zachowania korytarza o szerokości 44 stóp wzdłuż I-4 dla potencjalnego połączenia kolejowego, ale ostatecznie zapis ten skreślono.

Gubernator Ron DeSantis mówił już wcześniej, że nie chce, aby podatnicy płacili za rozbudowę kolei.

 

Źródło: fox35, wusf
Foto: YouTube, istock/JillianCain/
Czytaj dalej

News USA

Poszukiwani wykwalifikowani pracownicy. Jaki fach w USA opłacany jest najlepiej?

Opublikowano

dnia

Autor:

W Stanach Zjednoczonych panuje obecnie duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, a zainteresowanie młodych dorosłych studiami maleje. Niedobór fachowców spowodował wzrost płac, czyniąc te zawody bardziej atrakcyjnymi. Łatwiej i taniej jest także przejść odpowiedni kurs niż studia.

Korzystając z danych Biura Statystyk Pracy Stanów Zjednoczonych, witryna ofert pracy Indeed niedawno podała, że ​​średnia pensja pracowników wykwalifikowanych w Ameryce wynosi 61 900 dolarów, ale w niektórych zawodach zarabia się znacznie więcej, nawet jeśli dana osoba dopiero ją zaczyna.

Według serwisu Indeed, oto najlepiej płatne stanowiska dla fachowców w 2024 r.:

 1. Radiolog USG: 131 161 dolarów
 2. Terapeuta układu oddechowego: 104 437 dolarów
 3. Higienistka stomatologiczna: 99 013 dolarów
 4. Kierownik budowy: 88 319 dolarów
 5. Mechanik lotniczy: 82 846 dolarów
 6. Technik kablowy: 70 714 dolarów
 7. Mechanik przemysłowy: 69 637 dolarów
 8. Instalator instalacji fotowoltaicznych: 69 442 dolarów
 9. Rzeczoznawca majątkowy: 64 075 dolarów
 10. Elektryk: 62 739 dolarów
 11. Licencjonowana pielęgniarka: 59 125 dolarów
 12. Technik turbin wiatrowych: 58 005 dolarów

Niedobór fachowców doprowadził do zwiększonego popytu w całej gospodarce, szczególnie w budownictwie, gdzie brak wykwalifikowanych pracowników przyczynia się do niedoborów mieszkań w całym kraju.

Najlepiej płatne stanowiska związane z budownictwem według ProTool Reviews:

 1. Instalator wind i schodów ruchomych: 100 060 dolarów
 2. Instalator linii elektroenergetycznych: 85 900 dolarów
 3. Technik mechanik lotniczy: 76 260 dolarów
 4. Kotlarz: 73 840 dolarów
 5. Instalator telekomunikacyjny: 69 040 dolarów
 6. Ślusarz: 68 220 dolarów
 7. Monter rurociągów, hydraulik i monter parowy: 67 840 dolarów
 8. Elektryk: 67 810 dolarów
 9. Technik turbin wiatrowych: 65 380 dolarów
Źródło: fox32
Foto: istock/EvgeniyShkolenko/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu