Połącz się z nami

Bez kategorii

Poszukiwanie ojcostwa z Ojcem Tomaszem Nowakiem

Opublikowano

dnia

„Poszukiwanie Ojcostwa” to seria krótkich filmów na Youtubie autorstwa o. Tomasza Nowaka OP – wędrownego kaznodziei, wykładowcy homiletyki, przeora klasztoru w Łodzi, współtwórcy Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. Każdy odcinek opowiada o innym aspekcie „tajemnicy ojcostwa”.

„Chcę mówić o tym, że ojcostwo jest dla nas kluczowe. Jeżeli odkryjemy tę tajemnicę ojcostwa, lepiej zrozumiemy to kim jesteśmy i to co mamy robić” zachęca duchowny.

O. Tomasz Nowak przyznał, że inspiracją do stworzenia cyklu nagrań była odpowiedź papieża Franciszka na pytanie jednego z dziennikarzy, o to jaki fragment z Biblii dałby do przeczytania osobie, która nigdy nie trzymała w ręce Pisma Świętego.

Ojciec Święty wyznał wówczas, że modlitwę „Ojcze nasz”.

„Ważniejsze jest to kim jesteś, a nie to co masz robić. To co masz robić wynika najpierw z tego kim jesteś. A to co jest najważniejszą tożsamością każdego z nas, to właśnie to, że jesteśmy ukochanymi dziećmi Ojca. To, że jesteśmy z miłości, a Ojciec z miłości chciał nas na tym świecie” – zacytował papieża dominikanin, wyjaśniając, że źródłem wszystkiego jest kochający Bóg Ojciec.

Kapłan podkreślił, że właśnie tego Jezus uczy apostołów w modlitwie „Ojcze nasz” – że najważniejsza jest relacja z Ojcem. – Do niej się odwołujemy w niej pokładamy wszelką nadzieję. W niej jest też nasze uzdrowienie, uporządkowanie wszystkich spraw i wyprostowanie wszystkich ścieżek. Dlatego chcę w tym temacie do Was mówić – wyjaśnił o. Nowak.

Dominikanin zaznaczył, że Jezus bardzo zachęca do praktykowania tej modlitwy, a także pragnie by wierni widzieli Go właśnie jako Ojca.

„Zdaję sobie sprawę, że jest to często bardzo trudne, bo nakładają nam się różne kalki z naszymi ojcami i bardzo często na Boga, który jest Ojcem patrzymy przez pryzmat naszych ojców” – stwierdził kaznodzieja, dodając, że może właśnie to stanowi największą trudność, by zobaczyć Boga Ojca w taki sposób w jaki On chce się pokazać.

Podkreślił, że modlitwa „Ojcze nasz” może być do tego bardzo pomocna.

„Robimy mnóstwo różnych rzeczy, błąkamy się po tym świecie, tak naprawdę robimy wiele rzeczy, które sami uważamy, że są bez sensu. One nabierają dopiero sensu w tym, kim jesteśmy. Jeżeli odkryjemy to kim jesteśmy, to tak jak papież Franciszek powiedział, będziemy wiedzieć co mamy robić” – wyjaśnił o. Nowak.

Duchowny zaznaczył, że dziecko nie musi nic robić, by rodzice go kochali.

Dlatego gdy modlimy się „Przyjdź królestwo Twoje”, prosimy by taki porządek w nas zagościł.

„Że jesteśmy kochani tylko dlatego, że jesteśmy, a nie za to co zrobimy. Nie musimy zasługiwać na tę miłość”– zaakcentował.

Podkreślił również, że Boże ojcostwo wynika także z faktu, że jest stworzycielem nieba i ziemi, zatem jest i tym, który daje swoim dzieciom chleb powszedni, czyli te dary, które są na co dzień potrzebne.

Seria liczy 10 odcinków. Są one dostępne na kanale dominikanie.pl na Youtubie, a także na portalu dominikanie.pl. Każdy z nich dotyczy innego zagadnienia związanego z tematem głównym. Wśród nich m.in.: kwestia Zmartwychwstania czy ojcostwo św. Józefa.

 

 

Źródło: deon
Foto: You Tube, dominikanie.pl

Bez kategorii

100 milionów krawatów w prezencie.. czyli Dzień Ojca w liczbach

Opublikowano

dnia

Autor:

Każdego roku Dzień Ojca obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych w trzecią niedzielę czerwca, a miliony Amerykanów przygotowują się do uhonorowania ojców w całym kraju. Skąd pochodzi to święto jak wyglądają jego statystyki?

1. Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Ojca w Stanach Zjednoczonych?

Według History.com pierwszy odnotowany Dzień Ojca datuje się na 19 czerwca 1910 roku. Dzień podobno rozpoczęła Sonora Smart Dodd ze Spokane w stanie Waszyngton, córka weterana Wojny Secesyjnej.

Dodd była poruszona jak zobaczyła sukces, jaki odniósł Dzień Matki, który został ustanowiony trzy lata wcześniej i rozpoczęła obchody dnia, który honorował ojców. Stan Waszyngton obchodził jako pierwszy w kraju Dzień Ojca.

2. Który prezydent USA ustanowił Dzień Ojca oficjalnym świętem?

Według Biblioteki Kongresu, 62 lata po pierwszych w kraju obchodach Dnia Ojca, prezydent Richard Nixon podpisał proklamację, zgodnie z którą na stałe ustanowiono Dzień Ojca w Stanach Zjednoczonych, ustalając jego datę na trzecią niedzielę czerwca.

Prezydent Lyndon Johnson złożył deklarację zatwierdzającą to samo sześć lat przed Nixonem, ale jej nie podpisał.

3. Ilu ojców jest w USA?

Spis powszechny w USA wykazał, że w 2014 roku było 72,2 miliona ojców w wieku 15 lat i starszych, zgodnie z raportem agencji Men’s Fertility and Fatherhood.

4. Ilu samotnych ojców jest w USA?

Według amerykańskiego spisu ludności w 2021 roku około 2 milionów mężczyzn zostało uznanych za samotnych ojców mieszkających z dziećmi poniżej 18 roku życia.

5. Ilu ojców przebywających w domu jest w USA?

Spis powszechny w USA oszacował, że w 2021 roku było 204 000 ojców pozostających w domu.

6. Ile dzieci jest w USA?

Według danych Funduszu Obrony Dzieci w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych było około 73 milionów dzieci.

7. Ile pieniędzy wydaje się na Dzień Ojca?

Zgodnie z prognozami opublikowanymi przez National Retail Federation (NRF), wydatki na Dzień Ojca w 2023 roku mają wynieść 22,9 miliarda dolarów. Szacunek ten jest wyższy o 14,5% od prognozy wydatków NRF na Dzień Ojca od 2022 r.

8. Ile krawatów sprzedaje się w Dzień Ojca?

Według Infoplease – internetowej encyklopedii, almanachu i atlasu, każdego roku sprzedaje się około 100 milionów krawatów w Dzień Ojca.

9. Ile kartek na Dzień Ojca jest ofiarowanych?

Według Hallmark, wiodącego producenta kart okolicznościowych, tego dnia przesyłanych jest około 72 milionów kartek. Producent kart twierdzi, że Dzień Ojca jest czwartym co do wielkości świętem wysyłania kart.

10. Ile wyda przeciętny Amerykanin się na prezenty na Dzień Ojca?

Zgodnie z prognozą National Retail Federation NRF na 2023 rok, Amerykanie, którzy planują świętować Dzień Ojca, wydadzą średnio 196,23 USD na prezenty. Szacunek ten jest wyższy o 24,44 USD od prognozy prezentów na Dzień Ojca, którą NRF przewidywał w zeszłym roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/ DGLimages/ Drazen Zigic/seb_ra
Czytaj dalej

Bez kategorii

Zaproś tatę na elegancki brunch w Prime & Provisions z okazji jego święta

Opublikowano

dnia

Autor:

Prime & Provisions oferuje specjalne wydarzenie z Okazji Dnia Ojca, w niedzielę 18 czerwca, w godzinach między 10.00 rano a 4.00 popołudniu. Zaproś tatę na Wielki Brunch i świętujcie razem przy wystawnym śniadaniu.

Świętuj w tym roku Dzień Ojca z Wielkim Brunchem w Prime & Provisions Steakhouse. Ciesz się śniadaniowymi daniami na zamówienie, w tym omletami i goframi belgijskimi z wyborem sosów, syropów i dodatków.

Śniadanie obejmuje również jajka po benedyktyńsku, francuskie tosty z cynamonem, domową muesli, jogurt i wiele innych.

Grand Buffet zaoferuje m.in. wolno pieczone żeberka, szynkę z kością w glazurze klonowej, wędzonego łososia, sałatki oraz ostrygi, krewetki i udka kraba.

Więcej informacji o wydarzeniu, oraz rezerwacje na stronie internetowej.

Prime & Provisions Steakhouse znajduje się przy 222 N. LaSalle Blvd., Chicago. Rezerwacja kosztuje 95 USD dla dorosłych i 35 USD dla dzieci (7-12 lat).

Strona internetowa restauracji: primeandprovisions.com

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Prime & Provisions, istock/Halfpoint
Czytaj dalej

Bez kategorii

Tato będzie najlepszym kapitanem – spędźcie Dzień Ojca na łódce elektrycznej

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago oferuje wiele możliwości ciekawego spędzenia Dnia Ojca i wspólnego świętowania. Jedną z nich jest rejs po mieście łodzią elektryczną z Chicago Electric Boat Company. Kapitanem jest oczywiście Tata!

Firma Chicago Electric Boat Company ma kilka łodzi, w tym eleganckie łodzie w stylu retro z lat 50-tych i oryginalne okrągłe bączki, dzięki którym umożliwia swoim gościom wyjątkowy, niezapomniany i przyjazny dla środowiska sposób na zwiedzanie wspaniałego miasta Chicago.

W niedzielę 18 czerwca, oferuje także specjalne rejsy z okazji Dnia Ojca – zaplanuj posiłek dla swojego taty, pakując jego ulubione jedzenie i napoje. W czasie rejsu możecie słuchać ulubionych utworów z dołączonego głośnika Bluetooth.

Wypożyczając łodzie, które są wygodne i łatwe w prowadzeniu, firma Chicago Electric Boat Company daje nawet nowym żeglarzom szansę zasiąść za kierownicą i zobaczyć miasto z tego wyjątkowego punktu widzenia.

Założona przez Rona Silvię i nieżyjącego już Grega Kruegera firma Chicago Electric Boat Company rozrosła się do kilkunastu jednostek w ciągu zaledwie 7 lat. Od otwarcia w kwietniu 2012 r. z jej oferty skorzystało już ponad 100 000 gości.

Na jej łodziach odbywają się uroczystości, imprezy, spotkania, oświadczyn, a nawet wesela.

Firma posiada wiele lokalizacji (Śródmieście, Avondale). Więcej szczegółów można przeczytać na stronie internetowej: chicagoelectricboats.com

Źródło: chicagostarmedia,Chicago Electric Boat Company
Foto: Chicago Electric Boat Company
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu