Połącz się z nami

News Chicago

Próbują normalnie żyć. Ukraińscy studenci biorą udział w zajęciach online na Uniwersytecie DePaul

Opublikowano

dnia

Kiedy w ostatnich dniach we Lwowie wyły syreny przeciwlotnicze, 20-letnia studentka Marta Haiduchok szukała schronienia w piwnicy swojego bloku ale już 12 godzin później uczestniczyła w zajęciach online na Uniwersytecie DePaul. 100 ukraińskich studentów uczy się razem ze swoimi amerykańskimi kolegami w wirtualnych klasach chicagowskiego uniwersytetu.

„Kiedy wybuchła wojna, cały czas byłam bardzo niespokojna i trudno mi było się skoncentrować.”

„Ale w moim przypadku wkładam tak wiele w moją edukację, że moje studia pomagają mi robić wszystko, co w mojej mocy, aby zapomnieć o wszystkim, co się dzieje” – powiedziała Haiduchok w wywiadzie ze swojego domu we Lwowie, mieszczącego się w zachodniej Ukrainie około 40 mil od Polski.

Po tym, jak rosyjskie ataki zmieniły ​​codzienne życie milionów Ukraińców, w tym studentów, DePaul nawiązał współpracę z Ukraińskim Katolickim Uniwersytetem i innymi instytucjami szkolnictwa wyższego w regionie.

Zapisał ponad 100 ukraińskich studentów na 42 z internetowych kursów w tym kwartale wiosennym .

„Byliśmy doskonale przygotowani do pomocy, ponieważ działamy w systemie kwartalnym i od kilku lat współpracujemy z Ukraińskim Katolickim Uniwersytetem” – oświadczył GianMario Besana, zastępca rektora ds. globalnego zaangażowania i uczenia się online w DePaul.

REKLAMA REKLAMA

Besana i kilku jego kolegów z DePaul planowali odwiedzić uniwersytet na Ukrainie w czerwcu, „ale oczywiście wszystko jest wstrzymane, więc natychmiast rozmowa przeszła na „co możemy zrobić, aby pomóc Ukrainie?” i przyniosła pomoc dla młodych ludzi.

Biorąc pod uwagę ośmiogodzinną różnicę czasu w stosunku do Chicago, ukraińscy studenci zostali zaproszeni do zapisania się na kursy online oferowane wcześnie rano, aby umożliwić jak najbardziej zsynchronizowane nauczanie, poinformował Besana.

Jedną z przeszkód, z którymi musieli się zmierzyć młodzi ludzie z Ukrainy, było zamówienie podręcznika online, ale problem został rozwiązany, gdy wydawca Cengage natychmiast zgodził się zapewnić uczniom bezpłatne e-booki i potrzebne platformy.

„To, co naprawdę uderzyło mnie w ukraińskich studentach, to to, że są wyjątkowo odpornymi ludźmi, nawet w obliczu tych okrucieństw” – oceniła Pascale-Anne Brault, profesor j. francuskiego w DePaul.

„Są spragnieni wiedzy, są bardzo chętni do uczestnictwa, a ich inspirująca etyka pracy nadaje ton reszcie klasy”.

Haiduchok, studentka historii, która oprócz tego, że jest zapisana na Katolicki Uniwersytet Ukraiński, uczęszcza na dwie lekcje online w DePaul.

„Świadomość, że muszę się uczyć 24 godziny na dobę, naprawdę mi pomaga, chociaż skupienie się na zadaniu może być bardzo trudne”

— mówi Haiduchok.

Ambitna historyczka po ukończeniu studiów magisterskich planuje zrobić doktorat. Dokumentuje swoje wojenne przeżycia i ma nadzieję, że kiedyś będzie wykładać na uniwersytecie na Ukrainie.

„Bardzo podoba mi się to, jak otwarci są amerykańscy studenci, ponieważ powiedzą ci wszystko i podzielą się swoimi przemyśleniami, co jest naprawdę fajne” – mówi Haiduchok.

„Trudno jest mówić przeciętnemu człowiekowi o wojnie, ponieważ wydaje się, że jest tak odległa i trudno to sobie wyobrazić. Ale kiedy zabieram głos i poruszam ten temat, wszyscy chcą wiedzieć więcej”.

 

 

 

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/puhimec

News Chicago

Wszyscy na pokład! Dzisiaj rusza Świąteczny Pociąg w Blackberry Farm w Aurorze

Opublikowano

dnia

Autor:

Świąteczny pociąg wyjedzie na tory na przedmieściach Aurora, stając się jednym z wielu, które będą kursować w okolicach Chicago w okresie zimowym. Holiday Express w Blackberry Farm rozpoczyna kursowanie w czwartek, zapraszając gości do wskoczenia na pokład na wycieczkę wokół Lake Gregory o powierzchni 7,2 akra.

Zlokalizowana przy 100 S. Barnes Rd. farma będzie obsługiwała pociąg do 18 grudnia, wraz z szeregiem innych zajęć celebrujących świątecznym czas.

Tysiące migoczących światełek, przejażdżki wozem i czytanie klasycznych świątecznych opowieści odbędą się na terenie farmy.

Pojawi się tu także Św. Mikołaj i jego elfy.

REKLAMA REKLAMA

Holiday Express będzie kursował w następujących terminach:

  • od 5:00 do 8:00PM w czwartki; 1, 8 i 15 grudnia
  • od 5:00 do 8:00PM w piątki; 9 i 16 grudnia
  • od 2:00 do 7:00PM w soboty i niedziele; 3-4, 10-11 i 17-18 grudnia

Bilety kosztują 8 dolarów i są do kupienia tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Blackberry Farm
Czytaj dalej

News Chicago

Rodzinna tragedia w Buffalo Grove. Nie żyje pięć osób, w tym dwoje dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Pięć osób zostało znalezionych martwych w środę rano po wezwaniu policji do domu w północnej części Buffalo Grove. Wstępne dochodzenie wskazuje, że tragedia, która się tu wydarzyła była sytuacją domową i nie ma zagrożenia dla społeczeństwa, poinformowali funkcjonariusze.

Jak poinformowała policja, funkcjonariusze udali się do domu jednorodzinnego przy 2800 Acacia Terrace około godziny 11.00AM po wezwaniu do zbadania stanu zdrowia kobiety.

Funkcjonariusze nie byli w stanie nawiązać kontaktu z nikim w domu, więc wdarli się do środka i znaleźli ciała, powiedziała policja.

Policja nie ujawniła wieku ani płci żadnej ze znalezionych osób ani żadnych informacji o tym, jak zginęli. Podano tylko, że było to troje dorosłych i dwoje dzieci, prawdopodobnie należących do jednej rodziny.

Nazwiska są utajnione do czasu zbadania przez koronera i powiadomienia najbliższych krewnych, przekazała policja.

REKLAMA REKLAMA

Grupa zadaniowa ds. poważnych przestępstw w powiecie Lake pomaga policji w Buffalo Grove w toczącym się dochodzeniu. Istnieje podejrzenie że było to morderstwo połączone z samobójstwem.

Mieszkańcy spokojnej okolicy Buffalo Grove przeżyli prawdziwy szok i niedowierzanie

Źródło: dailyherald, abc7
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nie zostawiajcie auta w centrum miasta w nocy. Od dziś obowiązuje zimowy zakaz nocnego parkowania w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakaz parkowania obejmuje ponad 100 mil miejskich ulic. Nie przestrzeganie go grozi odholowaniem samochodu i grzywną w wysokości od 235 dolarów dla właściciela. Ograniczenia obowiązują niezależnie od opadów śniegu od 3:00 nad ranem do 7:00 rano w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia, jak podaje miejski wydział Department of Streets and Sanitation.

Oznakowanie jest umieszczane na stałe wzdłuż tras, których zakaz dotyczy a departament umieści ulotki na samochodach jako dodatkowe przypomnienia przed wprowadzeniem ograniczeń.

Mapę ulic objętych zakazem można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Osoby, które ignorują wyznaczoną strefę zakazu parkowania, muszą zapłacić minimalną opłatę za holowanie w wysokości 150 USD oprócz mandatu w wysokości 60 USD i początkowej opłaty za przechowanie samochodu w wysokości 25 USD.

REKLAMA REKLAMA

Samochody odholowywane są na duży miejski parking przy 10301 S. Doty Avenue lub 701 N. Sacramento Boulevard.

Zakazy dotyczące parkowania w mieście zostały wdrożone po całkowitym zablokowaniu ruchu na drogach, które nastąpiło podczas dużych burz śnieżnych w 1967 i 1979 roku.

Miasto uważa, że zakaz parkowania na „krytycznych drogach” zapewnia, że ​​pługi i ciężarówki z solą mogą szybko zareagować na zimowe burze.

Kierowcy mogą również odwiedzić stronę chicagoshovels.org lub zadzwonić pod numer 311, aby dowiedzieć się, czy ich pojazd został odholowany z powodu zakazu.

Oddzielny zakaz parkowania związany ze śniegiem obowiązuje na 500 milach innych dróg, gdy jest minimum 2 cale śniegu — niezależnie od pory roku.

W ubiegłym roku miasto odholowało ponad 7400 samochodów za naruszenie zimowego zakazu parkowania.

 

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/SCC
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu