Połącz się z nami

News USA

Kalifornia wprowadza ulgi by wesprzeć kierowców. Każdy dostanie do 800 dolarów na paliwo

Opublikowano

dnia

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom zaproponował nowy plan, który ma pomóc w złagodzeniu obciążenia kierowców w stanie wysokimi cenami benzyny. Chce dawać właścicielom samochodów gotówkę, tymczasowo zapewniać bezpłatny transport publiczny i obniżyć podatki paliwowe.

Ogłoszony w środę pakiet pomocy Gavina Newsoma o wartości 11 miliardów dolarów obejmuje bezpośrednie płatności w wysokości 400 dolarów dla Kalifornijczyków za każdy posiadany przez nich pojazd, ograniczone do dwóch pojazdów. Propozycja nie ma limitu dochodów.

Plan gubernatora jest odpowiedzią na rekordowe ceny paliwa.

Średnia cena zwykłej benzyny bezołowiowej w Kalifornii wynosi 5,88 dolara za galon, a niektóre dzielnice pobierają ponad 6 dolarów za galon.

REKLAMA REKLAMA

Dla porównania, średnia krajowa wynosi w tej chwili 4,24 USD za galon.

Ceny benzyny osiągnęły rekordowy poziom po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, ponieważ handlowcy, spedytorzy i finansiści odrzucili rosyjską ropę.

Prawodawcy w innych stanach również naciskają na wstrzymanie lub zmniejszenie poboru podatków od benzyny. A na szczeblu federalnym niektórzy członkowie Kongresu wzywają administrację Bidena do zawieszenia federalnych podatków na paliwo.

Ceny benzyny w Kalifornii są często wyższe niż w innych stanach ze względu na wyższe podatki paliwowe i bardziej rygorystyczne przepisy.

Według biura gubernatora przeciętny kalifornijski kierowca wydaje około 300 dolarów podatku akcyzowego na benzynę w ciągu roku.

Proponowany przez Newsoma zwrot podatku przybrałby formę kart debetowych o wartości 400 USD dla zarejestrowanych właścicieli pojazdów, w tym właścicieli pojazdów elektrycznych, z osobami uprawnionymi do otrzymania do dwóch płatności.

Rabaty kosztowałyby stan około 9 miliardów dolarów.

Według statystyk rządu stanowego w 2021 r. w Kalifornii było zarejestrowanych 35,6 miliona opłacanych pojazdów.

Jak poinformował rzecznik kalifornijskiego Departamentu Finansów, do proponowanych rabatów kwalifikowałoby się około 22 milionów pojazdów. Niektóre pojazdy — takie jak pojazdy flotowe i zarejestrowane na korporacje — nie będą kwalifikować się w ramach propozycji.

Zaproponowany pakiet Newsoma wymaga 750 milionów dolarów, aby zapewnić Kalifornijczykom bezpłatny tranzyt przez trzy miesiące, około 1,1 miliarda dolarów na obniżenie podatków paliwowych i 500 milionów dolarów na projekty promujące jazdę na rowerze i spacery. Dotacje tranzytowe dotyczą pasażerów autobusów, metra i kolei podmiejskiej.

„Ta bezpośrednia ulga rozwiąże problem, z którym wszyscy walczymy” – oświadczył Newsom.

Administracja Newsoma poinformowała, że ​​planuje w najbliższych dniach spotkać się z władzami ustawodawczymi stanu Kalifornia w celu wynegocjowania szczegółów propozycji. Jeśli propozycja zostanie zatwierdzona, pierwsze płatności mogą rozpocząć się już w lipcu, czytamy w oświadczeniu.

Inne stany, takie jak Maryland, Connecticut i Georgia tymczasowo obniżają stanowe podatki na benzynę.

Stanowi prawodawcy na Florydzie zatwierdzili na początku tego miesiąca środek, który zawiesza stanowy podatek od benzyny w wysokości 25 centów za galon w październiku, czyli po zakończeniu najbardziej ruchliwego sezonu turystycznego w stanie.

Prawodawcy w Illinois, Massachusetts, Maine, Michigan, Minnesocie, New Hampshire, Nowym Jorku i Tennessee rozważają zawieszenie podatku od benzyny.

Krytycy zawieszenia twierdzą, że firmy naftowe mogą jeszcze bardziej podnieść ceny paliwa, jeśli podatek federalny zostanie wstrzymany. Inni wskazują, że podatek od benzyny stanowi jedynie niewielką część całkowitego kosztu benzyny.

Zawieszenie podatków od benzyny na poziomie stanowym oznacza również, że urzędnicy będą mieli do dyspozycji mniej pieniędzy do wydania na transport zbiorowy oraz utrzymanie dróg i autostrad, chyba że zostanie to w jakiś sposób zrekompensowane.

Urzędnicy stanowi, którzy popierają zawieszenia podatku od benzyny, twierdzą, że jest to jedno z niewielu narzędzi, których mogą użyć, aby ulżyć kierowcom.

 

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Halfpoint

REKLAMA REKLAMA

News USA

Ludzki robot Optimus od Tesli – czy nowy produkt Muska zrewolucjonizuje cywilizację?

Opublikowano

dnia

Autor:

Tesla ujawniła w piątek prototyp humanoidalnego robota, który może być przyszłym produktem producenta samochodów. Według Elona Muska Optimus zmieni naszą cywilizację.

Robot, nazwany Optimus przez Teslę, chodził sztywno po scenie podczas Dnia AI Tesli, powoli machał do tłumu i gestykulował rękami przez mniej więcej minutę.

CEO Tesli Elon Musk powiedział, że robot po raz pierwszy działał bez  fizycznego wsparcia. Twórcy robotyki często używają uwięzi do wspierania robotów, ponieważ nie są one w stanie chodzić bez upadku i uszkodzenia siebie.

Zdolności Optimusa wydają się przewyższać to, do czego zdolne są roboty konkurentów, takich jak Boston Dynamics należący do Hyundaia, które wykonują salta w tył i wyrafinowane układy taneczne bez uwięzi.

REKLAMA REKLAMA

„Robot może w rzeczywistości zrobić o wiele więcej, niż ci właśnie pokazaliśmy” – powiedział podczas imprezy Musk.

„Po prostu nie chcieliśmy, żeby spadł na twarz”.

Tesla pokazała również filmy przedstawiające swojego robota wykonującego proste zadania, takie jak przenoszenie pudełek i podlewanie roślin konewką.

Musk twierdził, że gdyby robot był produkowany masowo, „prawdopodobnie” kosztowałby mniej niż 20 000 dolarów.

Tesla utrzymuje, że przewagą Optimusa nad konkurencją będzie jego zdolność do niezależnej nawigacji przy użyciu technologii opracowanej dla systemu wspomagania kierowcy „Full Self Driving” Tesli, a także oszczędności wynikające z tego, czego firma dowiedziała się o produkcji w branży motoryzacyjnej.

Firma prezentowała już produkty, których cena miała być atrakcyjna ale ostatecznie nie udało się dotrzymać tej obietnicy.

Tesla Model 3 był od dawna obiecany jako pojazd za 35 000 USD, ale można go było kupić w tej cenie tylko przez krótki czas. Najtańszy Tesla Model 3 kosztuje teraz 46 990 USD.

Kiedy firma Muska zaprezentowała Cybertrucka w 2019 roku, którego dziś nie można kupić, podobno kosztował 39 990 USD, ale od tego czasu cena została usunięta ze strony internetowej Tesli.

Tesla AI Day ma w dużej mierze służyć jako wydarzenie rekrutacyjne, które ma przyciągnąć utalentowanych ludzi do dołączenia do firmy.

Musk twierdził, że jego robot może zmienić cywilizację.

Robot wystawiony w piątek, pomimo swoich ograniczeń w porównaniu z konkurentami, znacznie wyprzedził to, co Tesla ujawniła rok temu, kiedy osoba wskakiwała na scenę w kostiumie robota i tańczyła wokół.

„W zeszłym roku byłem tylko osobą w kostiumie robota” – powiedział Musk, zanim robot wszedł na scenę. „Przeszliśmy długą drogę. W porównaniu z tym będzie to bardzo imponujące.”

Tesla nie jest pierwszym producentem samochodów, który opracował humanoidalnego robota.

Wraz z Boston Dynamics firmy Hyundai, Honda pracowała nad robotami nazwanymi „Asimo” przez prawie 20 lat.

W swojej ostatecznej formie Asimo był humanoidalnym robotem wielkości dziecka, zdolnym do swobodnego chodzenia, biegania, wchodzenia i schodzenia po schodach oraz manipulowania przedmiotami za pomocą palców.

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Cukiernia polskiej rodziny Czerniaków w Mount Prospect ma już 100 lat! Od czterech pokoleń smaży najlepsze pączki

Opublikowano

dnia

Autor:

Rodzinna Piekarnia Central Continental, przy 101 S. Main St. niedawno obchodziła setną rocznicę swojej działalności, z których 43 spędziła w lokalizacji w Mount Prospect. Przezwyciężyła wyzwania gospodarcze, pożar budynku  i pandemię COVID, a teraz zatrudnia czwarte pokolenie pracowników, należących do rodziny.

Gdy tylko otworzysz drzwi do lokalu, jeszcze zanim zdążysz przyjrzeć się kuszącej gamie ciast i ciasteczek otula Cię uwodzicielski aromat. Te widoki i zapachy od 100 lat zdobywają klientów i sprawiają, że powracają.

Ważnym powodem sukcesu są właściciele, rodzina Czerniaków, poczynając od patriarchy Teofila Czerniaka.

Polski imigrant otworzył poprzedniczkę Central Continental, cukiernię Marie przy 51st Street i Hermitage Avenue w Chicago w 1922 roku.

Pochodnia została przekazana synom Teofila, Tedowi i Bobowi, którzy kierowali firmą w latach 1948-1962.

REKLAMA REKLAMA

Synowie Teda, Roger i Robert, do których później dołączył brat Randy, otworzyli piekarnię Mount Prospect w 1979 roku.

Pierwsza lokalizacja znajdowała się przy 22 N. Main St. w Central Plaza, gdzie obecnie mieści się ekskluzywny apartamentowiec. Po przeprowadzce do większej przestrzeni w Park Ridge, piekarnia osiadła na swoim obecnym miejscu, niegdyś zajmowanym przez Meeske’s Market.

Mimo, że piekarnia wkracza w kolejne stulecie, produkty pozostały takie same, jak wtedy, gdy Teofil założył sklep.

Dla klientów to pyszna podróż w głąb pamięci, do tradycyjnych przepisów babć.

Ciasta są wytwarzane na miejscu, ze świeżych składników bez konserwantów z użyciem prawdziwego masła.

Cukiernia jest popularna przez cały rok, ale przyciąga prawdziwe tłumy na coroczny Pączki Fest, sześciodniową imprezę odbywającą się tuż przed Wielkim Postem.

W ciągu tygodnia sprzedaje około 50 000 pączków, w około 40 odmianach, a w Tłusty Wtorek sklep pozostaje otwarty przez całą noc ze względu na popyt.

Gdy w centrum Mount Prospect wyrastają nowe wieżowce i inne inwestycje, Piekarnia Central Continental wciąż pracuje, a prawnuki Teofila pracują teraz w biznesie i być może już piąte pokolenie jest gotowe do jego przejęcia.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Ugoda stanu Illinois z Google została zatwierdzona. Osoby, które złożyły wniosek dostaną po 154 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Illinois, którzy złożyli uzasadnione wnioski do 24 września, w sprawie o ugodę zbiorową wartości 100 milionów dolarów z Google, dostaną czeki wysokości około 154 USD. Sprawa sądowa dotyczyła naruszenia stanowego prawa ochrony prywatności.

W środę sędzia okręgowy Cook County Anna M. Loftus ostatecznie zatwierdziła ugodę. Wstępną akceptację umowie udzieliła już w kwietniu.

Wg pozwu firma Google naruszyła ustawę o ochronie prywatności informacji biometrycznych stanu Illinois (BIPA) za pomocą narzędzia do grupowania twarzy, które sortuje twarze w aplikacji według podobieństwa.

Prawo, które weszło w życie w 2008 roku, wymaga od firm uzyskania zgody użytkownika na korzystanie z takiej technologii.

REKLAMA REKLAMA

Wśród kwalifikujących się znalazły się osoby, które pojawiły się na zdjęciu w Zdjęciach Google między majem 2015 r. a kwietniem tego roku, będąc mieszkańcami stanu Illinois.

Według Loftus około 420 000 osób złożyło uzasadnione roszczenia. Oznaczałoby to, że płatności wyniosłyby około 154 USD na osobę, czyli mniej niż pierwotnie szacowano. Prawnicy wymieniali wcześniej  kwotę 200 do 400 USD.

Google nie przyznał się do wykroczenia w ramach ugody. Firma wprowadziła zgodę na funkcję grupowanie twarzy w Illinois, poinformował w zeszłym tygodniu rzecznik José Castañeda.

Powodowie powinni otrzymać płatności w ciągu 90 dni od zatwierdzenia ugody, ale wszelkie odwołania mogą opóźnić proces.

Podobne ugody zawarto ostatnio z platformami Snapchat, Facebook i Tik Tok.

Ustawa o ochronie danych biometrycznych stanu Illinois jest uważana za jeden z najsurowszych takich przepisów w kraju, po części dlatego, że pozwala ona prywatnym obywatelom pozywać firmy za rzekome łamanie prawa. Od czasu jej uchwalenia w 2008 r. ustawa wywołała setki procesów sądowych.

Mieszkańcy stanu Illinois, którzy korzystają ze Snapchata, mają czas do 5 listopada na złożenie wniosku w sprawie dotyczącej ochrony danych biometrycznych rozstrzygniętej przez spółkę macierzystą aplikacji, Snap Inc., w zeszłym miesiącu.

Firma osiągnęła 35 milionów dolarów ugody, o czym pisaliśmy 23 sierpnia. 

Snap Inc. także nie przyznał się do wykroczenia w ugodzie i utrzymuje, że jego technologia nie narusza prawa stanu Illinois. Rzecznik firmy oświadczył w zeszłym miesiącu, że firma wprowadziła zgodę w aplikacji na soczewki i filtry w Illinois „z dużej ostrożności”.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/Prykhodov

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu