News Chicago
Biało-czerwone uroczystości przed nami. Polska Parada i Dzień Pamięci dwóch tragedii – katyńskiej i smoleńskiej

Odliczamy dni do wielkiego polskiego święta – parady Dnia Konstytucji 3 Maja. Przed nią czeka nas jeszcze uroczystość uczczenia rocznicy katastrofy smoleńskiej i napaści wojsk sowieckich na naszą Ojczyznę. W studio Radio Deon Chicago Pani Prezes Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska Kopeć oraz Honorowy Prezes Jan Kopeć.
Polska Parada już 7 maja, a prace związane z jej organizacją idą pełną parą. Grupy, które jeszcze chcą dołączyć, proszone są o jak najszybsze zgłaszanie się.
Ostateczny termin na zgłoszenie uczestnictwa upływa 1 kwietnia.
Parada Dnia Konstytucji 3 Maja jest największym wydarzeniem polonijnym na świecie, manifestowaniem polskości i pokazaniem swojej siły – siły Polaków w Stanach Zjednoczonych.
Odtwarzacz plików dźwiękowychJuż w tą sobotę, 26 marca odbędzie się uroczystość w Allegra Banquets – wybór Królowej Parady i jej dworu.
Natomiast w poniedziałek 2 maja o 12 w południe będzie miało miejsce uroczyste podniesienie polskiej flagi na Daley Plaza. Jest to Dzień Polonii i Święto Polskiej Flagi. Uroczyste wydarzenie jest współorganizowane z Konsulatem Rzeczpospolitej Polskiej.
W sprawach organizacyjnych Komitet Parady prosi o kontakt mailowy na adres info@polishparade.org albo telefoniczny, pod numerem 773-992-08-57.
10 kwietnia Związek Klubów Polskich w USA oraz Komitet Opieki Nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską zaprasza całą̨ Polonię na Dzień Pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej i Mordu Katyńskiego.
Odtwarzacz plików dźwiękowychTego dnia przypada 12 rocznica katastrofy smoleńskiej i 82 rocznica zbrodni katyńskiej.
Uroczystości odbędą się w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia 2022 r. Rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 12:30. w Bazylice Św. Jacka. Po Mszy świętej ok. godz. 2:00 p.m. złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu Św. Wojciecha w Niles
Kontakt: Jan Kopeć 773-405-251
Źródło: inf.wł.
Foto: You Tube, deon24
News Chicago
Hipnotyzująca opera współczesna „The Listeners”- jeszcze dwa przedstawienia w Chicago

Jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń operowych sezonu 2024/25 – „The Listeners” – zostanie przedstawione jeszcze dwa razy w tym tygodniu w Lyric Opera of Chicago. To współczesna, poruszająca i niepokojąca opera, skomponowana przez Missy Mazzoli do libretta Royce’a Vavreka, na podstawie opowiadania Jordana Tannahilla. Możemy ją zobaczyć we wtorek i w piątek.
Główna bohaterka opery, Claire, to nauczycielka, której życie zaczyna rozpadać się pod wpływem tajemniczego, niskoczęstotliwościowego szumu – dźwięku, którego nikt inny zdaje się nie słyszeć. Zdesperowana, dołącza do grupy „The Listeners”, społeczności poszukującej źródła tego zjawiska. Jednak organizacja szybko przybiera formę niebezpiecznej sekty, a obsesja jej członków prowadzi do nieuchronnej katastrofy.
Nowoczesne dzieło, które miało swoją premierę w Norwegian National Opera w 2022 roku, przyciąga uwagę zarówno nowatorską partyturą, jak i aktualnym przekazem o sile manipulacji i izolacji we współczesnym świecie.
Po amerykańskiej premierze w Opera Philadelphia w 2024 roku, spektakl trafił na scenę Lyric Opera w Chicago, gdzie w główną rolę wcieli się Nicole Heaston. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Enrique Mazzola, a reżyserię powierzono Lileanie Blain-Cruz, jednej z najbardziej intrygujących postaci współczesnego teatru.
Tajemniczy dźwięk, który pochłania umysł
Zjawisko, wokół którego zbudowana jest fabuła opery, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości – od lat w różnych zakątkach świata ludzie donoszą o niepokojących dźwiękach, niesłyszalnych dla większości społeczeństwa. Ta aura tajemnicy, w połączeniu z mistrzowską muzyką Mazzoli, tworzy hipnotyzujące i niepokojące doświadczenie sceniczne.
Ważne informacje dla widzów
🔹 Język: Śpiewane po angielsku, z wyświetlanymi angielskimi napisami
🔹 Czas trwania: 2 godziny i 30 minut (1 przerwa)
🔹 Lokalizacja: Lyric Opera House, Chicago
Ostrzeżenie dotyczące treści: Opera zawiera wulgarny język, treści seksualne oraz odniesienia do samookaleczenia i samobójstwa. W spektaklu pojawiają się również efekty świetlne, błyski i teatralna strzelanina. Zalecana dla widzów dorosłych.
„The Listeners” to dzieło, które nie tylko zachwyca muzycznie, ale także prowokuje do głębszej refleksji. Czy dźwięk, który słyszy Claire, jest rzeczywisty? Czy może to tylko symptom lęków współczesnego świata? Odpowiedzi szukać będziemy na scenie Lyric Opera of Chicago.
Źródło: Lyric Opera of Chicago
Foto: Lyric Opera of Chicago, YouTube
Kultura
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – promocja Polski poprzez kulturę

To nie tylko święto muzyki. To wielka promocja polskiej kultury i polskich artystów – w Warszawie od 6 do 18 kwietnia odbędzie się 29. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena z udziałem najlepszych polskich orkiestr, artystów oraz wybitnych wykonawców z zagranicy.
„Mamy wspaniałych artystów, orkiestry, wspaniałe sale koncertowe. Polska kultura może zachwycać świat” – mówiła Elżbieta Penderecka, inicjatorka Festiwali Ludwiga van Beethovena. I z takim pragnieniem – promocji polskiej kultury – ale także edukacji muzycznej kolejnych pokoleń zainicjowała 29 lat temu Festiwal Beethovenowski, organizowany rokrocznie przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego jest prezesem.
Od IX Symfonii przez muzykę i poezję
Początkowo festiwal odbywał się w Krakowie, by po kilku latach przenieść się do Warszawy, w której sala Filharmonii Narodowej na dwa tygodnie przed Wielkanocą wybrzmiewa codziennie muzyką wybitnych kompozytorów w wykonaniu najlepszych artystów Polski i świata.
W tym roku 29. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena rozpoczyna się 6 kwietnia. I to od wykonania wybitnego dzieła – IX Symfonia Beethovena ze sławną Odą do radości Fryderyka Schillera śpiewaną w finale.
Utwór wykona Orkiestra Narodowego Forum Muzyki, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz doborowy kwartet solistów – Chen Reiss (sopran), Sarah Romberger (mezzosopran), Sung Min Song (tenor), Jan Martiník (baryton), a poprowadzi muzyków światowej sławy dyrygent Christoph Eschenbach.
Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „Beethoven i wielka poezja”. I chociaż sama nazwa festiwalu nawiązuje do postaci niemieckiego mistrza wszech czasów, to oczywiście prezentowana jest muzyka różnych kompozytorów w wykonaniu artystów prezentujących różne szkoły muzyczne.
12 dni festiwalowych
Zgodnie z hasłem przewodnim program koncertów wypełniony został utworami wokalno-instrumentalnymi i utworami inspirowanymi literaturą od Beethovena poprzez Ferenca Liszta, Gustava Mahlera, Richarda Straussa, Maurice’a Ravela po Krzysztofa Pendereckiego.
Jak informuje Andrzej Giza, dyrektor Fundacji im. Ludwiga van Beethovena, w trakcie 12 festiwalowych dni będzie można wysłuchać w sumie 8 koncertów symfonicznych, 3 recitale pieśni, 2 recitale fortepianowe i 2 koncerty kameralne. „Pani Elżbieta Penderecka, dyrektor Festiwalu, zaprosiła do udziału w koncertach wielu znakomitych solistów i dyrygentów, a także najlepsze krajowe i zagraniczne orkiestry symfoniczne” – dodaje Andrzej Giza.
Z koncertami symfonicznymi wystąpią polskie zespoły: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem maestro Lawrenca Fostera, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej prowadzona przez Yaroslava Shemeta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kierowana przez Leonarda Slatkina.
Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentuje się Beethovenorchester z Bonn pod batutą swego muzycznego dyrektora, Dirka Kaftana.
Wielki finał w Teatrze Wielkim
Wielkim wydarzeniem Festiwalu będzie – jak co roku – koncert finałowy, w Wielki Piątek. Odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a w programie będzie można usłyszeć Kadysz Krzysztofa Pendereckiego i Kaddish Leonarda Bernsteina.
Wykonawcami dzieł z tekstem modlitwy za zmarłych będą Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, Chór dziecięcy i młodzieżowy Alla Polacca, Natalia Rubiś (sopran), Gerard Edery (kantor) oraz narratorzy – Leah Pisar-Haas, Sławomir Holland, prowadzeni pod batutą Christopha Königa, pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Narodowej.
Jak informują organizatorzy, zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe. 29. edycję Wielkanocnego Festiwalu anonsuje plakat autorstwa Julity Malinowskiej.
Festiwal, współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, objął honorowym patronatem Prezydent Andrzej Duda.
Szczegółowe informacje na temat programu festiwalu oraz biletów można uzyskać na stronie: beethoven.org.pl
Family News Service
Foto: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Polonia Amerykańska
“Mężczyzna Idealny” na bis. Świetną komedię Teatru Scena Polonia zobaczymy w Art Gallery

Czy udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy gender jest niebezpieczny i czy można go oswoić? Na te i wiele innych pytań odpowiada przezabawna komedia “Mężczyzna Idealny” w wykonaniu Teatru Scena Polonia. Spektakl odkrywa przed publicznością tajniki relacji damsko-męskich i serwuje solidną porcję śmiechu. Będziemy go jeszcze mogli zobaczyć 11 i 13 kwietnia w Art Gallery Kafe.
O tym, dlaczego warto zobaczyć ten spektakl i czego mogą się z niego nauczyć panowie, w studiu Radia Deon Chicago opowiadały jego reżyserka Kinga Modjeska oraz aktorka Julitta Mroczkowska. Obie panie wcielają się w sztuce w… straszne teściowe!
Spektakl, który bawi i edukuje
“Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia dla dorosłych, która z przymrużeniem oka przygląda się różnicom między płciami. To przedstawienie to niemal poradnik dla panów, który może okazać się kluczem do sukcesu w relacjach damsko-męskich!
“Panowie wyjdą wzbogaceni o nową wiedzę, która jest im niezwykle potrzebna” – zapewnia Kinga Modjeska. Ze sceny padają teksty, których warto się nauczyć na pamięć i wdrożyć w życie.
Historia oparta na tekście niemieckiego dramatopisarza Johna von Düffela opowiada o Sebku i Helenie, którzy żyją w pozornie harmonijnym związku… dopóki na horyzoncie nie pojawiają się teściowe.
Nowa obsada, nowe doznania
Choć “Mężczyzna Idealny” zadebiutował w repertuarze Teatru Scena Polonia już w 2017 roku, tegoroczna odsłona przynosi świeże spojrzenie, nowe sytuacje, choreografię i teksty. W oryginalnej obsadzie w roli teściowej błyszczała Elżbieta Kochanowska.
“Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” zapewnia Kinga Modjeska. Natomiast Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu, wystąpi także w tym roku.

Kinga Modjeska i Julitta Mroczkowska
Gdzie i kiedy zobaczymy “Mężczyznę Idealnego”?
Spektakl zostanie wystawiony w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191 w dniach: piątek 11 kwietnia o 8.00PM i w niedzielę, 13 kwietnia, o 5.ooPM.
Bilety w cenie 45 dolarów można nabyć pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, a także na stronie internetowej www.scenapolonia.net.
Obsada:
- Reżyseria: Kinga Modjeska
- Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
- Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
- Świata: Oskar Łukacz
- Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys
Przyjdźcie przekonać się, czy “Mężczyzna Idealny” naprawdę istnieje!
Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia, StelmachLens
-
News USA2 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół1 tydzień temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA2 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki