Połącz się z nami

Kościół

Przekonania religijne rodzin adoptujących dzieci są chronione przez konstytucję. Wyrok sądu apelacyjnego

Opublikowano

dnia

Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Trzeciego Okręgu orzekł niedawno na korzyść pary chrześcijańskiej w New Jersey. Szuka ona ochrony prawnej, aby przyjąć przybrane dzieci w swoim domu bez ukrywania przekonań religijnych dotyczących małżeństwa i seksualności.

Michael i Jennifer Lasche twierdzą, że stanowa agencja – Division of Child Protection and Permanency w New Jersey – usunęła ich przybrane dziecko i zawiesiła ich licencję zastępczą w 2018 roku z powodu ich przekonań religijnych.

Mąż i żona, którzy od ponad 10 lat pełnią funkcję rodziców zastępczych, pozwali urzędników państwowych za naruszenie ich konstytucyjnego prawa do wolności religijnej. Zwrócili się do sądu apelacyjnego po tym, jak Sąd Okręgowy USA dla okręgu New Jersey oddalił sprawę.

„Cieszymy się, że 3. Okręg potwierdza, że ​​mogą kontynuować walkę o swoje podstawowe prawo do wyznawania swoich przekonań religijnych”

– poinformował Michael P. Laffey, prawnik reprezentujący parę w sprawie Lasche v. State of New Jersey, 3 marca.

Laffey, prawnik sprzymierzony z wyznaniową organizacją prawną Alliance Defending Freedom (ADF), zwrócił uwagę na wolność religijną.

„Rząd nie może ukarać Lasches – ani żadnego innego Amerykanina – tylko dlatego, że nie zgadza się z ich poglądami religijnymi” – dodał Laffey.

Michael i Jennifer są wspaniałymi rodzicami zastępczymi, a powierzone im dziecko rozwijało się pod ich troskliwą opieką. I chociaż przybrane dziecko chciało być częścią życia religijnego pary, państwo starało się je ukarać za wiarę chrześcijańską”.

Johannes Widmalm-Delphonse, radca prawny ADF, skomentował przyszłość sprawy, która wraca do sądu rejonowego.

„Małżeństwo Lasche są niezwykle wdzięczni za możliwość dalszego kwestionowania działań państwa” – oświadczył.

„Niewłaściwe jest, że rząd wyklucza rodziny z opieki zastępczej z powodu ich przekonań religijnych. To nie jest traktowanie dzieci na pierwszym miejscu.

„Jeśli rząd może wykluczyć kwalifikujące się rodziny, takie jak ich dzisiaj, zwłaszcza po odbyciu opieki nad dziećmi w pieczy zastępczej przez ponad 10 lat, jutro może wykluczyć inne kwalifikujące się rodziny z innych powodów” – dodał.

„Kiedy sprawa wróci do sądu okręgowego, Lasches w końcu będą mieli szansę pokazać, że pokojowe dzielenie się ich poglądami religijnymi jest chronione konstytucyjnie”.

W 2017 r. Michael i Jennifer Lasche zgodzili się na wychowanie dwóch sióstr w wieku 13 i 10 lat, po tym, jak skontaktowało się z nimi Biuro agencji Division of Child Placement and Permanency (DCPP) powiatu Monmouth w New Jersey.

Później w tym samym roku pracownik socjalny, Kyle Higgins, powiedział im, są brani pod uwagę by adoptować dziewczynki.

Minęły trzy tygodnie i małżeństwo dowiedziało się, że para z Illinois również chciała adoptować siostry, oprócz ich trójki młodszego rodzeństwa, również w opiece zastępczej. Ta para, jak później odkryli, była „dwoma bogatymi gejami”.

W tym momencie Higgins zapytał 13-latkę „o to, czy zmieniłaby swoje przekonania religijne na temat zachowań homoseksualnych – które miała przed spotkaniem z małżeństwem Lasche – gdyby została umieszczona u innej rodziny”, czytamy w opinii sądu apelacyjnego.

Kilka miesięcy później zarówno DCPP, jak i rodzina Lasche zgodzili się, że 10-latka powinna zostać usunięta z jej obecnego domu z powodów, które pozostają poufne a 13-latka została. Wtedy mężczyźni w Illinois postanowili nie adoptować rodzeństwa.

Po przesłuchaniu na temat przyszłości dzieci, w czerwcu 2018 r., „zintensyfikowały się zapytania o wierzenia religijne Lasches”.

13-latka po jednej sesji terapeutycznej wydawała się „widocznie zdenerwowana”, ponieważ „terapeutka wielokrotnie poruszała religię i mówiła jej, żeby nie czuła presji, by podążać za wierzeniami religijnymi Lasches”.

Higgins i niezidentyfikowana kobieta również wypytywali nastolatkę o jej przekonania religijne.

„Chociaż Higgins powiedział Przybranemu Dziecku 1, że Lasches nie „zaspokoją jej potrzeb”, nie zniechęciło to Przybranego Dziecka 1 do pozostania z Lasches” – czytamy w opinii.

Na spotkaniu w czerwcu 2018 r., w którym wzięła udział rodzina Lasche, pracownicy DCPP „zgodzili się, że przekonania religijne Lasches są problemem”.

Pracownicy ci „poprosili Lasches o zapewnienie, że nie odrzucą Przybranego Dziecka 1, jeśli kiedykolwiek zdecyduje się zbadać swoją seksualność” – kontynuuje opinia.

„Jeden przedstawiciel zauważył, że dziecko będzie potrzebowało terapii, aby poradzić sobie z jej przekonaniem, że zachowanie homoseksualne jest grzechem”.

Na początku lipca 2018 roku 13-latka, którą Michael i Jennifer mieli nadzieję adoptować, została usunięta z domu Lasches – mimo sprzeciwu jej wyznaczonego adwokata.

DCPP przeprowadziło usunięcie nastolatki bez dostarczenia małżeństwu ustawowo wymaganego zawiadomienia.

Trzy miesiące później, podczas procesu odnawiania licencji dla rodziców zastępczych, rodzina Lasche odkryła, że ​​DCPP zawiesiło ich licencję bez powiadomienia lub wyjaśnienia.

Sędzia Peter Phipps, wraz z sędziami Thomasem Hardimanem i Robertem Cowenem, napisał opinię 1 marca przez sąd apelacyjny. Decyzja umożliwia rodzinie Lasche kontynuowanie sprawy poprzez powrót do sądu niższej instancji.

Sędziowie apelacji częściowo potwierdzili ustalenia sądu niższej instancji i częściowo je zmienili. Jednocześnie, jak orzekł sąd, przekonania religijne rodziny Lasche są konstytucyjnie chronione.

„Poprzez Free Exercise Clause, pierwsza poprawka zapewnia „wolność wiary i swobodę działania” – czytamy w opinii.

„Zgodnie z tą ochroną, Lasches podlegają dwóm formom konstytucyjnie chronionej działalności – jednej związanej z wiarą religijną, a drugiej inspirowanej wierzeniami religijnymi”.

„Jeśli chodzi o przekonania, Lasches uznają swój sprzeciw religijny wobec małżeństw osób tej samej płci za chroniony konstytucyjnie” – kontynuuje opinia.

„Zgadza się: Free Exercise Clause zapewnia absolutne prawo do posiadania przekonań religijnych”.

Powołując się na głośne sprawy Sądu Najwyższego dotyczące wolności religijnej (Masterpiece Cakeshop przeciwko Komisji Praw Obywatelskich w Kolorado i Fulton przeciwko Filadelfii), opinia stwierdza również, że:

Lasches „twierdzą, że angażowali się w konstytucyjnie chronione zachowania, dzieląc się swoimi poglądami religijnymi na ten temat małżeństwa homoseksualnego.”

 

 

 

Źródło: cna

Foto: istock/Sinenkiy/Bohdan Bevz/B-C-Designs/:Osobystist/Rawpixel/o:Sasiistock

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Cykl pt. “Siła Wiary” to już w tej chwili tryptyk, a chicagowska premiera trzeciej części odbędzie się w Niedzielę Palmową. Za tymi ogromnie głębokimi filmami, których motywem przewodnim jest wiara, nadzieja i miłość, stoi niezwykła reżyserka – Agnieszka Topolska, znana nam także z telewizji i radia. W studiu Radia Deon mówi o swojej misji i miłości do ludzi, które prowadzą ją w jej pracy i twórczości.

Pierwsza część dokumentalnego cyklu miała premierę w Chicago w marcu 2021 roku, druga rok później, w szczególnym czasie, gdy wybuchła wojna w Ukrainie. A w tym roku będziemy mogli zobaczyć część trzecią o tytule “Siła Wiary III. Moc Miłości” Agnieszki Topolskiej.

Skąd ta pasja i siła woli? Jak opowiada nasz Gość, wszystko zaczęło się gdy miała 8 lat i z Kielc wyjechała z rodzicami do Skalbmierza. Tam nauczyciel, który był równocześnie organistą w kościele zachęcił Agnieszkę by wstąpiła do scholi.

“I wtedy coś stało się niezwykłego. Tak jakby taki prąd elektryczny przeszył mnie” pamięta do tej pory reżyserka. “Byłam bardzo wzruszona. I wydaje mi się, że te słowa tej pieśni są ze mną do dzisiaj. I to były słowa, które kierował Jezus do ludzi.”

W tych słowach Chrystusa nasz Gość widzi powołanie dla siebie, które przyszło od Ukrzyżowanego – żeby kochać ludzi i mówić im o tym – i to powołanie nieustannie przyświeca jej dziennikarskiej misji, która trwa już 26 lat.

Pomogło także w bardzo trudnych chwilach, które Agnieszka Topolska przeżywała w dzieciństwie. “Od tego czasu zawsze czuję taką opiekę boską tego Jezusa w sobie. Czasami mówię, że to nie ja, tylko On działa. I tak jest w moim filmie. Ten scenariusz pisze Duch Święty” mówi z przekonaniem reżyserka.

“Siła Wiary III” podobnie jak poprzednie części tryptyku pokazuje prawdziwe historie ludzi. Jego bohaterowie zmagają się z bardzo ciężkimi sytuacjami w życiu, takimi jak śmiertelna choroba czy pożegnanie z umierającym dzieckiem.

To są naprawdę wzruszające historie i świadectwa pokazujące “jak wiara działa, jak modlitwa działa, jak działa moc miłości, bo tam jest ogromna miłość w tym filmie trzecim zwłaszcza” opisuje Agnieszka Topolska. 

“Film kończy się przesłaniem nadziei, żebyśmy się nie załamywali, żebyśmy powstawali, żebyśmy się budzili do życia” mówi reżyserka. “Bo życie jest naprawdę piękne i wystarczy tylko pokochać siebie i pokochać drugiego człowieka”.

Całości towarzyszy piękna muzyka i nastrojowe zdjęcia.

Kadr z filmu “Siła Wiary III. Moc Miłości” Agnieszki Topolskiej

“Jeżeli mamy w sobie Boga, jeżeli mamy w sobie tę moc, to możemy żyć dzisiaj pięknie, możemy żyć dzisiaj ze spokojem w sercu” takie jest przesłanie filmu, tłumaczy Agnieszka Topolska. 

Dzień premiery dla “Siły Wiary III” – Niedziela Palmowa, czyli tydzień przed świętami Wielkiej Nocy, został wybrany specjalnie, ponieważ film jest głębokim przeżyciem duchowym i można go uważać za swoiste rekolekcje. A przed projekcją będzie miał również miejsce wspaniały koncert pt. “Obudź w Sobie Ducha”.

Kadr z filmu “Siła Wiary III. Moc Miłości” Agnieszki Topolskiej

W czasie koncertu zaśpiewa Agnieszka Topolska i kilku innych, zaproszonych artystów. Widownia także będzie mogła się włączyć, ponieważ to będą znane utwory wykonywane zarówno po polsku jak po angielsku. Sam film ma angielskie napisy, więc do kina można także zaprosić amerykańskich przyjaciół.

“Siła Wiary III. Moc Miłości” już 13 kwietnia, dwa seanse, o godzinie 2.00PM i 5.00PM, w Pickwick Theatre, przy Park Ridge, 5 S Prospect Ave, Park Ridge, IL 60068. Bilety w cenie 25 dolarów są dostępne w biurach POLAMER, na pickwicktheatre.com oraz pod numerem telefonu 773 600 9000.

Serdecznie zapraszamy – ten film trzeba zobaczyć!

Źródło: informacja własna

 

Czytaj dalej

Kościół

Biskup Michael McGovern z Belleville IL będzie arcybiskupem Omaha w Nebrasce

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek ogłosił w poniedziałek, że biskup Michael McGovern z diecezji Belleville w stanie Illinois zostanie nowym arcybiskupem Omaha w stanie Nebraska. Jego nominacja następuje po przyjęciu przez papieża rezygnacji arcybiskupa George’a Lucasa, który zakończy swoją posługę po ukończeniu 75. roku życia w czerwcu 2024 roku, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego. O nominacji mówi Ojciec Józef Polak SJ.

Biskup Michael McGovern, który ma 60 lat, kierował diecezją Belleville od kwietnia 2020 roku. Jako nowy arcybiskup Omaha zostanie zainstalowany w katedrze św. Cecylii w Omaha 7 maja. Zastąpi ks. George’a Lucasa, który pełnił funkcję arcybiskupa Omaha od 2009 roku.

Droga duchowa McGoverna: Od Chicago do Belleville

Michael McGovern pochodzi z Chicago, gdzie dorastał w katolickiej rodzinie jako najmłodsze z wielu dzieci. Wychowywał się w dzielnicy Beverly, uczęszczał do parafii Chrystusa Króla oraz do szkoły podstawowej, a także był ministrantem.

Zaangażowanie w działalność charytatywną i Kościół

Jego działalność wykracza poza posługę duchową – w 2022 roku, jako biskup Belleville, ogłosił decyzję o sprzedaży zabytkowej rezydencji biskupiej, która przez ponad 70 lat służyła jako dom biskupa. Środki ze sprzedaży mają być przeznaczone na fundusz wsparcia dla kobiet w ciąży oraz na pomoc rodzinom w potrzebie edukacji katolickiej i programów dla młodzieży.

Przemiany i wyzwania dla archidiecezji Omaha

Jako arcybiskup Omaha, McGovern stanie przed wyzwaniem dalszego umacniania archidiecezji, która obejmuje nie tylko Omaha, ale także rozległy obszar stanu Nebraska. W kontekście Kościoła amerykańskiego, archidiecezja Omaha, z bogatą historią i tradycją, będzie potrzebować silnego lidera, który sprosta wymaganiom współczesnych wyzwań duchowych, społecznych i edukacyjnych.

Podziękowania dla biskupa Lucasa

Podczas ogłaszania decyzji papieża Franciszka, biskup Michael McGovern wyraził także wdzięczność wobec George’a Lucasa za jego 15-letnią posługę na stanowisku arcybiskupa Omaha.

Arcybiskup George Lucas, Archidiecezja Omaha

Bp Lucas, który będzie pełnił funkcję arcybiskupa do końca 2025 roku, zostanie zapamiętany za swoje zaangażowanie w rozwój Kościoła w Omaha, jego wysiłki na rzecz młodzieży oraz za promowanie wartości katolickich w tym regionie Stanów Zjednoczonych.

Źródło: cna
Foto: bp Michael McGovern fb, Archidiecezja Omaha
Czytaj dalej

News USA

Sąd Najwyższy USA skłania się ku Catholic Charities w sprawie zwolnień podatkowych

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wysłuchał argumentów w sprawie Catholic Charities Bureau przeciwko Wisconsin Labor and Industry Review Commission. Wyrok może mieć kluczowe znaczenie dla organizacji religijnych i ich statusu podatkowego.

Spór dotyczy Catholic Charities Bureau z Wisconsin, organizacji charytatywnej powiązanej z Kościołem katolickim, która twierdzi, że powinna być zwolniona z obowiązku płacenia stanowego podatku od bezrobocia.

Prawo Wisconsin przewiduje zwolnienie dla organizacji prowadzonych, nadzorowanych lub wspieranych przez Kościół, ale sąd stanowy uznał, że Catholic Charities nie spełnia tego kryterium, ponieważ jej działalność nie polega na ewangelizacji.

W marcu 2024 roku Sąd Najwyższy Wisconsin stosunkiem głosów 4-3 orzekł, że Catholic Charities nie działa głównie w celach religijnych, a pomoc osobom z niepełnosprawnościami może być świadczona przez organizacje świeckie. Catholic Charities odwołała się do Sądu Najwyższego USA, argumentując, że decyzja Wisconsin narusza Pierwszą Poprawkę do Konstytucji, ograniczając swobodę religijną.

Argumenty stron

Podczas poniedziałkowej rozprawy sędziowie Sądu Najwyższego USA wyrazili wątpliwości co do kryteriów stosowanych przez Wisconsin. Sędzia Neil Gorsuch zauważył, że “stan nie powinien wybierać między religiami” ani decydować, które działania są wystarczająco religijne.

Sędzina Elena Kagan dodała, że “nie traktujemy niektórych religii lepiej niż innych”.

Z kolei zastępca prokuratora generalnego Wisconsin, Colin Roth, argumentował, że wyjątek podatkowy powinien obejmować jedynie organizacje, które mogłyby wplątać stan w spory doktrynalne, np. dotyczące dyscyplinowania pracowników według zasad wiary.

Eric Rassbach, reprezentujący Catholic Charities, podkreślił, że Wisconsin stosuje rozróżnienie na podstawie teologii, co jest niezgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego. „Pomagamy potrzebującym nie dlatego, że są katolikami, ale dlatego, że my jesteśmy katolikami” – powiedział biskup diecezji Superior James Powers.

Konsekwencje decyzji

Orzeczenie Sądu Najwyższego USA w tej sprawie może mieć daleko idące skutki. Jeśli Catholic Charities wygra, organizacje religijne będą miały silniejszą pozycję w ubieganiu się o zwolnienia podatkowe, nawet jeśli ich działalność nie obejmuje bezpośredniej ewangelizacji.

Jeśli natomiast Wisconsin utrzyma swoje stanowisko, może to stworzyć precedens dla ograniczania zwolnień podatkowych dla organizacji religijnych zajmujących się działalnością społeczną. Decyzja Sądu Najwyższego USA spodziewana jest do końca czerwca.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: Catholic Charities
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu