Połącz się z nami

News USA

Rosja nie sprzeda silników rakietowych USA. Roscomos: „Niech latają na swoich miotłach”

Opublikowano

dnia

Rozłam na Ziemi i w kosmosie. Rosja wstrzymuje sprzedaż silników rakietowych do USA. Współpraca między państwami załamuje z powodu działań wojennych na Ukrainie. Trwające od dziesięcioleci partnerstwo kosmiczne między Rosją a Zachodem może się zakończyć.

Wczesnym rankiem w czwartek (3 marca) londyńska firma OneWeb ogłosiła, że ​​zawiesza wystrzeliwanie swoich satelitów z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Decyzja została podjęta po tym, jak rosyjska federalna agencja kosmiczna Roscosmos ogłosiła, że w piątek (4 marca) nie wystrzeli zgodnie z planem 36 satelitów internetowych OneWeb, chyba że OneWeb zagwarantuje, że nie będą one używane do celów wojskowych.

Roscosmos wstrzymał również starty rosyjskich rakiet Sojuz z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Szef Roscosmosu, Dimitrij Rogozin, ogłosił w piątek, że jego agencja nie będzie już sprzedawać silników rakietowych amerykańskim firmom, mówiąc:

„Niech latają na czymś innym, na swoich miotłach”.

Zakaz prawdopodobnie nie będzie miał daleko idących skutków, być może znacząco wpłynie tylko na Northrop Grumman, który w swojej rakiecie Antares używa silników RD-181 rosyjskiej produkcji, ale firma twierdzi, że ma pod ręką wystarczająco dużo silników, aby wykonać wszystkie pozostałe misje Atlas V.

Rogozin zakwestionował również udział Rosji w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która od dawna jest uważana za symbol współpracy w trudnych czasach na Ziemi.

Krótko po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego prezydent USA Joe Biden ogłosił nałożenie nowych sankcji gospodarczych, które zdegradowałyby m.in. rosyjski program kosmiczny.

Rogozin ostrzegł, że sankcje będą miały tragiczne konsekwencje dla laboratorium na orbicie:

„Czy chcesz zniszczyć naszą współpracę na ISS?” szef Roscosmos napisał na Twitterze 24 lutego.

A w środę (2 marca) Rogozin umieścił na Twitterze link do wywiadu, którego udzielił państwowej stacji telewizyjnej Russia Today. W wywiadzie przypomniał widzom, że Rosja odpowiada za nawigację stacji kosmicznej, a także dostawy paliwa do laboratorium na orbicie.

„Dlatego będziemy uważnie monitorować działania naszych amerykańskich partnerów i jeśli nadal będą wrogo nastawieni, powrócimy do kwestii istnienia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – oświadczył Rogozin.

Roscosmos ogłosił również niedawno, że zaprzestanie współpracy we wspólnych niemiecko-rosyjskich eksperymentach naukowych na pokładzie stacji kosmicznej i będzie je prowadzić niezależnie. Jest to kolejna odpowiedź na sankcje nałożone po inwazji na Ukrainę.

W międzyczasie niemiecka agencja kosmiczna DLR wyłączyła swój teleskop z czarnymi dziurami eRosita na rosyjskim satelicie Spectrum-Roentgen-Gamma i wstrzymała współpracę kosmiczną.

Działalność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest obecnie zatwierdzona do końca 2024 r. Biały Dom polecił NASA przygotowanie do kontynuowania operacji ISS do 2030 r., chociaż takie przedłużenie wymagałoby poparcia wszystkich partnerów programu, w tym Rosji.

W ciągu tygodnia od inwazji na Ukrainę Rogozin nadawał za pośrednictwem Twittera wiele przerażających wiadomości.

Jego odpowiednik z NASA, były senator USA Bill Nelson, przedstawił zupełnie inny ton, podkreślając możliwość dalszej współpracy na ISS, która gościła rotacyjne załogi astronautów nieprzerwanie od listopada 2000 roku.

„Pomimo wyzwań na Ziemi – i są one znaczne – NASA jest zaangażowana w siedmiu astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”

– powiedział Nelson we wtorek (1 marca) podczas spotkania Rady Doradczej NASA.

„NASA kontynuuje współpracę ze wszystkimi naszymi międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić im bezpieczeństwo i ciągłą bezpieczną eksploatację ISS”.

Jednak ta współpraca jest obecnie bardziej napięta niż w jakimkolwiek innym momencie długiej historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i nie jest jasne, jak to wytrzyma.

 

 

Źródło: space
Foto: You Tube, istock/3DSculptor

News Chicago

Największy ekran kinowy w Illinois, szerokości 96 stóp, już wyświetla filmy w Batavii

Opublikowano

dnia

Autor:

Na przedmieściach Chicago otwarto nowe kino, wyposażone w największy ekran kinowy w Illinois – Super EMX. Powstało w dawnym kinie Randall 15 Imax, zlokalizowanym w Batavii, około 44 mil na zachód od Chicago. Wrażenia są niezwykle wciągające..

Nowe, „luksusowe i ekskluzywne” kino, Emagine Batavia, miało swoje uroczyste otwarcie 31 maja.

Audytorium Super EMX, mierzące ponad 96 stóp szerokości jest wyposażone w największy ekran Cinemascope w stanie. Dla porównania, typowy ekran kinowy ma szerokość od 45 do 65 stóp, a ekran IMAX ma szerokość 72 stóp.

W Emagine Batavia projekcja laserowa obrazu 4K jest połączona z wciągającym systemem dźwiękowym Dolby Atmos® z 70 kanałami dźwiękowymi, aby stworzyć najbardziej niezwykłe wrażenia kinowe na dzisiejszym rynku.

Oprócz audytorium Super EMX, teatr obejmuje 11 dodatkowych audytoriów i dwie prywatne sale projekcyjne, wszystkie wyposażone w luksusowe podgrzewane rozkładane fotele i podwójne kanapy do przytulania, wg komunikatu firmy.

Randall 15 IMAX został zakupiony przez Emagine w 2020 roku, wraz z innymi kinami na Środkowym Zachodzie, w tym lokalizacjami w Saginaw, MI, Noblesville, IN i Portage, IN. Prace montażowe w kinie rozpoczęły się w lutym.

Więcej informacji na stronie internetowej Emagine Batavia.

 

Źródło: nbc, patch
Foto: YouTube, Emagine
Czytaj dalej

News USA

Prawie jak twarzą w twarz. Połączenia wideo od Google mogą być teraz trójwymiarowe

Opublikowano

dnia

Autor:

Google stara się uczynić rozmowy wideo bardziej realistycznymi dzięki nowemu systemowi „Project Starline”. Wykorzystuje on sztuczną inteligencję (AI) do zbudowania modelu 3D osoby, z którą rozmawiasz.

Gigant technologiczny pracuje nad Project Starline od 2021 roku i w maju ujawnił swój najnowszy prototyp, który zmniejsza rozmiar systemu i upraszcza technologię potrzebną do jego działania.

Andrew Nartker, dyrektor generalny Google w Project Starline, wyjaśnił w poście na blogu, że działa on jak „magiczne okno, w którym można rozmawiać, gestykulować i nawiązywać kontakt wzrokowy z inną osobą, naturalnej wielkości i w trzech wymiarach”.

System wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję do zbudowania fotorealistycznego modelu osoby, z którą rozmawiasz, i wyświetla go na wyświetlaczu z wyjątkowym poczuciem objętości i głębi. Rezultatem jest realistyczny obraz drugiej osoby, tak jakby była ona tuż przed tobą.

Wcześniejsze wersje tej technologii były mniej więcej wielkości małego pokoju i wymagały sprzętu, który dla wielu może być trudniejszy do zdobycia, takiego jak specjalne kamery i emitery światła podczerwonego, które były używane do tworzenia transmisji na żywo.

Najnowsza iteracja Google Project Starline wymaga tylko kilku standardowych kamer do tworzenia obrazów 3D wyższej jakości i zajmuje mniej więcej tyle miejsca, co telewizor z płaskim ekranem, co znacznie ułatwia jej wdrożenie.

Google dostarczył prototypy kilku firmom – w tym Salesforce, T-Mobile i WeWork – aby uzyskać rzeczywiste dane na temat tego, jak Project Starline może być używany do kontaktu z pracownikami w całym kraju i na świecie.

Wg Andy’ego White’a, starszego wiceprezesa ds. technologii biznesowych w Salesforce, Project Starline może pomóc w tworzeniu autentycznych i wciągających połączeń, które sprzyjają głębszym relacjom zarówno z  pracownikami, jak i klientami, zwiększają zaufanie i przejrzystość oraz produktywność i wydajność.

Google nie zaoferował harmonogramu, w którym Project Starline będzie dostępny komercyjnie dla firm lub przeciętnych konsumentów.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Project Starline
Czytaj dalej

News Chicago

Rada Miasta Chicago głosuje: będziemy mogli jeść stale na ulicach miasta?

Opublikowano

dnia

Autor:

Restauracje, bary i kawiarnie Chicago będą mogły stale obsługiwać klientów na zewnątrz zgodnie z planem wspieranym przez burmistrza Brandona Johnsona. Zasady mające pomóc restauracjom w utrzymaniu się na powierzchni podczas pandemii COVID-19 staną się trwałą częścią sceny gastronomicznej Wietrznego Miasta. Dzisiaj głosowanie Rady Miasta w tej sprawie.

Latem 2020 r. władze miasta uruchomiły program pilotażowy, który zamknął sześć ulic wokół miasta dla ruchu i umożliwił lokalnym restauracjom rozszerzenie działalności o oferowanie miejsc siedzących na zewnątrz z zachowaniem dystansu społecznego.

W 2021 roku była burmistrz Lori Lightfoot postanowiła rozszerzyć program, oferując restauracjom koło ratunkowe, ponieważ pandemia nadal dawała o sobie znać. Ale rozszerzone zasady spożywania posiłków na świeżym powietrzu, wygasły z końcem 2022 r.

Teraz, z pozytywną opinią Komisji ds. Licencji i Ochrony Konsumentów Rady Miejskiej Chicago, propozycja poparta przez silne politycznie Stowarzyszenie Restauracji Illinois może trafić do pełnej Rady Miasta Chicago na ostateczne głosowanie w środę.

Propozycja pozwoli lokalom gastronomicznym, które mają pozwolenie na jedzenie w ich lokalu, na ubieganie się o pozwolenie na stoliki na zewnątrz – o ile restauracja ma wsparcie radnego okręgu. Tawerny i bary również mogły się ubiegać, ale tylko po nawiązaniu współpracy z restauracją w celu zaoferowania posiłku swoim klientom.

Pozwolenie na stoliki na zewnątrz może wymagać zamknięcia niektórych ulic, jeśli trzy lub więcej lokali gastronomicznych połączy swoje siły.

Jeśli zostanie uchwalony przez Radę Miasta, program będzie zarządzany przez departament biznesowy i Departament Transportu. Radny firmy będzie musiał podpisać wszelkie pozwolenia na spożywanie posiłków na świeżym powietrzu.

Przepis pozwoli również firmom, które zbudowały patio na własnej posesji, takie jak parkingi, na wznowienie usług na zewnątrz.

Posunięcie Johnsona, by dać członkom Rady Miejskiej ostatnie słowo w sprawie zezwoleń na spożywanie posiłków na świeżym powietrzu jest sygnałem, że nie podejmie on bitwy, które z Radą toczyła Lightfoot.

 

Źródło: wttw, blockclubchicago
Foto: YouTube, Gibson Steakhouse
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu